המאגר הביומטרי: אגדות ושקרים בעלון פרסומי

פוסט של יהונתן קלינגר

בחודשים הקרובים, ככל הנראה, כשתגשו למשרד הפנים, יבקש מכם בצורה יפה ומנומסת הפקיד לתת את טביעות האצבע שלכם ולחייך יפה למצלמה כדי לקבל תעודות חכמות. לצורך כך הפיקה רשות האוכלוסין וההגירה עלון שכותרתו “מתקדמים לתיעוד חכם: שותפים למהלך לאומי”. אלא, שיש כמה דברים ששוכחים לומר לכם בחוברת, שכל מטרתה להציג איזה נפלא יהיה אם המדינה תחזיק עליכם מידע שיוכל, בסופו של דבר, להסתובב באינטרנט ביחד עם שאר המידע שהמדינה כבר אספה עליכם.

אני יודע שלשבת ולענות לטענות של משרד הפנים מקבע אותנו לשיח שהם הציגו, ולכן אני רוצה קודם להציג את הגירסה שלנו: כדי לנהל תיעוד חכם לא צריך מאגר ביומטרי; את זה לא אני אמרתי, אלא מבקר המדינה אמר פעם אחר פעם, כשכתב בדוחות שלו, ביחד עם דיווח על דליפת מרשם האוכלוסין, כי אין צורך להצמיד את התעודות החכמות עם מאגר ביומטרי. השימוש היחיד למאגר ביומטרי הוא להעביר למשטרה, לשב”כ ולרשויות אחרות את המידע האישי ביותר שלכם, כדי שהם ישתמשו בו ביד חופשית.

אז בואו נתחיל לפרוש את שקרי משרד הפנים, ראשון ראשון ואחרון אחרון.

“מדינת ישראל תחל להנפיק תעודות זהות ודרכונים חכמים מדגמים חדשים ועמידים בפני זיוף”. ובכן, כן. תעודות הזהות הנוכחיות במצב כל כך רע, שאפילו כרטיס הסטודנט או כרטיס הספריה שלכם קשה יותר לזיוף. אבל, שני דברים קטנים: הראשון הוא שאת תעודות הזהות החכמות באותו הסגנון כבר זייפו לפני מספר שנים. קבוצת האקרים בשם THC זייפה את הדרכון הביומטרי של אלביס פרסלי ועברה איתו במעבר גבול. אז כן, כבר בכותרת משקרים לכם. כן, התעודות יהיו קשות יותר לזיוף, אבל הבעיה השניה היא בעצם בכך שאכן, התעודות קשות לזיוף, אבל מה שלא קשה לזייף היא הביומטריה שלכם. עו”ד אפי פוקס הצליח כבר לזייף את טביעת האצבע של עצמו ולעבוד על מאגר ביומטרי אחר, של לשכת התעסוקה. אז כן: מרגע שטביעת האצבע שלכם מזהה אתכם, אז אין על מה לדבר: קל לזייף טביעת אצבע, קשה לזייף תעודה.

נמשיך עם השקרים; “מדי שנה אובדים ונגנבים למעלה מ-130,000 תעודות זהות ולמעלה מ-22,000 מסמכי נסיעה”. אכן, יש ספקות לגבי המספרים האלה והם משקפים גם תעודות שהושחתו, או שסתם התיישנו, וגם לא ממש משקפות את מספר התעודות הגנובות, אבל מה ששוכחים לומר הוא שגם בלי המאגר הביומטרי אפשר לטפל בתעודות הגנובות והאבודות (זוכרים: קשה לזייף את התעודות, אז אם הן אבדו הן חתיכת פלסטיק לא שימושית).

הפסקה השניה היא שממשלת ישראל עוסקת מזה שנים בנסיון להחלפת תעודות הזהות ומסמכי הנסיעה. וזה נכון; מבקר המדינה כבר התריע כי המדינה גוררת את תהליך ההנפקה הרבה מעבר לצורך. ואתם יודעים מה הסיבה לכך? ובכן, התעקשותו של משרד הפנים להקים מאגר ביומטרי ולא רק להנפיק תעודות חכמות. באחד הדיונים בכנסת אמר מאיר שטרית, שהיה פעם שר הפנים, כי “יכולתי לעשות לעצמי חיים קלים ולומר למה לי מאגר… יכולתי לעשות לעצמי חיים קלים ולומר שבעצם למה לי מאגר, אני רוצה לעשות כותרות, אני אפיק תעודות זהות… אני למרות זאת החלטתי – אפשר להפיק תעודות בלי מאגר מיידית כמעט – כן ללכת להקמת מאגר עם העיכובים”. כלומר, מדוע מדינת ישראל מעכבת? כי היא רוצה להחזיק את הפרטים שלכם במאגר מרכזי. אמרו מעתה: המדינה הפקירה אותנו לאורך שנים כדי להביא אותנו למצב כזה, ורק כדי שעכשיו יכריחו אותנו לתת את טביעת האצבע.

