בת ישראל הגיבורה! האם כבר טימאת עיניים של חרדים היום?

“קמפיין מכוער נגד המגזר החרדי”, “לטמא לחרדים את העיניים”, “התועבה”. מה כל כך עצבן את כתב “כיכר השבת” ישי כהן? קמפיין “מחזירים נשים לשלטי חוצות בירושלים” נגד הדרת נשים מהמרחב הציבורי, שבמסגרתו נתלו כרזות עם תמונות של נשים במרפסות בתים ובשלטי חוצות ברחבי ירושלים.

חלק מהכרזות הושחתו על ידי אנשים שלא מסוגלים להתגבר על יצר הרע (להתגבר: לא להעלים את כל הפיתויים מהעולם, אלא להתמודד איתם ולנצחם). “מה שמלווה אותי במהלך היום הוא יותר המקומות בהם לא השחיתו, והתגובות של אנשים ונשים שמכירים אותי ושאינם מכירים אותי למהלך”, אומרת רני חזון וייס, שהשתתפה בקמפיין ותמונותיה הושחתו בכרזות ליד התחנה המרכזית וברחוב שטראוס. “השחיתו – אבל את הרוב לא השחיתו וזו הנקודה, שזה אפשרי ברחבי העיר וזו האמירה העיקרית אל מול חברות הפרסום, העירייה ועוד. ואם יש הרס – יש למצות עם ההורסים את הדין וזה כבר התפקיד של העירייה/משטרה”.

הרב אורי איילון מ”תנועת ירושלמים”, מייסד קבוצת הפייסבוק “לא מצונזרת – נלחמים ונלחמות נגד הדרת נשים מהמרחב הציבורי“, יזם את הקמפיין בעקבות העלמת תמונות נשים מקמפיינים של המרכז הלאומי להשתלות איברים ושל הוניגמן – בשני המקרים בצנזורה עצמית מבישה של הגופים המפרסמים, לטענתם בגלל בקשה/דרישה שהגיעה מחברות השילוט. מטרת הקמפיין להוכיח למפרסמים שמותר ואפשר להציג תמונות נשים בשלטי חוצות בירושלים.

“אתמול הייתי בבית הספר בו אני מלמדת, אני נמצאת עכשיו בחופשת לידה וקפצתי כדי להשתתף בטקס רבין”, מספרת חזון וייס, פעילה בענייני פמיניזם ופמיניזם דתי בתנועה האורתודוקסית-מודרנית “נאמני תורה ועבודה”. “יותר משמעותי בעיני השיח שהקמפיין יצר בקרב התלמידים והתלמידות שלי שזיהו אותי על גבי לוחות המודעות ושאלו מה אני עושה שם. הזיהוי יצר שיח אודות הדרת נשים ממרחבים ציבוריים ומה זה אומר לגביהם/ן, בין היתר. אז אם יצרנו שיח בקרב בני הנוער משכונת הקטמונים – שכרנו בידינו. עצם זה שהמורה שלהם מופיעה בלוחות מודעות ברחבי העיר תחת הכותרת ‘לא מצונזרת’ יש בזה גם כדי לעורר בהם תחושת גאווה וגם, ממקום של הערכה – שיח ואף עשייה בהמשך”.

בראיון לכיכר השבת, “עסקן שבעבר נלחם בתופעה” הפגין גירסה מצומצמת של סובלנות: “כל עוד הם עושים זאת בשכונות שלהם, אין לנו בעיה עם זה. הבעיה מתחילה כשהם מנסים להכניס את התועבה לשכונות שלנו”. עסקנצ’יק, אל תכניס לשכונות שלנו את התועבות שלך – נשים שנאלצות להסתיר את שיערן ולכסות את כל גופן גם בימי הקיץ החמים; פרסומות וקונטרסים שמטיפים ל”צניעות” ומאיימים בעקרות, גיהנום ושואה למי שתעז ללבוש מכנסיים; מודעות שמזמינות להרצאות של רבנים שיש בהן הפרדה בין נשים לגברים (אם הנשים בכלל מורשות להיכנס); וחרדים שמטרידים נשים שרוצות לשבת איפה שבא להן באוטובוס. אגב, האם התחנה המרכזית בירושלים, שם הושחתה כרזה של הקמפיין, היא השכונה שלך? לא חשבתי כך.

