גלובס נ’ דה מרקר

התחרות בין האתרים הכלכליים גלובס ודה מרקר ידועה לשמצה, ובין השאר הביאה לידי גיחוך את השימוש בסופרלטיבים “בלעדי” ו”פרסום ראשון”, כשהאתרים רבים איתם על שברירי שניות כאילו היו אצני 100 מטר. היום החליטו האתרים להתגושש בגלוי, וזה תמיד כיף גדול ליתושי ביצת התקשורת, שחדר 404 נמנה עליהם.

זה התחיל בידיעה של דה מרקר מהבוקר, שדיווח:

“אנו ממליצים על משקל יתר בהשקעות מקומיות בישראל, בזכות הערכות השווי הנמוכות והצמיחה המצוינת בתמ”ג, לאחר תקופה ארוכה של ירידה”, כך עולה מסקירה פנימית שהפיק ענק ההשקעות דויטשה ואשר הגיעה לידי TheMarker.

(“הגיעה לידי TheMarker”, למי שלא בקי בעגה הפנים-עיתונאית, זה “אנחנו קיבלנו את זה והמתחרים לא”).

הסקירה המליצה בחום על הבורסה הישראלית, וכן על מספר מניות ישראליות נבחרות: טבע, בנק הפועלים וצ’ק פוינט. סקירות מעין אלו מפורסמות לעיתים קרובות על ידי הבנקים הבינלאומיים הגדולים שפועלים בארץ, ועשויות לדחוף את המניות המוזכרות בהן וכן את הפעילות בשוק כולו לעליות שערים, מה שאכן קרה היום.

כשעה וחצי לאחר הפרסום בדה-מרקר פרסם גלובס ידיעה, בעילום שם פחדני ותחת הקרדיט “שירות גלובס”, ונכנס בכל הכוח במרקר:

הקלות הבלתי נסבלת של העלאת הגירה: סקירת דויטשה שדווחה לפני חודש שוב עושה כותרות
פעיל בשוק שלח למערכות העיתונים מסמך ישן ופומבי [הלינק במקור – ע”ק] של דויטשה – והיה מי שנפל בפח

הסיפור הקטנטן הבא מעיד על הקלות הבלתי נסבלת, שבה מצליחים גורמים בשוק ההון הישראלי להמריץ (חלילה לומר, “להריץ”) את הבורסה באחד העם.

וזה הולך ככה: פעיל בשוק שלח הבוקר (ג’) למערכות העיתונים והאתרים הכלכליים מידע כי בית ההשקעות דויטשה בנק הותיר המלצת “משקל יתר” להשקעות בישראל ואף ממליץ על מניות הפועלים, טבע וצ’ק פוינט.

ההמלצה הגיעה גם לידי “גלובס”, אלא שהמדיע [כך במקור – ע”ק] מקורו במסמך מתאריך 28.10, כמעט לפני חודש. בירור קצר העלה ש”גלובס” כבר דיווח על הנייר, ב-31 באוקטובר. בקיצור, אטריות מחוממות, שנשלחו עם או בלי אינטרס, בתקווה שאולי ייעשה בהן שימוש חוזר.

והבוץ? הנה זה מגיע:

באתר “דה מרקר” קיבלו את המידע “החדש” – והעלו אותו ככותרת ראשית ו”בלעדית”. השוק אף הגיב לפרסום בעליות שערים – היו משקיעים, כנראה, שלא זכרו כלל כי מדובר בסקירה שדווחה לפני כחודש.

דה מרקר לא נשאר חייב, ועדכן את הידיעה המקורית, אבל בלי להגיד את השם המפורש “גלובס”:

בניגוד לשמועות בלתי מבוססות לפיהן מדובר ב”סקירה ישנה שבראשה התנוסס התאריך 28.10, כמעט לפני חודש”, מדובר דווקא בסקירה חדשה הנושאת עליה את התאריך העדכני 28 בנובמבר 2005 ולפיכך מדובר במידע רלוונטי מבחינת המשקיעים.

לטענה של גלובס לפיה “מדובר במידע שהופץ כבר באותה סקירה ישנה, שמישהו החליט להחזירה לכותרות”, הגיב המרקר בהסבר לפיו “בדויטשה אמנם הפיקו סקירה דומה לפני כחודש (כפי שפורסם דאז ב-TheMarker) אולם אתמול הותיר הבנק את המלצתו על אף ההתפתחויות שחלו במרוצת הזמן במניות המדוברות ובמיוחד במניית בנק הפועלים שהפגינה זינוק מרשים בחודש האחרון”.

אם מדד הטוקבקים שווה משהו, הרי ששני האתרים לא עושים הרבה יותר מלשבת בשלולית ולהשפריץ אחד על השני: במרקר נמנו 23 תגובות לידיעה, ובמתקפה של גלובס – 29.

(תודה לש’ שהלשין וסייע)

עדכון 20:56
ב-NRG ברנז’ה עלתה ידיעה בנושא (למרבה הצער, גם היא לא חתומה). עורך אתר גלובס, דורון אביגד, אמר שם: “הסיבה שהחלטנו לצאת בידיעה בנושא היא שאנחנו חושבים שהמשקיעים הוטעו”. מקור אנונימי בדה מרקר אמר ש”בגלובס בחרו כנראה בדברים נחותים וירודים, במקום לנסות ולהשיג את המסמך הפנימי של החברה”, והציג את המסמך המדובר, שאכן נושא את התאריך 28 בנובמבר.

תגובות

4 תגובות לפוסט “גלובס נ’ דה מרקר”

 1. ג'וני דו on 29 בנובמבר, 2005 20:01

  או, סוף סוף הבלוג נראה כמו שצריך. תתחדש.

 2. אביבה on 30 בנובמבר, 2005 08:48

  ממתי מדד הטוקבקים שווה משהו?
  במקרה הזה, אני הייתי נותנת אצבע דווקא תמורת הטוקבקים שלא פורסמו (שסוננו מתחת לשפם, ונגנזו).

 3. Net Zone on 22 בספטמבר, 2006 12:29

  אינטרנט זה לא עיתון…

  כנסתי היום לאתר דה מרקר לקרוא כתבה על תוכן גולשים……

 4. גלובס לפני כולם, אבל מהסוף; דה מרקר קופי-פייסט : חדר 404 on 6 במרץ, 2008 17:03

  […] מן הארכיב: גלובס ודה מרקר מתכתשים על ראשוניות ועל עובדות 6 בMarch, 2008 | בנושאים מלחמת קרדיטים, עיתונות […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.