איפה יש יותר כוסיות, בקצונה יעודית או בקיצוניות יהודית?

כמו “פצעי לחץ” המצוין, גם קומיקס הרשת “יותר” נולד בגלל שעמום סטודנטיאלי. “כמו כל סטודנט בתקופת מבחנים, פתאום יש דברים כל כך הרבה יותר מעניינים מללמוד. אפילו מצאתי את עצמי עושה ערמה של כלים באיזה יום… הקומיקס יצא מתוך זה”, אומר היוצר, דין לנגסם, בן 24 מאילת (27.84 כולל מע”מ). “כבר עשיתי פעם קומיקס שבועי, BMO, יחד עם עוד צייר, והייתה לנו הצלחה לא רעה, אבל זה בהחלט הרגיש בוסרי. מאז BMO יש בי דחף לעשות קומיקס. כל פעם אני מתעצל. הרבה פעמים אני פשוט מתבאס על יכולות הציור המוגבלות שלי, ולעבוד עם צייר רציני דורש מחויבות ממש גדולה, שהרבה אנשים לא יעשו לא בשביל תשלום או בשביל יצירה מקורית משלהם, ובצדק. ‘יותר’ יצא מתוך השילוב של הדחף + ההתחמקות ממבחנים, והטריגר לסטריפ הראשון היה בכלל כדי להצחיק חבר שהיה מבואס על פרידה.

התמה של הקומיקס – משחקי מילים מטופשים – נולדה לפני כארבע שנים: “אני ושני חברים, בר ודור, היינו יושבים ביחד ומשחקים במשחק המטופש הזה שהמצאנו – חושבים על משחקי מילים ומנסים להכניס אותם לקונטקסט: ‘לתלות על הקיר תמונה זה לא מעניין. לתלות על הקיר שמנה זה יותר מעניין’. ‘לקנות סושי זה לא מעניין. לקנות כושי זה יותר מעניין’. איפשהו הכל התחבר – לעשות קומיקס, לברוח ממבחנים, ולשמר את הבדיחות של החבר’ה, הכל במקום אחד”.

לקומיקס הרפואי של יוליה ברמן נולד דף פייסבוק

הקומיקס הרפואי של הסטודנטית לרפואה יוליה ברמן שפורסם פה זכה לתגובות נלהבות. בעקבות פניותיכם, שהועברו לברמן, היא פתחה לקומיקס דף פייסבוק ונתנה לו שם: “פצעי לחץ“. לייקקו ותהנו.

למה להיות ארכי-נבל ולא סופר-גיבור? זה פשוט יותר רווחי

“בעולם שסוגד לכסף, הוא הופך לכוח העל האמיתי היחיד”, אומר המאייר מיש רוזנוב על סדרת האיורים “כוח-העל האמיתי” שפרסם בדף העבודות החדש שלו, “ואלה שיש להם את כוח העל הזה נוטים להתנהל כמו נבלי-על מספרי קומיקס – הם קונים ומפלסים את דרכם לעוד כוח ושליטה על עוד אנשים, שטחים, חומרים”.

ברוס וויין, בדרך כלל באטמן, מוצג כתעשיין עשיר שמורח איפור על פניו של אנרכיסט אנונימי כפות, המוכר רק בכינוי “ג’וקר”. לקס לות’ור הוא איל נדל”ן שחורט עם דוקרן קריפטונייט את ה-S האדומה של סופרמן על חזהו של העיתונאי הדלפון קלארק קנט. טוני “איירון מן” סטארק אונס את פיטר “ספיידמן” פרקר, צלם פרילאנס אביון. “ביליונר ששם עליו מסכה וגלימה ונלחם למען חסרי ישע?”, שואל רוזנוב ומשיב: “לא בעולם הזה”.

אפרופו כוחות וכסף, רוזנוב אחראי גם ל“מפלצוני הכנסת”, מפלצות דמויות פוקימון של מנהיגי המדינה, שהתחילו כאיור, עברו לסרטון ואולי מתישהו נראה סדרה בכיכובם.

אתה יכול להיכנס, ד”ר ברמן תצייר אותך עכשיו

לגל המשמח של קומיקסים עבריים דמויי XKCD (דמויות מקל, קווים פשוטים, שחור-לבן לרוב, בדיחות חדשות) מצטרף הסטריפ הרפואי של יוליה ברמן. “כמו להרבה סטודנטים לרפואה, אין לי הרבה ‘עיסוק מלבד הלימודים'”, מספרת ברמן, בת 24, במקור מאשדוד והיום ירושלמית. “התחלתי לכתוב את הקומיקס כשלמדתי למבחנים ב’מבוא לפנימית’, שהיו מייאשים ומתישים, והייתה ציפיה גדולה להתחיל בלימודים הקליניים ולהכנס לבית החולים. בהתחלה הבדיחה הייתה שבתור סטודנטים אנחנו יודעים טוב מאוד להתמודד עם חומר עיוני ובחינות, ולא יודעים כלום על חולים אמיתיים. עכשיו, אחרי שנכנסנו בשערי המחלקות, התברר שהדרכים להכשל בהתמודדות עם חולים אמיתיים הן רבות ומגוונות משחשבנו”.

