הדלקת נר לשואה? עשית לייק ל”קריות באינטרנט”

גועל נפש חדש מעולם קידום האתרים: אתר מציע לגולשים להדליק בפייסבוק נר זכרון ליום השואה, אך למעשה גונב להם לייקים לדף פייסבוק מסחרי, “קריות באינטרנט”. גולשים החלו להציף את הדף בטוקבקים ביקורתיים נגד המהלך. מפעילי האתר טוענים בתגובה שמדובר בתקלה שתתוקן בהקדם. [עדכון 23:20] דף הפייסבוק של “קריות באינטרנט” נסגר”


עוד בנושא:
ניצול הרצח באיתמר לקידום אתרים
השריפה בכרמל כפלטפורמה לקידום אתרים

בעמוד “מדליקים 6.000.000 נרות זיכרון” נקראים הגולשים ללחוץ על הקישור “הדלק נר בפייסבוק”, שמקפיץ חלון לשיתוף הלינק בפייסבוק, ואחר כך לבחור מבין שלוש תמונות של נרות. בחירת התמונה מבצעת בשם הגולש, בלי ידיעתו והסכמתו המודעת, לייק לדף הפייסבוק של המקומון המקוון “קריות באינטרנט“.

גניבת הלייק מתבצעת באמצעות קוד סמוי שמופיע בעמוד. לא מזמן דיווחתי על הונאת לייקים דומה, שבה הוסתר קוד הלייק תחת כפתור פליי של סרטון עירום, והופץ על ידי גולשים בפייסבוק ללא ידיעתם כאשר ניסו לצפות בסרטון.

גולשים שגילו את ההטעיה התלוננו בדף הפייסבוק של קריות באינטרנט. “תתביישו במה שאתם עושים!!!!!!!!”, כתב אחד מהם. “אנשים כולם לעזוב את הקבוצה”, כתב אחר. מנהל הדף כתב בתגובה: “במידה ומסיבה כלשהיא הצטרפתם לעמוד זה, ואינכם תושבי הקריות אתם מוזמנים להסיר את חברותכם מהדף”. בהמשך נמחקו התגובות הביקורתיות, ואחריהן גם התגובה של מנהל הדף.

כרגע יש הצפה של תגובות נגד המהלך בשני הסטטוסים שמנהל הדף פרסם על יום השואה (1, 2).

בעמוד הדלקת הנרות נכתב כי “מערכת ‘הדלק נר בפייסבוק’ נבנתה באדיבות ישיר מדיה פלוס בע”מ פרסום באינטרנט, קידום אתרים, בניית אתרים, שיווק בפייסבוק”. ישיר מדיה פלוס היא גם המפעילה של “קריות באינטרנט”. הדומיינים של עמוד הדלקת הנרות, amud.co.il, ישיר מדיה פלוס, pmedia.co.il, וקריות באינטרנט, krayot.com, רשומים על שם יבגני זרובינסקי, שאוזכר פה בעבר (1, 2).

פניתי לזרובינסקי לפי כתובת האימייל המופיעה ברישום הדומיין, והוא השיב: “התכנת עשה שם איזה טעות בקוד, הכוונה היתה שיבחרו איזה נר וישתפו, מחר על הבוקר אנחנו נבדוק את זה ומי שצריך לקבל בראש יקבל. הודענו גם באתר שיש תקלה. בין זה לבין הבחור ההוא שמציג את זה כאילו זה בכוונה תחילה, הדרך ארוכה. זה מטופל משפטית לצערי למרות הכוונה הטובה…”

בנוסף נשלחה מטעם החברה תגובה ממורן גרינברג, סמנכ”לית השיווק של ישיר מדיה פלוס:

חברת ישיר מדיה פלוס בע”מ, מנהליה ועובדי החברה, מכבדים את זכר נרצחי השואה ויותר מכך החברה ניסתה לתרום ליום הקדוש הזה. עקב עיסוקינו בפרסום באינטרנט וגם שיווק בפייסבוק והמהירות שהעלנו את פרוייקט “6,000,000 מיליון נרות זיכרון בפייסבוק”, ככל הנראה התרחשה תקלה בדף (תקלה שעלולה להתרחש אצל כל מתכנת). אנו בודקים את התקלה בשעות אלו ומכיוון שמדובר בשעות עבודה לא שגרתיות, אף הודענו בעמוד הפייסבוק שלנו אודות התקלה לגולשים עוד לפני שפניתם אלינו. אנו מתנצלים במידה והיה מי שנפגע מהתקלה. אנו דואגים לסדרה במהרה. לגבי התגובות שנמחקו, מדובר בתגובות שנשאו נאצות ושפה לא מכובדת, רוב רובם על ידי מתחרינו בשוק. הרי ברור לכולם כי כוונתנו הייתה טובה ואנו גאים בעובדה שעשרות אלפי ישראלים נעזרו בשירות “נר הזיכרון” שלנו.

[עדכון 23:20] חרמון מעדכן שדף הפייסבוק של “קריות באינטרנט” נסגר. [\עדכון]
* תודה לעומרי חיון ולגולש אנונימי על הדיווח הראשוני.

