חשבון, בבקשה! אמן משתף את ההכנסות וההוצאות שלו במסמך מקוון פומבי

“אני לא מתלונן או מתבכיין, אני לא מבקש נדבות”, הסביר האמן הברוקליאני מאן ברטלט בבלוגו באוקטובר. “אני מנסה לסגור את הפער בין התפיסה של האמן הזה לבין המציאות הפיננסית העדכנית של האמן הזה”. הלקח של “האמן הזה” (ברטלט) מהמחאה נגד וול סטריט היה שהוא צריך להתנהל באחריותיות ובשקיפות – “אחרי הכל, זה מה שאני/רבים מאיתנו מבקשים מהתאגידים (בעיקר בנקים) שדפקו אותנו כהוגן, ומהפוליטיקאים משני הצדדים שעזרו להם”. הוא החליט לעדכן את קוראיו במצבו הכלכלי: חוב של 100 דולר לבעל הסטודיו שלו, 200 דולר לחברת הטלפון שסגרה לו את הקו ו-190.80 לספקית האחסון שהורידה את אתר האינטרנט שלו, עם יתרה של 71.91 דולר בלבד בחשבון הבנק שלו. אה, והוא גם לא שילם את המסים לשנת 2009.

למחרת הוא תרגם את ההחלטה הטריה למיצג בשם “$” – גליון נתונים שמתעדכן בכל הכנסה ו(בעיקר)הוצאה שלו, ופתוח לכלל הציבור דרך גוגל דוקס. ב-13 באוקטובר, למשל, הוא הוציא 10.55 דולר על ארוחה, 7.27 על ארוחה נוספת ו-5.36 על צילומי זירוקס עבור מחאת וול סטריט, ומכר הדפס של תמונה ב-57.36 (אחרי ניכוי עמלת פייפאל). בסופו של אותו יום, היתרה בחשבונו עמדה על 97.09 דולרים.

“הצגת מידע אמיתי מחשבון הבנק בצורה הזאת היא טאבו בעולם האמנות. או בעולם בכלל, לצורך העניין”, כתב בדברי ההסבר. “כל כך הרבה ממה שאנחנו עושים בנוי על רושם. אני רוצה למסמס את הרושם הזה ולהציג תמונה יותר מלאה של עצמי”. מה תעשה אם תקבל מחר 2 מיליון דולר מאספן, שאל אותו הראג ורטניאן, עורך בלוג האמנות הייפראלרג’יק. “זה יכנס לשם”, השיב ברטלט. “לא צריך להיות הבדל אם המספר הוא 71 דולר או מיליון דולר”.

הרשתות החברתיות מעודדות אותנו לחשוף ולשתף עוד ועוד מידע על עצמנו: איפה אנחנו נמצאים, מה אנחנו עושים, איפה אנחנו מבלים, עם מי אנחנו מתרועעים, איך אנחנו מרגישים. “$” הוא צעד לא גדול קדימה בנתיב הזה – בעוד החשיפה ברשתות החברתיות נחווית כאגבית, זו של ברטלט היא אידיאולוגית ומתוכננת. אבל זה עדיין לא אומר שהוא מרגיש לגמרי בנוח איתה: “ברגע שהתחלתי להכניס עדכונים למסמך הבחנתי שאנשים נכנסים למסמך”, סיפר להייפראלרג’יק, “והם ממש מסתכלים עלי, זה כאילו שהם מסתכלים עלי מתקלח”.

בתחילת דצמבר דיווח ברטלט על מכירה: האמן דייויד קרסון רכש ממנו את $. המסמך ממשיך להתעדכן ולהיות מוצג, כפי שמעיד שמו המעודכן של המסמך, “באדיבות דייויד קרסון”.

________________________________
התפרסם במקור בגירסה שונה מעט במדור fi, בגיליון נובמבר של מוסף פירמה של גלובס

תגובות

5 תגובות לפוסט “חשבון, בבקשה! אמן משתף את ההכנסות וההוצאות שלו במסמך מקוון פומבי”

 1. גלעד on 22 בדצמבר, 2011 14:37

  פרוייקט מעניין…

  במיוחד מעניין לראות כמה כסף הוא מוציא במק’דונלדס (3 מתוך 9 הוצאות רק בסקרין-שוט הזה!) ובשאר תאגידי-ענק (סאטרבקס) בזמן שהוא משתתף במחאה החברתית…

 2. גלעד on 22 בדצמבר, 2011 14:41

  תיקון: 3 (אולי 4) מתוך 7 הוצאות במק’דונלדס…

 3. שחר on 22 בדצמבר, 2011 17:56
 4. אני on 23 בדצמבר, 2011 08:28

  ברגע שהוא יקבל סכום גדול הוא יפסיק או לא יפרסם אותו, בניגוד להצהרותיו. לא סתם מכסים את פני הזוכים בלוטו.

  מה הוא מנסה להוכיח בדיוק? שקשה לחיות כאמן? שיעבוד בעבודה יותר מכניסה ולא יהיה כל כך רעוע פיננסית.

 5. הדייג – לקט המלצות קריאה מס’ 62 on 23 בדצמבר, 2011 18:47

  […] $ של האמן האמריקאי מאן ברטלט ממחיש מהי אחריות ושקיפות: מדובר בגליון אלקטרוני […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.