בזק בינלאומי, צאי לי מהאינטרנט!

המאבק על נייטרליות הרשת – האמונה כי כל תכני האינטרנט נולדו שווים, וכי ספקי תקשורת צריכים להיות צינור טיפש ולהעבירם בלי כל אפליה מסיבות מסחריות או אידיאולוגיות – לא עשה רושם ניכר על אומת האינטרנט הישראלית. באווירה כזאת יכולה ספקית אינטרנט גדולה כמו בזק בינלאומי להרשות לעצמה התערבות מסחרית-שיווקית בפעילות האינטרנטית של לקוחותיה, בלי לחשוש מפגיעה תדמיתית, נטישת לקוחות או התערבות רגולטורית.

ב-2008 כפתה בזק בינ”ל על לקוחותיה את שירות הפניית הכתובות של נטקס, netex built-in. עד אז, הקלדת מילה (ולא כתובת עמוד) בשורת הכתובת שלחה את הגולש לעמוד שגיאה, או לחיפוש המילה במנוע החיפוש שהוגדר בדפדפן. השירות הכפוי של נטקס חטף את הגלישה והפנה אותה לאתר שהגולש התכוון אליו לפי הניתוח של נטקס, או לאינדקס אתרים קשורים. נטקס התפרנסה ממכירת מיקומים באינדקס הזה, כך שהתוצאה הראשונה לא היתה בהכרח האתר שהגולש צריך, אלא האתר ששילם כדי להיות שם. בבזק בינ”ל מסרו אז כי השירות ניתן “לכלל לקוחות בזק בינלאומי באופן אוטומטי, ללא כל תשלום או מאמץ מצידם וללא צורך בהורדת תוכנה למחשבם האישי”. במילים אחרות: בלי לשאול אותם. מי שלא רצה בשירות נדרש ללחוץ על בקשת הסרה בתחתית העמוד, מקום שלא כל הגולשים יודעים עליו או מגיעים אליו.

באפריל 2010 חשף אתר “ניוזגיק” כי גולשי בזק בינלאומי, שהשתמשו באקספלורר 8 והותירו את מנוע החיפוש בינג של מיקרוסופט כברירת המחדל, הופנו לתוצאות חיפוש בנטקס משורת הכתובת וכן מסרגל החיפוש. עמוד התוצאות של נטקס הורכב מחיפוש מותאם אישית בגוגל (שבו גוגל חולקת עם המפעיל את ההכנסות מהפרסומות בו), ולצדו פרסומות של רשת הפרסום של נטקס עצמה. בזק בינ”ל העבירה את האחריות הלאה ומסרה כי “מ-NETEX נמסר כי מדובר בתקלה נקודתית ולא מעבר”.

באוגוסט 2010 השיקה בזק בינ”ל עוד “שירות” כזה. כשלקוחות החברה גלשו לכתובת רשת שגויה או לא פעילה, הם לא קיבלו את הודעת השגיאה המקובלת. במקומה, הדפדפן שלהם נחטף לעמוד של בזק בינ”ל, שפרסם את שירות התמיכה BSupport והציע להם לחפש את האתר הרצוי בשורת חיפוש של גוגל. גם כאן מדובר בחיפוש מותאם אישית, שמכניס לבזק בינ”ל כסף מהפרסומות המוצגות בו. השיטה מכונה “חטיפת DNS” (ראשי תיבות של Domain Name System, מערכת שמות אתרי האינטרנט) ונחשבת בעייתית, משום שהיא פוגעת בתפקודים שונים שמתבססים על ה-DNS. “בזק בינלאומי תסייע לגולשים להגיע לכתובת הנכונה”, קוראים לזה בשפה המכובסת של בזק בינ”ל. “עמוד השגיאה המעוצב, הינו שירות ללא תשלום הניתן לכלל לקוחות בזק בינלאומי”, מודגשת הנדיבות שבהפיכת עמוד השגיאה לפרסומת עצמית. ושוב, לא שואלים אתכם אם אתם רוצים, אבל מאפשרים לכם ללחוץ על קישור “הסרה מהשירות”.

