שוברים אמברגו: פרטים על האירוע הסודי של סלקום בשבוע הבא [עדכון: טעיתי]

[עדכון 28/11] טעיתי. פרטים כאן. [\עדכון]

[הפוסט מוטעה. עדכונים בסוף הפוסט]

סלקום שלחו בתחילת השבוע, באמצעות משרד היחץ של רני רהב, הזמנה למסיבת עיתונאים. כהרגלם, הם לא פירטו על מה היא, וכהרגלם הם ביקשו אמברגו, הפעם בנוסח שונה מהרגיל: “למרות שהנושא לא נחשף, נבקש עליו אמברגו לפרסום עד לסיום האירוע”.

הזמנה למסיבת עיתונאים של סלקום ודרישת אמברגו, 11.2016

מאחר שאני לא הסכמתי לאמברגו, ואף לא התבקשתי להסכים – סלקום מחרימים אותי ולא שולחים לי הודעות לעיתונות – אני יכול לספר שנושא מסיבת העיתונאים הוא השקת הגירסה החדשה של סלקום ווליום, בהשקעה של יותר ממיליון שקל.

סלקום ווליום החדש, עם מנוע חיפוש לומד, יושק בשלוש חבילות – חבילת משפחה, חבילת סלולר וחבילה לטלוויזיה (סלקום טי.וי), כשהחברה תפעיל שני קטלוגי תוכן, אחד לטלוויזיה ואחד לסלולר. המוקד בהשקה המחודשת יהיה קליינט הטלוויזיה, שהחברה השקיעה בו שלושה חודשי עבודה. כיום קליינט הטלוויזיה משרת 5 מיליון השמעות בחודש.

השירות המתחרה אפל מיוזיק הושק בארץ באוגוסט, ומציע למשתמשים שלושה חודשי שימוש בחינם לפני מעבר לתעריף של 20-30 שקל לחודש. ההשקה של סלקום ווליום המחודש מתוזמנת לסיום תקופת הנסיון החינמית של אפל.

אנא שימרו על האמברגו עד לסיום האירוע.

סלקום מתנצלים בפניכם

[עדכון/הסתייגות 24.11.2016] מקור אחר מוסר לי שסלקום הזמינו עיתונאים לפגישות אישיות להשקת סלקום ווליום וביטלו אותן זמן קצר לפני ההודעה על מסיבת העיתונאים הזאת, אבל בסלקום מכחישים שהמסיב”ע קשורה לווליום. אם יתברר שזה נכון, הבאתי מידע על השקה שטרם נקבעה אבל כשלתי בשבירת האמברגו וחשיפת פרטי המסיב”ע. ביום שני נדע.[\עדכון/הסתייגות]

[עדכון: תיקון והתנצלות 27.11.2016] הפרסום שלי היה מוטעה, סלקום השיקה שירות אחר היום. אני מתנצל בפני הקוראים על הטעות. [\עדכון]

עוד בנושא:

מי מדליף לי את האמברגו החדש של סלקום?

רטרו-אמברגו: סלקום אוסרים על התקשורת לפרסם מידע שפורסם לפני שבוע בכלכליסט

סלקום טי.וי דרשה אמברגו על השקת ערוצים שספק הערוצים פרסם לפני חודשיים

חברת הסטארטאפ הישראלית קלאודין גייסה 4 מיליון דולר // שוברים אמברגו

ביצה שבורה. צילום: Nick Wheeler (cc-by-nc-sa)

רוצים לקרוא על הגיוס של קלאודין? הוא נשלח באמברגו לפרסום היום ב-14:00, אבל אני לא חתמתי על שום אמברגו.

תזכורת: הנחיתו עליכם אמברגו מבלי שהסכמתם? שלחו את החומר אל ת”ד 404 ואפרסמו כאן.

