תם עידן הפרטיות של מנכ”ל פייסבוק, מארק זאקרברג

פוסט של ראיין טייט, ValleyWag

מארק זאקרברג הפך רגעים אינטימיים של זרים להון. אנחנו הפכנו את היוצרות, ארבנו מחוץ לביתו של מנכ”ל פייסבוק, עקבנו אחריו כשהוא יצא עם החברה שלו והחבר’ה וכשהוא הלך לשיעורי סינית. המיליארדר הצעיר ביותר של ארה”ב קיבל את טיפול הפפראצי.

עם כל הכוח והכסף בעמק הסיליקון, הדונים של הטכנולוגיה הצליחו להתחמק מהחיטוט שהעיתונות הצהובה עושה בחייהם של הסלבים של הוליווד ושל אילי ההון של ניו יורק. עד עכשיו.

הצלם ניק סטרן בילה סופשבוע ארוך במעקב אחר זאקרברג ברחבי עמק הסיליקון. הוא עקב אחריו במכונית ברחובות פאלו אלטו, רדף אחריו לאירוע של אוניברסיטת סטנפורד, תקתק צילומים של המנכ”ל הצעיר ליד בר וכיוון את עדשת המלצה שלו לאנשים שנכנסו ויצאו ממשכנו הצנוע בשכונת קולג’ טראס. סטרן חזר עם התמונות הללו של אחד מ-212 האנשים הכי עשירים בעולם מבלה עם החברים שלו, חברתו, אחותו ועמיתים לעבודה.

הדבר הכי מעניין בחייו של זאקרברג הוא כנראה כמה הם רגילים בשביל בן 26 כל כך מסודר כלכלית. מעטים בגיל הזה יימנעו מלמצוא דרכים נוצצות לבזבז הון שמוערך ב-4 מיליארד דולר, אפילו אם רובו על הנייר (זאקרברג אישר שמשך מזומן מסיבוב גיוס הון אחד לפחות בשנים האחרונות). עם זאת, כפי שהתמונות מראות, לא נראה שזאק הגדיל את ההוצאות שלו משמעותית לעומת הימים בהם תכנת את האבטיפוס הראשון של פייסבוק בחדרו במעונות של הרווארד.

אפשר עדיין לראות את זארקברג נועל כפכפים לכל מקום שהוא הולך, ולפעמים זוג נעלי ריצה לא מרשים. המכונית שלו לא תמשוך מבטים באוטוסטרדה של אזור המפרץ. הטעם שלו בברים עממי וסטודנטיאלי.

הבית של זאקרברג צנוע, אפילו משעמם, מלבד העובדה שהוא בשכונת קולג’ טראס שבפאלו אלטו, שנמצאת במיקום נוח, לא רחוק ממטה פייסבוק ומקמפוס אוניברסיטת סטנפורד. לא נראה שהוא אפילו קפץ למכבסה, בהתחשב בכך שהוא לובש חולצות טי אפורות דהויות כמעט זהות יום אחרי יום, אפילו כשזוגתו החיננית פריסיליה צ’אן החליפה שלל תלבושות מסוגננות.

אם אתם מרגישים שזה קצת גס להציץ כל כך מקרוב לחייו של זאקרברג, זכרו שמדובר במנהל שדחף בהדרגה את המידע הפרטי על מאות מיליוני משתמשי פייסבוק אל הספרה הציבורית. פייסבוק הפכה רשימות חברים של אנשים למידע פומבי; היא ביקשה מהם לפרסם את הלייקים ותחומי העניין שלהם או למחוק אותם כליל; היא הסירה את האפשרות להסתיר את תמונות הפרופיל שלהם; פייסבוק אפילו נתנה לכמה אתרים שותפים להשתמש במידע שבפרופילים מבלי לבקש רשות. והרשימה נמשכת.

כל אותו זמן נע זאקרברג בין להתריס לבין להיות נזוף. על כל שתי פיסות מידע אישי שהחברה שלו חמסה, הוא החזיר אחת, בספירה גסה. אבל בשורה התחתונה, פייסבוק קיבלה כמות חסרת תקדים של מידע על מספר חסר תקדים של אנשים.

יש תשתית פילוסופית בבסיס המהלכים הללו. נראה שזאקרברג מאמין ש”תם עידן הפרטיות”; אחרי גל של כרסום בפרטיות בפייסבוק הוא אמר ש”החלטנו שאלו יהיו הנורמות החברתיות עכשיו“.

