השם ישמור: יוכי ברנדס נגד co.il.יהוה.www

הסופרת יוכי ברנדס מתנגדת לשימוש בשם המפורש “יהוה” בכתובת אתר אינטרנט: “איני יכולה, וגם איני רוצה, לאסור בחוק על כתיבת האותיות י-ה-ו-ה ב’רשות היחיד’ (למשל: על קירות הבתים או אפילו בספרים), אבל רשת האינטרנט דומה יותר ל’רשות הרבים’. אין במדינת ישראל רחוב או יישוב בשם י-ה-ו-ה. מן הראוי שגם לא יהיה אתר אינטרנט בשם כזה”. זו לא רק אמירה תרבותית-חברתית: זו עמדתה הרשמית בסוגיה הראשונה שהונחה על שולחנה במסגרת תפקידה החדש כחברת הוועדה לבחינת שמות מתחם פוגעניים.

כללי הרישום של איגוד האינטרנט הישראלי, שממונה על מרשם הדומיינים בסיומות ישראליות, קובעים כי לא יוקצו “שמות המכילים מילים גסות, שפה גסה, שמות הפוגעים בתקנת הציבור או ברגשות הציבור או שמות שבכל דרך אחרת אינם תואמים את חוקי מדינת ישראל”. עד כה החליט האיגוד בעצמו על פסילת דומיינים, כדוגמת fuck.co.il.

הוועדה החדשה, בראשות הנק נוסבכר מהאיגוד, משתפת לראשונה בתהליך שליחי ציבור, שעושים זאת בהתנדבות ולתקופה של שלוש שנים. לצד ברנדס חברים בוועדה גם הפרשן המשפטי והשופט לשעבר בעז אוקון, והפרופסור למשפט וטכנולוגיה מיכאל בירנהק. החלטת הוועדה לגבי יהוה צפויה להתפרסם בימים אלה.

“ביקשתי זמן לחשוב”, אומרת ברנדס על ההצעה שקיבלה להצטרף לוועדה, “כי היתה לי בעיה עם לסרב לאשר שמות – מי אני שאחליט לאנשים אחרים מה יהיה שם האתר שלהם? זו לא הצטנעות, אני פשוט מאמינה בחופש הפרט של אנשים לעשות את הבחירות שלהם. אני מרגישה גם בעיה עם העניין של פגיעה ברגשות, כמו כשהציבור החרדי משתמש בטיעון הזה יותר מדי בקלות, למשל בנושא של הדרת נשים, וזה לא מקובל עלי. למרות הפתיחה, אני מקווה שיותר אתיר מאשר אאסור, כי לא נראה לי נכון באופן גורף לאסור שם, היד לא צריכה להיות קלה מדי. יו”ד ה”א ו”ו ה”א היה בשבילי מקרה חריג של משהו שקדוש בתרבות, שלי הכריע את הכף”.


התפרסם במקור במדור fi בגליון פברואר 2012 של מוסף פירמה של גלובס


הראיון המלא עם ברנדס, ראיון טלפוני מה-3.2.2012: “מישהי התקשרה ואמרה שהיא מאוד אוהבת את הספרים שלי ואת התוכניות שלי על תנ”ך, והם החליטו שהם רוצים לראות מישהי כמוני בוועדה שלהם. זו ועדה של אנשים שאמורים להחליט על שמות בעייתיים, אם אפשר לאשר אותם או אי אפשר לאשר אותם. היא דיברה על שמות בעייתיים גם מבחינה ערכית וגם מבחינה לשונית. בהתחלה סירבתי, כי אני נמצאת בבועת כתיבה, אני כותבת ספר עכשיו ואני לא אוהבת לעשות דברים אחרים כשאני כותבת. היא אמרה שמלבד מפגש אחד זה דרך המייל, אחת לכמה זמן אקבל מייל ואחווה דעה.

