אונס בפייסבוק! התאבדות בפייסבוק! פייסבוק פייסבוק פייסבוק! הקלקתם?

פוסט של הלל גרשוני

בתזמון מעניין הזדמנו היום שלוש פרשות פייסבוק לכותרות החדשות.

“נער התאבד בזמן צ’ט בפייסבוק”, זועקת כותרת אחת, מנסה להתחרות בחברתה “חשד: אנסו בת 12 שפגשו בפייסבוק”. ותוך כדי כך, עולה מבזק שלפיו הפרקליטות הורתה לחקור קבוצות פייסבוק המסיתות נגד ערבים.

עיתונאות במיטבה: הרי אונס והתאבדויות לא חסר. כיצד למשוך קוראים לידיעה הזו? מה מבדיל אותה מידיעות אחרות? אה, כמובן: הפייסבוק! מילת הקסם שכל כותרת תכרע ותיפול לפניה.

טיפ לכתבים: כתבו ידיעה חדשותית, מכל סוג שהוא, ושתלו בה את המילה “פייסבוק”. מובטח לכם שהיא תגיע לעמוד הראשי בתוך שנייה, והמילה “פייסבוק” תמורקר ותודגש.

הרי מה יש לנו כאן? נער התאבד. האם הפייסבוק גרם לו להתאבד? לא. אולי החברים שלו בצ’ט של הפייסבוק גרמו לכך, כך נרמז (האשמה נוראית!). אבל באותה מידה הם יכלו לדבר אתו בטלפון, או לשלוח לו גלויה. נדמיין את הכותרת: “נעד התאבד במהלך שיחת טלפון!”

מה לגבי הידיעה השנייה? אנסו בת 12 שפגשו בפייסבוק. הם יכלו לפגוש אותה גם בבית הספר, או ברחוב, או בכל מקום. הפייסבוק הוא במקרה המקום שבו מצאו אותה.

דווקא המבזקון שהוזכר הוא הקשור ביותר לפייסבוק באמת (אם כי אם ננקה את ההתלהבות מהפייסבוק, לא נמצא בזה עניין רב מעבר לעוד פתיחה בחקירה ביחס למישהו שמלכלך על מישהו).

האם יש מסר המתחבא מאחורי הדברים? “הפייסבוק הוא המצאה מסוכנת”, “שמרו את בניכם ובנותיכם מן הפייסבוק הנורא”? אולי. זה לא חדש – לפני שנפוץ הפייסבוק האשימו את הצ’ט, ולפני כן בטח האשימו את הטלפון ואת הדואר. אולי יש כאן הסרת אחריות: לא אנחנו אשמים, זו הטכנולוגיה אשמה.

ואולי אין יותר מדי פילוסופיה מאחורי הדברים, אלא פשוט שימוש המילות קסם שמושכות קהל קוראים, וככל שירבו בהן הכתבים והעורכים, כן ייטב.

אבל אל דאגה: בקרוב גל ההתלהבות מההמצאה החדשה, ואת מקומה תתפוס המצאה אחרת. רק המתאבדים ימשיכו להתאבד, והאנסים ימשיכו לאנוס, ודור הולך ודור בא והארץ לעולם עומדת.

___________________
היה זה פוסט של הלל גרשוני, סטודנט לתלמוד ולשון, עורך ספרים וקשקשן בשעות הפנאי. גרשוני כתב על האילוסטרציה הבלתי נסבלת של האונס בגליון דצמבר 2010

תגובות

13 תגובות לפוסט “אונס בפייסבוק! התאבדות בפייסבוק! פייסבוק פייסבוק פייסבוק! הקלקתם?”

 1. יעל on 5 בינואר, 2011 15:20

  מה יקרה אם מישהו חס וחלילה יפגע בעצמו לאחר שקרא אימייל באמצעות מחשב אייפד מיד לאחר שהדמות הותיקה שלו במשחק D&D מתה?

 2. עמיחי יעקבי on 5 בינואר, 2011 15:35

  הלל, לא יכול להיות שמדובר רק בעורך אהבל בווינט?

