מולטיספירה – משה סילמן, האיש שהצית את עצמו*

“לפני שנה שיתפתי קישור לתמונה של השרופים בכרמל – קישור, לא תמונה. כתבו לי, לא בלי צדק, שזו הפצה של פורנוגרפיית-מוות. אני נזכר בזה עכשיו כשאני רואה את פורנוגרפית המוות משתלטת על הפיד, בלי אפילו לחשוב אם זה נכון, והפעם גם בלי יכולת להתגונן ממנה”, כתב ניר הופמן בפייסבוק, במטא-דיון על הדיון על משה סילמן, שהצית את עצמו בהפגנה בתל אביב בעקבות קריסת עסקיו וחובות כספיים וחשש לאבד את ביתו. נסיון ההתאבדות עורר רגשות עזים, תמיכה, ביקורת והומור שחור אצל אומת הרשת הישראלית. על ההומור כתב דור צח: “אני הכי מזועזע בעולם מההצתה, ואין כרגע משהו שמקל עלי יותר מהבדיחות בנושא, דביליות וחסרות טאקט ככל שיהיו. סתם, משהו שהרגשתי צורך להגיד בעקבות גל ה’אם תצחק על זה אתה לא חבר שלי יותר'”. ורז שכניק כתב: “אנשים שצוחקים ברשת על הבחור שהצית עצמו במחאה: אני לא פונה ללב שלכם, הוא נשרף מזמן”.

סילמן הובהל לאיכילוב אבל הועבר משם לשיבא תל השומר, בגלל היעדר מיטה פנויה לטיפול בנפגעי כוויות. “ראיתי אנשים מדברים על זה שמשה סילמן ‘ממתין’ למיטה במחלקת הכוויות שתתפנה עבורו”, כתב תומר אשור. “מפליא אותי שאף אחד לא אומר את מה שידוע לכל מי שעשה קורס חובשים: בכוויות חייבים לטפל באופן מיידי. אין משמעות למיטה במחלקת כוויות לאחר 24 שעות, הזמן הרלוונטי הוא 4 השעות הראשונות, לפני שהכוויות מתקשות ולוחצות על כלי הדם ומערכת הנשימה. עוד דבר שמוזר לי הוא שבכל אזור המרכז יש רק 8 מיטות לנפגעי כוויות. במדינה שמנהלת את המלחמות שלה באמצעות טנקים, כוויות הן פציעה די שכיחה. אני בספק אם יכולת הטיפול של מדינת ישראל בפצועי כוויות מתמצה בשני טנקים שרופים. איך זה יכול להיות? אולי הטיפול בכוויות בקרב הוא באמצעות צה”ל? ואם כן, למה שלא ישתמשו ביכולות האלה לעזור למשה סילמן? אם צה”ל יודע להפעיל את הראקון, למה לא את חיל הרפואה?”

“התאבדות היא רצח, התאבדות היא אלימות”, כתב יהודה יפרח. “משה סלימן שהצית עצמו בהפגנת השמאל הערב ניסה להשיג הישגים פוליטיים דרך אלימות ודרך רצח. אני כבר רואה את היחצ”נים בשקל והפוליטיקאים גרוש משווים אותו בסימפטיה למוחמד בועזיזי, שהצית את עצמו בתוניסיה והוביל למרחץ הדמים שנקרא ‘האביב הערבי’. כל מי שהדמוקרטיה חשובה לו חייב להוקיע את הטרור הזה”. שלט שאוסר על הצתה עצמית בכניסה למוסד לביטוח לאומי עשוי להיות הפתרון, סבור עמיר שיבי.

שלמה קראוס השווה בין מצבו של איש העסקים סילמן לזה של איש העסקים יצחק תשובה. בעוד חובו של סילמן עמד על 5000 שקל, חברת דלק נדל”ן של תשובה חייבת למחזיקי האג”ח 2.15 מיליארד שקל. “אז למה ההוא יושב סביב שולחן בכנסת והשני יושב שרוף באמצע הרחוב”, תהה קראוס. באיור של אריאל פלקסין, דפני ליף אומרת לחברה: “ראית?! זה היה כל כך מרגש. מכתבה צדדית הצלחנו להעלות לכותרת ראשית! אין אין, מדובר בבנאדם קדוש. מהיום, סמל המחאה יהיה אבי סלמן!” “משה סילמן”, מתקנת החברה, וליף משיבה: “ווטאוור”.