בספטמבר 2010 החליטה בזק בינ”ל להפוך את האימיילים היוצאים של לקוחותיה ללוח מודעות. במסגרת שדרוג הוובמייל, כל אימייל שלקוח ישלח דרכו יוכתם בבאנר פרסומי עם התוכי והטקסט “הודעה זו נשלחה באמצעות ממשק הדוא”ל החדש של בזק בינלאומי”. רוצים להוריד את הבאנר? הפעם אין לינק להסרה – תצטרכו להבין לבד שצריך להיכנס להגדרות ולמחוק את הבאנר מהחתימה.

ועוד ב-2010, בזק בינלאומי חסמה גישה של לקוחות לאתרים מסויימים, וקיבלו במקומם את ההודעה “למען הגנה על פרטיותך ועל בטחון מחשבך, האתר אליו ניסית לגשת נחסם על ידי שירות SafeNet. סיבת החסימה: האתר שנחסם מכיל מידע אסור (אלכוהול, הימורים וכדומה)”. כשהלקוחות התלוננו לחברה, הסתבר להם שהם קיבלו שירות סינון אתרים שאותו לא ביקשו.

“ככה זה כשיש לך רשת אינטרנט פרטית משלך”, אומר סלוגן של בזק בינלאומי. עכשיו הבנתי אותו: ככה זה כשאתה ספק אינטרנט שחושב שהאינטרנט שייך לאמאש’ך.

_____________________
התפרסם במקור בגירסה שונה מעט במדור השרת במוסף פירמה של גלובס, 19.10.2010

עוד בזק בינלאומי:
בזק בינלאומי מפקפקים באמינות: “לנו אין כל חיווי לבד מטענה זו שלך”
אם זמן ההמתנה תמיד ארוך מהרגיל, מה הרגיל?

תגובות

15 תגובות לפוסט “בזק בינלאומי, צאי לי מהאינטרנט!”

 1. אמיר on 31 בינואר, 2011 17:38

  ואחר כך בלוגרים טכנולוגים, מובילי דעת קהל, מצטרפים לשירות בשביל חיסכון של 3 שקל בחודש

 2. Tweets that mention בזק בינלאומי, צאי לי מהאינטרנט! : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן -- Topsy.com on 31 בינואר, 2011 18:06

  […] This post was mentioned on Twitter by Shimon Tahar, Dan-ya Shwartz and Yossi Soberano, My Feed. My Feed said: בזק בינלאומי, צאי לי מהאינטרנט!: המאבק על נייטרליות הרשת – האמונה כי כל תכני האינטרנט נולדו שווים, וכי ספקי תקשו… http://bit.ly/gsceAW […]

 3. עודד on 31 בינואר, 2011 19:02

  הפרסומת לבזק בינלאומי בבאנר מימין היא סוג של בדיחה?
  http://goo.gl/XZp3O

 4. שרית on 31 בינואר, 2011 20:44

  מחכה לראות את הפוסט הזה בקרם דה לה.
  P:

 5. טל on 1 בפברואר, 2011 07:39

  רק מחכה שתקופת ההתחיבות תיגמר! אחרי דין ודברים עם כמה מנהלים שם ולאחר שהוכחתי להם שהם מתעדפים לי את הרשת, ולאחר שהורדתי קובץ במהירות של 7 bytes לשניה (נתון אמיתי)אני רק מחכה לסיום תקופת ההתחיבות.
  ד”א אני משתמש ב-openDNS, ושיחפשו מי ינ…..!

 6. טל ר on 1 בפברואר, 2011 08:55

  אכן, יש קצת טעם רע בפוסט הזה, בהתחשב בכך שבחרת להשאר לקוח שלהם רק לפני זמן קצר.

  אני מוכן לשלם יותר עבור הדברים שאני מאמין בהם (ביצים אורגניות למשל), מתוך אמונה שכך אפשר להביא שינוי.