אז מה באמת יתרונות התיעוד החכם? ובכן, היתרון העיקרי הוא בתעודות החכמות ולא במאגר הביומטרי. אכן, באמצעות תעודות חכמות אפשר לבצע לא מעט פעולות מול משרדי הממשלה. אלא, שביחד עם היתרון הזה מגיעה הסכנה הבלתי נמנעת של המאגר. המאגר הוא פגיעה ממשית בפרטיות. אכן, אתם מכירים מאגר שלא דלף? כבר היום מרשם האוכלוסין שלנו מסתובב באינטרנט, אבל לא רק זה: תחשבו רגע על השירות הצבאי. אתם זוכרים כמה היה קל ללכת לחבר בבקו”ם כדי לדעת מה הקב”א והדפ”ר של כל אחד? עכשיו יהיה קל באותה המידה לגורמי פשיעה ללכת ולקבל את טביעות האצבע שלכם.

אז במה שונות התעודות החכמות מהתעודות הקיימות? כן. התעודות יותר בטוחות. אבל כמו שאמרנו, גם הן לא בטוחות לגמרי מזיוף. היתרון העיקרי שלהן הוא בכך שאם אבדה תעודה, אפשר לבטל אותה מרחוק. העניין הוא אבל, שלא צריך מאגר ביומטרי בשביל זה, והמדינה דוחפת לכם את המאגר בכח.

כיצד אפשר לקבל תעודה חכמה? בשביל לקבל תעודה חכמה תצטרכו לנדב למדינה את המידע הביומטרי שלכם. בחודשים הקרובים פקידי משרד הפנים הולכים להפעיל עליכם לא מעט לחץ, ולהתעקש שתתנו את המידע. אתם צריכים לזכור שלאותו פקיד יש אינטרס שתתנו את המידע. מידע שהמדינה מחזיקה לא ימחק ככל הנראה לעולם, וכמה שיותר אנשים יתנו את טביעת האצבע שלהם, כך יפחת הסיכוי שהמדינה תתפכח ותגיד “אנחנו יכולים גם לתת תעודות חכמות בלי מאגר ביומטרי” ולתת לכם להנות מבטחון רב יותר גם בלי לשמור את טביעות האצבע שלכם.

מה יעשה במידע הביומטרי? המידע ישמר במאגר שתהיה גישה אליו, בסופו של דבר, לכמה עשרות אלפי עובדי מדינה ועובדי קבלן. אז מה הסיכוי שהמידע הזה לא יסתובב באינטרנט? אפס. אבל את זה לא אני אומר, אומר את זה משה בסול, מי שהיה ראש יחידת אבטחת מידע במשרד ראש הממשלה. גם בסקר אובייקטיבי שביצע מכון “מאגר מוחות” התגלה ששני שליש מהציבור מאמינים ששהמאגר ידלוף לגורמי פשיעה. אז למה כן לתת?

מה המאגר הביומטרי ומה תפקידו? גם כאן משקר משרד הפנים, שאומר שהדרך היחידה למנוע מזייפנים וגורמי טרור לנסות לגנוב את זהותך היא מאגר. ההיפך: יותר קל לזייפנים לגנוב את הזהות אם היא מאוחסנת במאגר (זוכרים: יש את מרשם האוכלוסין באינטרנט). רשימה ארוכה של מומחים באו והציעו למשרד הפנים לשמוע דרכים אחרות, אבל זה לא הסכים. ככה, בצורה פשוטה, מפקירים אתכם.