אותו עסקן אמר גם: “אם יש למשטרה ולאגד כוח למלחמה קשה וכואבת, שיעשו זאת. בעבר יצאו מפגינים והשחיתו אוטבוסים ושלטי חוצות. הפעם, זו תהיה מלחמה כואבת יותר. לא רק של הסיקריקים – אלא של הציבור החרדי כולו”. נחכה לראות אם המשטרה תעשה את העבודה שלה, תציב מעקב ומארבים ותלכוד את העסקן וכנופייתו.

תגובות

12 תגובות לפוסט “בת ישראל הגיבורה! האם כבר טימאת עיניים של חרדים היום?”

 1. בינ on 11 בנובמבר, 2011 01:36

  אבל למה לשים נשים מכוערות…. אבל לא כדאי להידרדר לכפיה חילונית נראה לי שמלחמתכם בחרדים עברה את גבול הטעם הטוב .חבל.

 2. ל on 11 בנובמבר, 2011 14:11

  כדי להשיב באותו המטבע, למה בעצם לא להחרים את החברות שהדירו נשים ממודעות שלהם? זה מה שהחרדים היו עושים

 3. יעל on 11 בנובמבר, 2011 18:06

  איזו כפיה חילונית? בתנ”ך יש שירת נשים. כל רעיון ההפרדה והעלמת נשים מהמרחב הציבורי הוא עניין חדש יחסית, ולא נובע מהתורה. הזכות ללכת על אותה מדרכה במרחב עירוני או לא לחטוף קללות איומות על היותך מופקרת בגיל 8 בדרך לבית ספר (כמו במקרה בית הספר לבנות בבית שמש) אינו כפיה חילונית. אלו זכויות בסיסיות שקיצוניים מנסים לגזול.

 4. "שוליים" מתרחבים « האחות הגדולה on 12 בנובמבר, 2011 08:12

  […] בת ישראל הגיבורה, האם טימאת עיניים של חרדים היום? (עידן קינן, חדר 404) […]

 5. B= on 12 בנובמבר, 2011 14:53

  הבחורה יפהפיה!!!

 6. אם את מחוקה, כנראה שאת במכבי : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 13 בנובמבר, 2011 14:02

  […] בחדשות העלמת נשים: שלטים של קמפיין נגד העלמת נשים בירושלים הושחתו הוניגמן מעלימה את סנדי בר ומאשימה את עיריית ירושלים […]

 7. גם שירותי בריאות כללית מעלימה נשים : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 13 בנובמבר, 2011 21:07

  […] העלמת נשים: מכבי שירותי בריאות מעלימה נשים בבני ברק שלטים של קמפיין נגד העלמת נשים בירושלים הושחתו הוניגמן מעלימה את סנדי בר ומאשימה את עיריית ירושלים […]

 8. נשים בלי ראשים: פרויקט מחאה אמנותי : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 16 בנובמבר, 2011 00:38

  […] מספרת ברזק. “באותו שבוע גם גיליתי על היקף מימדיה של תופעת צנזור הנשים בירושלים. התמונה שצרמה לי במיוחד הייתה בקמפיין הפירסום של […]

 9. אחת נטרלית שאוהבת את כולם on 5 בדצמבר, 2013 01:42

  זה ממש לא נכון מה שכתבתם ש”נשים שנאלצות להסתיר את שיערן ולכסות את כל גופן גם בימי הקיץ החמים”, הנשים החרדיות מתלבשות בצניעות מרצונן החופשי מתוך בחירה חופשית וגם יושבות בהפרדה מתוך בחירה חופשית ובכלל זה עולם חופשי, עולם של בחירה, כל אחד בוחר אם להאמין בתורה ולקיים את המצוות או אם לא להאמין וללכת במחשופים וכו’. והשאלה שלי למה כל כך מפריע לכם שיש אנשים שרוצים ללכת בצניעות ולא רוצים שיתלו להם פוסטרים של נשים? למה כפיה חילונית? למה לאנוס אותם לראות מה שאסור על פי התורה? מי שרוצה לקיים את המצוות יקיים ומי שלא שלא יקיים, כל אחד ובחירותיו, אבל שלא יאנוס אחרים לחיות בדרך שלו בכח.
  ולגבי הכרזה המוזרה ל”עידוד הצניעות”, באמת לא הבנתי מה כל כך צנוע בחצאית מיני ופאה? היא נראת בדיוק כמו חילונית אז מה החרטה הזאת? אם כבר צנועה אז שתהיה באמת צנועה כמו זאת שבתמונה שמתפללת עם החולצה הארוכה הרחבה והכובע כן נראת כמו חרדית צנועה.