“מעשה ההתאבדות, באשר הוא, מייצג, מסמל ומוכיח דבר אחד בלבד: את מעשה ההתאבדות”, כתב אבישי עברי, ופתח דיון מעניין. “כמו כן: שנית מצדה לא תיפול!”, השיב לו שחר אבן-דר מאנדל. עברי חידד בהמשך: “אני אומר שמעשה ההתאבדות עצמו לא מוכיח, או מייצג, או מסמל משהו חדש. זה מעשה קיצוני. אולי זה הדבר שהוא באמת מייצג: קיצוניות. בעולם הפסיכולוגיה הוא נחשב למעשה האלים ביותר האפשרי. מכל מקום ההלאמה שלו לטובת כל ערך או דרך לא מעלה ולא מורידה, לא לגבי הדרך הספציפית ולא לגבי המתאבד או ההתאבדות”.

הלל גרשוני חיבר בין סילמן לבין השריפה שפרצה למחרת: “אין גבול לציניות: חשד כי היערות ליד מבשרת ציון הציתו את עצמם כדי להסיט את המוקד מהמחאה החברתית”.

“לפעמים, המדינה צודקת. לפעמים, אנשים מעלים עצמם באש. ועד כמה שקשה להודות בכך – לפעמים זו אשמתם”, כתב רועי צזנה בבלוגו. הוא ציטט מפסק דין בעניין מיזם של סילמן שכשל וטען כי “לסילמן הייתה שמורה הזכות לחפש את הגשמת החלום, אבל גם החובה לשאת באחריות למעשיו. הדפוס המסתמן מהתביעה – ואולי גם מהמכתב שהשאיר עתה – הינו של אדם שאינו מסוגל לקחת אחריות על מעשיו, ומאשים את כל היתר בצרותיו”. צביקה בשור מביא רשימה של אנשים שהתאבדו בעקבות המצב הכלכלי: “מצאתי את המסמך הזה באתר הכנסת. מ-2003, שהיתה שנת שיא בהתאבדויות על רקע מצב כלכלי. ביבי היה אז שר האוצר, והגל הראשון של בני המעמד הבינוני התחיל להישבר. כותבים מחברי המסמך: ‘במשרד הרווחה אומרים, כי פרופיל המתאבדים על רקע כלכלי, אינו דומה לקהל היעד הרגיל, של לשכות הרווחה. מדובר בעיקר באנשי עסקים, ממעמד הביניים, שירדו מנכסיהם, ולא בצרכני רווחה'”.

הדף הפארודי “זהירות! זה השמאל הקיצוני” פרסם תמונה של רוכבת אופניים בוערת: “מפגינת שמאל קיצוני נוסעת אתמול בתל אופן להפגנה בתל אביב!” רגב קונטס, מהפעילים הבולטים של המחאה, כתב: “בכל פעם שקורה משהו מטלטל או נורא במחאה ובמדינה, הדבר הראשון שניצת באנשים אחרי ההלם הוא זעם. זעם הוא כביכול דבר טוב. הוא מניע אנשים לפעול, הוא זוקף גווים, הוא מחזק נפש עייפה ושרירים, ומחדד את המסרים. אבל כתבתי כ’ביכול’, כי מנסיוני במחאה ובמדינה, הזעם הוא טיפש, ולכן יתנפל על הדברים הראשונים שהוא יראה. הוא יתנפל על הפרופסור האדיוט הזה לתקשורת, הוא ישמיד עד עפר את הראשון שימאס לו מכך שכולם כותבים באותה רוח בפייסבוק (כולנו משה סלימן) ומתוך ‘דווקא’ יכתוב ההיפך, הוא יגלגל בזפט ונוצות עיתונאי מקומם זה או אחר, וימשיך עד שיכלה את כל כוחו עוד לפני שהוא יצא מהבועה הראשונית, לפני שהוא נזכר, שאלה שלא מתייחסים אליו בכלל, הם הכתובת האמיתית. בואו נעמוד בפיתוי, בואו נתעלם מדגי רקק אוהבי צומי, בואו נזכור מי באמת אחראיים על המצב שכה רבים סובלים ממנו ומשה סילמן רק הדגיש, ונשמור את הזעם בשבילם”.

