שישה מיליון והמאגר הביומטרי

פוסט של אורן פרסיקו, העין השביעית


מהפך

ביולי 2009, כשהדיון על סכנות המאגר הביומטרי היה עדיין בראשית דרכו, בחר “ידיעות אחרונות” לנקוט עמדה נגד המאגר. בכותרתו הראשית (“מכתב המדענים”) הבליט העיתון את עמדת המתנגדים ליזמה, ובו זמנית ייבא את הטענות בדבר הסכנות הטמונות במאגר המתוכנן מדיון בבלוגוספירה ובמדורי המחשבים היישר אל לב השיח התקשורתי בישראל.

“גם כל הכפולה הפותחת של העיתון מוקדשת לנושא זה, והיא מעוצבת במיטב מסורת העברת מידע באמצעות הפחדה”, נכתב כאן בסקירת העיתונות באותו היום. כמה חודשים אחר כך, שוב הוקדשה הכותרת הראשית בעיתון והכפולה הפותחת לנושא, תוך הדגשת הסכנות שעלולות לנבוע מהמאגר. “מסגור הדיווח ביקורתי ביותר כלפי ההצעה ונוקט גישה המקובלת בעיתונות ההמונים: הפחדה”, נכתב כאן באותו יום על הסיקור בעיתון זה.

הבוקר, כל עמוד 10 ב”ידיעות אחרונות” מוקדש לדרכונים הביומטריים שמשרד הפנים צפוי להתחיל להנפיק בקרוב. הגישה – הפוכה בתכלית. “הדרכון שיודע הכל”, לשון הכותרת בראש העמוד, שצבוע כולו רקע תכול. כותרת המשנה מוכרת את המוצר החדש כך: “הוא יידע איך אתם נראים, מהי טביעת האצבע שלכם, וכיצד אתם חותמים על מסמכים. ישראל תחל להנפיק בחודשים הקרובים את ‘הדרכון החכם’, ובמשרד הפנים מבטיחים: ‘זה יהיה הפספורט המאובטח בעולם'”.

איתמר אייכנר מדווח: “בחודשים הקרובים ייקראו אזרחי ישראל להחליף את הדרכונים ואת תעודות הזהות הישנים שלהם במסמכי זיהוי חכמים. […] ועדת השרים לעניין יישומים ביומטריים בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו תתכנס בעוד כשבועיים לדיון שמטרתו אישור התקנות ליישום החוק הביומטרי”.

אייכנר משוחח עם אמנון בן-עמי, מנהל רשות האוכלוסין, ההגירה ומעברי הגבול במשרד הפנים, שמהלל את הדרכון החדש. אייכנר עצמו, כך נראה, השתכנע. “אסור לשכוח”, הוא כותב, “ישראל נמצאת בפיגור של שנים בתחום הדרכונים הביומטריים. יותר ממאה מדינות כבר משתמשות בטכנולוגיה הזאת, ובהן גם מדינות העולם השלישי. מבין מדינות ה-OECD ישראל היא היחידה שטרם הנפיקה דרכונים ביומטריים. יתרה מזאת, יותר ויותר מדינות החלו להטיל בשנים האחרונות מגבלות בביקורת הגבולות על אזרחים שמחזיקים בדרכונים ישנים ללא סימני זיהוי ביומטריים”.

כל זה טוב ויפה אך מה לגבי פרטי המאגר הביומטרי? האם הוכנסו שינויים לחוק מאז שקמה הזעקה נגד הסכנות שבהקמת מאגר שכזה? אילו שינויים הוכנסו לחוק ועד כמה גדולה תהיה השפעתם על אבטחת פרטי המידע של אזרחי ישראל? אייכנר לא נדרש לסוגיה. ברוך דדון, מרכז הפרויקט הביומטרי במנהל האוכלוסין, אומר לו: “יש מי שהתאמצו להפחיד את הציבור מהמעבר לדרכונים ביומטריים, אבל אני יכול להבטיח שהנתונים במאגר יהיו מוגנים, ולא ניתן יהיה לעשות בהם שימוש פוליטי או מסחרי”.

בין אלה שהתאמצו להפחיד את הציבור בלט, כאמור, עיתון “ידיעות אחרונות”. אבל כעת מרכז הפרויקט במנהל האוכלוסין “יכול להבטיח שהנתונים במאגר יהיו מוגנים”. לפיכך נראה שמסע ההפחדה היה מיותר.

סימן היכר

בתיבה המתפרסמת אף היא בעמוד 10 של “ידיעות אחרונות” ומוקדשת לתעודות הזהות הביומטריות החדשות, מדווח איתמר אייכנר כך:

“במשרד הפנים החליטו שמספרן הסידורי של תעודות הזהות הביומטריות – שיונפקו גם הן בחודשים הקרובים – יתחיל משישה מיליון, לזכר ששת מיליון היהודים שנספו בשואה. בתעודת הזהות החדשה ישובצו גם שישה מגיני דוד קטנים – גם הם זכר לקורבנות השואה – והם יקיפו את השבב הביומטרי שיוצמד לכרטיס החכם”.

לא מצוין בידיעה אם טרם קבלת ההחלטה שאלו במשרד הפנים לדעתם של הלא יהודים מבין אזרחי מדינת ישראל, אשר עתידים לשאת עמם את תעודת הזהות החדשה.

________________________
אורן פרסיקו הוא כתב אתר ביקורת התקשורת "העין השביעית", שם התפרסם הטקסט במקור ב-4.5.2011 כחלק מסקירת העיתונות היומית

תגובות

15 תגובות לפוסט “שישה מיליון והמאגר הביומטרי”

 1. דורי on 4 במאי, 2011 12:57

  לא ברורה לי המטרה של הפסקה האחרונה.

