בת שלי זה לא מדען גרעין איראני, אתה לא בא הולך מתי רוצה הורג

פוסט של תמר עילם גינדין

מהנעשה באיראן. קליק לארכיון המדור

אני לא יודעת אם הפרסומאים של הוט התכוונו לזה, אבל יצא להם אחלה יח”ץ. שמה של הוט באמת הגיע עד איראן והנה גם כאן כותבים עליהם, ועוד בחינם.

מדובר בפרסומת הבאה (כאן מאחורי הקלעים), שהצחיקה מאוד חלק מהאיראנים וזעזעה חלק אחר.

התגובות אינן מתייחסות להוט עצמה אלא לחברת סמסונג, יצרנית הטאבלט שבמבצע. מסתבר שסמסונג אינה מחרימה את איראן. אז עכשיו הרפובליקה האסלאמית מאיימת להחרים אותה בעקבות הסרטון, והדיון זכה לרמת דחיפות כפולה במג’לס. חברת סמסונג כבר התנצלה ואמרה שהקליפ נעשה ללא ידיעתה, אבל הרשת עדיין סוערת. כרגיל התגובות לכאן ולכאן.

סוכנות הידיעות פארס, המזוהה עם משמרות המהפכה, תיארה את הסרטון כ”סרטון פרסומת שיצרו חברת סמסונג וחברת פרסום ישראלית, ומשודר בחברת הטלוויזיה בכבלים ‘הוט’ של המשטר הציוני”. בסרטון, לדבריהם, חברת סמסונג מפגינה התרפסות ראויה לציון בפני המשטר הציוני ומעליבה את המדינה ואת העם האיראני, ובמיוחד את הנשים איראניות.

הידיעה כולה משעשעת ביותר, למשל – הסיפור של הקליפ הוא על קבוצת שחקנים שמעלה מופעים מיוחדים ושמעה שיש לה מעריצים גם באיראן אז היא הולכת לפגוש אותם, סוכן המוסד מספר להם על אפליקציות המעקב בטאבלט שלו, ועוד. אבל יש עוד דברים שקורים ברשת, אז נתמקד בשאלה: למה סוכנות פארס חושבת שהסרטון מעליב?

א) הוא נעשה כמה ימים אחרי ההתנקשות בחיי מדען גרעין איראני, וצוחקת על התנקשויות כאלה. חוץ מזה, היא מראה שלרצוח מדעני גרעין זה קל למוסד כמו לשתות מים.

ב) הגברים מתחפשים לנשים משופמות והולכים באופן שאינו ראוי, ובכך מציגים את הנשים האיראניות כפרימיטיביות.

ג) איראן מוצגת כמדבר מאובק, רחוקה מכל ציוויליזציה, שהאנשים בה חיים בתקופת האבן ונשים יושבות על הרצפה בכל קרן רחוב.

ד) לא ממש היעלבות, אבל ביקורת: זה שיש על קירות בית הקפה תמונות של איאתאללה סיסתאני בתור הפנים המדיניות של איראן, מראה שלחברת הפרסום אין מושג מה קורה באיראן והיא גם לא ערכה תחקיר.

אבל גם איראנים מתנגדי משטר נעלבו מהפרסומת. למה? הבלוגר Freedomseeker, שלפי שמו אפשר לדעת שהוא מהאופוזיציה, רצה לכתוב פוסט חריף ולקרוא להחרים את סמסונג, אבל אז הוא חקר קצת וגילה שזה מבצע של הוט. לדעתו אמנם יש לסמסונג אחריות עקיפה והיא צריכה להתנצל (כי בכל זאת איראן היא שוק של 70 מיליון צרכנים לעומת 5 מיליון בישראל), אבל:

אין ספק שהפרסומת היא אנטי-איראנית. כי מציגים בה את איראן (בקליפ הזה – את אצפהאן) כמדבר ללא מים וצמחייה, רחוק מציוויליזציה, שרק בונים בו טילים. כמו כן, מראים בקליפ הזה איך המוסד (ארגון הריגול של ישראל) משמיד בקלות את אחד ממתקני הגרעין האיראניים בקליק על אפליקציה. אסור לשכוח, כמובן, שהקליפ הזה הוא קומי, כי ארבעת הגברים הישראלים נכנסים לאיראן בלבוש נשים עם זקן ושפם! או שמשווים את המוסד באופן עקיף עם מרכז לחולי נפש, או שבסוף הקליפ אחד השחקנים הורג חרק ואומר “אה, חומייני“. כמו כן, צריך לקחת בחשבון שקליפים כאלה משפיעים על הצופה גם באופן לא מודע. למשל מכיוון שאיראן מוצגת כמדבר ללא תרבות, האזרח הישראלי הממוצע ייטה לקבל יותר בשוויון נפש תקיפה צבאית אפשרית של מדינתו באיראן כדי להשמיד את מתקני הגרעין.

.

ברשתות החברתיות היו גם תגובות נעלבות – רובן נעלבו מאופן הצגת איראן כמדבר ללא תרבות, בזמן שיש באיראן תרבות מפותחת ביותר (הנה גם כמה תמונות מאיספהאן האמיתית).

כמה ציוצים לדוגמה:

“סמסונג אכלו חרא [סלנג איראני ל”פישלו בגדול”, תע”ג]. החלטתי למכור את הגלקסי שלי. טפו על פנייך, סמסונג בעלת פני חתול [=הבוגדנית]”.