 10. אסתר on 22 באוקטובר, 2015 23:01

  אליכם בנות ישראל, שכל גאולת ישראל תלויה בכם, כי בזכות נשים צנועות נגאלו ישראל ממצרים, ובזכות האמונה הפשוטה והצניעות שלכן ניגאל, הצניעות היא ללא ספק אחד מיסודות היהדות. הציווי שבתורה (ויקרא יט א) “קְדֹשִׁים תִּהְיוּ” מפרש רש”י: “הוו פרושים מהעריות ומן העבירה, שכל מקום שאתה מוצא גדר ערווה אתה מוצא קדושה”

  אבל אותן בנות ישראל ההולכות עקב בצד גודל, נטויות גרון, מדיפות ריחות של בשמים לכל עבר, עם מלבושים של זנות וזימה, כדי למשוך עין בחורי ישראל , אוי לכם אהה עליכם כי בבוא האוייב תיתבזו ותושפלו עד עפר, עוד תהפכו לשפחות כי בנות זימה אתן, ואָסַפְתִּי אֶת כָּל הַגּוֹיִם אֶל יְרוּשָׁלַ‍ִם לַמִּלְחָמָה וְנִלְכְּדָה הָעִיר וְנָשַׁסּוּ הַבָּתִּים וְהַנָּשִׁים תשגלנה[תִּשָּׁכַבְנָה] כבר אי אפשר ללכת ברחוב, אין מקום איפה לשים את העיניים.

  אתן-שהתלבשתם כדי למשוך תשומת לב ועיין – מבחורי ואבריכי ישראל, תאנסו בכוח ותהפכו לשפחות מין כבנות היזידים בעיראק הנאנסות, ואין מי שישמע צעקתכן ואין מי שיגן בעדכן,

  הבהרה! אין אני מדבר על בנות שלא שומרות תורה ומצוות, מדבר אני אליכן בנות החרידות!!! בנות גאולה בירושלים, ובנות רבי עקיבא מבני ברק, וכו’
  אתן -בנות חרדיות מבתים חרדים המדקדקים קלה כבחמורה וחלק מהבעלים שלכן אף יושבים ולומד בכולל,
  אתן – ההולכות ברחוב כזונות חצופות, במלבושים נוראים המעוררים את קליפת בעל פעור,
  אתן – ההולכות בחגורות המבליטות את מקום זימתכן, ובחולצות שלא מביישות את מיטב הגויות והזונות בפריז,
  אתן – הההולכות בפאות נוכריות פרועות שיער כבחורות רווקות, כדי למשוך הבחורים ואבריכים לניאוף,
  אתן – יבוא יומכן בקרוב ותושפלו עד עפר ממש, כבודכם יאנס אין מי שיגן בעדכן ובעד בניכם ובנותכים,
  כי פגעתן בכבודי, אמר ד’.
  הפוסקים המתירים, לא העלו על דעתם את הפאות של היום, עם גוונים ותלתלים, עם גלישה והפרזה. את הפאות של היום, אף פוסק בעולם לא יתיר.
  גם אתם בעליכם לא תנוקו ותמותו במלחמה הנוראה, שום מצווה ולימוד תורה לא יועיל להצילכם ולהגן בעדכם, כי בזמן שאתם יושבים ולומדים נשותכים יוצאות “בהסכמתיכם” ומחטיאות את בחורי ונערי ישראל בעבירות הכי חמורות ר”ל,
  אוי לכן כי גרמתם קיטרוג גדול ונורא בשמיים, כי בנות ישמעאל היינו בנות השפחה, כן לבושות בצניעות כפי שצויתי אתכן בתורת ישראל, ואתם בני ישראל בני האהובה, בנות אימותינו שרה רבקה רחל ולאה לבושות לפי תורת הזנות והניאוף.