 2. שמוליק on 4 במאי, 2011 13:29

  מה קשורים פה הלא יהודים?
  יש הרבה סממנים יהודיים ביום-יום. לא רק בישראל, גם במתוקנות שבהן יש צלבים בדגל (בריטניה, סקנדינביה) אלוהים בהמנון (קנדה) ועל הכסף (ארה”ב).

  לא שלי עצמי כ”כ דחוף העניין הזה, אבל:
  1) מריח חזק מריח של גלגול עיניים. (מה עם הדגל וההמנון?)
  2) אם הרוב רוצה, לגיטימי.

 3. יואב on 4 במאי, 2011 13:41

  בקשר לאלוהים בהמנון ועל הכסף, זו אכן חוסר רגישות כלפי בני ובנות הדתות הלא מונותואיסטיות.

 4. יבגני on 4 במאי, 2011 13:56

  אני תוהה האם הפירמידה עם העין על שטר הדולר לא מהווה פגיעה ברגשותיהם של אלו מאזרחי ארצות הברית אשר אינם חברים באילומינאטי

 5. XPH on 4 במאי, 2011 15:48

  לשמוליק, אתה לא הבנת. ישנם הרבה מאזרחי המדינה שישאו את הדרכון שלה אשר חשבים כי השואה מעולם לא הייתה ומנסים באמצאים כאלה ואחרים לפעול להפלת המדינה או לדה-לגיטמציה. (לפעמים תוך השוואה חסרת כל בסיס בין הנכבה לשואה – מה שיוצר לפעמים דיסונס בין ההכחשה להשוואה). לצערנו גם בעמנו יש כאלה שמזדהים עם ה”נרטיב” הזה דוגמת כותב המאמר.

  גם בוושינגטון יש אנדרטה (מרשימה) לזכר השואה, אבל פה במדינתנו יש כאלה שכבר מוציאים אפילו את השואה מהלגיטימיות. אכן הכיבוש משחית.

 6. עידו on 4 במאי, 2011 15:51

  זכור לי (אאל”ט) שחלק מהדיון היה קשור בשאלה האם יהיה קיים מאגר ביומטרי של אזרחי מדינת ישראל, או האם המידע יישמר אך ורק בתעודת הזהות עצמה. האם יהיה מאגר כזה או לא?

 7. יואב on 4 במאי, 2011 18:34

  אגב, אם כבר לוקחים דוגמא מארה”ב, שם באמת אין מאפיינים דתיים על התעודות זהות. נראה לי שזה קשור לכך שאין שם בכלל תעודות זהות.

 8. ניקי on 5 במאי, 2011 01:46

  יואב,

  לא מדוייק. יש בארה”ב תעודות זהות, אבל אתה לא מחוייב להוציא אחת. בדרך כלל משתמשים ברשיון הנהיגה כאמצעי זיהוי. מי שאין ברשותו, יכול להוציא את תעודת הזהות, שאגב, נראית זהה לחלוטין לרשיון הנהיגה למעט הכותרת:

  “Driver’s license” לעומת “Identification card”.

 9. רן בר-זיק on 5 במאי, 2011 09:47

  דווקא לפי דעתי מדובר ברעיון יפה מאד בבסיסו. מדינת ישראל היא מדינה יהודית ולפיכך סמליה, המנונה וגם דגלה הם בעלי מאפיינים מתוך הלאום/דת. אני לא מצליח להבין למה לישראל אסור מה שבהרבה מדינות מותר.

 10. תוהה on 5 במאי, 2011 13:19

  למה השואה היא “מאפיין דתי” לפי המגיבים פה? ולמה אורן פרסיקו רומז שהלא-יהודים בישראל מתנגדים לשימור זכרה של השואה? זאת טענה שנגועה בלא מעט גזענות.

 11. ג'ניה on 5 במאי, 2011 16:16

  יש בכלל מקור לעניין הזה עם השואה ?
  בנוסף מגן דוויד הוא אחד מסמלי המדינה לאכן לגיטימי שהוא יופיע על מסמכים רשמיים

 12. דיגו on 5 במאי, 2011 17:04

  גם המאגר של סוני היה בלתי ניתן לפריצה….

 13. אסכולת הכורסא » המשך עלילות שטרית והמאגר הביומטרי on 31 במאי, 2011 12:55

  […] הגודווין הקודם לא הספיק, שטרית ומשרד הפנים הכריזו שמסביב לצ'יפ יהיו שישה מגיני דוד מוטמעים בפלאסטיק של התעודה, ושמספרי הזהות החדשים […]

 14. המשך עלילות שטרית והמאגר הביומטרי/ אסכולת הכורסא « אזרחים סרבו ביומטרי! on 31 במאי, 2011 14:42

  […] הגודווין הקודם לא הספיק, שטרית ומשרד הפנים הכריזו שמסביב לצ'יפ יהיו שישה מגיני דוד מוטמעים בפלאסטיק של התעודה, ושמספרי הזהות החדשים […]

 15. המשך עלילות שטרית והמאגר הביומטרי/ אסכולת הכורסא – בלוג הצועד on 26 בדצמבר, 2017 22:32

  […] הגודווין הקודם לא הספיק, שטרית ומשרד הפנים הכריזו שמסביב לצ'יפ יהיו שישה מגיני דוד מוטמעים בפלאסטיק של התעודה, ושמספרי הזהות החדשים […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.