“אני מבקש מסמסונג שיחזרו להתעסק בשואבי אבק”.

“מהתחלה אמרתי לא לקנות סמסונג. מה רע בתעשיות איראן שלנו?”

אבל גם תגובות כאלה:

“אלוהים, איזו פרסומת תותחית! רציתי לקנות אייפד, עכשיו שיניתי את דעתי ואני רוצה לרכוש גלקסי”.

“האדונים לא נעלבו מהפרסומת של סמסונג אלא מכך שקוריאה הדרומית לא קונה מהם נפט. הם לא מצאו דרך אחרת להתנקם”.

“איך סמסונג מצאו דרך להראות את המוצר המגוחך הזה שלהם, גלקסי נוט, כמשהו מגניב”.

והיו תגובות רציניות גם לכיוון השני. זה מפייסבוק:

“התחמשות שלטון חכם הדת [=שלטונות הרפובליקה האסלאמית] בידע אטומי הוא מסוכן מאוד, כמו ‘לתת חרב ביד כושי שיכור’, ואפילו גרוע מזה. כפי שאומר מולוי, משורר איראני גדול: ‘עדיף לתת חרב ביד כושי שיכור – מאשר שיגיע הדגל לידיו של ממזר'”
(הסטיגמה על כושים היתה שהם טיפשים, וכאן הוא גם טיפש וגם שיכור. אבל עדיין לתת חרב לכושי שיכור עדיף על זה שהדגל, כלומר השלטון, יגיע לידי אדם לא ראוי).

“הקליפ אמנם נוצר בתור פרסומת, אבל הוא מראה שאנחנו יכולים להשמיד את משטר המולות ואת נשק ההשמדה ההמונית שלהם ללא מלחמה וללא שפיכות דמים, בדרכי שלום. זה אפשרי בזכות כוחו של המוסד”. אני חושבת שהוא התכוון לפיצוצים המקריים.

וידיעה שהגיע לשולחננו זה עתה מג’האן ניוז – כל העניין הוא מזימה שפלה, חלק מתוכנית סודית של המוסד הישראלי לסכסך בין איראן לבין דרום קוריאה, שלא נכנעה לחרם העולמי על הרפובליקה האסלאמית. אז דעו לכם.

וכבר יש חדשות אחרות חמות יותר. כולם מדברים עכשיו על המאמר שקורא להשמיד את ישראל (שרוב התגובות עליו, גם באתרים של תומכי השלטון, היו “מה, השתגעת?”, ואפילו סוכנות פארס טרחה לציין שפרסומו אינו מעיד על הסכמה עם תכניו), ושכחו את סמסונג. חוץ מצייצן אחד שכותב שהפרסומת הזאת הייתה פייק (מה?!)


ד”ר תמר עילם גינדין היא בלשנית איראנית, שמעבירה הרצאות העשרה על השפעות איראניות על לשוננו ותרבותנו, “מגילת אסתר – היה או לא היה” ועוד. היא פרסמה ראיון עם איראני על האמברגו והמשבר הכלכלי בגליון ינואר 2012

תגובות

5 תגובות לפוסט “בת שלי זה לא מדען גרעין איראני, אתה לא בא הולך מתי רוצה הורג”

 1. נפתול on 6 בפברואר, 2012 13:02

  נשמע לי קצת מגוחך שהאירנים חושבים שהמוניטין שלהם נפגע כתוצאה מתפיסה של חיים מדבריים, ולא כתוצאה משלטון תיאוקרטי דיקטטורי רצחני.
  קשה לי להאמין שהדעות שהוצגו פה הן מייצגות. מצד שני, מקרים חריגים הם בדרך כלל המעניינים יותר.

 2. תמר on 6 בפברואר, 2012 15:19

  לא יודעת למה התגובות ברשתות החברתיות נשארו על רצפת חדר העריכה. אולי כי הן לא היו ממש מבריקות הפעם.
  היו כאלה שקראו לפרסומת הזאת “תותחית” ואמרו שעכשיו חייבים לקנות גלקסי, והיו כאלה שקראו לסמסונג להתרכז בשואבי אבק. היה גם אחד שאמר שהרפובליקה האסלאמית לא נעלבה מהפרסומת אלא מזה שדרום קוריאה לא קונה ממנה נפט, אבל את זה הם לא יכולים לומר.
  עוד היעלבות – לא בדיוק היעלבות. אבחנה – הייתה שכל השלטים בערבית במקום בפרסית. המגיבים יודעים שהשלטון האסלאמיסטי הוא האשם בכך שהעולם תופס את האיראנים כערבים. אבל הם עדיין נעלבים כשחושבים שהם ערבים (בין הערבים לבין האיראנים יש יריבות ארוכת שנים, מאז שהאסלאם כבש את איראן לפני כמעט 1400 שנה).

 3. anonymous moose on 6 בפברואר, 2012 19:52
 4. ל on 8 בפברואר, 2012 19:23

  ממש נהנית לקרוא את הפוסטים שלך.

 5. גרביל on 20 בפברואר, 2012 17:49

  האיראנים לא יודעים שחומני בישראל זה קודם כל סוג של ג’וק מסריח. ואללה, מעניין איך היו מגיבים אם היו יודעים לאיזה חומני הוא התכוון בפרסומת…

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.