הודעה חשובה- אמברגו עד 14:00- הישג נוסף לחברת הסטארט אפ הישראלית קלאודין‎

שלום רב,

מצורפת ידיעה אודות גיוס של הסטארט אפ הישראלי “קלאודין”- החברה המובילה בעולם לניטור שירותי ענן.
הידיעה היא באמברגו עד השעה 14:00, אשמח לתאם שיחה טלפונית עם שרון וגנר המנכ”ל​ אודות ההישג של החברה.

אודה ​לשילוב הידיעה.

הישג נוסף לחברת הסטארט- אפ הישראלית ‘קלאודין’

גייסה 4 מיליון דולר

עם רוח גבית של 2,400 לקוחות ברחבי העולם וגידול של 400% במכירות בשנה, חברת הסטארט-אפ הישראלית ‘קלאודין’ מגייסת 4 מיליון דולר המיועדים לפיתוחים טכנולוגים חדשים והרחבת סל המוצרים

את הגיוס הובילו קרן ההשקעות ‘טיטניום’ ו- RDSeed מבית אלרון ורפאל

קלאודין Cloudyn)), חברת הסטארט-אפ הישראלית המובילה בעולם בניטור וייעול שירותי ענן לעסקים, מודיעה ​​על גיוס של כ- 4 מיליון דולרים. עד כה ההשקעה ‘בקלאודין’ עומדת על סך 5.5 מיליון דולרים.

טל מזרחי

להורדה (DOC, 333KB)

שרון וגנר מנכל קלאודין צלם- קובי קנטור

סקר TGI קריאת עיתונים Q1/2014 // שוברים אמברגו

ביצה שבורה. צילום: Nick Wheeler (cc-by-nc-sa)

רוצים לקרוא את נתוני סקר TGI על קריאת עיתונים לרבעון הראשון של 2014? הוא נשלח באמברגו לפרסום היום ב-12:00, אבל אני לא חתמתי על שום אמברגו.

תזכורת: הנחיתו עליכם אמברגו מבלי שהסכמתם? שלחו את החומר אל ת”ד 404 ואפרסמו כאן.

iPublishing, iReading, iEnjoying; Chris Tsevis, cc-by-nc-nd

שלום רב,

מצ”ב נתוני TGI המעודכנים לתקופה יולי 2013 – יוני 2014

על ההודעה חל אמברגו עד לשעה 12:00

הנתונים המפורטים בטבלה הנם על בסיס מדגם סטטיסטי.
דהינו, יש להתייחס לטבלה במלואה כולל העמודות המציגות את טווח הסטייה הסטטיסטית [רווח בר סמך].

בברכה,
צוות שרות לקוחות TGI

להורדה (XLS, 1.22MB)

להורדה (DOC, 279KB)

נתונים בנושא התאבדויות בישראל // שוברים אמברגו

ביצה שבורה. צילום: Nick Wheeler (cc-by-nc-sa)

רוצים לקרוא על נתוני אובדנות בישראל ב-2011? משרד הבריאות שלח היום הודעה לעיתונות באמברגו לפרסום ב-28.5.2014, אבל אני לא חתמתי על שום אמברגו.

תזכורת: הנחיתו עליכם אמברגו מבלי שהסכמתם? שלחו את החומר אל ת”ד 404 ואפרסמו כאן.

להמשך קריאה

יום ירושלים 2014 בירושלים המזרחית // שוברים אמברגו

ביצה שבורה. צילום: Nick Wheeler (cc-by-nc-sa)

רוצים לקרוא את מסמך “עובדות ונתונים” השנתי של האגודה לזכויות האזרח על תושביה הפלסטינים של ירושלים המזרחית? ההודעה לעיתונות נשלחה אתמול באמברגו לפרסום ב-25.5.2014 ב-6:00, אבל אני לא חתמתי על שום אמברגו.

