יונייטד סטייטס אוב ניו מדיה

וושינגטון די.סי. קרחונים של שלג מטונף כיסו את שולי הכבישים והמדרכות בסוף פברואר, זכר לסופה שניתקה ושיתקה את הבירה האמריקאית כמה שבועות לפני כן. המלון סיפק אינטרנט אלחוטי בחינם, ובכל זאת הניחו בכל בוקר על סף דלתי גליון של הוושינגטון פוסט. כתבה בעמוד הראשי שלו סיפרה על האנשים שמחוברים לרשת כל הזמן – משחקים, מעדכנים בטוויטר, קוראים אימיילים – גם כשזה ממש לא במקום, כמו בזמן נהיגה, רחיצת התינוקת, הופעה של הילדים בבית הספר או ארוחה משפחתית.

תושבי וושינגטון הבירה, שעובדים בממשל או סביבו, צמודים לבלקברים שלהם כמו שהעוזר הצבאי של הנשיא צמוד ל”פוטבול”, המזוודה עם הקודים של הנשק הגרעיני. לפי מחקר שערך שירות המחקר של הקונגרס בחודשיים בשלהי 2009, 38.3% מחברי הקונגרס (בית הנבחרים והסנאט) היו פעילים בטוויטר ופרסמו בממוצע 116 טוויטים ביום. הרפובליקני ג’ייסון צ’ייפיץ, אחד משלושת נציגי יוטה בבית הנבחרים, השתמש בסושיאל מדיה והצליח להביס את קודמו, שכיהן 12 שנים והוציא 600 אלף דולר יותר בבחירות. צ’ייפיץ לא זז לשום מקום בלי הפליפ שלו, טלפון סלולרי עם מצלמת וידאו וחיבור USB שמאפשר להעלות בקלות סרטונים לאינטרנט, וכשהגענו לפגוש אותו במסגרת משלחת מרכז העיתונות הזרה של מחלקת המדינה האמריקאית בחודש שעבר, הוא מיד שלף אותה ותיעד את המפגש.

סגן הנשיא הקודם, דיק צ’ייני, “איבד” שבוע שלם של תכתובות אימייל שנתבקש לחשוף במסגרת החקירה על דליפת שמה של סוכנת CIA, משל נאה למלחמה של ממשל בוש בשקיפות ובפתיחות האינטרנטית. לעומתו, הנשיא ברק אובמה הוא נער הפוסטר של הממשל המקוון. הוא השתמש באינטרנט להגיע לבית הלבן, אבל לא התנתק גם כשהגיע לשם: אובמה הוא הנשיא האמריקאי הראשון שיש לו חיבור אינטרנט זמין בשולחן העבודה, שמשתמש באימייל לתקשורת על בסיס קבוע ושמחזיק בבלקברי, אחרי שהכניע את ההתנגדות מצד השירות החשאי וקיבל מכשיר עם אבטחה משודרגת. החיבה של הנשיא לשקיפות אינטרנטית מחלחלת כלפי מטה, כתרבות ארגונית וגם כהחלטות קונקרטיות, כמו ההנחיה לכל משרדי הממשלה ליישם מדיניות ממשל פתוח, שכוללת פרסום מידע איכותי באתרי המשרדים ויצירת תשתית ותרבות של ממשל פתוח.

“אנחנו מחפשים דרכים לפתוח את הבית הלבן, לפזר את הערפל סביב הדרך בה הממשל עובד. למשל, אנחנו מפרסמים שמות של כל מי שמגיע לכאן לפגישה. השמות שלכם יופיעו באתר הבית הלבן כי נפגשתם איתי”, סיפר לנו מייקן פיליפס, מנהל הניו מדיה בבית הלבן, לשעבר פעיל במחלקת הניו מדיה בקמפיין הבחירות של אובמה ובצוות המעבר של הממשל החדש אחרי הבחירות. “סוד ההצלחה שלנו בקמפיין היה לשים אותו בידי הבוחרים. כאן בבית הלבן אנחנו מנסים לעשות דברים דומים, להוציא מידע על האג’נדה של הנשיא. אחד מהאתגרים שלנו הוא לפתוח את התהליך, לתת לאנשים תחושה של מה שקורה כאן בבית הלבן”.

***

הבית הלבן משתמש באינטרנט לדבר עם אזרחיו, ומחלקת המדינה פונה באמצעות הרשת ישירות לאזרחי מדינות זרות. “הדרך בה דיפלומטים מתקשרים לא השתנתה הרבה מאז תומאס ג’פרסון – שני אנשים בחליפות יושבים ליד שולחן עץ עם דגלים מאחוריהם ומדברים על היחסים בין המדינות שלהם”, הסביר אלק רוס, יועץ בכיר לחדשנות של מזכירת המדינה הילרי קלינטון, שלפני כן הקים את מיזם One Economy לגישור על הפער החברתי, פיתח את תוכנית החדשנות והטכנולוגיה של קמפיין אובמה ושירת בצוות המעבר. “עכשיו אפשר לקיים שיחות של ממשל-לאנשים ואנשים-לממשל”.

