אישה, בבני ברק את בלתי חוקית

פוסט של מיכאל זילברמן

בכל בוקר, בדרך לעבודה, אני עובר דרך בני ברק, בתקווה לקצר את הפקקים בכביש גהה. כבר הראיתי בפוסטים קודמים בעבר איך לעיר הזו יש פרסומות משלה: לפעמים הפרסומאים מחליפים תמונות של נשים בתמונות של גמדים, ואם לא יעשו כן, התמונה תימחק או תיקרע. משבצי הפרסומות כבר למדו שבבני ברק אין סובלנות לתמונות של נשים, וכשהם שוכחים את הכלל המיזוגני שהם עובדים לפיו, יד נעלמה משחיתה את שלטי הפרסומת.

תמיד חשבתי שמדובר בקבוצה של קיצונים דתיים, אותה קבוצה שגם אחראית לפשקווילים של “אלוהים שונא פריצות וחולצות בטן” ושאר הברקות מעין זו. אבל השבוע ראיתי משהו חדש לי: לקראת שנת הלימודים הבאה, הסתדרות המורים בנתה תוכנית תיגמול חדשה למורים בשם “עוז לתמורה”. אין לי מושג אם התוכנית הזו תתן מענה אמיתי למצב המשכורות המחפיר של מורים במדינת ישראל, אבל ביחסי ציבור הם חזקים: בכל מקום אפשר להבחין בשלטי הפרסומת שלהם, חושפים את התוכנית אותה מציגים מורים ומורות אמיתיים.

גם בבני ברק הודבקו המודעות הללו, אבל, רחמנא לצלן, הופיעו בהן גם תמונות של נשים. עברתי שם שלשום בבוקר ולא היה לי זמן לצלם את המודעות, אבל ידעתי שזו כרוניקה של מוות ידוע מראש: לא היה למודעות הללו שום סיכוי לכלות את ימיהן בביטחה.

אתמול בבוקר עברתי שם שוב, והתמונות היו קרועות. בכל מודעה שהייתה בה דמות אישה, יד נעלמה תלשה את התמונה, אבל בניגוד לעבר הודבקה עליהן גם מודעה של עיריית בני ברק, לפיה המודעה הזו אינה חוקית. שרון סייג, המורֶה מבת ים, ופזית נייבידל, מנהלת התיכון מראשל”צ, לא יכולים להופיע ביחד בבני ברק. התמונה של הגברת נייבידל הושחתה, נקרעה ומודעה אדומה מכסה אותה. תמונתו של הגבר נותרה כמובן ללא פגע. גם התמונה שבה מנהלת בית הספר מוצגת לבד הושחתה באותה צורה.

וכדי שלא תחשבו שאולי במקרה כל הקמפיין לא חוקי, והעירייה מכסה, למשל, מודעות שלא שולמו, הנה מודעה נוספת מאותו קיר בדיוק. מכיוון שמופיע בה רק גבר, היא לא הושחתה. חוקית וכשרה למהדרין.

תוכן ההודעה לא ברור לי: האם קיים חוק במדינת ישראל האוסר על הופעת נשים בשלטי חוצות? האם יש חוק עזר ייחודי לעיריית בני ברק האוסר על הופעתן? האם עיריית בני ברק צריכה לאשר כל מודעה לפני פירסומה? האם סתם מדובר בכסת”ח מילולי שאין מאחוריו ולו מילת אמת אחת? לאלוהים (של בני ברק) הפתרונים.

אין לי מושג אם אכן עיריית בני ברק עומדת מאחורי המודעות הללו, האם הן חוקיות, או שמשמרות הצניעות מזייפים גם מודעות עירייה. מה שבטוח – בבני ברק מקומן של הנשים הוא מאחורי תריס סגור או רעלה. מסריח לאללה.