תזכורת: הנחיתו עליכם אמברגו מבלי שהסכמתם? שלחו את החומר אל ת”ד 404 ואפרסמו כאן.

acri

להורדה (DOC, 57KB)

שוברים אמברגו // מרכז מחקר חדש של אונ’ ת”א וצ’ינגחואה

רוצים לקרוא על הסכם להקמת מרכז מחקר משותף לאוניברסיטאות תל-אביב וצ’ינגחואה? ההודעה לעיתונות נשלחה היום באמברגו לפרסום ב-19.5.2014 11:30, אבל אני לא חתמתי על שום אמברגו.

תזכורת: הנחיתו עליכם אמברגו מבלי שהסכמתם? שלחו את החומר אל ת”ד 404 ואפרסמו כאן.

אמברגו עד ה-19.5.14 בשעה 11:30 בבוקר

מצ”ב הזמנות לסדנאות ולטקס חתימת ההסכם.

מסיבת עיתונאים

לרגל חתימת הסכם להקמת מרכז מחקר משותף בהיקף חסר תקדים של 300 מיליון דולר בין אוניברסיטת תל -אביב לבין אוניברסיטת העילית צ’ינגחואה, בייג’ין

יום שני, 19.5.14, בשעה 11:30, אולם 308, בניין המנהלה, אוניברסיטת תל אביב

ביום שני, 19.5.14 בשעה 11:30, נקיים מסיבת עיתונאים לרגל חתימת הסכם להקמת מרכז המחקר “שין” בהיקף חסר תקדים של 300 מיליון דולר בין אוניברסיטת תל-אביב לבין אוניברסיטת העילית צ’ינגחואה, ביגי’ן. במסיבת העיתונאים ישתתפו נשיאי אוניברסיטת תל-אביב וצ’ינגחואה וראשי מרכזי המחקר הייעודים בתל אביב ובבי’ג’ין.

טקס החתימה יערך ביום ג’, 20.5.14, במעמד אישים רמי דרג המייצגים את שתי המדינות: סגנית ראש ממשלת סין הגב’ ליו יאנדונג, נשיא אוניברסיטת צ’ינגחואה פרופ’ צ’ן ג’ינינג ונשיא אוניברסיטת תל אביב פרופ’ יוסף קלפטר. כמו כן ישתתפו בטקס אנשי עסקים ומדענים מובילים משתי המדינות.

סדנאות מדע וחדשנות

במהלך ביקור המשלחת צ’ינגחואה, יתקיימו בימים ב’, ג’ 19-20.5 באוניברסיטת תל אביב סדנאות בהשתתפות חוקרים משתי האוניברסיטאות שיעסקו בנושאי מדע וחדשנות.
מצ”ב הזמנה לסדנאות.

כמו-כן מצ”ב הזמנה לטקס חתימת ההסכם.

נשמח לראותכם/ן.

בברכה,
אורנה כהן
דוברת אוניברסיטת תל אביב

שוברים אמברגו: פקודת יום של הרמטכ”ל ליום הזכרון

הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ. צילום: צה"ל (cc-by)

רוצים לקרוא את פקודת היום של הרמטכ”ל ליום הזכרון. ההודעה לעיתונות נשלחה היום באמברגו לפרסום היום ב-16:00, אבל אני לא חתמתי על שום אמברגו.

תזכורת: הנחיתו עליכם אמברגו מבלי שהסכמתם? שלחו את החומר אל ת”ד 404 ואפרסמו כאן.

צהריים טובים,

מצ”ב פקודת יום של הרמטכ”ל ליום הזיכרון.

שימו לב כי האמברגו הוא עד השעה 16:00

שימושכם,

בברכה,

מדור רדיו ואינטרנט
חטיבת דובר צה”ל

להורדה (PDF, 69KB)

שוברים אמברגו: נאום יום השואה של בוז’י הרצוג

האתר של ח"כ יצחק הרצוג

רוצים לקרוא את נאומו של ראש האופוזיציה, ח”כ יצחק בוז’י הרצוג, הערב באירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה? ההודעה לעיתונות נשלחה היום באמברגו לפרסום היום ב-20:00, אבל אני לא חתמתי על שום אמברגו.