כיצד יאובטח המאגר? גם כאן מעיפים עלינו שקרים יפים. אכן, המידע במאגר יוגדר “סודי ביותר”, אז מה? המידע במרשם האוכלוסין הוא לא סודי? מעבר לזה, אתם יודעים מה עוד היא המטרה של ההגדרה כסודי? המאגר הביומטרי לא כפוף לחוק חופש המידע. כלומר, אנחנו כציבור לא נדע אפילו אם המידע שלנו דלף ומה עובדים מושחתים עשו איתו. מעבר לזה, אם לאף אחד לא תהיה גישה למאגר, אז איך בדיוק ישתמשו בו כדי לזהות אנשים? השקר הדק של “לאף אחד אין גישה” לא עומד מול מאגר שיצטרך לטפל בעשרות אלפי בקשות כל יום.

ואז משרד הפנים כותב “מה קורה בעולם”. שום דבר ממה שכתוב שם לא ממש נכון: באף מדינה בעולם לא מכריחים את כל האזרחים לתת גם את טביעת האצבע וגם את צילום הפנים. הסיבה לכך? זה פשוט לא נחוץ. אין אף מדינה דמוקרטית שצריכה מאגר ביומטרי של אזרחים, אלא רק של פושעים. בעולם אכן מנפיקים תעודות זהות חכמות, כמו שהיה יכול להיות בישראל לפני עשור אם לא היו מתעקשים להגניב לנו את המאגר הביומטרי.

להפצת מאמר זה בפורמט של עלון הקליקו כאן והורידו גירסת פידיאף. טקסט: יהונתן קלינגר. גרפיקה: הגר צימרמן ביקובסקי. הפקה: עידו קינן.

להורדה (PDF, 339KB)


יהונתן קלינגר. צילום: יוסי גורביץ, cc-by-sa יהונתן קלינגר הוא עורך דין העוסק בתחום דיני המידע וכותב את הבלוג Intellect or Insanity. קלינגר כתב על המאגר הביומטרי שאינו אתר קופונים בגליון ינואר 2012

תגובות

34 תגובות לפוסט “המאגר הביומטרי: אגדות ושקרים בעלון פרסומי”

 1. אדר שלו on 13 בפברואר, 2012 21:48

  תודה – היה לי נוח ויעיל לקרוא את כל הטיעונים המרכזיים נגד המאגר במקום אחד (החזק מביניהם, אגב, הוא זה שעוסק בדליפת הרשומון לדעתי). אני מקווה שמי שצריך לקרוא את זה במשרד הפנים קורא גם.

 2. יהודון שלא מרצון on 13 בפברואר, 2012 21:52

  מי אמר שמדינת ישראל יותר טובה ממדינות ערב?, שיקום הבנאדם ויגיד לי שמדינת ישראל היא דמוקרטית, אני מת שמישהו יגיד לי שהיא לא מדינה דיקטטורית דתית.
  כפיה דתית, כפיה צבאית, כפיה ביולוגית, תודה שהקשבת להתבכינות שלי על מדינת ישראל, ועכשיו נעבור לתכנית שמספרת כמה כיף וחופשי באמריקה.

 3. שרית ליבנה אשכנזי on 13 בפברואר, 2012 21:59

  תודה על המידע, אך האם שמורה לי הזכות לסרב לתת טביעת אצבע ולהצטלם?

 4. מתן on 13 בפברואר, 2012 22:30

  כל מילה בסלע.

 5. דוברמן on 13 בפברואר, 2012 22:49

  שרית – לשנתיים הקרובות שמורה לך הזכות לסרב. לאחר ה”פיילוט”, אם יוחלט להמשיך בפרוייקט – הדבר ייהפך לחובה, וסירוב לתת את המידע הביומטרי יהיה עברה על החוק. צריך לעצור את המושחתים האלו לפני כן.

  יהונתן – לדעתי מן הראוי היה גם להזכיר ברשומה כיצד החוק הזה נולד בחטא, במחטף של השר שטרית בהצבעת יחיד שלו כנגד כל המומחים שהופיעו לפניו והתנגדו לכך.
  עוד ראויה לציון היא התנגדותו של חה”כ מיקי איתן, שנלחם בשיניים נגד האיוולת הזו.

 6. shimi810 on 14 בפברואר, 2012 00:00

  התבלבלתם, כותרת העלון היא “מתקדמים לעבריינות חכמה: שותפים למאבק לאומי”…. כמה עצוב שזה נכון.

