מחאה: יום ללא בנקים

דנהרו פירוודה את המניפסט הזה:

12.12.2006
יום ללא בנקים בישראל
קול העם קורא למלחמה נגד ענף בו לא רואים את הלקוח ממטר

עדכון: 15 בנובמבר 2006

שוב הראו לנו הבנקים את נחת זרועם על ידי הוספת עמלות באופן חד צדדי ושרירותי. עמלות שגם כך הם גבוהות מהמקובל בעולם, וחלות על פעילויות שכלל אין גובים עליהם עמלה במדינות עם צרכנות מתוקנת. אנו שבים ומנסים לרתום את הציבור לחרם צרכנים שהוא הדבר היחיד שיכול לזעזע אותם במעט. בפעם האחרונה שניסינו הציבור היה אדיש מידיי. אנא העבירו ידיעה זו לכל חבריכם אל תהיו אדישים. הפעם חייבים לנצח את הבנקים.

בקרוב שוב יפרסמו הבנקים את התוצאות הכספיות שלהם לרבעון, ושוב נגלה כי הם עשו רווחים מצוינים. לא. עינינו אינה צרה בכך שהם מרוויחים, ולא היינו מייחלים לכך שחס וחלילה יפסידו. הבעיה היא האופן בו הם יצרו לעצמם תנאים שמקשים על צרכן סביר לפקח ולהשוות את העלויות שהם גובים ממנו, כך שבפועל אין תחרות בענף, והם עושים בצרכן ככל העולה על רוחם. גם אם אתם בעלי מודעות צרכנית גבוהה, ועמדתם על כך שלא יגבו מכם עמלה גבוהה בעת שקניתם נייר ערך כלשהו, איש אינו מבטיח לכם שהבנק לא יעלה באופן חד צדדי את העמלה שיגבה בעת שתמכרו את הנייר. במקביל בלי שתרגישו הוא יגבה מכם כל מיני עמלות ניהול ואחזקה, ועל כל אלה ישוב ויגבה מכם גם עמלת פעולה או עמלת שורה. הבנקים מאוד יצירתיים בשמות שהם נותנים לעמלות שהם גובים. אך אם תחשבו היטב תבינו כי בעצם הבנק מערים עלינו וגובה מאיתנו מספר עמלות על אותו שירות. כלומר חיוב כפול ומשולש. תארו לעצמכם שבעת שרכשתם גבינה בסופרמרקט יחייבו אתכם לא רק על המחיר של הגבינה אלא גם דמי שימוש בעגלת הקניות, וגם דמי רישום של שורת המכירה של הגבינה בקופה. מייד תרגישו מרומים. אז איך זה כשהבנק עושה לנו את זה אנחנו אפילו לא מרגישים?

בנוסף, משום מה העמלות הן תמיד אחוז כלשהו מהסכום עליו מבוצעת הפעולה. לא ברור מדוע. האם פקידי הבנק כורעים תחת עומס השטרות כאשר אנו מבצעים את הפעולה על סכומים גדולים? בכל מקרה, כדי שהבנק לא ייצא מקופח כאשר אנו מבצעים את הפעולה על סכומים קטנים, קיימת במקרים רבים עמלת מינימום.

וכדי לחגוג את סיום שנת 2005, בחסות אגף המס של משרד האוצר, הם עשו עלינו קופה נוספת, בלי שהרגשנו. המדובר ב”מכירה הרעיונית” שאותה יעצו לנו פקידי הבנק לעשות כדי להגן עלינו מפני עליית המס על רווחי הון. לכאורה פעולה פשוטה. מחשבים כמה הרווחתם עד היום, ומשלמים על כך את המס. לא אצל הבנקים שלנו. הם הפכו את הפעולה הזו לשתי פעולות – קנייה ומכירה. הכול כמובן רק על הנייר, ב”כאילו”. מה שלגמרי לא על הנייר הם העמלות על הפעולות. לא די בזאת ששילמנו עמלה כפולה גם על הפעולה וגם על השורה (וזאת כמובן בלי קשר לכך שאנו כבר משלמים דמי ניהול על הפיקדון), אלא שעשינו זאת כפל כפליים – על שתי פעולות – עמלות על קניה ועמלות על מכירה. בפועל, כזכור, לא נמכר ולא נקנה דבר. גם אם בחלק מהמקרים העמלה היא יותר נמוכה מעמלה על מכירה וקנייה רגילים, כאשר מכפילים את כל הכפולות זה בכלל לא זול.