[עדכון 11:08] אדם עציון מעדכן בפייסבוק: “הרמתי טלפון למספר שרשום על המודעות ושאלתי מה הסיבה שהשלטים לא חוקיים. נאמר לי שאסור לפרסם שלטים עם תמונות של נשים בבני ברק. שאלתי אם זהו חוק עזר עירוני ואמרו לי שכן. אז א’, מעבר לכל צל של ספק – השלטים האלה אכן נתלו על ידי העיריה. ב’, בדקתי את חוקי העזר העירוניים של בני ברק. לא רשום בשום מקום שאסור לתלות שלט עם תמונה של אישה. הדבר הכי קרוב שמצאתי, תחת הכותרת “שלטים אסורים” הוא שלט ש'(10) הוא עלול לפגוע בתקנת הציבור או ברגשותיו’. לא נראה לי שמישהו שעונה על הגדרה של 51% מהציבור יכול לפגוע ברגשותיו”. [\עדכון]

[עדכון 16:09] תגובת עיריית בני ברק כאן. [\עדכון]


עוד בחדשות העלמת נשים:
בנק הפועלים מעלים את עלמה זק
הילרי קלינטון ואישה נוספת הועלמו מתמונה בעיתון חרדי חסידי
ציפי לבני הועלמה מכרזות בבני ברק
שמה של ציפי לבני הועלם מכרזה בבני ברק
שלי יחימוביץ’ הועלמה מכרזת פרסום של מפלגת העבודה
נשים הועלמו מכרזות של “רשת” בבני ברק
רות גביזון הועלמה מתמונת ועדת וינוגרד


________________________
מיכאל זילברמן כותב את בלוג ההיסטוריה טופס 630 ואת בלוג הגרפיטי GraffiTLV. זילברמן כתב על מגמות רטרו בגרפיטי בגליון ינואר 2010, ועל השחתת גרפיטי בגליון מאי 2009

תגובות

20 תגובות לפוסט “אישה, בבני ברק את בלתי חוקית”

 1. עידו קינן on 1 בספטמבר, 2011 03:16

  המודעה שמכריזה שהמודעה שתחתיה היא בלתי חוקית הופיעה גם על המילה “מניאקים” בשלט “שמאלנים מניאקים” של מרצ בבחירות 2006, ועל הנשים בשלטים של “שבוע סוף”. לגבי האחרונים, מעיריית בני ברק נמסר בתגובה לדה-מרקר: “בשל צביונה הייחודי של העיר וכדי שלא לפגוע ברגשות התושבים, על הזכיין להמציא לעירייה את הפרסומות קודם להדבקתן כדי שלא יהיה צורך להסירן. לעירייה הגיעו פניות רבות הן של תושבים והן של מנהלי מוסדות חינוך על אי התאמת מודעות מסוג זה לאופייה של העיר”.

 2. יהודה on 1 בספטמבר, 2011 03:47

  השאלה המעניינת לדעתי היא, האם ההגדרה של “מודעה בלתי חוקית” ככל שזה נוגע לנשים היא חוקית מבחינת עיריית בני ברק.
  אני הייתי מבין אם ההדבקה הייתה אומרת “מודעה בלתי מורשית” היות ופרסום מודעות מומתנית בהרשאה מראש, אבל להוציא מחוץ ל”חוק” דמות נשית עקב היותה אישה, נוגדת לדעתי כמה וכמה חוקי מדינה (עד כמה שהחוק משנה בבני ברק)
  הייתי מציע לעורכי דין לבדוק את העניין ולפעול בהתאם, כי לי נמאס לראות את זה.

 3. ענת פרוס on 1 בספטמבר, 2011 08:52

  מה שאותה מעניין זה איך מתמודדים עם הדיסוננס בין זה שמראה נשים במרחב הציבורי הוא תועבה, אבל יציאתן לשם היא חובה כי מישהו צריך לפרנס.
  כלומר, יש בבני ברק מורות. אני מניחה שיש בה גם מנהלות בתי ספר. האם גם כשהן עוברות ברחוב הן לא חוקיות?

 4. שלטון מקומי: 1 בספטמבר, 2011 | מדרון חלקלק on 1 בספטמבר, 2011 09:05

  […] בני ברק הורתה לתלוש תמונות של נשים מפרסומות של ארגון המורים ולהדביק […]

 5. טוקבקיסט on 1 בספטמבר, 2011 09:14

  מה שלא חוקי זה הגבות של המורה הזה. WTF??

 6. רן בר-זיק on 1 בספטמבר, 2011 09:21

  זה מרתיח ומקומם ואין לזה מקום במדינת ישראל.

  אני גם לא זוכר שהיה אסור להציג נשים בלבוש סביר בבני ברק בעבר. משהו השתנה כאן בשנים האחרונות.