תזכורת: הנחיתו עליכם אמברגו מבלי שהסכמתם? שלחו את החומר אל ת”ד 404 ואפרסמו כאן.

מצ”ב נאומו של ראש האופוזיציה ויו”ר מפלגת העבודה ח”כ יצחק הרצוג הערב בעצרת ביד מרדכי עם אמברגו עד 20:00.

מכובדיי
שר הבטחון, ח”כ משה בוגי יעלון
חברי כנסת יקרים מכל סיעות הבית
ראש המועצה האזורית יאיר פרג’ון וראשי מועצות ויישובים מאזור עוטף עזה והנגב
נציגי צה”ל, המשטרה, כוחות הביטחון וההצלה
שגריר הונגריה ידיד נאג’ אנדור ונציגי הסגל הדיפלומטי
ובמיוחד אתם ניצולי השואה
לוחמי תש”ח ובני משפחות יקרים

“מי אתה?” שאל צל האדם ביידיש את הקצין הצעיר. “מאיפה אתה”, מלמל כשהוא שרוע בפיג’מה מפוספסת וכולו עור ועצמות. חיוך נעווה היה ברכת השלום היחידה שיכול היה להפיק. “אני קצין יהודי בארץ ישראל” ענה הקצין הקרבי הצעיר במדי צבא הוד מלכותו. “באתי לשחרר אתכם ולהחזיר אתכם הביתה”.
אותו קצין הוא אבי, חיים הרצוג ז”ל, שהיה ממשחררי מחנה הריכוז ברגן בלזן, כקצין בקורפוס המשוריין השמיני של הצבא הבריטי אשר שחרר את מחנה המוות הנורא. אבא הצליח להשלים עד אז שורת קרבות קשים ביותר, ראשיתם בצליחה בנורמנדיה והמשכם בחציית נהר הריין, שחרור הולנד ובלגיה ועד צפון גרמניה. בדרך עוד הספיק להיכנס לפריז ולגלות להוותו כי בת דודתו האהובה, אנט, חנה, נתפסה כשניסתה לחצות את הגבול לצרפת של ווישי, נכלאה במחנה הריכוז בדרנאסי ומשם הועברה ברכבת בקר לאושוויץ שם נספתה בתאי הגזים. אבא מצא את אמה, דודה אסתר, במקום מסתורה בפריז. היא הראתה לו מכתב מקופל, משורבט בעיפרון שאנט זרקה מחלון הרכבת ובו כתבה: “אל תתייאשי, אמא, אל תתמכרי לצער. אני מלאה אומץ ותקווה… יש אלפים במצבי. אשוב במהרה. חכי לי בסבלנות אמא יקרה שלי”.
אנו ניצבים כאן, בשלהי יום הזיכרון לשואה ולגבורה, באתר מיוחד של ציונות, אתר של הנצחה, אתר של גבורה. לא חלפו שנים מעטות מאז ניצח מרדכי אנילביץ על קרב הגבורה של מרד גטו וורשה וצעירי קיבוץ יד מרדכי שנושא את שמו ומורשתו הפכו לחזית המאבק על תקומת ישראל. עד כדי כך שדוד בן גוריון מתאר ביומנו את תיאור הקרבות ומספר כי נמסר לו שהיו בקרב גם לוחמים שנטלו חלק בקרבות סטלינגרד ויכלו להשוות בין האירועים. מאז ניצב המקום הזה כתל חי, לסיפורה של התקומה, לסיפור יסודותיה המופלאים של המדינה, לסיפור של ההקרבה, לכוח הגבורה של צעירי הגטו ולוחמי עצמאות ישראל. “כי שרית עם אלוהים ועם אנשים ותוכל, על כן ייקרא שמך – ישראל”.
