השרת: פייסבוק נגד עירום אמנותי

“העליתם תמונה שמפירה את תנאי השימוש שלנו, והתמונה הזאת הוסרה”.

שולחת ההודעה היא פייסבוק, ההפרה היא פרסום תמונת עירום, הנמען הוא האקדמיה לאמנויות בניו יורק, והתמונה היא “סימון”, דיוקן של אישה עירומה מאת הצייר הפיגורטיבי האמריקאי סטיבן אסאל. התמונה נמחקה, והאקדמיה נענשה בשבוע של חסימת העלאת תמונות לדף הפייסבוק שלה.

“פייסבוק, אוצרת של תרבות”, קראה-לעגה כותרת של פוסט על התקרית בבלוג האקדמיה, שם נכתב: “כמוסד של השכלה גבוהה עם מסורת ארוכה של שימור ‘הערכים והכישורים המסורתיים’ של עולם האמנות, אנחנו, בית ספר לתואר שני של אמנות פיגורטיבית, מתקשים להרשות לפייסבוק להיות הפוסק הסופי – והאוצר המקוון – של האמנות שאנחנו חולקים עם העולם”.

בפייסבוק אמרו לניו יורק טיימס שהרשת החברתית אוסרת פרסום צילומי עירום, אולם יש לה מדיניות בלתי כתובה שמתירה פרסום ציורים ופסלים שמציגים עירום. דוברת של פייסבוק מסרה כי “אנו מברכים את האמן על התיאור המציאותי, שאם להיות כנים, הטעה את המבקרים שלנו” – לא מדובר במבקרי אמנות אלא במסנני תוכן של פייסבוק, שמבקרים ומסירים תמונות שמשתמשי פייסבוק סימנו כבעייתיות. אם הם ראו את הדיוקן הזה, דיו על נייר, וחשבו שמדובר בצילום עירום, כנראה שהם עובדים קשה מדי, או שבפייסבוק לא מספרים לנו שהמחיקה בוצעה למעשה על ידי אלגוריתם זיהוי עירום. זו לא היתה התמונה היחידה שנמחקה, והאקדמיה פצחה בקמפיין – היא העלתה מחדש תמונות שנמחקו, כשאת העירום מכסים טקסטים עיתונאיים שסיקרו את הפרשה.

אם עירום אמנותי מותר בציור ומותר בפיסול, מדוע הוא אסור בצילום? האם בפייסבוק חוששים שאישור עירום אמנותי הוא מזרון חלקלק שבתחתיתו מחכה העירום הלא-אמנותי והפורנוגרפיה? כשנגמור להפיל את כל המשטרים הדיקטטוריים הדכאניים, נצטרך לארגן דרך פייסבוק מחאה להפלת המשטר הדיקטטורי דכאני של פייסבוק.

_________________________
הפוסט התפרסם במקור כחלק ממדור "השרת" בגליון 3.2011 של מגזין פירמה של גלובס

תגובות

9 תגובות לפוסט “השרת: פייסבוק נגד עירום אמנותי”

 1. יובל on 31 במרץ, 2011 10:38

  אח שלי צלם ופעמיים הורידו לו תמונות עירום אומנותיות.
  בפעם השנייה גם הזהירו שימחק לו הפרופיל אם ימשיכו להגיע תלונות על תמונות עירום בפרופיל.

  זה היה לפני זמן רב, אני לא בטוח אם אז היה מדובר באלגוריתם או במלשינון.

  ולמרות הכעס על פגיעה באומנות, אני יכול להבין למה פייסבוק ממש מפחדים להפוך לchatroulette – באינטרנט ליותר מידי זקנים שמנים ושעירים יש את התחושה שתמונות עירום שלהם הן דבר שיש לו ביקוש.

 2. איתן on 31 במרץ, 2011 11:33

  מממ… מזרון חלקלק…

  אני חושב שפייסבוק צריכים לאמץ את המדיניות של פליקר, שמרשה העלה של תכנים מבוגרים, כל עוד הם מסומנים ככאלה.
  ומאחר ובניגוד לפליקר, בפייסבוק אי אפשר לגלוש באופן אנונימי, והם יודעים בני כמה כולם, לא צריכה להיות להם בעיה לסנן תכנים שסומנו כ 13+, 17+ או 18+.

