למה כל הממשלה צריכה להתפטר בעקבות השריפה בכרמל

פוסט של צביקה בשור

[עדכון: דן לוי משיב לצביקה בשור]

השריפה בכרמל עדיין לא כילתה את מסלולה, הכבאים עוד נלחמים באש, וכבר דחוף לי לקרוא להתפטרות של כל חברי הממשלה. דחוף, כי עוד רגע מישהו יעשה איזה ספין, יהפוך את העניין למשהו שאי אפשר היה להימנע ממנו, משהו משמיים, אולי יאשימו את הערבים גם בזה, או יספרו לנו שבעצם מדובר פה רק בסיפור גבורה של כבאים, ולא במחדל זועק.

אז כן, דחוף לי להסביר ממש עכשיו למה כ-ל ממשלת ישראל צריכה להתפטר מחר בבוקר. זה לא ארוך, וזה לא מסובך.

אתם מבינים, אחת הסיבות המרכזיות לגודל של האסון הזה היא שהממשלה, באמצעות משרד האוצר, החליטה “לחסוך” כאן כסף. על מה חסכה הממשלה? למשל על חומרי כיבוי, שכרגע לא ברור אם יספיקו להמשך המאבק באש בימים הקרובים. למשל, על מטוסי כיבוי אמפיביים שיכולים להטעין את עצמם באלפי ליטרים של מים מהכנרת ולרסס אותם במהירות כדי לייצר חומת מים מול האש. על מה עוד חסכו? על כמות הכבאים בישראל, שעומדת על חמישית מהתקן הבינלאומי. חסכו.

אבל לא בגלל זה הם צריכים להתפטר שם, כל אחד ואחד מהם.

הם צריכים להתפטר בגלל מה שהכסף הלך אליו. ולא, אני לא מדבר כאן על הכסף שהולך להתנחלויות, ולא לזה שהולך לאברכים, ולא לזה שהולך לאלוהים יודע מה בתקציב הביטחון. עזבו, כל הדברים האלה הם סוגיות פוליטיות שנמצאות במחלוקת. אני לא מצפה מביבי שיתפטר בגלל הכסף שהולך להתנחלויות. אני לא מצפה מאלי ישי שיתפטר בגלל הכסף שהולך לישיבות.

אני כן מצפה משניהם להתפטר בגלל הכסף שהולך על הממשלה המנופחת בתולדות ישראל. 30 שרים בממשלה הזו, מתוכם 9 (תשעה!) שנתפר להם תיק מופרך. ועל אלה נוסיף עוד שמונה סגני שרים.

עכשיו בואו נעשה קצת חשבון, ואז נגיע לנקודה שלנו:

עלות תשעת ה”שרים לענייני כלום” ושמונת סגני השרים היא 126 מיליון שקל בשנה. בקדנציה של ארבע שנים, מדובר בחצי מיליארד שקל (אני לא יודע אם להוסיף עכשיו ארבעה סימני קריאה, או שהמספר 500,000,000 מסביר את עצמו מספיק). עלות חומרי הכיבוי החסרים היא שני מיליון ש”ח. עלות רכישתם של מטוסי כיבוי אמפיביים ותחזוקתם במשך שנים עולה 200 מיליון שקל. ב-300 המיליון הנוספים אפשר היה להוסיף ולאייש עוד מאות תקנים של כבאים (לא מספיק כדי לעמוד בתקן, אבל עדיין, שיפור מהותי יחסית למצב הנוכחי).

אבל 500 מיליוני השקלים האלה הלכו לבניית לשכות חדשות, לאיוש צוותים לענייני כלום, לרכישת רכבים, ולסרבול הממשל בישראל שלא לצורך.

ואין דרך לסובב את זה. כשראש הממשלה בונה מצד אחד ממשלה שעולה לפחות 126 מיליון שקל מיותרים בשנה, ומצד שני “חוסך” על מטוסי ריסוס שמכבים שריפות, הוא פשוט זורק עלינו זין. כשאהוד ברק, אביגדור ליברמן ואלי ישי נכנסים לממשלה כזו, ו”גובים” את המחיר הפוליטי שלהם מהכסף הזה, מהכסף שיכול לכבות שריפות (או ללכת לתרופות, או לחינוך, או לכל הדברים שהמדינה נבנתה כדי לספק לנו, האזרחים), הם אומרים בצורה הכי ברורה שלא אכפת להם מאיתנו. מאיתנו, זה יהודים וערבים, זה חרדיות וחילוניות, זה מתנחלים, זה נשים וגברים, הומואים, לסביות, בי, טרנסקסואלים. ילדות, זקנות, חיילות, מובטלות, סטודנטיות. מאיתנו, זה אומר נכים וספורטאים מצטיינים. מאיתנו, זה אומר כולם. כי אף אחד לא צריך את כל השרים האלה, מלבד השרים האלה.

אז די. אם זה מה שאתם שמים עלינו, אז לכו הביתה. לא רוצים יותר. לא מוכנים. אם זה מה שאתם שמים עלינו, אז אנחנו לא מאמינים שתסדרו את החינוך, את הביטחון, את המצב המדיני. לא מאמינים שתנסו באמת לפתור את מצוקת הדיור. לא מאמינים שתנסו באמת לדאוג לנו לפנסיה כשנגיע לגיל פרישה. לא מאמינים שזה מה שמעניין אתכם, לא מאמינים שתצליחו. פשוט לכו הביתה. עכשיו. לפני השריפה הבאה.

______________________________________
עלה במקור כרשומה בפייסבוק של צביקה בשור