בינואר 1934, חמש שנים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה, כתב דוד בן גוריון מאמר נבואי בעיתון “דבר”. וכך כתב: “משטר היטלר איננו יכול להתקיים זמן רב בלתי מלחמה. בלי מלחמת נקם נגד צרפת, פולין, צ’כיה ושאר הארצות השכנות… או נגד רוסיה הסובייטית… אנו עומדים עכשיו לפני סכנת מלחמה… אשר תעלה בחורבנה ובמוראותיה על מלחמת העולם [הראשונה]… רק ארבע או חמש שנים עומדות בינינו ובין היום הנורא ההוא. גודלו של היישוב ביום ההוא יקבע אולי את גורל עתידנו ביום ההכרעה… למען נוכל לעמוד בבוא השואה…”
ביום הזה אנו עוצרים את הלך חיינו בכדי לכבד, לזכור, להזכיר את מה שצפה בן גוריון בדיוק מצמרר ולהזהיר את עצמנו ואת העולם על מנת שהזוועות הללו לא יחזרו על עצמן. זוהי משימה נצחית, משימה כזו שיש לחזור ולבצע – בכל דור ודור. השואה הייתה אירוע יחיד, פלנטה אחרת, כפי שקורא לה ק. צטניק. אין להשוות את שואת היהודים, האירוע הנורא ביותר בתולדות האנושות, לכל אירוע אחר. אבל הרוע, ההרג והשנאה עדיין כאן על צורותיה השונות ועוברת מדור לדור ומאתר לאתר. כאן באזור עוטף עזה מרגישים התושבים את הרוע, את השואה, את שטיפת המוח שמעבר לגבול, את הבנאליות של הרוע. אבל כאן בעוטף עזה אנו מרגישים את חוסנה של מדינת ישראל. את צבא ההגנה לישראל שיעשה הכל על מנת לשמור על בטחון התושבים.
לצערי, בשנת 2014 לא אוכל לומר שהעולם לעולם לא ישתוק. קילומטרים ספורים ממדינת ישראל רוחשות יום יום זוועות אנושיות ויום יבוא ויהיה מי שיגיד “למה לא הפציצו את גיא ההריגה בדמשק” או את מחנה כפיה 22 בצפון קוריאה. העולם נשאר אדיש ומנוכר לסבל החלש. “לא עוד”, אמר העולם אז בשנת 45. “לא עוד ילדים המובלים כצאן לטבח”, “לא עוד אובדן צלם אנוש”, “לא עוד מחנות ההשמדה והכפייה”. ולצערנו עולם כמנהגו נוהג.
מתוך אפר המחנות הקמנו מדינה לתפארת והנה אנו חזקים ונעמוד יחד איתנים מול כל הקם להשמידנו. גם בדור הנוכחי יש מי שינסה להכחיש, לזלזל ולהמעיט בזיכרון השואה. לא ניתן לשואת היהודים להישכח. היא תישאר לנצח חקוקה כאות על ידי העולם.
אלי ויזל כתב – “כשהאדם כותב על השואה הוא לא כותב את המילים. הוא נלחם במילים. כי אין מילים לתאר את מה שהקורבנות הרגישו כאשר המוות היה הנורמה והחיים היו נס”.
כשהרים הניצול ההוא בברגן בלזן בקושי רב את עיניו בעודו שרוע על רצפת הצריף המלוכלך והמזוהם לעברו של הקצין מארץ ישראל שבא לשחרר אותו, הוא ידע רק מוות. כעת קיבל את חייו בחזרה, בנס. היום, כאן, אתכם ניצולים יקרים ועם הדורות שבאו בעקבותיכם, אתם עבורנו הנורמה. נורמה של שפיות, נורמה של אהבת העם ואהבת האדם, נורמה של רצון לחיות. אתם נס קיומנו ופאר עמנו.
נאחל לכם ולחבריכם הניצולים באשר הם בריאות טובה ואושר ונחת בחלקת אלוהים הקטנה שלנו בארץ ישראל. ומכאן, מיד מרדכי, אתר הגבורה והתקומה, נזכור ונזכיר את הנספים, את סיפורם, יגונם, כאבם וגבורתם, מדור לדור עד דור אחרון.