 7. איתן on 1 בספטמבר, 2011 10:25

  לפני שבועיים, (וחבל שלא הספקתי לצלם), היה שלט חוצות עם פרסום לסרט הארי פוטר על ז’בוטינסקי, מזרחית למכון מור.
  מאחורי הארי הופיעו שני החברים שלו (מצטער, לא קראתי/ ראיתי/ מכיר לעומק). אחת מהן, רחמנא לצלן, היתה בחורה. היא צונזרה על ידי מדבקת “מודעה זו אינה חוקית”.

  מה שהפריע לי ביותר בצנזורה הזו היא שמצנזרים את פניה וגופה של אישה, שהיא לא פסולה באופן יסודי על פי היהדות, אבל משאירים פרסומת לסרט שמעודד קוסמות ומכשפות.

  והרי כתוב במפורש בספר שמות “מכשפה לא תחיה”.

  נראה שסדרי העדיפויות והרציונל של הצנזורים החרדים איבדו קשר למקור היהודי שלהם, ונהפכו למסוגיניסטים טהורים.

 8. דתי מחמד on 1 בספטמבר, 2011 14:33

  אכן, במדינת ישראל חיים סוגי אוכלוסיות רבים. זה יפה שחיים ביחד ועוד יותר יפה שמתחשבים אחד בשני
  לא שהציבור הדתי/חרדי יודע להתחשב בציבור האחר יותר מאשר הציבור האחר בדתי/חרדי.

  אבל ברור שאם באזור אוכלוסיה מתגוררים סוג מסוים יפה שהעיריה באותו מקום נערכת ומונעת מריבות
  זו דרכה האמיתית של הדמוקרטיה ולא היקוב הדין את ההר כ”מצעדי – גאוה” למינהם.

  תתארו לעצמיכם שהיו תולים בכפר ערבי שלא אוהד את המדינה במיוחד, פרסומת “להתנדב למשטרה” או “לתרום לליב”י” כל אחד מבין שזה פשוט לא מתאים, ולא “אסור”. ואם העיריה שם היתה נוהגת כבבני – ברק למען השקט שכל כך חשוב לנו, אז מה רע בכך.

  אם משהו תרם לאזור מגוריו לפחות מריבות אני רק יכול לומר לו “שאפו” ולא לדקדק במילים אם המודעה “לא חוקית” או “לא מורשת” שאכן היא הערה נכונה.

 9. גיאחה on 1 בספטמבר, 2011 15:29

  איתן, אני הספקתי לצלם את המודעה המכוסה של הארי פוטר: http://twitpic.com/5y6f8q

 10. אישה, את פוגעת בתקנת הציבור או ברגשותיו : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 1 בספטמבר, 2011 16:08

  […] וכוסו בהודעת “מודעה זו בלתי חוקית” של העירייה, דיווח מיכאל זילברמן. הנה תגובת אברהם טננבוים, מזכיר ודובר […]

 11. מה זה משנה? on 1 בספטמבר, 2011 16:26

  תאמין לי – יש לך יכולת הסקת מסקנות מיוחדת.
  אתה מוכן להסביר לי איך מכך שהתקשרת למספר טלפון שרשום על המודעה ונאמר לך שהמודעה נתלתה עקב חוק עזר עירוני אתה הגעת למסקנה שהעיריה היא זו שתלתה את המודעות.
  מילא אם היית אומר שהתקשרת למוקד 106 של העיריה וקיבלת את התשובה הזו, אבל זה לא מה שאמרת שעשית.
  אמרת שהתקשרת למספר שהיה על המודעה.
  באותה המידה זה היה יכול להיות מספר הטלפון שלי בבית והייתי אומר לך את מה שאתה טוען שאמרו לך.

  עם כל הכבוד – אם זו יכולת הסקת המסקנות שלך – תרשה לי להגיד תודה לאל שאני הגעתי במהלך חיי למסקנות שונות משלך…

 12. רותם on 1 בספטמבר, 2011 17:53

  למה בעצם אתה בא בטענות לעיריה חרדית שמייצגת אוכלוסיה חרדית? אני בתור מישהי שלא ממש מזדהה עם האוכלוסיה הזו לא נכנסת לשם. אם כן- כבד את חוקי המקום- גם אם הם לא מתאימים לך. מתי התקוממתי? כשהלכתי בעיר רחובות וחרדי אמר לי לכסות את עצמי. התקשרתי למשטרה ואמרתי שאני רוצה להתלונן על הטרדה אז הוא ברח משם.