סילמן עצמו, במכתב שפיזר לפני ההצתה, האשים פקידים וגם את ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ (“תראה, זיקוקים!”, אומר שטייניץ לנתניהו באיור של עבגד יבאור). נתניהו התעלם מההאשמה וכתב בפייסבוק הפוליטי שלו: “אני מאחל למשה סילמן רפואה שלמה, מדובר בטרגדיה אישית גדולה. ביקשתי משר הרווחה ושר השיכון לבדוק את העניין”. כ-1300 איש לייקקו אותו. הטענות נגד השניים הוסר מצילום מכתבו של סילמן ב”ישראל היום” (אולם הופיעו בגוף הטקסט), והרשת הגיבה על כך. ניר פלאי, יוצר סדרת “פינוקי” האלטרנטיבית, גייס את הכלבלב הצהבהב לעבודה בחינמון. ארז & סיסטר פרסמו דרך “מזבלה” שער מפוברק של העיתון שמכריז: “הכל אחלה. אלפים יצאו לרחובות בהפגנות שמחה על המצב הכלכלי המהמם. אדם המוכר לרשויות הרווחה התלקח ספונטנית מאושר. מצבו אחלה”. רובי טלפוס העלה תמונה של גליון “ישראל היום” מהיום עולה באש, וגידף: “מי ייתן ותעלה כל המערכת באש, יחד עם הפטרון הראשי המנוול שלה”.

“אנחנו חיים בתקופה שונה לחלוטין מזו שהכרנו לפני חמש-עשר שנים, אבל בראש עדיין עומדים אנשים ששייכים בהכשרתם ובכליהם לתקופה ההיא”, סיכם ניר הופמן. “אנחנו צריכים אנשים חדשים, שמתאימים לתקופה, בכנסת ובממשלה. ואני לא מתכוון לכאלה שיודעים לשלוט ולתמרן את סדר היום במהירות אינטרנטית, כאלה כבר יש – אלא לכאלה שיודעים להשתמש בכוח ובמהירות של האינטרנט לטובת הציבור”.

___________________
* נכתב ב-15.7.2012, יום אחרי שסילמן הצית את עצמו, ולא פורסם. סילמן מת כשבוע לאחר ההצתה, ב-20.7.

רעש אדמה בישראל, רעש סטטוסים בפייסבוק | המולטיספירה

כמו שאמר דן קופר, “לא מספיק להרגיש את רעידת האדמה, צריך לכתוב עליה סטטוס”. רעידת אדמה הורגשה בישראל בשעה האחרונה. לא הרגשתי אותה, אבל שמעתי עליה בפייסבוק. הנה כמה מהסטטוסים המוצלחים בנושא:

הראשון לזהות את רעידת האדמה (יובל בינדר)


(משטרת ישראל)

אל דאגה, שלחנו שני שוטרי סיור לטפל בבעיה. (עמיר שיבי)

נשלחה שוטרת למוקד הרעש בקפריסין. היא טוענת שלא היה כלום (גלעד שילוח).

הכניסו בדיחת אבי ביטר כאן #רעידתאדמה (טל איתן)

יום אחד מישהו יחשוף שכל עדויות ה”X, שגר ב-Y, סיפר שהבית רעד וה-Z נפל מה-A” של YNET נכתבו בידי אלגוריתם שמחליף את המשתנים בשם, ישוב, חפץ, רהיט בלחיצת כפתור ברגע שהוא מזהה רעידת אדמה (גילעד נס)

אלה שלא הרגישו עדיין את רעידת האדמה – זה בגלל שהקשבתם לה בגוגל פלוס ולא בפייסבוק. (דן קופר)

לא הרגשתי כלום. ודווקא בדיוק הלכתי על קורה ממש ממש דקה (ליאור מורג)

בני המאיה אנטישמים. רק לכאן סוף העולם הגיע? (אבנר ראסל)

או.קי. אני הולך להמר עכשיו לראשונה על סמך סיסמוגרפיה של רשתות חברתיות: הדיווחים הראשונים בפיד שלי על רעידת אדמה היו מחיפה, והאחרונים מאזור ירושלים, אז אני מנחש שהמוקד היה בצפון. (יובל דרייר שילה)

אוף, נמאס לי לפספס את כל הרעידות האלו רק בגלל שאני גר בבית קרקע! אני עובר ליפן! (ניר אילן)

לא הרגשתי כלום. כבר 18 שנה. (יונתן מלול).

