גלעד שליט עדיין לייק

איור: שלומי ושדי

במלאת 1000 ימים לשבי של גלעד שליט פורסמה בנענע10 סדרת כתבות. אחת מהן היתה “1000 ימים: כמה זה במכשירים סלולרים?“, רשימת כל דגמי הסלולר שיצאו מאז השבי (שהוסרה מהאתר מוקדם יותר החודש). כתבה אחרת שאלה “איך מסבירים מה זה פייסבוק למי שלא שמע על הרשת החברתית?”, והביאה מבחר מתגובות הגולשים.

מאחורי הטעם הרע התחבא נסיון להפגין הזדהות – לא עם השבי עצמו, שאדם חופשי לא יבין, אלא עם תחושת ההחמצה המתמדת. פייסבוק נפתח לכלל הגולשים חודשים ספורים אחרי ששליט נחטף, והוא לא זכה לקחת חלק בחוויה המעצבת של בני גילו בארץ ובעולם המערבי – פתיחת פרופיל, בחירת תמונה, פרסום סטטוס מצחיק מהסלולרי, העלאת אלבום תאילנד, שינוי סטטוס ל”נשוי” וקציר בפארמוויל.

מבין אינספור הפעילויות הספונטניות והיזומות התבלטה החלפת תמונת הפרופיל לתמונה של שליט, שהפכה אותו לאחד הישראלים המפורסמים בפייסבוק בלי שהיה לו אפילו חשבון. “אתה לא יכול להיות בפייסבוק”, אמרנו לו, “אז אנחנו נהיה שם בשבילך. נזכור ונזכיר שאתה חסר במקום שבו אנחנו מבלים את רוב שעותינו. נשמור לך מקום עד שתחזור, כמו הכסא הריק שמשאירים לאליהו הנביא”.

“נוצר סוג של מרחב ציבורי בעידן הדיגיטלי, תחושת ביחד שגרמה לאנשים לדבר בגוף ראשון רבים, ‘אנחנו’ ולא ‘אני’: נצליח, נוכל, נדבר – השיח הזה היה של כולם”, אומר מנכ”ל ובעלי iSocia, קובי גמליאל, שניהל את המדיה החברתית של קמפיין השחרור. “הרבה אנשים התגייסו ויצרו תוכן ושמרו אותו בתודעה לאורך זמן”. יותר מכך: גולשים רבים איבדו את בתולי האקטיביזם המקוון שלהם עם שליט. בשלושת עמודי שליט שתחזק גמליאל נרשמו מאות אלפי חברים, 7.7 מיליון חשיפות לסטטוסים, 268 אלף תגובות ו-21 אלף סטטוסים שהעלו הגולשים. “גלעד שליט הוא אמנם לא במבה”, הוא אומר, “אבל הוא המותג הישראלי הכי חזק שהיה פה הרבה זמן”.

ביומו השלישי כאדם חופשי נחשף שליט לפייסבוק, בשבילנו רשת חברתית ובשבילו רשת הצלה. לקבוצה “מנכ”ל פייסבוק: אם יצטרפו מליון איש תמונת גלעד שליט תהיה ליד סמל האתר” נרשמו 230 אלף איש. בהבטחה השקרית שלה יש גרעין של אמת: עבור אומת האינטרנט הישראלית, הסיפור של גלעד שליט הוא חלק בלתי נפרד מהסיפור של פייסבוק.

_____________________________________
התפרסם במקור בגליון נובמבר 2011 של מוסף “פירמה” של גלובס

תגובות

4 תגובות לפוסט “גלעד שליט עדיין לייק”

 1. קובי on 27 בנובמבר, 2011 10:23

  “[ה]חוויה המעצבת של בני גילו בארץ ובעולם המערבי”
  “מרחב ציבורי בעידן הדיגיטלי”
  “בשבילנו רשת חברתית ובשבילו רשת הצלה”
  “גולשים רבים איבדו את בתולי האקטיביזם המקוון שלהם עם שליט”
  באמת כתוב שיש תחושה הזדהות עם גלעד לא בגלל השבי, אלא כי הוא לא פתח חשבון פייסבוק?!

  מתנצל מראש הביקורת הקשה:
  אני לא בטוח מה קורה בבלוג הזה, עידו, אבל פעם אתה היית מי שצוחק על בולשיט כזה. נשמע כמו לא יותר מיחצנות של “מומחה למדיה חברתיתית”.

 2. עידו קינן on 28 בנובמבר, 2011 09:01

  קובי, יש הרבה אנשים עם סיפור טרגי שאפשר להזדהות איתם, וגלעד שליט זכה לתשומת לב חסרת פרופורציות של הפייסבוקיה גם בהתחשב בייחודיות של הסיפור שלו. אני מאמין שהרבה מהאקטיביזם המקוון שהופנה לכיוונו נולד מכך שאנשים מרגישים צורך להזדהות עם משהו ולעשות משהו, והרבה יותר קל להחליף תמונת פרופיל מאשר לצאת להפגין, למשל.

 3. לוליק: תתקדם זה לא מצחיק on 29 בנובמבר, 2011 18:19

  לא מצחיק ולא שנון, מה הקטע?

 4. מאור קפלנסקי on 30 בנובמבר, 2011 22:08

  את הכתבה המוזרה על הדגמים הסלולריים הצלחתי דווקא למצוא. היא עדיין לא הוסרה לגמרי מהרשת
  http://net.nana10.co.il/Article/?ArticleID=624747

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.