 7. יעקב on 14 בפברואר, 2012 01:17

  המאגר הוא חלק מחקיקה פשיסטית הולכת ומחריפה שתעלה לחרות האזרחים ביוקר.
  השלטון רוצה עוד ועוד כוח, ועוד מידע עלי ועליך שישמש אותו לאיום ורודנות.

  האלימות של השלטון תביא להתמוטטות הכלכלה ורתיחה חברתית. זכרו שקראתם פה: ישראל צפויה למהפכה אזרחית אלימה בעשור הקרוב.

 8. איליה on 14 בפברואר, 2012 02:16

  חשוב מאוד: ליצור גרסא באנגלית, ערבית ורוסית.

 9. moragos on 14 בפברואר, 2012 06:53

  שלא תבינו אותי לא נכון, אני בהחלט נגד הקמת המאגר, אבל נראה לי שחסרה בכתבה הזאת תגובה של משרד הפנים.

  והדברים הכי חשובים אלה להקחים שעלינו להפיק מכך:
  1. לזכור מי הקים את המאגר, העלה אותו להצבעה וקידם אותו למרות ההתנגדויות ודעות המומחים.
  2. לקראת סוף הפיילוט לזכור טוב טוב שצריך להודיע לנבחרי הציבור שלנו (במיוחד אלה בועדה שמצביעה על המאגר) מה דעתנו בנידון.

 10. נועה אסטרייכר on 14 בפברואר, 2012 09:02

  מצוין

 11. אורי on 14 בפברואר, 2012 09:05

  התמונה שלך וטביעות האצבעות שלך אינן מידע סודי. כל מי שעובר אחריך בכל מקום שהוא יכול להשיג אותן, מדברים שנגעת בהם וממצלמות אבטחה וכדומה, שלא לדבר על תמונות ששמת בפייסבוק, פיקאסה ועוד.
  ראש המז”פ דיבר בוועדה שטיפלה בהצעת החוק ואמר במפורש שטביעות אצבע כמו שיהיו במאגר לא יספיקו כדי להפליל אדם, וגם לא יהיו מאמינות, מאחר וטביעות אצבע כמו שהן ניתנות בהחתמה לא נמצאות לעולם בפורמט זה בעולם האמיתי – הם שטוחות ומלאות מדי. הדברים מופיעים בפרוטוקולים של הוועדה.
  אחת מהסיבות למאגר (אני מתפלא שזה לא מצוין בעלון) הוא למנוע הנפקה כפולה. כרגע יש אנשים בארץ שמחזיקים כמה תעודות זהות, כדי להצביע כמה פעמים ומטעמים של כסף, מיסים וביטוח. עם המאגר הביומטרי, זה אמור להימנע. אם תתנה הנפקת תעודה חכמה בהצגת תעודה קודמת בלבד, לא עשית כלום.
  כל האמור לעיל אינו צריך להתפרש כתמיכה במתן נתונים ביומטריים או בנחיצות המאגר, או בביטול הצורך בהגנה קונקרטית עליו, אבל את הפראנויות וההשתלחות כדאי לעצור.

 12. יורם on 14 בפברואר, 2012 09:47

  אני מבין שיש לי זכות לסרב בשנתיים הקרובות. השאלה היא האם יש למשרד הפנים זכות להתנות שירותים בכך שאני מצטרף? מה לגבי תושבי ישראל שאינם אזרחים ומה עם בעלי אשרת ישיבה ארעית? האם הם מחוייבים למאגר בתקופת הפילוט?

 13. יהונתן קלינגר | שמרו, והפיצו לחברים שרוצים להתנדב למאגר: כל המידע במקום אחד. ‏ :: Intellect or Insanity‏ on 14 בפברואר, 2012 09:52

  […] [פורסם במקור בחדר 404] […]

 14. אלונה on 14 בפברואר, 2012 10:55

  אני לא מבינה מה ההבדל בעצם בין לתת את תביעת האצבע לצורך תעודת זהות או תביעת האצבע למאגר של לשכת העבודה או תביעת כף יד למעבר מהיר בביקורת גבולות?
  כל אלה כבר מחזיקים את המידע הזה, אז מה זה משנה אם זה יהיה גם במאגר של תעודות זהות?

 15. שי on 14 בפברואר, 2012 11:21

  נחמד מאוד אבל איך אומרים לא?
  מה אני אמור לעשות כשהפקידה מבקשת את זה ממני? פשוט לסרב? ומה קורה אם היא מסרבת לשרת אותי בגלל שאני מסרב? מה אני אמור לעשות אז?