  העובדה שמנקודת המבט של פייסבוק כל התוכן בעולם אמור להתאים לילדים בני 13 (ולהזכירכם האתר יועד במקור לסטודנטים בקולג’!), הוא בעייתי ומוביל להרס תרבות.

 3. צפריר כהן on 31 במרץ, 2011 12:37

  איתן, הבעיה שלך היא שאתה מניח שהתרבות היא מה שנמצא בפייסבוק. היופי באינטרנט הוא שאם מקום אחד לא מוצא חן בעיניך, אתה יכול ללכת למקום אחר.

 4. נפתול on 31 במרץ, 2011 13:11

  מה ההבדל בין אומנות למציאות? כל פטמה היא אמנות בעיני המתבונן… עירום אמנותי הוא פורנוגרפיה אסורה, כמו ששירים גזעניים הם טקסטים אסורים.

 5. אינסטגרם מחקו למישל יבור תמונת עירום, כנראה שהיא הפריעה לשטף העירום והפורנו שלהם (גירסה ללא תמונות עירום) - חדר 404 | חדר 404 on 19 ביוני, 2012 21:38

  […] עוד מתערטלת היא ננה שרייר, שהעלתה תמונה שלה בעירום עם תינוק באמבטיה, שהוצגה בתערוכת אינסטארט 2. ההקשר האמהי האינטימי הוא כנראה לא מה שהציל את התמונה מהסרה: בפייסבוק, חברת האם של אינסטגרם, מסירים גם תמונות של נשים מיניקות (אלא אם הן מציגות את פעולת ההנקה עצמה) ויצירות אמנות שבהן מוצגות נשים חשופות חזה. […]

 6. אינסטגרם מחקו למישל יבור תמונת עירום, כנראה שהיא הפריעה לשטף העירום והפורנו שלהם - חדר 404 | חדר 404 on 19 ביוני, 2012 21:38

  […] עוד מתערטלת היא ננה שרייר, שהעלתה תמונה שלה בעירום עם תינוק באמבטיה, שהוצגה בתערוכת אינסטארט 2. ההקשר האמהי האינטימי הוא כנראה לא מה שהציל את התמונה מהסרה: בפייסבוק, חברת האם של אינסטגרם, מסירים גם תמונות של נשים מיניקות (אלא אם הן מציגות את פעולת ההנקה עצמה) ויצירות אמנות שבהן מוצגות נשים חשופות חזה. […]

 7. אני לא עירומה, אני רק מצויירת ככה - חדר 404 | חדר 404 on 14 באוגוסט, 2012 16:08

  […] כפי שדוברת החברה אמרה לניו יורק טיימס בפרשה קודמת, שבה פייסבוק הסירה ציורי עירום: “אנו מברכים את האמן על התיאור המציאותי, שאם להיות […]

 8. אינסטגרם מחקו למישל יבור תמונת עירום, כנראה שהיא הפריעה לשטף העירום והפורנו שלהם on 17 בספטמבר, 2012 19:43

  […] עוד מתערטלת היא ננה שרייר, שהעלתה תמונה שלה בעירום עם תינוק באמבטיה, שהוצגה בתערוכה. ההקשר האמהי האינטימי הוא כנראה לא מה שהציל את התמונה מהסרה: בפייסבוק, חברת האם, מסירים גם תמונות של נשים מיניקות  ויצירות אמנות שבהן מוצגות נשים חשופות חזה. […]

 9. טובי on 19 במאי, 2020 19:58

  מעניין גם אני חוויתי על בשרי את המדיניות ההזויה הזאת,מדוע הזויה? כי פייסבוק מתירה להעלות סרטונים ופוסטים מיניים בעליל, שלעיתים מכילים גם תכנים פורנוגרפיים, בתור צייר,אני מוחה נגד המדיניות הזאת ואני בטוח שכמוני ישנם עוד הרבה אמנים המסכימים איתי.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.