  להשאר לקוח של בזק בינ”ל ולבקר אותם כך זו לא מחאה צרכנית, זו סתם התבכיינות.

 7. תומר on 1 בפברואר, 2011 09:44

  בהתחשב בכמות הכניסות שמגיעה לאתרים שאני מנהל מ־netex.mako.co.il, והעובדה שאני לא מכיר אף־אחד שטרח להתקין את התוכנה של netex על המחשב האישי שלו (אלא אם כן ניקח את מכונת הזמן לסיבוב ב־2001, וגם אז רק אולי), אני חושב שהבעיה חמורה ממה שנאמר פה. באמת יש אנשים שלא מבינים ומשתמשים בשירותים האנטי תחרותיים של בזק בינלאומי ונטקס!

 8. מוריד כפייתי on 1 בפברואר, 2011 18:44

  בחודשים האחרונים הגלישה לחו”ל איטית בצורה מזעזעת בשעות הערב.
  שתיגמר כבר ההתחייבות הזאת ואני אנדוד לספק אחר.

 9. רון on 1 בפברואר, 2011 19:14

  אני רואה ליד הפוסט הזה פרסומת לבזק.

 10. איתן on 2 בפברואר, 2011 00:57

  שר התקשורת (וקודמו בתפקיד) די טוב בלהכנס בחברות התקשורת לטובת הציבור.
  אני חושב שאם נעלה את נושא נייטרליות הרשת לתודעה הציבורית, ונטחן את זה שם, זה עשוי להגיע לחקיקה. ולא נהיה המדינה הראשונה שמגינה על נייטרליות הרשת בחוק.

  מכירים אולי מישהו שעובר במדור המחשבים של עיתון יומי פופולרי?

 11. הצופה on 2 בפברואר, 2011 22:20

  נחמד לראות פוסט עם הכותרת “בזק בינלאומי, צאי לי מהאינטרנט!”, וממש ממש לידו את המודעות הממומנות החביבות הבאות:
  —————————————

  בזק – הכי טוב בבית
  דברו חופשי עד 500 דק’ ב-19.90 ₪ לחודש בלבד! ללא התחייבות.
  http://www.Bezeq.co.il

  ————————————–
  עבודה בבזק
  שרות לקוחות, תמיכה טכנית וטלמרקטינג מלאו שאלון קצר ובדקו התאמתכם למשרה!
  jobshop.co.il
  ————————————-
  כדאי להחליט, עידוק – אתה נלחם ברשעים, או מתפרנס מהם?
  (או שמא גם וגם וגם – כי לך תדע על איזו פרוסה מרוחה החמאה)

 12. עידו קינן on 2 בפברואר, 2011 22:52

  הצופה, אתה יודע איך עובדות פרסומות גוגל?

 13. יוחאי on 3 בפברואר, 2011 11:18

  לצערי אני תקוע איתם לעוד כמה חודשים :(
  עם פינגים בשמים ובעיות תקשורת כל ערב, פויה, לא מתחייב יותר לאף ספק.
  השאלה היא איזה ספק נורמלי קיים :-\

 14. הצופה on 4 בפברואר, 2011 15:36

  עידוק – תאמין לי שאני יודע אף יודע איך עובדות פרסומות גוגל.
  ועדיין משעשע אותי הפער הקיים אצלך בין המיליטנטיות חסרת הרחמים כשזה נוגע לאחרים לבין הפרגמטיזם המסחרי כשזה נודע אליך…

 15. עידו קינן on 6 בפברואר, 2011 19:27

  הצופה, יש לי פרסומות בבלוג. גוגל מוכרים פרסום, אני מוכר להם שטח פרסום, המפרסמים משלמים להם ואני מקבל עמלה. אתה רואה בעיה בזה שאחד המפרסמים הוא בזק בינלאומי? הכסף שלהם מלוכלך? אני צריך לשים פילטר שיחסום כל פרסומת של גוף שאני כותב נגדו? אני באמת לא מצליח להבין אותך.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.