כמה סוכר לשים לך בנס הרפואי?

פוסט של נמרוד צפנת

“נס רפואי בקפלן: “נולד במשקל 590 גרם ושרד”, קוראת כותרת בוואלה ומצליחה לגרום לי ללחוץ על הקישור ולראות על מה כל המהומה.

וכך נכתב: “פג שנולד בשבוע ה-26 להריון ובמשקל של 590 גרם בלבד, הצליח להשתקם בבית החולים ‘קפלן’, בניגוד להערכת הרופאים לפיה סיכוייו של הילד להתפתח באופן תקין עומדים על 10% בלבד.”

אני מעריך שהפסקה הראשונה נכתבה בצורה כל כך דרמטית בגלל ההתרגשות שפשטה במערכת וואלה. זה אולי יסביר את צמד אי הדיוקים שהם הצליחו להעמיס במשפט עמוס אחד בן 29 מילים.

א) התינוק לא שרד בניגוד להערכת הרופאים. הרופאים העריכו שבאחד מתוך עשרה מקרים כאלה התינוק שורד. וראו הפלא ופלא, בעקבות טיפול מסור של הרופאים והאחיות, הוא שרד.

ב) מה הוא נס? האם סיכוי של אחד לעשר הוא נס? יש לי חברים שקולעים כדור מקו השלוש לסל בעשרה אחוזים. עשרה אחוזים זה גם הסיכוי שלי להצליח להשיג מספר טלפון מבחורה בפאב. זה גם כמעט הסיכוי לפגוע באחד מארבעת הקלפים היחידים בחבילה שיעזרו לך לנצח יד במשחק פוקר, תופעה הידועה בתור Bad Beat.

בעקבות ההתפתחויות הרפואיות במאתיים השנים האחרונות, סיכויי ההשרדות של פגים עלו פלאים. יכול להיות שלפני מאה שנים, הסיכוי של תינוק כזה לשרוד היה אחד לאלף. ולפני חמש מאות שנה אולי אחד למיליון. השרדות של פג שנולד במשקל חצי קילו באותה תקופה היתה מפליאה בהרבה. אולי היו ממנים אותו להיות המשיח אפילו.

במילון התקשורת המתלהמת שלי, נס מוגדר בתור משהו שההסתברות שלו היא באמת קלושה. כל כך קלושה שהיא נראת בעינינו כבלתי אפשרית. דברים כאלה, למשל, שבאמת לא קורים כל יום.

___________________
היה זה פוסט של נמרוד צפנת

עוד על נסים בתקשורת:
ניצלו בנס
נס רפואי בוואלה: כבד הושתל בלב
חדשות 2 מבקשים שתברכי על הנס

הפוסט נשלח באמצעות הפוסטומט. איור: יעל בוגן, העין השביעית, cc-by-nc-sa. עיבוד: עידו קינן

ובינתיים, במדינת תל אביב: הר החרא בידינו

פוסט של נמרוד צפנת

הלכתי להביא חלב בצהריים וראיתי משהו מוזר על הרצפה.

כמה שאלות חייבות להישאל:

האם בשכונה שלי ישנו איש שמכין דגלי ישראל מיניאטורים במיוחד כדי לתקוע אותם בפיסות חרא, או שמדובר באדם שמסתובב ברחבי העיר ועושה את זה בתור תחביב?

האם לאיש הזה יש כלב והוא פשוט מקשט את המוקשים שלו, או שהוא בוחר ציוני דרך מרשימים במיוחד?

האם מדובר בביקורת כנגד הממשלה, או כנגד זה שהשאיר את המתנה על המדרכה ולא הרים?

___________________
היה זה פוסט של נמרוד צפנת

הפוסט נשלח באמצעות הפוסטומט. איור: יעל בוגן, העין השביעית, cc-by-nc-sa. עיבוד: עידו קינן