החזרה בתשובה באוטובוס: לאגד אין בעיה עם זה, משרד התחבורה מתחמק מתשובה

הצעיר החרדי ביקש את תשומת לב הנוכחים ופצח במשל. היה זה סיפור מייגע למדי על בן שנוהג בעגלה ולא מסתכל לאחור לבדוק אם אביו בסדר, בניגוד לאב שכן הציץ לאחור כשנהג. הנמשל היה שאלוהים שומר עלינו ואנחנו לא שומרים על חוקותיו. בתום ההטפה פנה הצעיר לגברים והציע להם להניח תפילין. כל זה התרחש על אוטובוס אגד, קו 567 מכפר סבא לתל אביב. הנהג לא התערב ולא עשה דבר לחסוך מהקהל השבוי את המטרד המסיונרי.

הצעיר, חב”דניק בשם יהושע, סיפר לי שלקח את קריאתו של “הרבי” (הרבי מלובביץ’ ז”ל) לחסידיו להפיץ את תורתו צעד אחד קדימה, אל התחבורה הציבורית. דובר אגד, רון רטנר, טוען שמעולם לא שמע על פעילות כזאת בקו הזה, ואומר שאין לאגד עילה לפעול בנושא: “כל עוד שלא הופר החוק או הסדר הציבורי, דהיינו נוסעים מנוסעי האוטובוס לא חשו שהוא כפייתי או מאיים ודרשו ממנו במפגיע להפסיק, נהג האוטובוס מנוע מלהתערב בנעשה. אם יפנה אליו נוסע ויגיד לו, ‘הנוסע הזה שעוסק במסיון מדריך את מנוחתי’, אזי שומה על הנהג לבקש מהנוסע לחדול מפעילות זו. היות שלא הוגשה תלונה, טוב עשה נהג האוטובוס שלא התערב. אם תגיע תלונה רשמית לאגד, הרי שזה יבדק ואנחנו נראה מה אנחנו עושים בעניין הזה”.

דובר משרד התחבורה, אבנר עובדיה, התחמק מתשובה: “למשרד התחבורה לא ידוע על המקרה. במידה ותתקבל תלונה בנושא נתייחס אליה ונפעל בהתאם”. שאלת המשך, שמבהירה כי כותב שורות אלה חזה במקרה במו עיניו ומבקשת התייחסות עקרונית, זכתה להתעלמות.

לטענת יהושע, הוא תמיד מבקש רשות מהנהג. אני לא נוכחתי בבקשה כזאת. מאידך, איש לא מחה או התלונן, אולי מתוך סובלנות ואולי לא הרגישו בנוח, כעדותה של פיי הרניב, שנתקלה במקרה דומה לפני כשנתיים: “איש דתי, עם בגדים שחורים, זקן וכובע, עלה על קו 36 של חברת ‘קווים’ מאור יהודה לתל אביב. אחרי ששילם לנהג החל להרצות בקול גדול על זה שאותו היום היה יום השנה לפטירתו של אדם שהיה אישיות חשובה ביהדות, הרב שקר-כלשהו, ואחרי הרצאה של 10 דקות או רבע שעה, בקול רם מאוד, אמר שהוא יעבור בין הנוסעים, יחלק עלונים ומי שירצה להניח תפילין מוזמן. הנהג לא עשה כלום. אני הרגשתי מאוד נבוכה וכעוסה אבל לא היה לי האומץ להגיב ולכן רק ישבתי ושתקתי. אחר כך הצטערתי שלא אמרתי כלום”. “הנוסעים אולי היו אדישים לנושא, ואולי אהבו את הפעילות”, אומר רטנר. “רק פעם אחת מישהי ביקשה שקט כי היא רוצה לשמוע מוזיקה”, מעיד יהושע, “והנוסעים האחרים אמרו לה שזאת המוזיקה האמיתית”.

