רגולציה על האינטרוויזיה

הרגולטורים של הטלוויזיה בישראל סיימו כנראה לטפל בטלוויזיה, כי עכשיו הם מתפנים לאינטרנט. בחודש שעבר סיכמו משרד התקשורת ומועצת הכבלים והלוויין על בחינת דרכי פיקוח על שידורי הטלוויזיה באינטרנט, וביום עיון שנערך החודש בחיפה, השמיעה הרשות השנייה דברים דומים. תגובת הבטן לשאיפות ההתרחבות הללו היא “פחחח”. התגובה הארוכה והמנומקת יותר: “פחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח”.

גופי השידור מבולבלים מהחופש הרב-כיווני של הרשת: מצד אחד הם נאבקים בשיתוף קבצים ובאתרי סרטונים כמו יוטיוב, שם עוברים תכנים שגופי השידור שילמו עליהם ומצפים להכניס מהם כסף בפרסומות או בדמי מנוי; מצד שני, הם משתמשים ביכולות ההפצה הנרחבות ועלות השידור הנמוכה יחסית של הרשת למכור עוד פרסומות באתרים שלהם, בלי ההגבלות הרגולטריות המעיקות. האתרים משמשים גם לקידום שידורי הטלוויזיה, ובטלוויזיה מפמפמים את כתובות האתרים.

גופי הרגולציה מבולבלים גם הם: ההנמקה וההצדקה של הפיקוח הממסדי על השידורים הן שהם תלויים במשאב מוגבל, טווח תדרי השידור. המדינה מוכרת את הזיכיון לתדרים הללו, ובתמורה דורשת מהזכיינים לעמוד בכללים שונים, בהם מכסות של הפקות מקור וסוגה עילית, התאמת אופי התכנים לשעות השידור והגבלה על הזמן המוקדש לפרסומות ופרומו. האינטרנט, בניגוד לתדרים, אינו משאב מוגבל: כל טמבל יכול לפתוח מצלמת רשת ולהתחיל לשדר.

גם אם הרגולטור יתעלם מהסוגיה העקרונית, הוא ימצא את עצמו במבוכה כשינסה להגיד לאינטרנט מה לעשות. תוכניות של יס, לדוגמה, משודרות בוואלה, חברה שלא נמצאת בסמכות מועצת הכבלים והלוויין, והוט עובדת בסידור דומה עם ynet, שגם הוא לא כפוף לניצן חן. רשת וקשת אמנם פועלות באתרים משלהן, אבל הן יכולות בקלות לעשות אאוטסורסינג לשידורי האינטרוויזיה שלהן, למשל באמצעות הסכם לשידור התכנים ביוטיוב תמורת שיתוף בהכנסות, כמו שעשו כמה גופי מדיה אמריקאיים גדולים.

“לצופה לא אכפת איך הוא מקבל את השידורים שלו – דרך חיבור לכבלים או ללוויין או דרך חיבור לאינטרנט. אבל הוא כן רוצה שתכני הטלוויזיה שהוא מקבל בסלון ישמרו על ‘המרחב המוגן’ שלו”, אמר עו”ד אבני מהרשות השנייה ביום העיון. אבל מי שמחבר את המסך בסלון למחשב יכול להגיע בקלות לכל סוג של תוכן שיש לאינטרנט להציע. רק לשם הדמגוגיה, כשהילדים שלו יפלו בטעות על סרטון פורנו רך ביוטיוב, מה תעשה הרשות השניה? תקנוס את יוטיוב? תדרוש מספקיות האינטרנט לחסום את הגישה לאתר? תתבע את האחראי על האינטרנט? ואולי יו”ר הרשות נורית דאבוש וחברי המועצה פשוט יעברו בית-בית ויכבו לנו את הטלוויזיה. אם כבר רגולציה אז עד הסוף.

(פורסם במקור בגירסה שונה מעט במגזין רייטינג, 25/3/2009)

תגובות

10 תגובות לפוסט “רגולציה על האינטרוויזיה”

 1. אדר on 8 באפריל, 2009 12:24

  עזוב רגולציה – איזו חתולה יפה! זנב מצויין!

 2. מיצי on 8 באפריל, 2009 16:29

  בלי להיכנס לשאלת היישום, ככל שיש בו צורך, ישנן דעות משמעותיות (למשל, שלי, או של אנשי שמאל אחרים) שרגולציה של המדינה על תחום התקשורת לא נובעת אך ורק בשל המשאבים המוגבלים (שלמעשה אינם עוד כאלה) אלא גם בשל העובדה שאמצעי התקשורת מספקים שירותים ציבוריים חשובים (אם לא חיוניים). זה מתחיל, למשל, מדברים “בסיסיים” כמו לשון הרע, איסור על פגיעה בפרטיות, הגנה על בטחון המדינה וכו’, אבל לא נגמר בכך. לא ניתן לתלות את הדרישה החוקית כיום (ולמעשה גם לא בעבר) מהערוצים המסחריים לשדר סוגה עלית או יצירה ישראלית בהנמקה של המשאב המוגבל. שליטת המדינה במשאב המוגבל איפשרה לה ביתר קלות לדרוש את דרישות אלה, אבל הן נבעו מתפיסה אחרת, לפיה על המדינה לדאוג שתהיה טלוויזיה ברמה מינימלית. איך עושים את זה בעידן רב-ערוצי באינטרנט? לא יודע. אבל בכל אופן שאלת היישום היא נפרשת מהשאלה הערכית.

 3. רגולציה שמגולציה » כותבים on 8 באפריל, 2009 17:04

  […] קישור לפוסט: רגולציה על האינטרוויזיה […]

 4. michaly on 8 באפריל, 2009 22:00

  נוגי שולטת!

 5. רוני on 9 באפריל, 2009 17:15

  אני נגד.
  לגמרי נגד.
  לקרוא לחתולה נוגה.
  זה השם שאני רוצה לתת לבתי אם וכאשר.
  עכשיו אצטרך ללכת על האופציה השניה, אוסקרדלרנטה.

 6. רוני on 9 באפריל, 2009 17:18

  ומסכימה עם מיצי! למרות שגם היא גנבה את השם שרציתי לתת לחתולה שלי

 7. אדר on 10 באפריל, 2009 01:21

  מיצי, אכן דברי טעם, ישנן סוגיות נוספות בעניין שיש לבחון היטב. למשל – האם את החתולה שבתמונה?

 8. אהוד on 10 באפריל, 2009 09:31

  “זה מתחיל, למשל, מדברים “בסיסיים” כמו לשון הרע, איסור על פגיעה בפרטיות, הגנה על בטחון המדינה וכו’, אבל לא נגמר בכך”

  מיצי, לשון החוק הקיימת היום מכסה את כל הדברים האלה. אסור לך לפגוע בפרטיות בטלוויזיה, באינטרנט ובגיר על המדרכה – לא ממש צריך רגולוציה נפרדת בשביל זה.

 9. רגולציה שמגולציה | קצה הקרחון on 2 בינואר, 2010 11:40

  […] קישור לפוסט: רגולציה על האינטרוויזיה […]

 10. צפניה 10 » אפקט יורם זק on 18 בפברואר, 2011 12:20

  […] של קשת כפופים לרגולציה, ואילו אתר האינטרנט שלה לא (וטוב שכך), וקשת מנצלת זאת וממסחרת את האתר […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.