  נשים רבות לבושות לא צנוע, טוענות שאין זה בשביל הרואים, אלא שכך הן מרגישות טוב בינן לבין עצמן.
  אבל עליהן לעשות חשבון נפש אמת, האם גם כשהן קמות בבוקר הן “מיד” מתלבשות כך, או רק כשהן יוצאות החוצה. ואז היא חוטאת ומחטיאה את הרבים. זו גם עבירה בין אדם לד’ וגם בין אדם לחבירו. כיצד תבקש סליחה מכל האנשים שהחטיאה?! אולי מאות אלפים! אדרבה חכמים אמרו שאשה צריכה להיות יפה בבית עבור בעלה, ומכוסה כאשר יוצאת החוצה. אשרי האשה הצנועה, ד’ יברך אותה.

  גם אתם מדריכים/ות רבנים אדמורי”ם ראב”ד דיינים פוסקים (על הלכות צניעות) מוצי”ם ומנהיגי הדור וכו’ תיתנו את הדין בגדול על שתיקתכם, אע”פ שאתם יודעים שיש חיוב חמור להיות צנועה, ולא תנוקו כי קל קנא לא ינקה ולא יראה בך ערוות דבר ושב מאחריך ח”ו. “חוסר צניעות מביא פיגועים”

  מה הוא בגד צנוע? א. שמכסה הכל. ב. שאינו צמוד. ג. שאינו קצר. ד. שאינו מושך עין בצורתו או בצבעו.

  מה גורם לאשה יראת שמים, כולל גם רבניות, אשת אבריך, ללבוש בגדים לא צנועים? להתיפות בפני הרואים? כמה סיבות, כמו שכתוב בספר גדר העולם של החפץ חיים ז”ל על צניעות: עצלות להתלבש כדין, ופיתוי היצר שמסית אותה ליפות עצמה. הגיע הזמן לסלק את מלאך המוות הרוחני והגשמי ממחננו! פריצות המלבושים שורפת את קדושת הנשמה. רבותיי צריכים לשבת על הרצפה ולבכות, בנות יקרות, אחיות יקרות מה קורה לכן, מה אתן סמרטוטים? מה אתן זבל? איפה הכבוד שלכן, למה אתן משפילות עצמכן, למה אתן נותנות את הגוף שלכם, למה אתן מכשילות בחורים בהסתכלות אסורה. אישה המוסרת נפשה לצניעות – עושה רעש ושמחה גדולה בשמים וככל שקשה קיום המצווה על האדם – כך גדול שכרו.

  אנחנו בדור האחרון שלפני הגאולה- ועכשיו המלחמה האחרונה היא המלחמה על קדושת ישראל. היצר הרע משתולל עכשיו, בהבינו שעוד רגע קרב סופו, והוא יודע “אלוקים של ישראל שונא זימה הוא” אז הוא מנסה להגיע לכל סוגי הציבור בישראל בואו נתחזק ונביא יחד את הגואל!!!

 11. נמי on 30 במרץ, 2017 05:02

  הלך רוח של הנצרות הפרוטסטנית: שיוויון מוחלט בין כל הברואים – זה טוב להם(/לכם) אבל לכפות על היהודים חרדים את השיטה סותר את השיוויון !
  ובגלל שרק ליהודים מקיימי התורה יש טאבו על ירושלים בתורה לא מובנת השינאה בכל הכתבה וברעיון שמאחוריה
  איני מצדד בכיכר השבאב המתחזה לחרדי אבל לא מובן בכלל מה מפריע לשיוויון שיש “נשים שנאלצות להסתיר את שיערן ולכסות את כל גופן גם בימי הקיץ החמים” האם יש לכותב/ת נטיית יצר רק לנשים מכוסות?! כי לרוב העולם יש נטיה יצרית דווקא לפרוץ שהוא הגורם שהרבה יותר נשים בכל מיני גילאים נאלצות להוריד הכל באונס וההמשך ידע ומפורסם חדשות כסידרן
  אבל יש הלך רוח נוסף לפרוטסטנטים: אין בחירה לאדם אלא אינסטיקטים או רצון אלוהי בלבד – אז פשוט האנס יביא “עדי אופי” שיש לו גם ‘אינסטינקטים’ טובים והעונש יוקל !