במקרה של רעידת אדמה, פיקוד העורף ממליץ להתחבא מתחת לשולחן ולייבב כמו חתול. זה לא יעזור הרבה אבל יהיה חמוד לאללה (דור צח)

‎”איריס, יש רעידת אדמה! בואי נרוץ לפייסבוק ונראה מה כתבו על זה!” (גיא בוסקו)

מה רעידת אדמה בעיניך? (אסף לוי)

בגלל שלא התפללנו חזק או משהו כזה? (נמרוד גנצרסקי)

קול ישראל לא דיווחו על רעידת האדמה. אני דיווחתי על רעידת האדמה. מרגישה כאילו ניצחתי את העולם. (נועה ארגוב, שדרנית בגלצ)

לא הרגשתי רעידת אדמה. מרגיש עכשיו כמו הקיץ של אביה (אסף שפירא)

היתה רעידת אדמה וגם לי אין חוש הומור. (עמוס בר)

איימי וויינהאוס מתה, המולטיספירה מרכינה סטטוס

אלוהים היקר, קייטי פרי הולכת לחגוג את יום הולדתה ה-27 בעוד 3 חודשים. ג’אסט סיינג (לי אלבז)

זו פעם אחרונה שאני אומר את זה – תפסיקו למות בסופ”ש. זה דופק לי את המחאה (לילך וולך)

מש-אפ מחריד: 27 רוק (יואב פוירשטיין)

יש כרטיס מועדון 27? (נמרוד צוק)

הביאני אל בית היין, זו איימי וויינהאוס. ודגלו עלי אהבה, זהו שבחורי ישראל ביכו לה אחרי מותה. תוכו רצוף אהבה מבנות ירושלים, אלו בנות ישראל שאהבוה כנפשן (מדרש שיר השירים מודרני) (הלל גרשוני).

Anonymous claims they were able to take down Amy Winehouse with a simple injection attack (עומר ון-קלוטן)

מציע להקים את “מועדון האנשים שחבל שלא מתו בגיל 27”. או 26, לא צריך להיות קטנוניים (גיא בניוביץ’)

את הנורווגי שהרג את איימי וויינהאוס צריך לשלוח לגור באוהל למשך כל חייו (יאיר טרצ’יצקי)

זה נראה לכם מקרי שאיימי וויינהאוס מתה ביום שבו חגית יאסו זכתה ב”כוכב נולד”? כנראה שהיא הבינה שאין מקום לשתי זמרות ענקיות (דורון שרם)

RIP Miss Winehouse. Now going to fight for Myhouse (נדב עבודי)

המשכה של המולטיספירה בדרכים אחרות: ארכיון “מהנעשה במולטיספירה” ב-ynet מחשבים, המולטיספירה בפייסבוק, המולטיספירה בטוויטר, המולטיספירה בחדר 404.

רוצים לככב במולטיספירה? כתבתם/קראתם פוסט/סטטוס/ציוץ ששווה אזכור? ספרו לי בטוויטר, בפייסבוק, באימייל או בטופס

סמי עופר, המולטיספירה נפרדת ממך

פוסט של איילת מור


עדי גינת: “כל הכסף שבעולם לא יכול לעזור לך נגד ציוצים מרושעים בטוויטר #סמי”

אסף לוי: “מבזק אלוהי: סמי עופר החליט לקנות את גן עדן”.

נמרוד אבישר: “אחח, השב”כ שלנו זה משהו, אה סמי?”

אוריאל דסקל: “סמי עופר מת זה ספין של המוסד #אמרתי_את_זה_ראשון”.

דניאל קפוצ’ינו: “סמי עופר מת בשיבה טובה בגיל 89. כמה אנשים מתו בטרם עת מסרטן באשמתו?”

mubutu: “עם כל הצער על מותו של סמי, כולם יודעים שסוסו היה הגיבור האמיתי”.

אוריאל דסקל: “סמי עופר עבר לבטר פלייס #הייתי_חייב”

רונה טל: “עכשיו אנחנו יודעים מה היה כתוב בפתק הצהוב: ‘אל תדאג, הבעיה תיפתר בעוד יומיים'”

גילעד נס: “חבל, דווקא כשמתכוונים ליזום לגליזציה של הסמים. היה מחכה קצת ומקבל חנינה”.

עידו קינן: “אישים ומנהיגים יגיעו לחלוק כבוד אחרון. אחמדינג’אד טרם אישר את השתתפותו”.