 16. כדורי on 14 בפברואר, 2012 11:32

  אורי – אני לא יודע אם אי פעם הצבעת, אבל אם כן אולי שמת לב שאי אפשר להצביע כמה פעמים עם עותקים שונים של אותה תעודת זהות. מוחקים את השם שלך מהפנקס אחרי שהצבעת (אגב, מותר היום להצביע גם עם רשיון נהיגה או דרכון, אז לשיטתך אנשים יכולים להצביע 3 פעמים? ברור שלא.) אני גם לא יודע על אילו טעמים של כסף מיסים וביטוח אתה מדבר.

  הבעיה בהרכשה כפולה היא שאני יכול להוציא תעודה עם הפרטים האישיים שלך אבל עם תמונה שלי (אותו הדבר בגרסה הביומטרית, שם ומס’ ת.ז. שלך אבל טביעת אצבע שלי) ואז אני יכול ללכת לפתוח חשבון בנק, להיכנס לחובות וההוצאה לפועל תבוא לחפש אותך ולא אותי כי השם שלך על החשבון. זו בעיה שמאגר באמת יכול לפתור. אבל האם הפתרון לא יותר גרוע מהבעיה במקרה הזה? אגב, הרכשה כפולה אפשר למנוע גם באמצעות מאגר מעורבל חד-כיווני (כמו שהמחשב שלך שומר סיסמאות) אבל גם לזה אנשי המאגר מתנגדים.

 17. אמיר on 14 בפברואר, 2012 12:15

  תמיד היה קל לזיף תעודה ולזייף מסמכים, אפילו אברהם אבינו עשה את זה.
  אז מה הבעיה אם האמינות של התעודה תהיה מוטללת בספק, כשתרצה להגיד אני לא עשיתי את זה ותוכיח שלא.
  אז גם בעידן טכנולוגי מתקדם יהיו תעודות חכמות.
  ישראל היא המדינה המתקדמת בעולם בתחום אבטחת מידע אין לי ספק שיכולו להגן על המאגר הזה.
  אין לי מה להסתיר ואם זה יקל את ההזדהות שלי מול גורמים בירוקרטים אז סבבה קחו את טביעת האצבע שלי ואם תמצאו שהייתי בזירת פשע, אני אוכיח שלא.

 18. שי on 14 בפברואר, 2012 12:22

  אורי: אני מתקשה להבין איך כמה עותקים של תעודות זהות זהה יכולה לעזור בתרחישים שהעלת (הצבעות כפולות, התחמקות מתשלום מס, רמאות ביטוח), שהרי רישומי הזכאות נרשמים אצל המזכה, ולא בתעודת הזהות.

 19. אמיר ארד on 14 בפברואר, 2012 12:46

  אני חושב שאורי התכוון לומר שיש ישראלים המחזיקים מספר זהויות, ובעזרת המאגר הביומטרי ניתן יהיה לזהות את האדם (ולא את התעודה). יש בזה משהו. ומצד שני, יש לך סוכנים סמויים (במשטרה, שב”כ ומוסד) שדליפה חד פעמית של מאגר ביומטרי שמסוגל לזהות אותם (לקשור אותם לזהות מסויימת או סתם לזהות שהם ישראלים מעצם רישומם במאגר) תעמיד את חיהם בסכנה. הרי תעודת זהות מוציאים הרבה לפני שמגוייסים למוסד – ומרגע שמאגר דולף, מחיקת הסוכן מהמאגר זה כמו כוסות רוח למת.

 20. דור on 14 בפברואר, 2012 14:08

  אמיר: “אם תמצאו שהייתי בזירת פשע, אני אוכיח שלא”

  מה דעתך על זה? http://www.imgplace.com/viewimg688/7931/88maagarmishtarti.jpg

 21. דור on 14 בפברואר, 2012 14:10

  אלונה: אין מאגר ביומטרי של מעבר הגבול בנתב”ג. המידע הביומטרי מקודד לתוך הכרטיס ומגנטי ונמצא רק בו ולא בשום מקום אחר.
  אני לא מעורה בפרטי הזיהוי הביומטרי בלשכת התעסוקה, אבל ממה שהבנתי השימוש בו אינו חובה וניתן עדיין להזדהות מול פקיד בשר ודם, אם כי אני אולי לא מעודכן.