 12. משה on 27 בינואר, 2020 19:19

  אני מוחה על דברי ההבל והקטרוג על הנשים החרדיות הצדקניות, שיש בתגובה של “אסתר”.

  הנשים החרדיות, ברובן, מכסות כל מה שצריך לכסות, דהיינו את את הרגל עד הברך ואת היד עד המרפק, כולל הברך והמרפק, ובבגדים שאינם צמודים כל כך.

  המושג “צניעות” בימינו השתבש לגמרי. שמים דגש על צניעות הבגדים, וגם הופכים את הצניעות לכיעור.

  שימת הדגש על צניעות בבגדים היא טעות, כי אשה המכוסה כמו שצריך ומסתובבת ברחובות כל הזמן, או שהיא עובדת במקום ציבורי ובאה במגע תמידי עם גברים, אין לה שום קשר לצניעות, למרות שבגדיה רחבים או שהמראה הכללי שלה הוא מכוער. צניעות איננה כיעור, ואשה יכולה להיות גם יפה וגם צנועה.

  יתירה מכך, יש חיוב על אשה נשואה להיראות יפה תמיד, כדי שתמצא חן בעיני בעלה (וזה אמור גם כאשר היא יוצאת לרחוב). בגמ’ במסכת תענית (דף כג) מסופר על אחד מגדולי האמוראים שאשתו יצאה לקראתו מקושטת, החכמים התפלאו ושאלו אותו הכיצד, וענה להם שכך צריך לנהוג, כדי שיסתכל דוקא עליה.

  אדם היוצא עם אשתו לרחוב, כשהיא מכוערת יחסית לאחרות ההולכות ברחוב, סופו שיסתכל על אחרות ויבגוד באשתו. כך כתב גם היעב”ץ בהגהותיו למסכת יבמות (דף סג), והמליץ “שלא ישא כעורה… כדי שלא יתן עיניו באשת חבירו”.

  כך גם הגאון רבי אליעזר פאפו זצ”ל בספר “פלא יועץ” (בערך “יופי”) כתב ש”ראוי לכל אדם להשתדל לקחת לבניו נשים יפות, כדי שלא יתנו עיניהם באחרת. וכן מטעם זה ילביש את אשתו ויקנה לה תכשיטין ביותר ממה שיש לו, כדי שתמצא חן בעיניו ולא יתן עיניו באחרת”.

  ואחד מגדולי הראשונים בתקופת הרשב”א, רבי אהרן הכהן מלוניל, בספר אורחות חיים (חלק ב’, הלכות כתובות) כתב ש”אסור לתלמיד חכם להניח לאשתו שתתנוול אפילו בימי אבלה, כדי שלא תתגנה בעיניו, שמא יכופנו יצרו להתאוות לאשה אחרת”.

  אין שום קשר בין אשה הלבושה בטוב טעם, לבין בנות ישראל בזמן חורבן הבית שהיו מכניסים בנעליים שלהם בקבוקון של בושם, ומתיזות את הבושם על הבחורים כדי לגרות אותם. לפי ההלכה מותר לאשה להתבשם, להתאפר, רק לא בצורה מוגזמת.

  הפסוק “ואָסַפְתִּי אֶת כָּל הַגּוֹיִם אֶל יְרוּשָׁלַ‍ִם לַמִּלְחָמָה וְנִלְכְּדָה הָעִיר וְנָשַׁסּוּ הַבָּתִּים וְהַנָּשִׁים תִּשָּׁכַבְנָה” מדבר על חורבן הבית (שאז כל זה קרה באמת) ולא על העתיד לבוא, זה לא יקרה יותר לעולם, והגאולה תגיע ברחמים גמורים בס”ד. היום רואים התעוררות של תשובה כמעט בכל מקום, ואין שום סיבה לנבואות זעם שכותבים אנשים ממורמרים.