שחר שפירא: “כמחווה לפועלו, יעלו בתי הזיקוק עשן סמיך במיוחד. #סמי.עופר”

שרון הרמן: “ללא ספק, התכונה הטובה ביותר של סמי עופר ז״ל: טיימינג”

רן בן עזרא: “סמי עופר ביקש שתמורת הזכות לשדר את הידיעה על מותו, יקראו לתחנת קול ישראל על שמו”

מתן שרון: “התאוריה שלי: מישהו פירסם בטעות את החבצלת של סמי עופר, והוא כבר זרם עם זה”.

אוריאל דסקל: “אם סמי עופר מת, מי ימשיך את זיהום האוויר בחיפה וריקון ים המלח?”

צפריר בשן: “סמי היה אחד האחים עופר אם לא ה..”

אלי לוין: “וכמו תמיד, ההומור השחור הוא פשוט דרכנו היחודית להתמודד עם הכאב #סמי.עופר”

דפנה טלמון: “אמרו מעתה האח עופר”

דור צח: “קשה לי עם כל הסיפור הזה של עופר. עוד לא התאוששתי מזה שאמא של במבי מתה”

יגאל סרנה: “מגע הזהב של האחים עופר: כל דבר שהם נוגעים בו הופך מיד חוקי: זיהום אויר. יבוש ים. שימוש בעובד מדינה וסחר עם איראן. הרי לו מכרתי אני טור של 400 מילה לעיתון בטהרן, הייתי חוטף מאסר עולם ונידוי לנצח על פשע נגד העם היהודי ושיתוף פעולה עם הצורר הנאצו – אירני. הוי כזביה של מערכת בטחון נוכלית”

ינון גבע: “עידן עופר? בוקר טוב, מדברת אראלה מהעיזבון”

איילת מור: “אתם חושבים שלמוּת בשיבה טובה אחרי שסרטנתם חצי מדינה זה גרוע? יש אנשים שאפילו פתק הם לא מקבלים לפני שהם זוכים לביקור של המוסד”

מיכל רזיאל: “ינון: סמי עופר מת! אני: אוי לא! איזה מבאס יהיה היום בטוויטר”

המשכה של המולטיספירה בדרכים אחרות: ארכיון “מהנעשה במולטיספירה” ב-ynet מחשבים, המולטיספירה בפייסבוק, המולטיספירה בטוויטר, המולטיספירה בחדר 404.

רוצים לככב במולטיספירה? כתבתם/קראתם פוסט/סטטוס/ציוץ ששווה אזכור? ספרו לי בטוויטר, בפייסבוק, באימייל או בטופס. יש לכם תמונות למולטיספירה? שלחו אותן באימייל בצירוף טופס אישור פרסום הצילומים.

המולטיספירה: אגדות שאויירו באמת

שלל איורים ישראליים מקוריים של אגדות ילדים קלאסיות וקלאסיות פחות הציפו את הפיד של המולטיספירה. הלכנו בעקבות שביל פירורי הלחם והגענו לכפיר רם, המנהל המקצועי של המכללה הישראלית לאנימציה. היי כפיר! “היי עידו. מאת’יו לן, אנימטור ואמן סיפור מאולפני פיקסאר, מתארח אצלנו באירועי ‘פסח של אנימציה’ לפיקסאר מאסטר קלאס. הוא הציע לארגן פעילות שבה הוא יוכל לתרום ולקדם את תחום האנימציה והעיצוב בארץ. בהתחלה חשבנו לעשות תחרות שנושאה ‘עיצובים מקוריים לדמויות מוכרות של פיקסאר’, אבל החלטנו לרדת מזה בגלל חשש לפגיעה בזכויות יוצרים. חשבנו מה יהיה הכי מגניב, והגענו לרעיון של סיפורי אגדה עם טוויסט מקורי”.

התחרות עלתה לפייסבוק, שם אפשר להצביע לאיורים המוצלחים. מלבד הפרסים, היצירות הזוכות יוצגו בסינמטק תל אביב במסגרת אירועי האנימציה.

עוד במולטיספירה: כל השנינויות שלכם לחג המצות שלא תשמעו מאבא, פיק אפ לכבוד החג, טוויטר נגד טוויטר והכל #ללאמין >>

המשכה של המולטיספירה בדרכים אחרות: ארכיון “מהנעשה במולטיספירה” ב-ynet מחשבים, המולטיספירה בפייסבוק, המולטיספירה בטוויטר, המולטיספירה בחדר 404.

רוצים לככב במולטיספירה? כתבתם/קראתם פוסט/סטטוס/ציוץ ששווה אזכור? ספרו לי בטוויטר, בפייסבוק, באימייל או בטופס. יש לכם תמונות למולטיספירה? שלחו אותן באימייל בצירוף טופס אישור פרסום הצילומים.

