בנק הפועלים העלים את עלמה זק “על פי שיקול דעת מקצועי בלבד”

An English version of this post is available at the bottom of the post.

בנק הפועלים העלים את עלמה זק משלטי פרסום שלו בבני ברק, והחליף אותה בדמות הגמד “דן חסכן”. למה הבנק משתף פעולה עם חרדים קיצוניים שבשם הצניעות מדירים נשים מהמרחב הציבורי? מהבנק נמסר כי “בנק הפועלים מכבד את כל לקוחותיו ללא הבדל דת, גזע ומין ופועל בפירסום על פי שיקול דעת מקצועי בלבד”. לידיעת הנשים והגברים החופשיים שמפרנסים את הבנק הזה.

צילומים: מעוז דגני, באדיבות דיבור ישיר – ערוץ הבלוגים והדעות של mako


Israeli bank Bank Hapoalim hired TV personalities Mr Erez Tal and Ms Alma Zack for its campaign. However, the bank decided to remove Zack from billboards in Bnei Brak, an Ultra Orthodox city, replacing her with the bank’s gnome mascot Dan Chaschan.

Some extremist Ultra Orthodox Jews refuse to be exposed to images, and even mere names, of women in ads and newspapers, on account of Tzniut, defined in Wikipedia as “the character trait of modesty and humility, as well as a group of Jewish religious laws pertaining to conduct in general and especially between the sexes. The term is frequently used with regard to the rules of dress for women.” During the 2008 elections, Tzipi Livni, head of the opposition party Kadima, had special billboards made without her photo for Ultra Orthodox cities; Some people were not even content with that, and cut out her name from the posters. Recently, NY Hassidic newspaper Di Tzeitung photoshopped Secretary of Stated Hillary Clinton and Counterterrorism Director Audrey Tomason from the White House photos depicting President Barack Obama and his staff watching Navy SEALs move in on Osama bin Laden, later issuing an apology but not changing their no women photos policy.

Bank Hapoalim could have created an ad void of people altogether for the Bnei Brak billboards, as is sometimes done. On the other hand, it could have taken a stand and left Zack in it, refusing to cooperate with the misogynist policy. Had the bank not removed Zack, activists might have spray painted, covered, or cut out her image, as is often done in those areas.

Bank Hapoalim had this to say for itself: “Bank Hapoalim respects all its clients regardless of religion, race or sex, and conducts its advertising on a strictly professional basis.”

תגובות

14 תגובות לפוסט “בנק הפועלים העלים את עלמה זק “על פי שיקול דעת מקצועי בלבד””

 1. איציק on 8 במאי, 2011 13:54

  אני גר בגבעתיים, ומול הבניין שלי יש את שתי המודעות – עם עלמה זק, ובלעדייה. לא יודע עד כמה בגבעתיים יש כפיה דתית…

 2. המפצח on 8 במאי, 2011 15:06

  לכל המצקצקים כנגד “כוחות האופל”:

  וכי מה כל-כך נורא בכך שהבנק מבין את הרגישויות הקיימות בציבור גדול דיו מבין לקוחותיו, ומנסה להתאים ולמקם את פרסומיו בהתאם?

  וכי מדוע אינכם קופצים מול כל המקומות האחרים בהם מתבצעות התאמות מסוג זה – כמו למשל שמות מותגים שונים המותאמים לקהל החרדי?

  ואם כבר – מדוע אינכם מצקצקים אל מול הפרסומים לפיהם עלמה זק מקבלת עבור הקמפיין תשלום נמוך משמעותית מזה אותו מקבל ארז טל? (חפשו כאן פוסט בנושא מלפני ימים ספורים).

 3. העלמה עפרונית on 8 במאי, 2011 16:08

  כי לקרוא לממתקים “מגדים” במקום “עלית” או “אתנחתא” במקום “פסק זמן” – לא מדיר 52% מהאוכלוסיה מהמרחב הציבורי ולא רומז כאילו זכותה של קבוצה מסוימת במרחב הציבורי היא בעייתית או פסולה.

  ועלמה זק מקבלת פחות מארז טל כי הוא סלב דרג א’, והיא סלב דרג ב’. לא כי הוא גבר והיא אשה. מניחה שאם באותו קמפיין היה משתתף דודו ארז, נועם טור או [הכנס סלב-גבר-דרג-ג’ כאן] הוא היה מרוויח פחות משניהם.