  נוצר היום מצב שאנשים הנשואים לנשים מכוערות, שלא טוב להם בבית, נותנים דרור לעיניהם להסתכל על כל אחת שעוברת ברחוב, הם רואים נשים יפות וזה משגע ומטמטם אותם, והפתרון שלהם הוא – להלביש את כולם בשקים שחורים וכך לא תהיה בעיה של שמירת העיניים (התפרסמו תמונות של נשים שזורקות את הזבל, ואין שום הבדל בין המראה שלהם לבין המראה של שקית הזבל, כך נראות קומץ הנשים החרדיות שהשתגעו והשתבשה עליהן דעתן, אלה שנקראות “נשות השאלים”).

  באמת לא מובן לשיטתם מדוע התורה הזהירה “ולא תתורו”, ומדוע ספרי הקודש מלאים במעלת וחובת שמירת העיניים, הרי החובה היא על הנשים להיראות כמו אוהלים שחורים מהלכים, וכך אין שום בעיה לגברים…

  כותב הפוסט משתמש בשפה מלוכלכת מאוד (איני רוצה לחזור על המילים המזעזעות), ולועג ומבזה לגדולי ישראל, וזה לבד מוכיח על טומאת נפשו.

  המשפט “את הפאות של היום, אף פוסק בעולם לא יתיר” הוא דמגוגיה צרופה; והוא יכול לשכנע רק את מי שלא למד את ספרי הפוסקים שעוסקים בנדון של לבישת פאה נכרית. כי מי שלומד, יודע שגם הפוסקים שכתבו בנושא הזה לפני 500 שנה, דיברו על פאה משיער טבעי, שנראית לחלוטין כמו שיער טבעי, ומאוד קשה להבדיל בינה לבין שיער טבעי.

  וכמובן שיש נשים שנולדו עם שיער שהוא “גוונים ותלתלים”, ומעולם לא שמענו על איסור הלכתי שאוסר על נשים בלונדיניות או מתולתלות לצאת לרחובה של עיר.

  ובאשר לטענה שנשים מתלבשות בחוץ יותר טוב מאשר מתלבשות בבית, כך הוא טבע האשה, שמתביישת יותר מהעוברים ושבים ורוצה להיראות במיטבה בעיני חברותיה, וגם בגמרא מוזכר החשש “שמא תשלוף ותראה לחברתה ברשות הרבים” (בשבת). ובבית קשה להתלבש במיטב המחלצות כאשר מבשלים ומטפלים בילדים.

  כתב שר התורה הגאון רבי שלום משאש, רבה של ירושלים: “מצוה וחובה על הנשים להתקשט לבעליהן ולכל העולם בהיתר, ולא להתנוול ע”י מטפחת ויגרמו לבעליהן לתת עיניהם באחרות ח”ו, וכמה חששו חז”ל והתירו הרבה איסורין שלא תתגנה האשה על בעלה” (שו”ת שמש ומגן חלק ב’ אבן העזר סימן ט”ו).

  מגוחך ממש לצטט את דברי החפץ חיים בספרו גדר עולם על “צניעות”, ולהתעלם משיטתו בספרו “משנה ברורה” שהחלק התחתון של הרגל יכול להיות גלוי לחלוטין, והעיקר שהברך יהיה מכוסה (בימינו מחמירים גם ללבוש גרביים חצי שקופות). שיטתו זו התקבלה על מרבית הפוסקים בימינו, למרות שמחמירים להוסיף גרביים בגלל מנהג רוב הנשים החרדיות.

  לסיכום, ההחמרה המופרזת בצניעות נובעת ממחלות נפש, משיבוש, מסטיות חולניות, וגורמת לבעיות רוחניות קשות מאוד, כפי שהתבטאו רבני בד”ץ העדה החרדית במכתבם על ‘כת השאלים’: “אנו מזהירים את נשות ובנות ישראל שאסור להגרר אחריהן ומנהיגיהם, וצריכים להתרחק ממנהיגיהם ומדרכיהם כי סופן אבדון וכליה”, וכינו אותן “קבוצת נשים שעקרו דעת תורה מישראל”.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.