הפוליטיקה בישראל לפי פייסבוק

דניאל רוזנברג מצא שיחת פייסבוק – סטטוס ושלוש תגובות – שמכסה את כל הקשת הפוליטית הישראלית.

מתוך הטור מהנעשה במולטיספירה >>

המשכה של המולטיספירה בדרכים אחרות: ארכיון “מהנעשה במולטיספירה” ב-ynet מחשבים, המולטיספירה בפייסבוק, המולטיספירה בטוויטר, המולטיספירה בחדר 404.

רוצים לככב במולטיספירה? כתבתם/קראתם פוסט/סטטוס/ציוץ ששווה אזכור? ספרו לי בטוויטר, בפייסבוק, באימייל או בטופס. יש לכם תמונות למולטיספירה? שלחו אותן באימייל בצירוף טופס אישור פרסום הצילומים.

פייסבוק וטוויטר מצאו את שוקו, הכלב האבוד

רשות הדיבור לקרןאור גרין: “בשעה אחת בלילה, בלילה שבין שני לשלישי, צלצול נייד הפריע לדממה. בנזוגי לשעבר היה על הקו. ‘שוקו הלך לאיבוד’. שוקו, כלב מסוג מלטז, לבן, קטן ומתוק, בן שבע וטיפה (יומהולדת ב-15 בפברואר), אותו גידלתי מאז היה גור וכעת מתגורר אצל החבר לשעבר, חמק לו מהדלת והחל להסתובב ברחובות תל אביב. שלא כמו כלבים אחרים, ידענו ששוקו לא ימצא את דרכו חזרה לביתו של החבר מאחר שהוא מתגורר שם רק בשבועיים האחרונים. ומאחר שאני אם חד הורית לילדונת בת שנתיים וחצי, ואין לי אפשרות למצוא בייביסיטר בשעה כזו, עשיתי את הדבר היחידי שיכולתי, פניתי לאינטרנט”.

00:49. גרין מצייצת בטוויטר: “עזרתכם הדחופה: האם ראיתם בשעתיים האחרונות את שוקו? כלב מלטזי קטן, לבן ומתוק שאבד באיזור דיזנגוף סנטר. הוא שלי. נשבר לי הלב. רטווטו ודאמו”. ומיד אחר כך, ציוץ נוסף עם תמונה של הבחור.

“55 ריטווטים בזמן קצר מאוד. חשיפה מדהימה. לא עבר זמן רב ומספר אנשים התארגנו ויצאו לחפש את הכלב הסורר ברחבי דיזינגוף סנטר שם נראה לאחרונה. חמושים בתמונתו, הסתובבו ארבעה גיבורים (אודינקה_ג’ה, גל_ג, דהרילדוצי והקאבוק) וצעקו ‘שוקו! שוקו!’ אל תוך הלילה. זה היה מדהים. אנשים שהכרתי דרך הטוויטר. אנשים שלא הכרתי כלל. כולם נרתמו למצוא את שוקו”.

1:08. דניאל קדם מעלה לפייסבוק תמונה של כלב וכותבת: “מצאתי כלב באזור דיזינגוף סנטר. כנראה טרייר מעורב, בן 4 או 5, לבן עם קולר בצבע כחול. ממש אשמח למצוא את בעליו המקוריים. תעזרו לו (ולי…) ותעשו לייק!!”.

2:20. ליאור וקנין מצייץ: “@Keren_Orr מה הטלפון שלך? נראה לי שידידה שלי מצאה את הכלב שלך”.

“בשעה 2:40 התקבל מינשון מבחור שאינו עוקב אחרי אך ראה את אחד הריטוויטים, בו הוא משאיר לי מספר נייד כי לדעתו נמצאה האבדה. בירור קצר העלה שהבחור המסתורי ראה בפייסבוק של אחת מחברותיו, יעל ג’ולס הרטמן, שיתוף שאותו עשתה העלמה לבחורה נוספת שאספה לביתה כלבלב קטן, בגוון לבן מג’וייף, שלא מפסיק לכשכש בזנב, שבו נתקלה בסנטר. טלפון למישהי שאיני מכירה בשלוש בלילה, ועוד ללאמין, הצעת חברות בפייסבוק והופ, היא העלתה תמונה של הכלב שאותו מצאה. וזה שוקו! אמנם שיחת טלפון לבחורה בשלוש בבוקר שהסתיימה ללאמין אבל בווין (;”

3:08. גרין מצייצת: “כאילו, 55 ריטוויטים בשעתיים! שעתיים מהאובדן הכלב למציאתו! אתם אלופים! אני לגמרי רוצה ויקטורי מין עם כל אחד ואחת ממכם! מלאנתלפים תודה ותתפשטו”.