בסך הכל, מנכ”ל פייסבוק לא נראה מוטרד מדי לגבי הפרטיות שלכם, או שלנו. באותו אופן, אנחנו לא היינו מוטרדים מדי מלעקוב אחריו במשך מספר ימים בוואלי, ומלשתף אתכם בחוויה. תיהנו.

______________________________
ראיין טייט הוא עורך בבלוג רכילות עמק הסיליקון וואליוואג, שם התפרסם הפוסט במקור ברשיון cc-by-nc. תרגום: עידו קינן

תגובות

9 תגובות לפוסט “תם עידן הפרטיות של מנכ”ל פייסבוק, מארק זאקרברג”

 1. הלל on 30 ביולי, 2010 08:46

  אל”ף, מה המציצנות הזו הועילה במשהו, מלבד זה שהבחור חי באורח חיים צנוע למדי, שזה יפה.

  בי”ת, מה הזעם על “אובדן הפרטיות” וכל הקשקשת. מי שלא רוצה לשתף מידע, הוא לא משתף. פייסבוק לא עשו את התרגיל של גוגל באזז, ולא שיתפו באופן פתאומי מידע שהיה פרטי. בסך הכול מי שלא רוצה להיות חבר בפייסבוק, לא צריך. אם אתה רוצה, זו כבר בעיה שלך.

 2. Tweets that mention תם עידן הפרטיות של מנכ”ל פייסבוק, מארק זאקרברג : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן -- Topsy.com on 30 ביולי, 2010 09:19

  […] This post was mentioned on Twitter by yosib, חדר 404. חדר 404 said: פוסט: תם עידן הפרטיות של מנכ"ל פייסבוק, מארק זאקרברג http://bit.ly/bT4Nf8 […]

 3. חורימבה לשבת: די לפאניקה בנושא הפרטיות | חורים ברשת on 30 ביולי, 2010 14:24

  […] בכל זאת מוטרדים? בלי פאניקה. הפתרון בדרך. פייסבוק נכנעה ללחץ ומפתחת עבורכם כפתור שיאפשר לכם להיעלם לנצח מהרשת החברתית, עכשיו נראה אתכם. ואם מישהו מתעקש להחזיר למארק, אז צלמי פאפרצ’י ליוו אותו סופ"ש שלם ונכנסו לו לחיים, רוצים לראות? אצל עידו קינן בפוסט הבא. […]

 4. חן on 3 באוגוסט, 2010 14:10

  בחיאת. מה זה “זאקרברג”?
  נכון שאף פעם לא שמעת על שם משפחה כזה?

  צוקרברג. מארק צוקרברג.

  זה השם היהודי למהדרין. ככה כותבים וככה אומרים. לא משנה איך החבר’ה הגויים בקליפורניה מבטאים את זה.

  נא לתקן.

 5. עידו קינן on 3 באוגוסט, 2010 14:45

  כל עוד הוא מבטא את זה זאקרברג, אני אכתוב את זה זאקרברג.

 6. הלל on 3 באוגוסט, 2010 14:58

  תפסתי אותך!
  http://room404.net/?p=28682

  “פרופסור נועם חומסקי התראיין לחדשות 2…”

  מה קרה ל”כל עוד הוא מבטא את זה זאקרברג”?

  מעתה, שנן: צ’ומסקי. צ’ומסקי. צ’ומסקי.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Noam_Chomsky

  pronounced /ˈnoʊˌʌm/ or /ˌnoʊm ˈtʃɒmski/

 7. הסרט שמייסד פייסבוק חי בו : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 1 באוקטובר, 2010 16:11

  […] • מותגים מאבדים שליטה באינטרנט: דיסלייק לפייסבוק • תם עידן הפרטיות של מנכ”ל פייסבוק, מארק זאקרברג 1.10.2010 / 16:11 | בנושאים 404, […]

 8. הפרוטוקולים של צעירי פייסבוק: איך פייסבוק הביא אותה בנוק-אאוט למציאות : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 31 באוקטובר, 2010 15:57

  […] עוד בנושא: • איך לגלוש באינטרנט: מדריך משנת 2025 • תם עידן הפרטיות של מנכ”ל פייסבוק, מארק זאקרברג […]

 9. הבית החדש של מייסד פייסבוק, מארק זאקרברג : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 15 בינואר, 2011 11:47

  […] שפרסמנו תמונות של הבית הישן שלו – והוא עשה לאופרה סיור – מנכ”ל […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.