 13. אביב on 1 בספטמבר, 2011 20:10

  הגברים בבני ברק מכבדים את נשותיהם ובנותיהם לא פחות מהגבר התל אביבי אבל יש להם הלכה בתורה לא להראות תמונות של בחורות ונשים בפהרסיא בגלל מצוות צניעות, אני אומנם לא אדם דתי אבל אני מבין אותם ומכבד אותם כמו שהייתי מבין מוסלמי שיסתיר פירסום על ויסקי (שאסור להם).

 14. איתן on 2 בספטמבר, 2011 14:36

  יש! השוואה בין נשים למוצר צריכה!
  אישה = חפץ.
  מ.ש.ל.

  לפני 100 שנים גם היה אסור לנשים להצביע בבחירות ולהחזיק קרקעות בארה”ב. ולפי 200 שנה לשחורים לא היה זכות בעלות על רכוש. זה לא הופך את זה למוצדק או מוסרי.
  העובדה שיש להם הלכה בתורה שמישהו פירש באופן מיסוגיניסטי לא אומר שאנחנו, בתור חברה, צריכים לקבל את הנגף הרע בקרבינו.
  למעשה, אני חושב שעל פי דין תורה אנחנו מחוייבים להוקיע אותו.

 15. אחת on 3 בספטמבר, 2011 18:59

  רותם, סובלנות נשית עדינה ומטופשת כמו שלך היא בין היתר זו שהורגת את כל הנשים. זה נראה לך הגיוני שייפלו קבוצה מסויימת ע”ס איזו הלכה דתית? ואם היה מדובר באפליית גזע והדרת קבוצת מוצא מסויימת? גם היית מתחשבת בזה?
  נשים קודם כל רגישות לאחרים ורק אח”כ לעצמן. בגלל זה מצב הפמיניזם עדיין באשפה.

 16. אהוד on 4 בספטמבר, 2011 18:58

  אותה מודעה של הלא חוקי כיסתה את המילה “מניאקים” בבחירות 2006. התמונה צולמה מול קניון איילון במתחם המסחרי.

  http://blog.ehudk.com/2006/02/01/%D7%92%D7%9D-%D7%91%D7%A0%D7%99-%D7%91%D7%A8%D7%A7-%D7%A0%D7%92%D7%93-%D7%A4%D7%A8%D7%A1%D7%95%D7%9D-%D7%A9%D7%9E%D7%90%D7%9C%D7%A0%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%A0%D7%90%D7%99%D7%A7%D7%99%D7%9D/

 17. הוניגמן הורידו לסנדי בר את הראש | חדשות המיזוגיניה : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 1 בנובמבר, 2011 17:16

  […] העלמת נשים: אישה, את פוגעת בתקנת הציבור או ברגשותיו בבני ברק השחיתו תמונת מורה בקמפיין ארגון המורים בנק הפועלים מעלים את עלמה זק הילרי קלינטון ואישה נוספת […]

 18. הוניגמן מתייחסת לביקורת כמו לסנדי בר: מוחקת אותה : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 2 בנובמבר, 2011 03:45

  […] עיריית ירושלים אישה, את פוגעת בתקנת הציבור או ברגשותיו בבני ברק השחיתו תמונת מורה בקמפיין ארגון המורים בנק הפועלים מעלים את עלמה זק הילרי קלינטון ואישה נוספת […]

 19. תמונות נשים בשלטי חוצות בירושלים? אפשר לפרסם. עובדה : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 7 בנובמבר, 2011 10:56

  […] עיריית ירושלים אישה, את פוגעת בתקנת הציבור או ברגשותיו בבני ברק השחיתו תמונת מורה בקמפיין ארגון המורים בנק הפועלים מעלים את עלמה זק הילרי קלינטון ואישה נוספת […]

 20. Religion and State in Israel - September 19, 2011 (Section 2) | The Jewish Wave on 6 במרץ, 2013 14:42

  […] Photo courtesy of Michael Silberman […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.