צביקה הדר ינחה את תוכנית הכשרונות המוזיקליים “משפחה בהופעה” בערוץ 24 // שוברים אמברגו

צביקה הדר. צילום: ראובן פריצי (cc-by-sa)

צביקה הדר. צילום: ראובן פריצי (cc-by-sa)

רוצים לקרוא על התוכנית החדשה של ערוץ 24 של קשת? ההודעה לעיתונות נשלחה היום באמברגו לפרסום מחר בבוקר, אבל אני לא חתמתי על שום אמברגו.

תזכורת: הנחיתו עליכם אמברגו מבלי שהסכמתם? שלחו את החומר אל ת”ד 404 ואפרסמו כאן.

מצ”ב הודעה לעיתונות אודות הצטרפותו של צביקה הדר להנחיית תכנית הדגל החדשה של ערוץ 24 לקיץ הקרוב – “משפחה בהופעה”

ההודעה היא עם אמברגו פרסום למחר בבוקר, יום שלישי.

צביקה הדר ינחה תכנית כישרונות מוסיקלית בערוץ 24

התכנית, “משפחה בהופעה”, תוביל את לוח השידורים החדש של הערוץ בקיץ הקרוב

צביקה הדר יוביל את תכנית הדגל החדשה של ערוץ 24 בלוח הקיץ הקרוב.

התכנית, “משפחה בהופעה” הנה תכנית כישרונות משפחתית במסגרתה יתחרו משפחות על תואר “המשפחה המוסיקלית של ישראל”.

ערוץ 24 וטדי הפקות יחפשו בקיץ הקרוב את המשפחה המוסיקלית הבאה בישראל, צילומי התכנית החלו בימים אלה, ויתחרו בה קבוצות, הרכבים או להקות של בני משפחה שיודעים לשיר ו/או לנגן יחד.

אורי דיקשטיין, מנכ”ל ערוץ 24: “אנו שמחים ומברכים על הצטרפותו של צביקה הדר לתכנית הכישרונות החדשה, שתהווה חלק מהותי ומרכזי בלוח השידורים של ערוץ 24 לקיץ”.

התכנית בהפקת “טדי הפקות”.

שוברים אמברגו: נאום נשיא המדינה באירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה

שמעון פרס וטלפון סלולרי. צילום: israeltourism (cc-by-sa)

שמעון פרס וטלפון סלולרי. צילום: israeltourism (cc-by-sa)

רוצים לקרוא את נאומו של נשיא המדינה, שמעון פרס, הערב באירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה? ההודעה לעיתונות נשלחה היום באמברגו לפרסום היום בסביבות 20:20, אבל אני לא חתמתי על שום אמברגו.

תזכורת: הנחיתו עליכם אמברגו מבלי שהסכמתם? שלחו את החומר אל ת”ד 404 ואפרסמו כאן.

על הדברים מוטל אמברגו לפרסום עד לנשיאת הדברים סביבות השעה 20:20

יום ראשון 27 באפריל 2014

נאום נשיא המדינה בעצרת הפתיחה הממלכתית של אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה

אחי ואחיותיי, מול עיני ניצבת ברגע זה תמונה קורעת לב. רבבות בני אדם, זקן וטף. נשים וגברים, מרוכזים על הרציפים שעל גדות הדנובה. הם קשורים איש לרעהו ופניהם מופנים על פי צו, לעבר הנהר. מאחוריהם עומדים קלגסים נאצים, גרמניים ומקומיים וקוצרים באש חיה ומטווח קצר את חייהם. הם יורים בגבם כדי לחסוך בכדורים הם קשרו עליהם משקולות ואבנים על מנת שהמעטים שנורו, ימשכו איתם את כל האחרים. גם החיים. ילדים נקשרו לאמותיהם, צעירים לקשישים. גופות הנרצחים נדחפו למימי הדנובה הקוצפת והמקפיאה את הדם. זעקותיהם עולים לשמים ונותרים ללא הֵד. הפושעים עומדים כשחיוך רחב נסוך על פניהם, משל הם ביצעו מעשה גבורה וזכו בניצחון אמיץ. הדנובה הכחולה היתה לאדומה, ברגע הפכה לקבר אחים צף, קורבנות חפים מפשע, אנשים טהורים. איתמר יָעוֹז-קֶסְט, משורר יהודי שנולד בהונגריה ונשלח לבֶּרְגֶן-בֶּרְזֶן, זועק באחד משיריו: “מה לשתות? אמְרוּ לי בני אדם! מֵי רפש עם דם?” זה קרה בהונגריה.

אבל אז עולה בעיני רוחי תמונה אחרת. תמונה של העיירה שבה נולדתי ובה חייתי את העשור הראשון לחיי. וישנבה. בוישנבה, השתמשו הנאצים בטכניקה אחרת. לא ירו ביהודים. העלו אותם באש בעודם בחיים. הנאצים, גרמניים ומקומיים, אספו את כל היהודים שנותרו בוישנבה (כי מחציתם עלו לישראל) ואילצו אותם לצעוד לעבר בית הכנסת שהיה בנוי מעץ. בראש הצועדים עמד סבי. הרב צבי מלצר עליו השלום, כשהוא עטוף בטליתו. אותה טלית שבכל יום כיפורים, עוד בהיותי ילד הצטנפתי תחתיה להאזין לתפילת הכל נדרי שאותה נשא בקולו הערב להפליא. הם נעלו את שערי בית הכנסת והעלו אותו באש על כל היהודים שנכלאו בו. איש לא נותר בחיים. מבית הכנסת לא נותר דבר. תפילת כל נדרי, שנשא סבי, מוסיפה להתנגן בליבי גם עתה. ביקרתי בוישנבה בהיותי שר חוץ של מדינת ישראל ולוותי אז על ידי שר החוץ של בלארוס ועמו פמליה נכבדה של אנשי ממשל ומשמר כבוד של אופנועים. בדרכנו לוישנבה עברנו את תחנת הרכבת בוגדנוב. התחנה עדיין פעילה אלא שבימי המלחמה הוסעו על פסיה קרונות עמוסים ביהודים בדרכם לאושוויץ ובירקנאו. נדמה היה לי שאני שומע את קול הקטר. לא היה לי דבר מזוויע יותר, מהסתירה שבין רעש האופנועים וקולות הזעקות שעלו מהקרונות. חשבתי בליבי שהרי התחנה הזו שממנה עלינו לארץ היא התחנה שהסיעה לאחר מכן את בני עמי למחנות ההשמדה. הרי מה שקרה להם יכול היה לקרות לי. לקרות לרבים היושבים כאן הערב.

“נִיצָלְתָ”, כתבה ויסלבה שימבורסקה”, “כי היית ראשון, נִיצָלְתָ כי היית אחרון, כי לשמאל, כי לימין כי ירד גשם, כי נפל צל”. כלומר הכל היה ביד המקרה. הנרצחים חיים בליבנו. כל אחד מאתנו נושא בליבו את היגון של אחינו שהושמדו, כמו את הגאון שבתקומת ישראל. ישראל היא מצבת יגון על מותם, שהיתה גם למצבת גאון לזכרם כאן, בארץ האבות.

בראשנו מהדהדת עדיין השאלה, שאין לה, וספק אם תהיה לה תשובה: היכן נולדו המרצחים האלה? היכן הם חונכו?כיצד הפך הנוף של אירופה התרבותית לג’ונגל פראי שהילכו בו חיות טרף? התשובה הגאוגרפית ידועה. התשובה האנושית לא קיימת.

