ציפי לבני מרמה באינפוגרפיקה: מעוותת את ההפרש מול מופז בסקרים

ביום רביעי פורסמה בדף הפייסבוק של יו”ר קדימה ציפי לבני מודעה שמציגה סקרים שונים מהתקשורת (ידיעות אחרונות, מעריב, ערוץ 10 וערוץ הכנסת). הסקרים מראים את היתרון שלה כראש מפלגת קדימה על פני המתחרה שאול מופז. כותרת המודעה: “רק עם ציפי לבני ננצח, עובדה”. הסטטוס שליווה אותה: “חברים יקרים חשוב שכל חבר בקדימה יבין את התמונה במלואה, בסופו של יום הפריימריז הם בעניין אחד בלבד – היכולת להביא את השינוי ולהחליף את ממשלת נתניהו. שתפו את הסקר המצורף עם כל חבר במפלגה”.

המודעה לוקה במספר כשלים:

1. טאוטולוגיה: סקר ערוץ הכנסת המצוטט טוען ש-52% מקרב מצביעי קדימה מעדיפים את לבני בראשות המפלגה ורק 17% את מופז. מה בין הפופולריות של לבני בתוך מפלגתה ובין יכולתה לנצח מפלגות מתחרות? מה הם מנסים להגיד, שרק עם ציפי לבני, ציפי לבני תנצח את שאול מופז בפריימריז?

2. בחירה סלקטיבית של נתונים: יאיר לפיד מופיע במודעה בסקר של מעריב, כשפחות אנשים מעדיפים אותו כראש ממשלה מאשר את לבני. אולם הבחירות הישירות בישראל בוטלו, ובבחירות בוחרים במפלגה. אף מפלגה מלבד קדימה לא מוצגת במודעה, כולל מפלגת השלטון, הליכוד.

3. ניתוק מהמציאות: קדימה עם לבני מקבלת בכל הסקרים המוצגים 13 מנדטים, פחות מחצי מ-28 המנדטים שלה היום וממספר המנדטים של הליכוד, פחות מישראל ביתנו ואותו מספר כמו זה של מפלגת העבודה (לפני שהתפצלה ממנה סיעת העצמאות). בסקר ערוץ הכנסת, קדימה בראשות לבני קטנה במנדט אחד מהעבודה וישראל ביתנו, וב-18 מנדטים מהליכוד. רק עם נתניהו ננצח, עובדה.

4. אחיזת עיניים אינפוגרפית: בשלושת הסקרים שמציגים את המנדטים המנובאים לקדימה, היא מקבלת 13 עם לבני ו-8 עם מופז. 13 זה פחות מפי שתיים מ-8, אבל כשמודדים את גובה הגרפים מגלים ש-13 זה פי 2.5-3 מ-8 – הגרפים עוותו כך שייראה שיתרונה של לבני על מופז בסקרים גדול בהרבה ממה שהוא בפועל.

בתמונה: מימין, המודעה המקורית; משמאל, המודעה עם סימונים להשוואת הגרפים. קליק על התמונה להגדלה.

הגולש ספי קדמי הגיב בדף של לבני: “אני רחוק מלהיות איש של מופז (הוא אפילו חסם אותי בוול שלו בטענה ההזויה שאני עובד אצלך.. ) אבל חבר’ה, הגרפים שאתם מציגים הם עצובים. מילא שאתם חושבים שלהציג את 13 כאילו הוא גבוה מ 8 פי 4, עוד להתהדר בו כניצחון? על מי בדיוק?” והגולש אודי ברם יצר גירסה מתוקנת של התמונה, שבה תיקן את פרופורציות הגרפים.

המודעה המתוקנת של ברם:

כשפניתי לקבל את תגובת יועץ התקשורת של לבני, משה דבי, הוא חיפש אינטרסים זרים בידיעה שלי והכחיש בכל תוקף את העובדות: “אני לא יודע מי שלח אותך, אבל את זה נשים בצד. אנחנו מאוד מאוד דייקנו בפרטים, כדי שאף אחד לא יוכל לטעון מה שאתה טוען. את התאריך המדויק של הסקר, את המספרים של הסקר. זו היתה המטרה שלנו. כולל במדידה. אני לא מודע למה שאתה אומר עכשיו, ולא נעשה שום דבר על מנת לעוות את המציאות, אני מדגיש”.

גם לאחר בדיקת המודעה במהלך השיחה התעקש דבי: “אנחנו דייקנו אחד לאחד בכל דבר, כולל התאריך וכולל כל מה שאפשר. אין פה שום דבר בכוונה. אנחנו דייקנו בכל פרט ב-100% . בגלל זה יש גם את התאריך וגם את השם של כל כלי תקשורת. זה מה שעמד לנגד עינינו. אין לי שום רצון לא לדייק. שכל אחד יוכל ללכת לעיתון, לבדוק ולראות שאלו המספרים שהיו”. יצויין כי בדיקה של אחד הסקרים, זה של ערוץ הכנסת, מעלה כי קדימה בראשות מופז צפויה לקבל 7 מנדטים (ולא 8, כפי שנכתב במודעה), כך שהטענה של דבי לדיוק אינה מדויקת.

אבנר שחר קשתן, שמפעיל את הבלוג “שקרים יפים” על עיוותים והטיות באינפוגרפיקה, דיווח לפני חודש על אחיזת עיניים מאותו סוג ב”מעריב”. העיתון פרסם סקר שניבא כמה מנדטים יקבלו הליכוד, קדימה, העבודה, ישראל ביתנו ומפלגת יאיר לפיד, שם זמני. קשתן דיווח כי “בעוד ארבעת העמודות הימניות שומרות על יחס של פחות-או-יותר 10-11 פיקסלים למנדט, העמודה של הליכוד עומד על כ-7 פיקסלים למנדט בלבד. כלומר ההישגים האלקטורליים של הליכוד הומעטו בהמחשה הגרפית, נדחסו ל-207 פיקסלים בלבד. אמנם מספר המנדטים מצוין במפורש, אבל הרבה יותר קל לנו לקלוט מידע השוואתי באופן גרפי מאשר במספרים. בשביל הרי נולדו האינפוגרפיקות מלכתחילה, לא?” קשתן הציג את הגרף המקורי ומתחתיו גרף תקין פרופורציונלית, וכתב: “ולפני שיבוא איזה אפולוגיסט ויגיד שהגרף, במתכונתו המדויקת יותר, לא נראה טוב על העמוד עם הרבה שטח לבן מת ולכן היה צריך לדחוס את זה, אני אזכיר שהתפקיד של האינפוגרפיקה היא להעביר מידע, לא למלא שטח מת בעמוד”.

תגובות

2 תגובות לפוסט “ציפי לבני מרמה באינפוגרפיקה: מעוותת את ההפרש מול מופז בסקרים”

  1. ראש ממשלה שנכשל בתפקידו – אל לו להיבחר שנית on 7 במאי, 2012 01:06

    […] בתמיכה בשלי יחימוביץ', יאיר לפיד ואפילו שאול מופז (ביחס לסקר מלפני חודשיים), ועליה לא ממש מובהקת לליכוד, וכן תהיה לגבי האם תהיה […]

  2. יהונתן קלינגר | אפשר גם אחרת, להרכיב קואליציה אחרת בכנסת הזו. ‏ :: Intellect or Insanity‏ on 7 במאי, 2012 09:36

    […] עליה בתמיכה בשלי יחימוביץ', יאיר לפיד ואפילו שאול מופז (ביחס לסקר מלפני חודשיים), ועליה לא ממש מובהקת לליכוד, וכן תהיה לגבי האם תהיה […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.