 22. אור on 14 בפברואר, 2012 14:13

  אמיר, איך בדיוק תוכיח שלא? תגיד להם שלא היית? כאילו שמי שכן ביצע את הפשע יאמר: “אוי, אופס. תפסתם אותי. מותק תדאגי לילדים, עוד חמש שנים אני משתחרר”

 23. העלמה עפרונית on 14 בפברואר, 2012 14:35

  אלונה, קודם כל, לדעתי באמת יש בעיה עם מאגרים ביומטרים באופן כללי. כן, גם עם אלה שבלשכת התעסוקה ובנתב”ג. ההבדל הוא שאת לא *חייבת* לתת אצבע בלשכת האבטלה ובנתב”ג. מי שמעדיף את הנוחות המיידית שלו על פני שמירה על הפרטיות שלו, שיהיה לו בכיף. אני מעריכה את הפרטיות שלי מספיק כדי “לשלם” עליה בעמידה של 20 דקות בתור.

 24. יוני on 14 בפברואר, 2012 18:40

  תגידו יש מצב להתארגנות של פעילים
  שיעמדו במשרדי הפנים השונים ויחלקו עלוני מידע,
  עם מידע קריטי כמו זה שיש כאן?
  אנשים צריכים לדעת מה מבקשים מהם ומה ההשלכות של כך,
  ורובם לא יודעים. הניסוי חייב להכשל, וזה לא יקרה בלי פעילות שטח

 25. ג'וני on 14 בפברואר, 2012 19:49

  אין כל בעיה לזייף טביעת אצבעות,

 26. אלי on 14 בפברואר, 2012 23:56

  1. מה משמעות “גישה למאגר” ומדוע אתה חושב שגישה משמעה שבהכרח המאגר ידלוף?
  אם למשל גישה משמעה “קח נתונים ביומטריים ואמור לי אם הם מתאימים למספר ת.ז.” איפה הסכנה?

  2. מאגר האוכלוסין דלף מכיון שהועבר בשלמותו למרכזי המפלגות. איך העובדה הזאת מלמדת אותנו משהו על המאגר הביומטרי? אני מניח שידוע לך שיש עוד מאגרים ביומטריים בישראל, למשל בצבא ובמשטרה, מאגר שמעולם לא דלף.

  3. מה הסיכון שבדליפת מאגר כזה?
  איך בדיוק זה מסכן אותנו? להבנתי הסכנה היחידה היא אם מישהו יהיה אידיוט מספיק וישמור במערכת את המידע הביומטרי עצמו ובצורה לא מקודדת. במערכות נורמליות לא עושים כזה דבר, המערכת יודעת לקבל נתונים ביומטריים, מהם היא מייצרת מספר יחודי, המספר מקודד ומושווה למספר מקודד שנמצא במערכת כדי למצוא את האדם לו שייכים הפרטים. הנתונים הביומטריים עצמם אינם נשמרים בשום מקום.

  4. כיום אין פרטיות, טכנולוגית זהוי פנים מתקדמת והתמונות שלנו גלויות ברשת דרך פייסבוק ושאר אתרים.
  כבר היום יש חברות אבטחה שמשתמשות בתמונות האלה לזיהוי ביומטרי. הבעיה אינה המאגר הביומטרי הממשלתי אלא המאגרים של פייסבוק וגוגל.

  5. לידיעתכם, הלהיט הבא בתחום הדאטה מיינינג הוא חשבונות הפייסבוק שלכם. ראיתי קוד של יצרניות תכנה שמשתמש ברשתות חברתיות כמאגר נתונים ענק.
  פרטיות זה כ”כ ענין של שנות ה 90…

 27. יואב on 15 בפברואר, 2012 00:30

  תודה, כתוב לעניין ומפורט במדינה הנכונה.