“כל הרשת החברתית הזו עבדה במיטבה. שרשרת של אנשים שפעלו לאיתור הכלב הביאה מרגע הידיעה ועד למציאתו – שעתיים! זה פאקינג מדהים! חברי המשלחת הטוויטריסטית שיצאו בשתיים בלילה לרחובות לחפשו, הפרסום המהיר, העובדה שאנשים קישרו בין המודעות בפלטפורמות השונות ועשו את הקישור – זה אחד מהדברים המגניבים שקרו לי בווב אם לא ה! המשלחת הטוויטריסטית אומנם חזרה הביתה בידיים ריקות אבל עם מקום שמור בגן עדן והבטחה ממני לאלכוהול, סמים ומין (:. יש עוד רבים וטובים שלקחו חלק פעיל… קשת שהיתה איתי בבית שלי ועזרה לתפעל את החמל, אנשים שהתקשרו, דאגו, ריגשו, כאבו ולבסוף התלהבו כשהממזר נמצא. D:”.

3:10. גרין כותבת בפייסבוק: “מצאו את שוקו!!! ♥”.

וגם: המלחמה במתייגים המציקים בפייסבוק, איך נפטרים מהסקרים, ראפ יהורם גאון ולייק הזהב. מהנעשה במולטיספירה >>

המשכה של המולטיספירה בדרכים אחרות: ארכיון “מהנעשה במולטיספירה” ב-ynet מחשבים, המולטיספירה בפייסבוק, המולטיספירה בטוויטר, המולטיספירה בחדר 404.

רוצים לככב במולטיספירה? כתבתם/קראתם פוסט/סטטוס/ציוץ ששווה אזכור? ספרו לי כאן.

מהנעשה בקצבספירה

גזר הדין של משה קצב, 7 שנות מאסר, שנתיים על תנאי ולמעלה מ-100 אלף שקל פיצוי לקורבנותיו, היה לשיחת היום במולטיספירה. וכשאומת האינטרנט כולה בוחשת בנושא, בלתי נמנע שדעות, אמירות ובדיחות יחזרו על עצמן. הגדיר זאת יפה ניר ז’: “אם לכל אחד מכם יש משהו להגיד על קצב, שיהיה זהה למשהו שכל אחד מהאנשים האחרים אומר, אני מתכוון לעשות דיאטת טוויטר ביממה הקרובה”.

יונתן שחם: “מספר שנות המאסר של קצב הוא אחד המספרים הטיפולוגיים אם לא ה-. יש סיכוי שהוא (והחברים שלו) סוף סוף יבינו שהשם לא איתו?”

יונתן CatRobot: “המשקה האלכוהולי המועדף על משה קצב: בירה עמיקתא”.

דוד ורטהיים: “מאחורי כל איש ציבור ידוע שהואשם בבית המשפט מסתתרת שורה ארוכה של מאבטחים חתיכים”.

זרע אלפחורס: “אישית הייתי מוריד את התמונה של קצב מהקיר בחדר, אבל אשתי לא גומרת בלי זה”.

וגם: זאקרברג והחברה מתמסדים בפייסבוק, סלבים שלא סותמים, יגאל שתיים חוזר מהגלות, ואיך אומרים קזאאאאאאאאפי. מהנעשה במולטיספירה >>

המשכה של המולטיספירה בדרכים אחרות: המולטיספירה בפייסבוק, המולטיספירה בטוויטר, המולטיספירה בחדר 404.

רוצים לככב במולטיספירה? כתבתם/קראתם פוסט/סטטוס/ציוץ ששווה אזכור? ספרו לי כאן.

המולטיספירה: תחפושות פורים גיקיות


ליאורה לוי בתחפושת אייפד (קחו לכם חצי דקה להבין את הבדיחה).

פורים שמח ומבדח: “חג תוכנית להגנת עדים שמח!” (גילעד נס)

תחפושת: “שוקלת להתחפש לפופ ארט. אני אהיה פחית מרק קמבל. דרושים עוד 31 אנשים שיתחפשו לאותו הדבר בדיוק” (רחל גולדברג)


בר בתחפושת פרוט נינג’ה. צילום: אליעד עמר.