אוטובוס הוא מקום ציבורי, מסביר הדובר רטנר. אם כך, האם מותר לי להאזין למוזיקה בקול רם, כפי שיהושע הטיף בקול רם? לא, אומר רטנר: “אין תקנה לגבי קריאה בקול רם של ספר תהילים או לחלופין הנחת תפילין תוך כדי נסיעה. יש תקנות שנוגעות לשמיעת רדיו בקול רם. אסור להדליק רדיו באוטובוס למעט הרדיו של האוטובוס, אלא אם אתה משתמש באוזניות”.

אבל מותר לי להטיף באוטובוס לאתאיזם, בודהיזם ואפילו נצרות, אם אחשוק בכך. ואם הנוסעים יתעצבנו ויצעקו, יאיימו עלי או ינסו לתקוף אותי, הרי שהם יפרו את הסדר הציבורי, והנהג יצטרך לעצור בצד, להרגיע אותם ואם זה לא יעזור, להוריד אותם מהאוטובוס. אין לי ספק שכך הוא ינהג.

______________
התפרסם במקור בגירסה שונה מעט ב"מוסף הארץ", 3.6.2011

תגובות

22 תגובות לפוסט “החזרה בתשובה באוטובוס: לאגד אין בעיה עם זה, משרד התחבורה מתחמק מתשובה”

 1. עירא on 3 ביוני, 2011 11:18

  יו, לא זכרתי שגם חב”דניקים מניחים תפילין. לפעמים הכת הזאת ממש דומה ליהדות, קווי הדמיון צצים לפעמים, נורא מעניין.

 2. Meme on 3 ביוני, 2011 14:26

  אני חייבת לתקן את הפסקה האחרונה שלך: מיסיונריות אינה חוקית בישראל, ולכן אם תטיף לנצרות, אתאיזם וכיוצ”ב, תיעצר משום עבירה על החוק.
  החזרה בתשובה אינה, כמובן, מיסיונריות, כי מאחר ואתה כבר יהודי, אין בזה ניסיון להמיר אותך על דתך.
  (בהנחה שאני זוכרת את השטות הזו נכון, הכותבת אינה עוכרת דין, וכיוצ”ב)

 3. המפצח on 3 ביוני, 2011 14:48

  הסנסציה האמיתית החבויה כאן בין השורות היא העובדה שאתה נוסע באוטובוס (!) מכפר-סבא (!) לתל-אביב.
  כפר סבא? אוטובוס?
  דומני שהחבדניק המסיונר הוא סיפור קטן וחיוור ליד החשיפה האישית הזו.

 4. סתם אחד on 3 ביוני, 2011 16:26

  כמו שMEME כתבה זה לא עבירה על החוק ודובר אגד צדק בתגובתו. השאלה אם היו עושים פוסט כזה על כל ילד ערס ששם את קובי\משה\דוד פרץ בפול ווליום? כנראה שלא. אם היו מדברים עם הנהג הוא כנראה היה אומר לו להפסיק. חבל להפוך כל עכבר קטן לפיל…

 5. GuySoft on 3 ביוני, 2011 17:10

  אולי זו ההזדמנות לספר לכם שיש הסכם כזה בין החרדים בו הם משלטים על הקרון האחורי ברכבות והופכים אותי לבית כנס נייד.

  הנה צילום וידאו תודות לאח שלי:
  http://www.youtube.com/watch?v=8r7qPe_vF3Y

 6. עידו קינן on 3 ביוני, 2011 17:32

  מיטל, אם נסיון להחזיר יהודים בתשובה לא נחשב מסיונריות על פי חוק, גם השבת יהודים לאתאיזם אינה מסיונריות. נראה לי שזו פירצה מעולה ששווה לנצל.

  גיא, זה לא רק חיובי בעיניי, הייתי אפילו ממסד את זה: התפילה מותרת בקרון שמיועד לכך, ורק שם.

 7. קש וזפת on 3 ביוני, 2011 18:47

  עד כמה שזה נשמע מגוחך זה די נכון. בניו-יורק, למשל, מדי חמש דקות נכנסים לרכבת התחתית כל מיני יצורים (כולל מיסיונרים אבל לא רק) שפותחים בהרצאות ארוכות. מה שגרוע מכך, הם פוצחים באיזה שיר קאריבי עליז וחושבים שאתה צריך לשלם להם גם כן. בפעם הראשונה שנתקלתי בכך השתגעתי; כיום התרגלתי להקשיב למוזיקה או להרצאה אם זה מעניין אותי, או פשוט להתעלם.

