פייסבוק אקטיביזם: פעילים נגד גירוש ילדי עובדים זרים הציפו את דף יחידת עוז

[הפוסט פורסם במקור ב-28.5.2011 20:26 ועודכן ב-29.5.2011 17:54]

ביום ה’ פורסם בתקשורת תיעוד של פעולת גירוש של עובדות זרות וילדיהן בידי יחידת עוז שתחת רשות האוכלוסין וההגירה. בעקבות הפרסום החלו פעילים נגד הגירוש להציף את דף הפייסבוק של יחידת עוז בנאצות ובין השאר השוו את אנשי היחידה לנאצים. מנגד, גולשים אחרים הביעו תמיכה ביחידה ובפעולתה. כך זה נראה ביום שישי.

קריאה לגולשים להתלונן לפייסבוק על הדף כגזעני כנראה נשאה פרי: הדף נעלם ביום שבת מפייסבוק. [תיקון] דוברת רשות האוכלוסין וההגירה, סבין חדד, שהקימה ומפעילה את הדף, אמרה לי בשיחת טלפון (29.5.2011) שהעמוד לא נסגר על ידי פייסבוק, אלא שהיא הקפיאה אותו זמנית בעקבות המתקפה עליו מצד הפעילים. [\תיקון] “ביום שבת בבוקר התקשר אלי מישהו ואמר לי שיש בלגן בעמוד”, אמרה חדד. “כתבו נגדנו וגם בעדנו. גם מי שבעד עוז במקרה הזה לא עושה לנו שירות טוב [בגלל התוכן והבוטות של התגובות]. הוצאתי הודעה רשמית מטעם העמוד: כל מי שיכתוב הודעות פוגעניות כלפי אחרים, הודעות שלא רלוונטיות לרשות, השטחים, ההתנתקות, בילעין וכו’, שלא קשורים אלינו, ומי שידבר על השואה, מי שידבר דברים גסים, פוגעניים, לא רלוונטיים, ההודעות שלהם יימחקו והם ייחסמו לגמרי. ראיתי שזה לא מספיק. חסמתי את האנשים. הקפאתי את העמוד לכמה שעות, אמרתי אני רוצה לעבור על העמוד, להעיף את מה שצריך. ראיתי גם שפקחים העלו תמונות של עצמם שאינן רלוונטיות לעמוד”.

ביום שבת בערב חזר הדף לאוויר אחרי שנמחקו ממנו הסטטוסים הביקורתיים והתומכים. חדד חסמה את האפשרות של הגולשים לפרסם סטטוסים על הוול, וכעת הם יכולים רק להגיב לסטטוסים שלה. גולשים שנחסמו לא יכולים להגיב כלל.

בכתבה ב”הארץ” (17.4.2011) סיפרה חדד כי “היוזמה החלה ברצון לאגד מידע וכתבות עבור הפקחים ומכריהם, וזה התרחב. […] זה לא למטרת פרסום או דעת קהל”. הדף לא נראה ולא התנהג כמו דף רשמי של יחידה של רשות ממשלתית, אלא כדף לא רשמי של עובדי היחידה, חברים, תומכים ומתנגדים. לדבריה בשיחה איתי היום, “לפקחי עוז יש איסור להגיב [בדף הפייסבוק של יחידת עוז]. כשאתה כותב דברים נגד יחידה זה משהו אחד. כשפקחים מתחילים להגיב, גם אם לא יודעים שהם פקחים, זה הופך לאישי, זה כבר לא משהו נגד הרשות. גם את הדעה שלי בתור דוברת אתה לא יודע, כי היא לא רלוונטית”. חדד אמרה שהיא מוחקת ותמחק תגובות של פקחים בדף.