  לא בטוח ששאר התקשורת (טוב נו, חוץ מיעל דן ורזי ברקאי) סובלת מפייסבוקופוביה

 3. הלל on 5 בינואר, 2011 15:37

  לא עורך אהבל. פייסבוק היא מילה מושכת כותרות. http://news.google.co.il/news/search?pz=1&cf=all&ned=iw_il&hl=en&q=%D7%A4%D7%99%D7%99%D7%A1%D7%91%D7%95%D7%A7

 4. Tweets that mention אונס בפייסבוק! התאבדות בפייסבוק! פייסבוק פייסבוק פייסבוק! הקלקתם? : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן -- Topsy.com on 5 בינואר, 2011 15:57

  […] This post was mentioned on Twitter by Omry D, My Feed. My Feed said: אונס בפייסבוק! התאבדות בפייסבוק! פייסבוק פייסבוק פייסבוק! הקלקתם?: פוסט של הלל גרשוני בתזמון מעניין הזדמנו היום … http://bit.ly/dSDDls […]

 5. גורו יאיא on 5 בינואר, 2011 16:19

  הפרשיה הזו, תמיד מעלה לי זכרונות, איך הרביצו לי עם קיסם, בזמן שקראתי חדר 404. תגובתו של עידו קינן נדרשת כאן.

 6. אונס? התאבדות? תאשימו את הבוגי | חורים ברשת on 5 בינואר, 2011 17:03

  […] צילומסך: הבלוג של עידו קינן […]

 7. גידי on 5 בינואר, 2011 17:07

  הבעיה פה היא פשוט ynet… אתר בדיחה שכל קשר בינו לבין חדשות הוא מקרי בהחלט…

 8. עינבוצ' on 5 בינואר, 2011 18:25

  הגיוני…

 9. אל אל קול שין on 5 בינואר, 2011 20:33

  אפשר לעשות לייק לכתבות האלה?

 10. על ראש הגנב בוער הכובע on 5 בינואר, 2011 21:10

  בא הכותב להתאונן על שימוש פשטני וריקני בתקשורת במילה “פייסבוק” ומה יצא לו? – פוסט מלא אמירות פשטניות וריקניות סביב המילה פייסבוק.

  רשעות ורוע ואלימות אכן תמיד היו קיימים – ובכך שגרשוני כותב שאלימות ורוע היו גם לפני הפייסבוק (והצ’ט והדואר) הוא לא ממש מחדש ולא צריך פוסט בשביל זה.

  מה שכן התחדש, זה האופן שבני האדם לוקחים את הטכנולוגיה ורותמים אותה לצרכיהם, לפעמים גם צרכים אלימים וסדיסטיים. ויש גם יש בכך חדש. בוודאי שבאופן שמצדיק איזו כתבה באתר צהבהב.

  וגם יש חשיבות בתכתבות הללו, ללא קשר לאיכותן העיתונאית, כי הן יוצרות מועדעות אצל רבים שאצלם עדיין אין מודעות, למה שעלול לקרות כשהילד מעלה את כל חייו על עמוד הפייסבוק שלו, ולאופן שמישהו עלול לנצל את המידע הזה באופן שלא היה אפשרי לפני הפייסבוק.

  אבל יותר קל לגרשוני ללעוג לווינט, ולצאת מגניב, תוך אותו שימוש פשטני במילה “פייסבוק”.

  שוין.

 11. איה on 5 בינואר, 2011 22:32

  ובל נשכח את כל הכתבות על ההתמכרות לאינטרנט כשעדיין כמעט כולם מבלים כפול שעות מול הטלוויזיה בלי שזה יפריע לאף אחד.

 12. הנרגילה של האינטרנט | מערכות מידע ועסקים קטנים on 7 בינואר, 2011 14:17

  […] נקודות, אך אבירי האינטרנט, יונתן קלינגר, יובל דרור, הלל גרשוני, שוקי טאוסיג וגל מור מיהרו להגיב. וטוב שכך. בכדי לסכן את […]

 13. דפנה on 16 במאי, 2012 07:50

  גם ככה החברה במקור בכלל לא שדלו – הכוונה הייתה אחרת לגמרי הרשת החברתית היא של איזה שני סטודנטים אחים באוניברסיטה בצפון ארה”ב שגם הם קיבלו חצץ וקש..אנשים שיוצרים דפים בחינם כלפיי צד ב’.”הרוע המיתולוגי התאבדות זנות אונס רצח” וכגל זה באשמתו חינם זה גורם לשחיתו- בכסף שחיתות במין שחיתות בערכאות. אין מה להגיד לו גם ככה סתם חקיין..
  “דפנה זונה חופרת-פייסבוק” אל תנסו את זה בבית..

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.