 28. אורי on 15 בפברואר, 2012 08:05

  לכל התוהים, כפל תעודות זהות לשם הצבעה כפולה הכוונה היא תעודות זהות שונות לחלוטין, כולל שם ומספר זהות, ורק התמונה זהה. יתר-על-כן, יש אנשים שמחזיקים תעודות זהות שונות אך אמיתיות (למשל של קרובי משפחה מתים), וטוענים שהתמונה לא מעודכנת וכדומה.
  כשמישהו ייגש להוציא תעודה לכמה, הנתונים שלו יבדקו מול המאגר – והיה ונתוניו כבר קיימים, לא תונפק תעודה חדשה, וחסל סדר תעודות כפולות.
  יש בהחלט דרכים פחות פולשניות מהמאגר להשיג את אותה תוצאה, אבל כפי שאומר אלי בסעיף מס’ 4 ו-5 שלו, הפגיעה בפרטיות שהמאגר מייצג היא כאין וכאפס לעומת הפגיעה שאנשים מייצרים מדי יום ביומו במו-ידיהם בנתונים, תמונות ודעות שהם מפרסמים באופן חופשי דרך גופים כמו גוגל ופייסבוק שהם מסחריים וכלל אין עליהם פיקוח משמעותי, בטח שלא בינ”ל.
  זאת ועוד, כפי שציינתי אני, מי שרוצה להשיג נתונים שלכם כמו טביעת אצבע – ישיג, כי הנתונים האלה נמצאים בכל חנות, חדר מדרגות או מעלית שאתם עוברים בה. נכון שיש אפשרות שהמאגר יעשה את זה יותר נגיש, אבל, שוב לפי ציטוט מפקד המז”פ שהבאתי, הנתונים הללו לא שימושיים לצרכי הפללה.

 29. אורי עידן on 15 בפברואר, 2012 15:04

  כתוב יפה ומסביר מעולה מדוע גם אם נניח לרגע שהמאגר לא ידלוף, הוא עדיין מסוכן.
  האמת שאני מפחד יותר ממששלת ישראל מאשר מגורמי טרור.
  עד היום הייתי עד יותר מדי פעםים להתנכלות של השלטון לאנשים על לא עוול בכפם.
  הממשלה בישראל חושבת שלשלוט פירושו למרר את חיי האזרחים ולהצר את צעדיהם ככל האפשר.

  מעולם לא הבנתי מדוע רק המאגר ימנע הרכשה כפולה.
  מעבר לזה, לא הביאו נתונים על כמה חמורה התופעה הזו של הרכשה כפולה ששווה בשבילה לסכן את כל אזרחי ישראל.

 30. הלל ח. on 15 בפברואר, 2012 16:37

  ולהלן הנה הגוף שאמור לספק מידע לכנסת ומה הוא אומר:
  “כיום אין מדינה מערבית
  ודמוקרטית שבה יש מאגר מידע שבו שמורות טביעות ביומטריות של כלל אזרחי המדינה או תושביה. ”
  “השופטים מציינים כי טביעות אצבעות מכילות מידע
  ייחודי על האדם שממנו הן נלקחות, שמאפשר את זיהויו המדויק במגוון רחב של נסיבות. לפיכך, טביעות אלו עשויות להשפיע על חייו הפרטיים של אדם, ושמירתן בידי הרשויות ללא הסכמתו אינה יכולה להיתפס כפעולה טבעית או חסרת משמעות.”
  “מאגרי המידע הקיימים ומוקמים במסגרת האיחוד האירופי נועדו לצורכי הגירה וביטחון, והם מכוונים
  לאזרחים זרים בלבד.”

  http://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m02179.pdf

 31. הדייג – לקט המלצות קריאה מס’ 70 on 17 בפברואר, 2012 12:01

  […] המאגר הביומטרי. במקום להחליט אם לצחוק או לבכות, הוא ערך עלון אלטרנטיבי המפריך אחד לאחד את השקרים והפרופגנדה של רשות ההגירה […]

 32. דני on 18 במרץ, 2012 21:08

  הספר של גורג אוואל 1984 האח הגדול כבר לא מדע בדיוני זו מציאות שסוגרת על הפרטיות שלנו. דני

 33. סופרים, עזבו את חוק הספרים – תבעטו במו”לים וצומטסקי! | חדר 404 on 1 במאי, 2012 12:13

  […] את הבלוג Intellect or Insanity, שם התפרסם הפוסט במקור. קלינגר טחן לאבקה את שקרי עלון תעודת הזהות החכמה בגליון ינואר […]

 34. יעקב on 20 ביוני, 2014 13:31

  אפשר לעשות בקלות תעודת זהות חכמה ללא מאגר.
  מוזמנים לקרוא בבלוג שלי
  http://www.glezer.co.il/2013/09/כן-אני-פוחד-מהמאגר-הביומטרי/

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.