מסיבת רחוב? “חשוב עם עצמך היטב: האם אני באמת רוצה לצאת? באמת? האם אני זוכר במה זה כרוך? אם התשובה היא כן, חשוב עוד קצת” (מיכל מנדלביץ’)

זו לא באמת תחפושת אם: “לא מספיק שלגברים בעיר הזו יש בעיית מחויבות רצינית, רובם התחפשו השנה לפיטר פן. יאללה-יאללה, הבנו את הרמז” (הילה רגב)


הגר צימרמן-ביקובסקי בתחפושת חזיר מאנגרי ברדז. צילום: עודד בן עוזר.

מסכהבוק: “מכת פורים בפייסבוק: ‘משה זוכמיר ו-700 מיליון חברים נוספים שינו את תמונת הפרופיל שלהם'”.
(ערן ורד)

למה התחפשת? “אל תשאלו אותי למה התחפשתי. אני אוואנגרד” (גל חן)


ברכת פורים שמח ממשפחת רייכרט. איור: אור רייכרט; צילום: Christophe Delaere, cc-by.

מיסוד הזנות: (לא בוז’י הרצוג) “אופס, החמאתי למישהי על התחפושת, אבל היא אמרה שהיא באמת זונה”.

סכנות החג: “יצאתי לטיול עם הכלבה במדי שוטרת. 5 פועלים סינים שעמדו בצומת החישו צעדיהם לכיוון החורשה. ואני בכלל התחפשתי לשוטרת טובה ולא למשטרת ההגירה”
(רוני פרידמן)

_____________________
עוד סטטוסים ותחפושות פורים גיקיות במדור מהנעשה במולטיספירה >>

המשכה של המולטיספירה בדרכים אחרות: המולטיספירה בפייסבוק, המולטיספירה בטוויטר, המולטיספירה בחדר 404.

רוצים לככב במולטיספירה? כתבתם/קראתם פוסט/סטטוס/ציוץ ששווה אזכור? ספרו לי בטוויטר, בפייסבוק, באימייל או בטופס. יש לכם תמונות למולטיספירה? שלחו אותן באימייל בצירוף טופס אישור פרסום הצילומים.

זכרונות מהתקופה הכי יפה בחיי :)

אתמול (ד’) נגזרו על סעיד צאלח בן ה-45 מעזה 7.5 שנות מאסר על סיוע לארגוני טרור והנחת מטעני חבלה. מישהו העלה את הידיעה עליו לפרופיל הפייסבוק של עדן אברג’יל. אברג’יל עשתה הרבה כבוד למולטיספירה ולישראל לפני חצי שנה, כשהעלתה לפייסבוק תמונות שבהן היא מצולמת על רקע עצירים פלסטינים כפותים ומכוסי עיניים. אחר כך התנצלה על המעשה: “אני מצטערת אם מישהו נפגע, דווקא דאגתי לעצורים”.

הרצח באיתמר החזיר אותה לתמונות מאז. היא העלתה מחדש אחת מהן ותחתיה כתבה “זין עליכם ערבים מסריחים!!!”. היא גם העלתה סרטון של חיילים מתעללים בעציר פלסטיני, עם הכותרת “ממוותת לערביםםםםםםםם”, וסרטון שהציג את תמונות המוות של הנרצחים, שלידו כתבה “בבבווואאאווו נעשה לערבים שואה עככשיוווווו ומידדדד!!!!!!!!!!!!!!!!”.

כשחברה הזהירה אותה “חחחחחחחח רק שלא יופיע מחר בטלויזיה”, אברג’יל השיבה: “מוות לערבייםם!! שיופיע!!!!!”.

_____________________
שירי ה-Enter, תחפושת פייסבוק לפורים, מאבק כרזות גירוש ילדי הזרים, שביתת יועצי הסושיאל מדיה ועוד מהנעשה במולטיספירה >>

המשכה של המולטיספירה בדרכים אחרות: המולטיספירה בפייסבוק, המולטיספירה בטוויטר, המולטיספירה בחדר 404.

רוצים לככב במולטיספירה? כתבתם/קראתם פוסט/סטטוס/ציוץ ששווה אזכור? ספרו לי בטוויטר, בפייסבוק, באימייל או בטופס. יש לכם תמונות למולטיספירה? שלחו אותן באימייל בצירוף טופס אישור פרסום הצילומים.

לדף הבא →