חקיקת “תחזיקו אותי”: המאבק הצליח, הדמוקרטיה מתה

פוסט אורח של אייל בר חיים

כנסת ישראל, בסיועה האדיב של ממשלת ישראל, חוקקה בתקופה האחרונה מספר חוקים שעוררו התנגדות בבלוגוספרה ומחוצה לה . חוקים כמו “חוק הנכבה“, “חוק הפליטים” ו”חוק המאגר הביומטרי” הוציאו אנשים לכיכר העיר הווירטואלית, ובמקרים קיצוניים גם להפגנות בפועל.

במרבית המקרים, החוקים תיארו “פשיסטיים”, וההתנגדות התמקדה במספר סעיפים הזויים וביזאריים במיוחד, סעיפי “תחזיקו אותי”, המתמקדים בקרימינליזציה של פעולות הנחשבות מוסריות בעיני מרבית אזרחי ישראל ה”שפויים”. כך, במקרה של חוק הנכבה, הוצע עונש מאסר למי שיציין את יום העצמאות כיום אבל; בחוק הפליטים נקבע כי כל סיוע למסתננים יגרור אחריו מאסר של עד 20 שנה; והצעת חוק המאגר הביומטרי כללה שנת מאסר למי שיסרב למסור את טביעת האצבע שלו למאגר.

באופן לא מפתיע, לאחר הצלחת המאבק והוצאת הסעיפיםהבעייתיים“, המשיכה החקיקה, תוך התנגדות פחותה בהרבה. חוק הנכבה כבר עבר, חוק הפליטים יעמוד לקריאה שנייה ושלישית, וחוק המאגר הביומטרי בדרך לשם. הארגונים הנאבקים מול חוקים אלו יכולים להציג הישג מוגבל והציבור יכול לנשום לרווחה, אנחנו עדיין לא חיים במדינה פשיסטית.

The Law, by smlp.co.uk, cc-by-sa

Tehran Protests, by .faramarz, cc-by

למעשה, ביטול הסעיפים הביזאריים הביא לתוצאה הפוכה. חוק הנכבה הפך להיות מכשיר לשלילת תקציבים מגופים שיציינו את הנכבה, ובמילים אחרות, מכשיר ללגיטימציה לאי שוויון בתקצוב מוסדות ורשויות ערביות. מחוק הפליטים הוצא הסעיף המטיל מאסר על כל סוגי הסיוע. חוק המאגר הביומטרי יעמוד להצבעה ללא הסעיף המטיל שנת מאסר.

ואם לא? מה היה קורה אם סעיפי ה”תחזיקו אותי” היו עוברים? האם המחוקקים היו נדרשים לקחת אחריות על הפיכת אחוז ניכר מהמצביעים לפושעים אידיאולוגים? האם החוקים האלו היו שורדים, גם לאחר שנחקקו והוחל ביישומם, הפרה שיטתית ובוטה על ידי קבוצות מאורגנות? האם כל מחוקק יכול לסמוך עלינו שהחוק המופרך והפשיסטי שלו יעודן באמצעות הביקורת הציבורית, עד שרק ידגדג את גבול הלגיטימיות אבל לא יעבור אותו? האם בכך אנחנו לא נותנים בעצם יד להמשך ההשתוללות הזו?

________________________
אייל בר חיים הוא דוקטורנט בחוג ללימודי עבודה באוניברסיטת תל אביב

תגובות

2 תגובות לפוסט “חקיקת “תחזיקו אותי”: המאבק הצליח, הדמוקרטיה מתה”

  1. תולי on 28 ביולי, 2009 06:49

    הרעיון של לאפשר לחוקים ביזאריים להתקיים נשמע מפתה אבל אני לא בטוחה שהייתי רוצה לנסות, או שמה שאתה קורא לו “אזרחי ישראל השפויים” הוא באמת כזה שיתנגד לחוקים פשיסטיים. הסכנה בניסוי הזה נראית לי גדולה מידי.
    מצד שני, אני בהחלט מסכימה שההתנגדות לחוקים האלו צריכה להיות גורפת ולדרוש ביטול מוחלט ולא עידון של סעיף כזה או אחר. בכלל, נראה לי שסעיפי תחזיקו אותי הם אסטרטגיה שמאפשרת להכשיר את שאר הסעיפים.

  2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) on 24 במרץ, 2011 12:57

    אני כבר מזמן חושבת על הרעיון להריץ את בן ארי לראשות הממשלה – נראה לי שיהיה כיף לראות איך זה נראה אחר כך.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.