מוזיאון העיתונות Newseum בדי.סי מהלל את התקשורת החופשית ומציג את הסכנות האורבות לה מצד משטרים דכאניים מחד וטכנולוגיות חדשות ומערערות מאידך. קלינטון בחרה במקום הסמלי הזה לשאת בסוף ינואר נאום מכונן בזכות חופש האינטרנט הגלובלי. “הן העם האמריקאי והן המדינות שמצנזרות את האינטרנט צריכים להבין שהממשל שלנו מחויב לסייע לקידום חופש האינטרנט”, שיגרה קלינטון טיל מילולי לסין, לאיראן ולכל מדינה שהממשלה שלה מפחדת מהעם, ביטוי ששמענו מכמה אנשים במחלקת המדינה. ימים ספורים לפני הנאום הכריזה גוגל כי לא תסכים עוד למדיניות הצנזורה שנכפתה עליה בסין, גם במחיר של סגירת עסקיה במדינה (מאוחר יותר תסגור גוגל את מנוע החיפוש המצונזר ותפנה את הגולשים אליו לאתר ההונג-קונגי שלה). “תמכנו בצעד של גוגל בסין – זה עניינה של גוגל, אבל אנחנו תומכים בה”, אמר לנו גורדון דוגוד, סגן דובר מחלקת המדינה ומנהל מרכזי העיתונות הזרה. הוא טען ש”סמיכות הזמנים בין ההחלטה של גוגל לצאת מסין ובין הנאום של קלינטון היה מקרי”, והוסיף שאנשי גוגל “מדברים איתנו הרבה, אבל הרבה פחות ממה שהיינו רוצים”.

כחצי שנה לפני נאום קלינטון, בתקופת ההפגנות והמהומות שאחרי הבחירות באיראן, ביקשה מחלקת המדינה מטוויטר לדחות השבתה מתוכננת של האתר לצרכי עבודות תשתית, כדי לאפשר לאופוזיציה האיראנית להמשיך ולהעביר שם מידע. דוגוד סיפר שהקשר נוצר דרך היכרות אישית של אחד מאנשי המשרד עם אנשים מטוויטר. עם זאת, בטוויטר הכחישו שהפניה הממשלתית היא שהובילה לדחיית ההשבתה. ובכל זאת, יש מי שתופס את פייסבוק, טוויטר, גוגל ודומותיהן, חברות אינטרנט אמריקאיות שמסייעות לגישה ולהפצה של מידע ברחבי העולם, כזרועות האימפריאליזם האמריקאי 2.0. “איראן אומרת: פייסבוק וטוויטר הן חברות אמריקאיות, הן כלים של הממשל האמריקאי”, אמר היועץ רוס ממחלקת המדינה. “אני מכיר אנשים בפייסבוק ובטוויטר. הייתי רוצה שהם יהיו הכלים שלי, אבל הם לא. הם הרבה יותר עשירים ממני”.

הכותב היה אורח מחלקת המדינה והשגרירות האמריקאית בישראל במשלחת של מרכז העיתונות הזרה לארה”ב

הטור התפרסם בגירסה שונה מעט במדור “השרת” במוסף “פירמה” של גלובס, גליון מרץ 2010

תגובות

8 תגובות לפוסט “יונייטד סטייטס אוב ניו מדיה”

 1. mux2000 on 25 במרץ, 2010 15:31

  אם הם באמת בעד חופש המידע באינטרנט, למה הם מתעללים בויקי-ליקס?
  http://www.sbs.com.au/news/article/1221972/Pentagon-targets-Wiki-whistleblowers-

  למה הדיונים על ACTA מתנהלים בחשכה?
  http://www.theregister.co.uk/2010/03/12/european_parliament_acta_resolution/

  הם משחררים מה שגורם להם להיראות טוב ומחזיקים את מה שחשוב קרוב לחזה.

 2. איתן on 25 במרץ, 2010 15:34

  לצערי, נראה שהפתיחות של אובמה היא לא יותר ממס שפתיים:
  http://www.prisonplanet.com/foia-review-more-government-secrecy-under-obama-than-bush.html
  “The review finds that during Obama’s first year in office, a FOIA provision … was invoked more frequently than during the outgoing year of the Bush administration.”

 3. Tweets that mention יונייטד סטייטס אוב ניו מדיה | חדר 404 • הבלוג של עידו קינן -- Topsy.com on 26 במרץ, 2010 01:20

  […] This post was mentioned on Twitter by Ido Kenan • עידוק, חדר 404. חדר 404 said: פוסט: יונייטד סטייטס אוב ניו מדיה http://bit.ly/c75ZUJ […]

 4. יונייטד סטייטס אוב ניו מדיה « creamdela.com on 1 באפריל, 2010 08:07

  […] לקריאת הפוסט בבלוג המקור לחצו כאן. […]

 5. העיתונאים של אובמה | חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 17 במאי, 2010 12:15

  […] עוד בנושא: יונייטד סטייטס אוב ניו מדיה 17.05.2010 / 12:14 | בנושאים 404, חיי רשת, תרבות דיגיטלית, ממשל […]

 6. מותגים שעשו את זה באינטרנט | חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 6 ביולי, 2010 16:47

  […] המסורתי ליוטיוב ולאתר הבית הלבן, ואנשיו ממשיכים להפעיל את תומכיו דרך האינטרנט תוך עקיפת […]

 7. הצנזורשת והאביב הערבי‏ on 17 בנובמבר, 2011 10:04

  […] זה לא מנע מהאיראנים לטעון לקונספירציה אימפריאליסטית, סיפר אלק רוס, יועץ בכיר לחדשנות של מזכירת המדינה הילרי […]

 8. רגשות דת: הסרט האנטי-מוסלמי לא יוסר מיוטיוב, הקללות ל"יהוה" הפכו לשיר | האחראי על האינטרנט - חדר 404 | חדר 404 on 15 בספטמבר, 2012 19:30

  […] לדחות השבתה מתוכננת של האתר לצרכי עבודות תשתית, כדי לא להפריע לזרימת המידע של האופוזיציה האיראנית, שהשתמשה ברשת החברתית להעביר מידע ולארגן הפגנות. […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.