ועוד:
רופאים הודים משתלטים על הפייסבוק של המתמחים המתפטרים
מכשירים את הדור הבא של הרופאים המתפטרים
חטפתי התקף לב בכאילו. יש רופא אילוסטרציה בקהל?

קומיקס גיקי של חגי גילר

מתוך הקומיקס של חגי גילר במדור fi של פירמה.

לסטריפים הקודמים >>

פינת הקומיקס הניאנדרטלי 2: אתה שמח לרעות אותי?

פוסט של עינה לקח


___________________
עינה לקח עינה לקח מתפרנסת מלשחק באוכל, ומתייחסת לשטויות ברצינות תהומית. הקומיקס התפרסם במקור בפייסבוק שלה

פינת הקומיקס הניאנדרטלי: להתחיל עם בחורה

פוסט של עינה לקח


___________________
עינה לקח עינה לקח מתפרנסת מלשחק באוכל, ומתייחסת לשטויות ברצינות תהומית. הקומיקס התפרסם במקור בפייסבוק שלה

קריקטורות משוכפלות

הקריקטורה שהתפרסמה ב-17.10.2010 השתמשה במכרה בצ’ילה כמטאפורה למצבו של אהוד ברק במפלגת העבודה. כלומר, שלוש הקריקטורות: שלמה כהן ב”ישראל היום” כלא את בכירי המפלגה במכרה, מתלבטים אם עליהם להיכנס למעלית ולצאת אל האופוזיציה; דניאלה לונדון-דקל ב”ידיעות אחרונות” הציגה את ברק ככורה שננטש לבד במכרה; ועמוס בידרמן ב”הארץ” הראה את בכירי המפלגה גוררים את ברק הכפות אל המעלית במטרה לשגרו בחזרה לבטן האדמה. אייטם שלי ב”העין השביעית” על קריקטורות משוכפלות >>

עוד קופי-פייסט קריקטורות:
קריקטורות זהות על המספרים החוזרים בפיס יום אחרי יום: מה הסיכויים?
קריקטורת צ’ילה-אחמדינג’אד של הארץ ושל מקור ראשון
בידרמן ממחזר את עצמו

קריקטורות זהות על המספרים החוזרים בפיס יום אחרי יום: מה הסיכויים?

אור רייכרט ואני, 18.10.2010:

יותם פישביין, ידיעות אחרונות, 19.10.2010:

[עדכון 16:41] שיהיה ברור, אני לא מאשים את פישביין בהעתקה. המספרים החוזרים בהגרלה וקמפיין המספרים של הלוטו היו חומרי הגלם המתבקשים לקריקטורה כזאת. אנחנו פשוט הקדמנו להשתמש בהן כי אנחנו באינטרנט ופישביין בפרינט. זה קורה הרבה. הנה שתי קריקטורות זהות מלפני כמה ימים, שפורסמו באותו יום בשני עיתונים. [\עדכון]

עוד קופי-פייסט קריקטורות:
קריקטורת צ’ילה-אחמדינג’אד של הארץ ושל מקור ראשון
בידרמן ממחזר את עצמו

מצאו את ההבדלים: קריקטורת צ’ילה-אחמדינג’אד של הארץ ושל מקור ראשון

פוסט של הלל גרשוני

האם ערן וולקובסקי הוא שם העט של שי צ’רקה?

ערן וולקובסקי, “הארץ”, 15.10.2010:

שי צ’רקה, מקור ראשון, 15.10.2010:

___________________
היה זה פוסט של הלל גרשוני. גרשוני כתב על אסתר זנדברג והזרם הנאו-סטיריקני‏ של "הארץ" בגיליון יולי 2010
עוד על קומיקס וקריקטורות:
בידרמן ממחזר
זבנג פרסומי: פרסום סמוי בקומיקס
ווף ווף, נבח רוני (פִּיץ’ למערכון תוכנית סאטירית פוליטית)
שלושה מיעוכים של גרפילד

הפוסט נשלח באמצעות הפוסטומט. איור: יעל בוגן, העין השביעית, cc-by-nc-sa. עיבוד: עידו קינן

לדף הבא →