נכבדיי, בימים אלה מלאו שבעים שנה לשואת יהודי הונגריה. הנאצים פלשו אליה ב-19 למרס 1944, שנה לפני גמר מלחמת העולם השנייה, וארבע שנים לפני הקמת מדינת ישראל. משהשתלטו עליה החלו מיד בהשמדת היהודים. הם עשו זאת ביעילות מרבית. תוך חודש ימים תויגו כל היהודים בטלאי צהוב ורוכזו בגטאות. אין יוצא ואין בא. הרעב והמגפות קדמו לכדורים ולגזים בקטילת היהודים. תוך פחות מחודש נוסף נשלחו כל הנותרים למחנות ההשמדה. לאושוויץ ולבירקנאו. קרוב לחצי מיליון יהודים נרצחו על לא עוול בכפם. לא נשכח כמובן שהיו מספר הונגרים, חסידי אומות עולם, שסיכנו את חייהם כדי להציל חיי יהודים. הם לא רבים אבל הם נשאו באומץ את צלם האדם.

נשיא הונגריה ישתתף מחר במצעד החיים בפולין, מחווה ראויה להערכה. עם זאת אסור להתעלם מכל תופעה אנטישמית, מכל חילול של בית כנסת, מכל ניתוץ של מצבות בבתי קברות שבהם טמונים אחינו.

אין להעלים עין מעלייתן של מפלגות ימין קיצוניות בעלות גוון ניאו-נאצי המהוות סכנה לכל אדם ואזהרה לכל עם. מדינת ישראל של היום אינה רק המצבה היחידה האפשרית הניצבת על קברם של אחינו ואחיותינו שהושמדו. מדינת ישראל היא ההרתעה בפני כל ניסיון לשואה נוספת. ישראל חזקה היא התשובה שלנו לאימת האנטישמיות, אבל היא אינה פוטרת את כל העמים למנוע שהמחלה הארורה הזו לא תשוב לביתם. תרשו לי לומר מניסיון של תשעים שנות חיי, שללא מדינה היינו נאלצים להוסיף לחיות על חולשתנו במקום להיות עַם, כפי שאנו כיום, היכול לחיות על כישוריו ההיסטוריים והעכשוויים. מדינת ישראל אינה תופעה מזדמנת. היא בנויה על ארבעת אלפים שנות חיים. במורשת ההיסטורית של העם היהודי מצויים לא מעט ייסורים אבל נטועה בה התקווה- שנצח ישראל לא ישקר. ישראל שואפת לשלום. בין אנשים ובין עמים. לשלום עם קרובים ולשלום עם רחוקים. אנו רודפים שלום מפני שאנו רודפים צדק לכל אדם. יהיה מוצאו אשר יהיה. תהיה דתו אשר תהיה. כי הזכות לשלום היא הזכות לחיים. אני אומר בביטחון מלא אנו חזקים להדוף סכנות. אין להיבהל מאיומים ואין להתייאש מהשלום. כבן העם היהודי אינני רשאי ואיני מסוגל לשכוח את זוועת השואה. כאזרח מדינת ישראל אעשה כל אשר לאל ידי שלנאצים לא תהא תקומה. כאדם אעשה כל הניתן להשכנת שלום בין עמים. בין גזעים. בין דתות ובין לאומים. רוחנו באמונותינו לא פחות מאשר ביטחוננו בחרבותינו.

נכבדיי, אבדו לנו ממיטב הורינו וממיטב בנינו. אבל מעולם לא עורערה דעתנו כי ניצחונות חולפים וערכים נצחיים. אנו נהיה לעַד עם מאמין בערכי אדם ובערכי מרום. בשם ששת המיליונים, ביניהם מיליון וחצי ילדים, אנו נושאים את משואת העצמאות היהודית. את לפיד החירות. את אורו של האדם. את האמונה שנדע עולם נאור שבו אדם לאדם- אדם. ושכל אדם נולד בצלם אלוקים. יהי זכרם ברוך.

להורדה (DOC, 103KB)

לדף הבא →