 4. קש וזפת on 8 במאי, 2011 17:28

  הייתי מסכים עם תוכן הפוסט לא היו מכריחים את עלמה זק לעשות משהו שהוא מנוגד לצו מצפונה. אבל הבנק, משיקולים כספיים בלבד, בוחר שלא לפרסם דברים בקרב ציבור הרגיש לו (בדיוק כמו שהוא לא ישתמש בפרזנטור של ביתר ירושלים בפרסום הפונה לציבור תל אביבי). לטעמי אין כאן בעיה כל עוד ולא נעשית כאן כפיה, שמעצם הגדרתה היא להכריח מישהו או מישהי לעשות משהו נגד רצונו או רצונה.

 5. שמוליק on 8 במאי, 2011 20:24

  מפצח יקר,
  עלמה זק כוכבת פחות נחשבת מארז טל.
  אני בטוח שהגמד בתמונה מקבל אפילו פחות מעלמה זק האומללה, ובכ”ז אין המדובר באפליית גמדים.

 6. נמרוד on 8 במאי, 2011 20:27

  המפצח – אין כאן כפיה של ממש, בסופו של דבר רק כניעה לכוחות כלכליים. אבל כאשר הכניעה הזאת היא כניעה לא סתם לרגשות הציבור החרדי (למשל, מודעות ללא לבוש לא צנוע) אלא מחיקה מוחלטת של המין הנשי, יש בכך סיבה אמיתית למחאה צרכנית נגדית. אי אפשר להשוות את זה לשינוי שם של מותג למשל.

  אבל יש כאן בעיה אחרת. לו אני מנהל הקמפיין של בנק הפועלים, ואם אני מרגיש שהמגזר החרדי עשוי להחרים אותי מצד אחד, ושהעלמת המין הנשי תגרום להכתמת המותג במגזר החילוני, הפתרון הוא פשוט: הסתפקות בפרזנטור זכר בלבד בקמפיין הבא. ממש כמו מאבק על זכויותיהם של אמהות עובדות, להצלחה במאבק הנ”ל עשויה להוביל לדחיקה מוחלטת של נשים.

 7. יאיר זילברמן on 8 במאי, 2011 22:49

  “העלמת המין הנשי”, לא נסחפנו?
  החברה החרדית היא חברה סגורה ו…חרדה לערכיה ודרכיה.
  האם אנחנו רוצים להכריח אותם לאהוב את עלמה זק?

 8. אחד שמבין בהבנה on 9 במאי, 2011 21:35

  אתה סתם מנצל את הבמה שלך לקשקוש…אין שום רע בלכבד את הצד השני…
  יש להיות נאור וחכם ויש להיות סתם שמאלן פלוץ עם משקפיים או בלי
  המסקנות והאמרות שלך מסוכנות כמעט כמו הערות של חרדים קיצוניים מהצד השני.
  חג עצמאות שמח

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) on 10 במאי, 2011 03:17

  ראיתי סרטי פורנו של חרדים וגם שם יש את הגמד הזה מבקום אישה

 10. Extremism against women | I know An Extremist on 10 במאי, 2011 16:14

  […] The glamorous Israeli actress Alma Zack was apparently too scandalous for this billboard outside of Poalim Bank in Bnei Brak, a city just East of Tel Aviv. So in order to make the sign a little more modest, the bank decided to replace her with a gnome. Ido Kenan, a culture and media blogger points it out on his site Room404.net. […]

 11. מרג'ורי מורנינגסטאר on 11 במאי, 2011 13:40

  אבל הגמד נראה ממש כמו סנטה קלאוס.

 12. למחוק את עלמה זק כדי לא להרגיז חרדים? אני על זה : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 11 במאי, 2011 15:30

  […] בנק הפועלים העלים את עלמה זק “על פי שיקול דעת מקצועי … on 8 בMay, 2011 13:43 […]

 13. THE VOICE באישה ערווה | אנטי דת on 27 בפברואר, 2012 15:09

  […] (ובוודאי פחות מקמפיין שבו אישה, עלמה זק לבנק הפועלים, נמחקת ומוחלפת בגמד דן חסכן), אבל בשני המקרים צריך לשאול מדוע רשת ויס מתעקשות […]

 14. אלן סוני on 17 בספטמבר, 2013 11:41

  מתי מטומטמים ובורים שכמותכם, תבינו שאין כאן הדרת נשים, אלא כבוד לאישה. כששומרים על אישה שגבר לא ישב לידה או שתמונות חושפניות שלה לא יוצגו לעיני כל עושים את זה מתוך כבוד לאישה. זו הכוונה של התורה אבל בורים איכרים שוטים שטופי שכל מהתקשורת הפסיכוטית בארץ שמקנאה ומפחדת מהחרדים.
  למעשה זה מה שמשותף לחרדים ופמיניזם.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.