בינתיים נפתח דף פייסבוק נוסף ליחידת עוז, שגם בו התפרסמו סטטוסים ביקורתיים ותומכים ותכני נאצה. חדד סיפרה: “בעשר בלילה אתמול התקשרה אלי מישהי ואמרה לי, ‘סבין, תראי, בעמוד של עוז העלו כל מיני דברים מזעזעים’. יש שם רק קללות. זה לא שלנו. אמרתי לה, תראי, אני לא יודעת על מה את מדברת, אני הקפאתי את העמוד לכמה שעות. אחד מהאנשים שהם כנראה ‘בעד’ עוז, מישהו קיצוני מאוד, העתיק את הלוגו שלנו. פניתי לפייסבוק פעמים רבות וגם דיברתי עם [שילת לנדנברג,] סמנכ”לית השיווק שלהם בארץ. מאתמול פייסבוק עוד לא חזרו ועוד לא סגרו את העמוד”.

[עדכון 29.5.2011 22:43] בתגובות לפוסט הזה בפייסבוק נשמעה טענה שהדף שהוקפא ונפתח מחדש אינו הדף הרשמי של יחידת עוז. הטענה הזאת אינה נכונה. הנה צילומסך של הדף הזה, מתוך לוגין של חדד בפייסבוק, שמראה שהיא האדמין שלו:

תגובות

12 תגובות לפוסט “פייסבוק אקטיביזם: פעילים נגד גירוש ילדי עובדים זרים הציפו את דף יחידת עוז”

 1. אנטון on 28 במאי, 2011 20:47

  אה דפים כאלה פייסבוק מוחק אבל דפים של נאציזם או (כדי להיות אקטואליים) של יום הנכבה לא?!

 2. עידוק on 28 במאי, 2011 21:41

  עדכון: הדף חזר, נמחקו ממנו כל הנאצות.

 3. גלעד on 28 במאי, 2011 22:12
 4. יגאל שתיים on 28 במאי, 2011 22:39

  דף אוהדי יחידת עוז הוא באמת התחתית של התחתית, תכנים המגלים את הפרצוף הגזעני האמיתי של אוהדי היחידה והמשרתים בה. בעתיד בכוונתי לחשוף חומר רב ומדוייק יותר אודות זאת.

 5. ערן ורד on 29 במאי, 2011 00:40

  מסתבר שהדף לא נמחק עדיין… קדימה לדווח עליו לפייסבוק כגזעני!

 6. רן בר-זיק on 29 במאי, 2011 09:29

  אנטון, זו פונקציה של כמות תלונות אל מול מספר משתמשים.

  מה שכן, זו בריונות שלא מוסיפה כבוד לפעילים למען העובדים הזרים.

 7. יואב מ. on 29 במאי, 2011 13:17

  ועכשיו כחלק מהבריונות של החבר’ה של יחידת עוז, נמחקו מדף זה כל התגובות של יגאל שתיים. אלו היו התגובות היחידות שסיפקו מידע אמיתי, ללא התלהמות/גזענות או פגיעה כלשהי.
  אז שלא יבלבלו את השכל שהם רק מוטרדים מהתנהגות עויינת. הם מוטרדים מהאמת באותה מידה.

 8. יניב דויטש on 29 במאי, 2011 15:44

  לא מתפלא שהפעילים בעד ההשארה של השוהים הבלתי חוקיים פעלו באלימות נגד העמוד של יחידת עוז. זאת השפה היחידה שהם יודעים לדבר.

 9. צפריר כהן on 29 במאי, 2011 17:53

  מסתבר שיש עוד כמה בריונים ברשת, ולא כולם חברים של ערן ורד:
  http://eranvered.com/blog/?p=1695

 10. א.ה. on 29 במאי, 2011 19:41

  וואו! סגרו להם את עמוד הפייסבוק! כמה ילדים לא יגורשו בגלל זה, בדיוק?

  פעולה מבית מדרשם של אנשים ששכחו שהעולם האמיתי מתקיים מחוץ לאינטרנט.

 11. eve on 1 ביוני, 2011 21:58

  הדף הושב, ברם אנחנו חסומים מלהגיב.
  מיותר לאמר שלא הגבתי כדרכם של מי שמולנו בקללות ואיומים.

 12. Online free speech vs private ownership | The World Around You on 18 ביולי, 2011 21:23

  […] a video was posted showing the deportation of foreign laborers and their children. A report on a Hebrew-language blog states that a call from Israeli anti-deportation activists to report the Facebook page for […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.