בנקודה זו אנו סבורים שעלינו לעשות את המעשה הצרכני הראוי ולמחות – ברגליים. אנו קוראים לכל לקוחות הבנקים לשבות משימוש בבנק למשך יום אחד. כדי שיהיה קל לזכור את התאריך יהיה זה ביום שלישי, ה- 12 לחודש דצמבר (גם 12). באותו יום אל תיכנסו לסניף הבנק, אל תיגשו למכשיר האוטומטי, אל תתקשרו לבנק, אל תתנו לו פקודות, ואל תגלשו אליו באינטרנט. ביום שלישי ה- 12/12 תנהגו כאילו אין בנקים בישראל.

וכמו שובתים רציניים יש לנו דרישות: אנו דורשים מהבנקים לבטל את העלאות העמלות המתוכננות. אנו דורשים מהבנקים לוותר על מחצית מהעמלות שגבו על המכירות הרעיוניות ולהחזיר אותם ללקוחות. ויותר חשוב: אנו דורשים מהמחוקקים, מהממשלה, ממשרד האוצר ומהמפקח על הבנקים לחוקק ולאכוף חוקים שיחייבו את הבנקים לפשט את העמלות שלהם, ובמיוחד למנוע מהם לחייב חיובים כפולים ומכופלים על אותו שירות עצמו. עמלה אחת פשוטה ובת השוואה לכל שירות ותו לא!
הבנקים צוחקים לנו בפרצוף. אם לא נפעל עכשיו לא יהיה לנו פרצוף. זה הזמן להשיג הישגים צרכניים.

אנא העבירו ידיעה זו לכל חבריכם – ב- 12/12/06 יום ללא בנקים בישראל!

תגובות

4 תגובות לפוסט “מחאה: יום ללא בנקים”

 1. ...אספקלריה... on 8 בדצמבר, 2006 00:04

  הקסם היומי בבלוגייה הישראלית…

  את מנת הקסם והעוצמה היומית של הבלוגוספירה מצאתי היום בקטע מחאה: יום ללא בנקים של חדר 404. היישום של הרעיון המוצע בעייתי, במיוחד לאור העובדה ….

 2. לינוקס ותוכנה חופשית » ארכיון » יום ללא בנקים? on 11 בדצמבר, 2006 18:38

  […] עידו קינן, בבלוגו, מדווח על מניפסט (לא יודע של מי) שקורא לציבור לעשות את מחר (12/12) יום ללא בנקים. חוץ מזה שב-12/12 בשעה 12 יש לי תור לרופא, ועל כן אני לא אהיה זמין לא לעשות פעולות בבנק, אני חושב שלא זו הדרך להלחם בבנקים. לא לעשות פעולות יום אחד זה פשוט לא משהו שהם ירגישו. יש לי רעיון למשהו שכן יגרום לבנקים להתכווץ בפחד, ואני כבר יכול לספר לכם שהעו“ד שלי עומד לא לאהוב אותו. הרעיון הוא מאוד פשוט. […]

 3. ליאור on 11 בדצמבר, 2006 23:13

  העברתי את ההודעה.

 4. אספקלריה » ארכיון הבלוג » הקסם היומי בבלוגייה הישראלית on 14 ביוני, 2008 13:51

  […] הקסם והעוצמה היומית של הבלוגוספירה מצאתי היום בקטע מחאה: יום ללא בנקים של חדר 404. היישום של הרעיון המוצע בעייתי, במיוחד לאור […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.