טיפולי הפוטושופ של הח”כים שיזמו את חוק הפוטושופ

“חוק הפוטושופ” אוסר העסקה והצגה בפרסומות של דוגמנים ודוגמניות הסובלים מתת-משקל, בטענה שהדבר גורם להפרעות אכילה אצל בני נוער, ובפרט צעירות. שמו הרשמי הוא “חוק הגבלת משקל בתעשיית הדוגמנות”, והפוטושופ נוגע רק לסעיף האחרון בו, האוסר “שימוש בעריכה גרפית, לרבות בתוכנת מחשב, לצורך הצרת היקפי גופו של דוגמן”.

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי “תעשיות האופנה והפרסום בפרט יצרו מודל מעוות של דמותה של אישה אידיאלית”. מעניין לגלות ששני הח”כים שהגישו את החוק, רחל אדטו (קדימה) ודני דנון (הליכוד), השתמשו בעריכה גרפית ליצור מודל מעוות של דמויותיהם באמצעות עריכה גרפית. בתמונה הרשמית של דנון הוסתרו חטטים בפניו ועורו נראה בהיר יותר. אדטו נראית חלקה מקמטים ושיערה נטול שיבה.

החוק של שני הח”כים ממוקד באנורקסיה, אולם הוא מנומק במודלים לחיקוי שיוצרים דימוי גוף מעוות. איזה מסר עולה מהעובדה שאפילו הח”כים שנלחמים בתעשיית השקר של האופנה והפרסום מתביישים במראה שלהם? “צר לי כי המסר אותו אנו מנסים להעביר באמצעות ‘חוק הפוטושופ’ לא היה ברור לך”, משיבה ח”כ אדטו. “מטרת האיסור עוסקת בהצרת היקפים בלבד באמצעות תוכנה דיגטלית, ומטרתה למנוע תדמית של רזון מוקצן המשמש מודל לחיקוי לבני הנוער. הרצון לחקות את הרזון הקיצוני מביא בני נוער לאנורקסיה, מחלה קשה היכולה להסתיים במוות. בניגוד לכך, שימוש אחר בפוטושופ אינו בעל פוטנציאל לסיכון חיים כלשהו ועל כן החוק אינו מתייחס אליו כלל”. עם זאת, באחרונה הוחלפה תמונתה של אדטו באתר הכנסת, מהתמונה המעובדת לתמונה בה סימני הגיל לא מוסתרים.

“הצעת החוק שלי והמאבק הציבורי אינה כנגד תוכנת הפוטושופ וביצועיה אלא כנגד אלו שמשתמשים בתוכנה בכדי לייצר סטנדרטים מעוותים של מציאות שאינה קיימת בקרב בני הנוער, אשר משוכנעים כי רזון יוביל אותם להישגים על מסלול הדוגמנות”, מסר ח”כ דנון. “תוכנת הפוטושופ יכולה לעשות רבות, החל מלהוריד פצעים וכלה בהוספת גוון כחול לים ביום סגריר. אסור שהוויכוח יהפוך לעצם השימוש בתוכנה, צריך למקד את הוויכוח הציבורי באלו שעושים בה שימוש לקביעת נורמות שאינן משקפות את המציאות ומובילות לפגיעות רפואיות קשות בקרב בני הנוער”.

תודה לארז וולף. [עדכון] משטרת הפוטושופ היתה שם הרבה, הרבה לפנינו. [\עדכון]

• פורסם במקור בגירסה שונה מעט ב”מוסף הארץ”, 1.7.2010.

תגובות

2 תגובות לפוסט “טיפולי הפוטושופ של הח”כים שיזמו את חוק הפוטושופ”

  1. אדוה on 25 במאי, 2011 12:01

    ח”כים יקרים, צר לי כי המסר אותו אתם מנסים להעביר באמצעות ‘חוק הפוטושופ’ הוא כל כך מצומצם ומוגבל. פיספסתם.

  2. המולטיספירה: מידות טובות : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 12 ביוני, 2011 01:24

    […] קיצוני, או בדוגמניות בעלות מידות סבירות שעברו דיאטת פוטושופ, שתי תופעות שעומדות בבסיס “חוק הפוטושופ“, שעבר […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.