“ביקשתי זמן לחשוב, כי היתה לי בעיה עם לסרב לאשר שמות – מי אני שאחליט לאנשים אחרים מה יהיה שם האתר שלהם? לא הצטנעות, אני פשוט מאמינה בחופש הפרט של אנשים לעשות את הבחירות שלהם. בעיניי, צריך לצמצם את חופש הפרט רק כשיש פגיעה באנשים אחרים. הייתי צריכה לחשוב אם זה נכלל בקטגוריה הזאת – זכות הפרט על שם באינטרנט. אני מרגישה גם בעיה עם העניין של פגיעה ברגשות, כמו שהציבור החרדי יותר מדי בקלות משתמש בטיעון הזה וזה לא מקובל עלי, כמו הדרת נשים, כשמישהו אומר ‘קול של אישה פוגע בי’.

“לקחתי את הזמן וביקשתי דוגמה שעכשיו באמת עמדה לדיון, שמישהו רצה לרשום אתר עם השם שאני לא אומרת אז אני אקריא לך את האותיות, יו”ד ה”א ו”ו ה”א, ואז הגעתי להחלטה שרשת אינטרנט היא במידה מסויימת רשות הרבים, והיא דומה על החלטה על שמות רחובות או ערים, אז החלטתי שאני מצטרפת לזה. הקלה עלי הידיעה שאני לא מחליטה לבד, אני מביעה דעה, אחת מארבע דעות.

“עשינו ישיבה אחת, ביום שישי לפני שבוע, הכרנו. הייתי בפראג וכשחזרתי אתמול ראיתי שיש דיון על י’ ה’ ו’ ה’. הרוב מאשרים את השם, אני החלטתי לא לאשר את השם, ושוב מקל עלי מאוד לדעת שאני לא המחליטה היחידה. הנימוק שלי הוא שזה השם הקדוש ביותר בתרבות היהודית, יהודים נזהרו לאורך הדורות מלכתוב אותו ולהגות אותו, ונזהרו שלא לכתוב אותו לריק אלא אם זה ספר תורה או פסוק, ואני, באופן אישי, בספר שאני כותבת כעת ומצטטת פסוקים, היתה לי התחבטות אם לכתוב כמו בעבר, ה’, והפעם בספר הזה החלטתי לכתוב י’ ה’ ו’ ה’, כי חשוב לי להביא את הפסוקים כמו שהם. אני יודעת שזה קצת עומד בסתירה להחלטה לא לאשר את הדומיין, אבל יש שני הבדלים: את הספר שלי מי שרוצה יקנה ומי שלא רוצה לא יקנה, והשני הוא שאני מקפידה לשים את השם הזה רק בתוך פסוק, ולא סתם.

“”יכול להיות שהאתר הזה רוצה לדבר על אלוהי ישראל, אבל יש הרבה שמות אחרים – אדוני, אלוהים, שדי, יה’. השופט בדימוס בועז אוקון הביא נימוק נוסף שבמהלך הדמיון שכנע אותי – יש עניין של לנכס שמות ששייכים לכלל הציבור, ולנכס אותם לאתר פרטי יכול להיות בעייתי.

“החלטנו שכל אחד ינמק, ואפשר יהיה לפרסם את הנימוקים בשמות פרטיים, אף אחד לא מסתתר. אם כי לא הייתי שמחה שיפנו אלי ויבקשו שאאשר. אני מקווה שלמרות הפתיחה, אני מקווה שיותר אתיר מאשר אאסור. כי לא נראה לי נכון לאסור באופן גורף לאסור שם, היד לא צריכה להיות קלה מדי. לא הייתי מאשרת אתר בשם היטלר, או ‘הרגו את זה וזה’. י’ה’ו’ה היה בשבילי מקרה חריג של משהו שקדוש בתרבות שלי הכריע את הכף.

“אני חושבת שהם לקחו אותי גם בעניין הזה, אני לא דתית בעניין של ההלכה אבל דיברו איתי על הקשר העמוק ליהדות, לא רק על תקן סופרת אלא גם על תקן שמרגיש מחויב לתרבות היהודית”.

תגובות

14 תגובות לפוסט “השם ישמור: יוכי ברנדס נגד co.il.יהוה.www”

 1. אפי פוקס on 15 בפברואר, 2012 04:02

  לפחות לחצי מהאנשים שממש מפריע להם לכתוב יהוה (נא להוסיף גרש היכן שמפריע לכם) מפריע לכתוב אלוהים או ה’, והם משתמשים בתחליפים כגון אלוקים או ד’. אז מה לעשות? לאסור על רכישת שמות המתחם ללא השיבוש? מטריד.