  כנראה שזה מה שיקרה גם בישראל. כל אחד יוכל להרצות כאוות נפשו כל עוד והוא לא מחטיף מכות לנוסעים.

 8. אילת on 3 ביוני, 2011 19:52

  דובר אגד: “בְלָה בלה בלה בלה בלה!”
  אבנר עובדיה* (*לא יוצאים בפנסיה במשרד הזה???): “בְלָה בלה בלה בלה בלה!”

 9. אפי פוקס on 4 ביוני, 2011 01:45

  עידוק, צריך לתזמן את הפעם הבאה שהבחור מרצה ומיד כשהוא מסיים לעמוד ולערוך הרצאה ארוכה על אתאיזם ולחלק עלונים מיד אחריו. לדעתי אז יפסיקו את התופעה משני הצדדים.

 10. thhk, on 4 ביוני, 2011 08:05

  ומה היה קורה אם הנוסעים היו מבקשים ממנו יפה להפסיק כי זה מטריד אותם, אני הייתי עושה כך, ולא מפסיקה לבקש, יפה, עד שהיה מפסיק, הייתי עומדת מולו ומבקשת יפה… עד שהיה מפסיק , ואם לא היה עוזק הייתי חושפת לפניו את ה”תועבה” שאלוהים ברך אותי בה. אני בטוחה שזה היה מפסיק אותו

 11. אורח on 4 ביוני, 2011 15:06

  ‘הנוסע הזה שעוסק במסיון מדריך את מנוחתי’
  נראה לי שהתכוונת “מטריד”, למרות שלגישתו הוא לבטח מדריך את מנוחתך למקומה הראוי.

  הייתי מנסה להדריך את מנוחתו עדן

 12. יעל on 4 ביוני, 2011 21:01

  מר אורח, למה לתקן דברים שלא דורשים תיקון? לא עדיף לפתוח מילון?

  הפעל ‘הִדְרִיךְ’ פירושו גם ‘למתוח’ (כמו ‘לדרוך’, כשדורכים את הנשק, או כמו ‘דריכות’). ‘הִדְרִיךְ מְנוּחָה’, כפי שמסביר יפה מילון אבן שושן, פירושו: ‘הִפְרִיעַ, לֹא נָתַן מָנוֹחַ’ (ומיד אח”כ מופיע גם הסביל, ‘הֻדְרְכָה מְנוּחָתוֹ’: ‘הֻפְרַע, הֻטְרַד’). שזו בדיוק כוונת המשורר כאן.

 13. אהרל"ה on 5 ביוני, 2011 09:23

  זה מאד מעניין. כנראה שזכויות אזרח הן דבר חשוב ונכון, כל עוד האזרח הוא מהחבורה שלך.

  בנאדם קם באוטובוס (אחרי ששילם על כרטיס נסיעה!) והתחיל לדבר בקול. אף אחד לא ביקש ממנו להפסיק. אף אחד לא אמר לו שהוא מפריע. הוא לא עבר על שום חוק. להפך, הוא ניצל את חופש הביטוי שמוקנה לו על פי חוק. אבל מכיוון שמה שהוא אמר לא מתאים למה ש”אתם” רוצים לשמוע, הוא הפך למטרד.

  לא הייתה שום כפייה. לא היה קהל שבוי. אבל מדובר בהחזרה בתשובה, ולכן זה פסול.