תגובות

17 תגובות לפוסט “הדלקת נר לשואה? עשית לייק ל”קריות באינטרנט””

 1. הדלקת נר לשואה? עשית לייק ל”קריות באינטרנט” – חדר 404 | שיווק באינטרנט מבוסס תוצאות on 1 במאי, 2011 22:59

  […] הדלקת נר לשואה? עשית לייק ל”קריות באינטרנט”חדר 404עקב עיסוקינו בפרסום באינטרנט וגם שיווק בפייסבוק והמהירות שהעלנו את פרוייקט “6000000 מיליון נרות זיכרון בפייסבוק”, ככל הנראה התרחשה תקלה בדף (תקלה שעלולה להתרחש אצל כל מתכנת). אנו בודקים את התקלה בשעות אלו ומכיוון שמדובר בשעות עבודה לא שגרתיות, אף הודענו בעמוד הפייסבוק שלנו אודות התקלה לגולשים עוד לפני שפניתם אלינו. אנו מתנצלים במידה והיה מי שנפגע מהתקלה. אנו דואגים לסדרה במהרה. לגבי התגובות שנמחקו, מדובר בתגובות שנשאו נאצות ושפה לא מכובדת, רוב רובם על ידי מתחרינו בשוק. הרי ברור לכולם כי כוונתנו הייתה … […]

 2. תומר on 1 במאי, 2011 23:03

  להלן תמצית התגובה של המעורבים בדבר: “טעינו, טועים, נטעה שוב גם בשנה הבאה”. ☺

 3. עוד אחד on 1 במאי, 2011 23:31

  יש גם סרטון יוטיוב על השואה שאמנם לא “גונב” שום דבר – אבל מנכס את האירוע לקדם קבוצת פייסבוק ימנית-קיצונית בשם “לוחמי ציון”.

  http://www.youtube.com/watch?v=wxtZzFnW0sU

  אני רואה שהם הסירו את הקישור לדף הפייסבוק שלהם, אבל עוד מופיע הקרדיט ההזוי שלהם על הסרט.

  יש לשער שמדובר בהפרת זכויות יוצרים של ארכיון המדינה

 4. יהונתן on 1 במאי, 2011 23:36

  נראה לי שהידיעה האמיתית היא שחרמון עדיין בחיים, לא?

 5. שפירו on 2 במאי, 2011 07:02

  למה אתה נותן להם אפשרות להגיב ולשקר? ברור שזו לא טעות או תקלה, כל ילד שבנה דף ב-HTML יודע את זה.

 6. יאיר on 2 במאי, 2011 09:08

  בינתיים הם שינו את הקוד ככה שמי שמדליק נר עושה לייק לעמוד ריק בשם “עמוד”.
  בקרוב בטח יהפכו את ה-“עמוד” הריק לאיזשהו אתר שיווקי.

 7. שחר on 2 במאי, 2011 10:36

  טריק ידוע שנמצא בשימוש כל האתרים- השיטה הכי טובה היא לנתק את הפייס ולא לאפשר התחברות לשם מתן לייק…

 8. יגאל on 2 במאי, 2011 10:55

  כן, “תקלה” שיכולה לקרות לכל מתכנת. מאוד קשה להוסיף קוד נוסף שעושה את לייק “בטעות”.

 9. ישראל on 2 במאי, 2011 11:43

  צדק פואטי יהיה דף שיקרא לשקר-כלשהו, ויחביא סקריפט שמדווח על הפרופיל הבא כמזויף
  http://www.facebook.com/ivgiz

 10. רן בר-זיק on 2 במאי, 2011 12:27

  אחרי קריאת הכתבה בא לי להתקלח. כל מי שאי פעם כתב ולו רק שורה אחת ב-HTML יודע שאין מדובר ב’טעות’ ולא יכולה להיות ‘טעות’ כזו. אבל הכי קל זה להפיל את הטעות על הפרילנסר התורן שעובד שם – כי ברור שחבורת חאפרים כזו לא יכולה להרשות לעצמה להעסיק מתכנת על אמת.

  פשוט אנשים נאלחים.

 11. אנטון ליבשיץ on 2 במאי, 2011 14:12

  פשוט גועל נפש! ועוד יותר מגעיל שזרובינסקי הזה מאשים מתכנת מסכן כאילו שזאת טעות שלו! אפילו שזה ברור ב-100% שהוא זה שאמר למתכנת לעשות את זה!

 12. Q on 3 במאי, 2011 08:24

  ביזיון שמאשמים את המתכנת.

 13. גנבי הלייקים מיום השואה חזרו עם דף ליום העצמאות | חורים ברשת on 3 במאי, 2011 20:16

  […] של קריות.קום. עניין זה מוכיח, אם לא היה ברור מלכתחילה, שהטענה של מפעיל הדף, יבגני זרובינסקי, בחדר 404, כאילו הלייק […]

 14. ה”תקלה” של הונאת הלייקים של יום השואה חוזרת ביום העצמאות : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 4 במאי, 2011 00:50

  […] השבוע נכתב פה על הונאת הלייקים של חברת ישיר מדיה פלוס, שהציעה […]

 15. אל תדליקו לי נר | Ufnik on 19 באוקטובר, 2011 17:26

  […] לראשונה בבלוג חדר404 של עידו […]

 16. רומי שובל on 13 באוגוסט, 2012 16:09

  יבגני זרובינסקי מכה שוב עם הונאת פייסבוק. עכשיו עם הילדים של אק”ים! למה לא מגישים נגדו תלונה במשטרה?! זו הוצאת דבר במרמה. הבן אדם משטה באנשים להקליק ולהשיג לייקים לדף הפייסבוק הקיקיוני שלו.

  העלו גם בסרטון ברשת עליו :
  http://www.youtube.com/watch?v=zNRp6m3l3VU

 17. "סרטון הלא מצונזר" של מפלגת כלכלה מוכיח: מדובר בספאם של מפלגה | חדר 404 on 13 בינואר, 2013 01:50

  […] הלא מצונזר“. מי שילחץ עליו יראה דף שמוכר לנו מהימים הרעים ביותר של ספאמרי הפייסבוק הנחותים ביותר: רכיב “לחצו לייק […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.