 2. יהודה on 15 בפברואר, 2012 06:53

  יש אנשים שכותבים יהודא במקום יהודה, והסיבה: “למקרה שהד’ יימחק או שבטעות יכתבו בלי ד'”. אני רציני.
  אז יהיה אסור גם לרשום את השם יהודה?

 3. רועי on 15 בפברואר, 2012 08:05

  יהודה, תודה. זה מסביר לי המון דברים.

  חבר שלי סיפר שבזמן הסקס חברה שלו כל הזמן צועקת “יהודא, הו, יהודא”. בהתחלה זה שיגע אותו שהיא לא צועקת “יהודה, יהודה, הו כן, יהודה” אבל עכשיו זה הגיוני.

 4. אסף on 15 בפברואר, 2012 08:57

  הוועדה תפסול שמות מתחם ראשיים,
  ומשטרת הצניעות תאכוף את זה על ה-subdomain :)
  תכלס אין בעיה לעשות, ועכשיו גם יש לי סיבה לעשות את זה.
  יאאפ://פאק.יהוה.ברנדס.קו.איל

 5. עבגד יבאור on 15 בפברואר, 2012 10:52

  חזוס קריסטוס, סיקלו אותם:
  http://www.jehova.net/

 6. יואב on 15 בפברואר, 2012 12:17

  יש הרבה הגיון בדבריה, ולא צריך כל דבר להפוך ל”השתלטות דתית”.
  גם אוסרים על הדומיין “fuck”. אז מה, לרוב אלה שזה מפריע גם מפריע כל צירוף עם המילה “ass”, אז נפסול את כל אלה? תנשמו עמוק, ולהירגע…
  לא צריך להתמם. “יהוה” היא מילה קדושה בדת, ועולה על כל האחרות בקדושתה.

 7. הצוהל מיהל on 15 בפברואר, 2012 14:41
 8. אבי on 16 בפברואר, 2012 08:36

  המדינה היחידה שבה מצנזרים דומיינים היא ישראל!

  חוץ מישראל, fuck תפוס בכל העולם.
  אנחנו אור לגוים בשמות דומיינים?

  כל ההתנהלות הזאת של איגוד האנטרנט הישראלי נראית לפי איזה צד הם קמו בבוקר.
  בזמן האחרון לצערי, הם קמים על צד שמאל

 9. יְהוָה on 1 במרץ, 2012 17:18
 10. שם דומיין: יהוה « מינים on 11 במרץ, 2012 07:13

  […] ב-pdf ההחלטה של הועדה, כאן כתב עידו קינן על עמדתה של ברנדס לפני כחודש, וכאן כתב […]

 11. co.il.יהוה.www אושר לשימוש : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 11 במרץ, 2012 11:05

  […] co.il.יהוה.www, דיווח אלעד זלומונס, חבר הנהלת האיגוד. כפי שפורסם כאן לראשונה, מדובר בדומיין הראשון שעלה לדיון בוועדה לבחינת שמות […]

 12. דומיינים: לא כלהנשיםזונות, אבל אין בעיה עם sharmuta ו-zaingadol - חדר 404 | חדר 404 on 28 ביולי, 2012 19:38

  […] המתחם הראשון שעלה לדיון בוועדה הוא יהוה.co.il. שני חברים התנגדו לשם ושניים אישרו אותו, ולפי התקנון, […]

 13. אורגד on 9 באוקטובר, 2013 23:16

  חברה איש איש באמונתו יחיה אני מאמין ביהוה חלאס להיות כל הזמן צעקות וויכוחים הכל טוב סבבה !

 14. » (_!_) איגוד האינטרנט פסל את רישום הדומיין co.il.זונה-אוכלת-בתחת on 4 במאי, 2017 14:43

  […] את חוקי מדינת ישראל”. בפברואר 2012 הקים האיגוד את ועדת השמות הפוגעניים, שבה ארבעה חברים, אחד מאיגוד האינטרנט ושלושה נציגי […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.