 14. Fay on 5 ביוני, 2011 11:16

  אני בעיקרון פשוט הרגשתי מבוכה ובושה ולכן לא הגבתי, אבל נעצתי בו מבט כועס.
  המדיניות שלי בזמנו היתה לא להתערב. בדיעבד אני מתחרטת על זה.
  איכשהו, אני מוצאת שמי שמרעיש באוטובוס זה רק, אבל רק דתיים כמו ההוא שעומד ומטיף (עוד לא נתקלתי במישהו שעומד ומטיף לאיכות הסביבה או לנצרות או לאיסלאם), או שיש אנשים שמדברים בצעקות ביניהם, או ערסים שמנגנים מוזיקה בנייד שלהם. מה הופך את המטיפים הדתיים לאוכלוסיה מיוחדת?! בסך הכל, לפי הכתוב למעלה, נדמה שהמשותף בין הדתיים, הצעקנים והערסים זו הוולגריות וחוסר ההתחשבות – שלדעתי נובע מחינוך קלוקל. משום מה – אצל שאר האנשים זה לא קורה (למעט ילדים שבוכים אבל בשביל זה יש להם הורים שב-99 אחוז מהמקרים משתיקים אותם).
  מציק לי שהמטיפים זה רק יהודים דתיים ולא מוסלמים נוצרים או פעילי איכות הסביבה. מציק לי שאני צריכה להיות עדה לזה ומבחינת כולם זה בסדר וזה קונצנזוס.
  אבל מטעם היותי אדם שחונך לנימוס בסיסי, לא רציתי לריב איתם. ואולי פה טעיתי – יש אנשים שמבינים רק כוח.

 15. Fay on 5 ביוני, 2011 11:27

  אני רוצה להוסיף גם שאולי זו לא הטרדה מינית ואין חוק מפורש נגד זה, אבל בעיני זה הטרדה לכל דבר, ובעיקר מטרד.
  אני מתפללת שכל נסיעה שלי באוטובוס (לפחות פעמיים כל יום במשך 40 דקות עד שעה לכל כיוון) מלבד שיהיה לי מקום לשבת ושלא יטרידו אותי מינית, גם שיהיה לי שקט בנסיעה ולא מישהו שיצעק כל הדרך, ולא משנה על מה

 16. דיגו on 5 ביוני, 2011 15:06

  אהרל’ה, אם זהו לא “קהל שבוי” אז אני לא יודע מהו “קהל שבוי”

 17. הדס on 5 ביוני, 2011 15:27

  אהרל’ה, הקהל בהחלט שבוי, אלא אם כן יבחר לרדת מהאוטובוס אחרי ששילם על כרטיס נסיעה במיטב כספו. אישית אני סובלת מאוד מרעש (מצטיידת תמיד באוזניות גדולות) ואם מטיף כזה היה עולה על האוטובוס שלי הייתי קרוב לוודאי יוצאת מדעתי. מי שרוצה הטפה, יש הרבה ערבי החזרה בתשובה וכו’, אין צורך להתעלל באנשים באוטובוס.

 18. נדב on 5 ביוני, 2011 15:58

  בהטרדה דתית, כמו בהטרדה מינית, לא תמיד אנשים יודעים איך להגיב. רק בגלל שאנשים היו נבוכים, או מנומסים או לא משנה מה מכדי להגיב, לא אומר שזה בסדר. זה לא הוגן להציב אנשים במצב הזה מלכתחילה. בכניסה לבני ברק יש שלט המבקש “אנא כבדו את אורחות חיינו”. ובכן, זה צריך לעבוד לשני הכיוונים.

 19. האילנה on 5 ביוני, 2011 16:25

  טוב, אין ברירה, צריך להתחיל לנסוע בתחבורה ציבורית ולחלק עלונים של דת מפלצת הספגטי. ולפצוח בשירים של ליידי גאגא אם מישהו מנגד פוצח בכפיה דתית. גאגאיזם היא דת. עבור חלק.

 20. עידו קינן on 5 ביוני, 2011 16:43

  אילנה, אפשר גם בלי הטפה דתית. כל מה שאת צריכה לעשות זה לעלות על קו מהדרין עם חולצה קצרת שרוולים ולשיר.

 21. Meme on 5 ביוני, 2011 22:06

  עידו, מה עשתה לך האילנה שאתה מאחל לה דברים כאלה? אתה תבוא לבקר אותה אחר כך בבית החולים?

 22. תגידו לי, נולדתם באוטובוס? : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 18 באוגוסט, 2011 22:44

  […] על אוטובוסים: • החזרה בתשובה באוטובוס • ספריה ציבורית בתחנת […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.