תפקידו האבוד של אסי כהן ב”איים אבודים”

פוסט של דורון פישלר, "עין הדג"

בטח לא ידעתם בכלל שאסי כהן שיחק ב”איים אבודים“. אבל זאת עובדה. היה כתוב באינטרנט, ולא במקום אחד. תודה ל-Mook, שגילה את התופעה ודיווח לי עליה.

אסי כהן, בטח שמעתם, הכריז השבוע על פרישה מ”ארץ נהדרת”, ומדורי הבידור של כל העיתונים והאתרים הישראליים דיווחו על כך. באותה הזדמנות הם כמובן סקרו גם את הפילמוגרפיה של כהן, שכוללת את “אהבה קולומביאנית”, “יוסי וג’אגר”, “זוהי סדום“, וכמובן “איים אבודים”, אחד הסרטים הישראליים המצליחים של השנים האחרונות.

רק שאסי כהן לא השתתף ב”איים אבודים”. ובכל זאת, הסרט מוזכר בכתבות על פרישתו מהתכנית כמעט בכל אחד מהאתרים. הנה הדיווח ב-ynet:

והנה הדיווח במאקו, שכולל משום מה טקסט זהה:

ב”ישראל היום” הניסוח קצת שונה, אבל גם הם מתעקשים שאסי היה ב”איים אבודים”:

ואותו הדבר בדיוק קרה גם בנענע10, בעכבר העיר ובנרג. מבין האתרים הישראליים הגדולים, וואלה הוא היחיד שבו סיקור העזיבה של כהן את “ארץ נהדרת” לא כולל איזכור ל”איים אבודים”.

מה לעזאזל קרה? הניסוח המאוד דומה בכל האתרים מעלה את הסברה שכולם לקחו את המידע מקומוניקט כלשהו שנשלח אליהם על ידי יחצ”ן כלשהו, או שהעתיקו מויקיפדיה – שבה בערך על אסי כהן באמת מופיע “איים אבודים”. ואיך המידע הזה הגיע לויקיפדיה? באמצעות העתקה מ-IMDb, כמובן. ואיך אסי כהן הגיע לרשימת השחקנים של הסרט ב-IMDb? טעות פשוטה: בסרט משתתף שחקן אחר, ילד בשם אסף כהן (ככל הנראה אחיו הקטן של אושרי כהן).

אם כתב אחד היה עושה את הטעות הזאת, לא היה בזה שום דבר מפתיע או אפילו ראוי לציון. כולם טועים לפעמים. מה שמדהים פה הוא שכולם טעו. מצב ה”עתונות” בארץ כל כך עלוב שצריך להגיד תודה על כל כתב שטורח אפילו לבדוק מידע בויקיפדיה, ואם אפילו מי שמרחיק עד ל-IMDb מוצא את אותו הדבר – זאת כבר עובדה בשטח. ובכל זאת מפתיע שלכותבי הידיעה באף אחד משבעת האתרים לא קפצה לראש העובדה שאחד השחקנים הכי פופולריים בארץ לא באמת השתתף באחד הסרטים המצליחים של השנים האחרונות.

ויקיפדיה היא עבודה בתהליך שמשתנה כל הזמן. סביר שבתוך חצי שעה מרגע פרסום הפוסט הזה, הערך על אסי כהן כבר יתוקן. אבל אותו הדבר לא נכון לגבי כל האתרים הישראליים. אם תרצו מאוחר יותר “לתקן” את ויקיפדיה חזרה, אין שום בעיה – יהיו לכם סימוכין, והרבה. בקיצור, הטעות היא כבר לא טעות אלא עובדה בדוקה ומוצקה. אם תצא גירסת במאי של “איים אבודים” יהיה צריך לשתול בה דיגיטלית את אסי כהן, כדי להתאים את הסרט למציאות כפי שכולם מכירים אותה.

________________________
דורון פישלר הוא ממייסדי ועורכי אתר ביקורת הקולנוע "עין הדג", שם התפרסם הפוסט במקור

תגובות

3 תגובות לפוסט “תפקידו האבוד של אסי כהן ב”איים אבודים””

 1. דניאל on 17 באפריל, 2011 08:50

  רד פיש >>>>>>>>>>>>>>>> אנה פולק היא סטודנטית חיפאית למדעי המחשב, בשלנית ואדם נבזי

  רק שימשיך ככה, כאלה דברים אני רוצה לראות פה.

 2. אספ on 17 באפריל, 2011 11:28

  אסי כהן ואיבגי היו מעולים באיים אבודים, זה אחד הסרטים אם לא ה- שהביא אותם לתודעה הציבורית

 3. עידו קינן on 17 באפריל, 2011 18:52

  עיתונאי אחד סיפר לי לא מזמן סיפור מצחיק שמתאים לפוסט הזה. הוא ראיין את פלוני אלמוני, שבפרטים הביוגרפיים שסיפק ציין שהוא הבמאי של סרט כלשהו. הכתבה התפרסמה בסופהשבוע, וביום ראשון קיבל העיתונאי טלפון עצבני ממישהי שטענה בצעקות שהיא הבמאית של הסרט.

  בנסיון לבדוק את הטענה חרש על האינטרנט אבל לא הצליח למצוא התייחסות לסרט ולבמאי. הוא צלצל לערוץ ששידר את הסרט, ואמרו לו שהסרט נמצא בארכיון ושצריך לשלוח לשם מונית, שזה יעלה 250 שקל ויקח כמה ימים. אשתו הבריקה והציעה שיתקשר לאוזן השלישית. הוא התקשר ושאל אם יש להם את הסרט. אמרו לו שכן. הוא שאל אם הם יכולים לבדוק מי הבמאי. “לא צריך לבדוק, זה פלוני אלמוני”, אמר לו האיש מהאוזן. איך אתה יודע, שאל העיתונאי, והאוזנאי השיב: “בדיוק היה איתו ראיון בעיתון בסופשבוע”.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.