הנה למה אני לא קורא את הטוקבקים שלך

אתה חופר, אתה לא חבר, אתה אומר שאתה עו”ד או דוקטור ואין לך שלוש שנות לימוד: הנה למה אני לא קורא את הטוקבקים שלך

פוסט של יהונתן זילבר

כולנו יודעים שהטוקבקים הם החלק הכי טוב של הכתבה. הכתב אולי השקיע כמה שעות (ובאופן ריאלי, את הזמן שנדרש לו לגמור את הסנדוויץ’) בניסוח משפטים מדוייקים ובהירים ובבדיקת עובדות מקיפה בוויקיפדיה – אבל אחרי זה בא הטוקבקיסט וגוזר את הכתב באבחת מקש: בום! טראח! ומהכתבה לא נשאר יותר מאשר קונפטי על רצפת המערכת. זה למה אנחנו קוראים, על פי סדר, את הכותרת, את שם הכתב למטרת ניאוץ, ואז את הטוקבקים. הטוקבק הוא המדיום של העתיד: קצר, קולע ולא סמולני. ועל כן רבים מחברינו העיתונאים גם הם לא קוראים את הכתבות שלהם עצמם, ובמקום זה משקיעים את זמנם ומרצם בטיקבוק עצמי סוער לאמור: אחלה כתבה! מסכים איתך במאה אחוז!

אבל יש טוקבקים טובים, ויש את הטוקבקים שלך. אתה כותב “כנסו כנסו” אבל אני לא מתכוון להיכנס לטוקבקים שלך, אני לא מתכוון להמליץ עליהם, אפילו לא להמליץ עליהם בלי להירשם. יודע למה? הנה למה:

אתה אומר שאתה עו”ד או רופא, ולכן כדאי להקשיב לך. בפועל יש לך שש שנות לימוד, ועורכי דין ראית רק ב”פרקליטי אל. איי”. זה לא מפריע לך לכתוב שלפי דעתך המלומדת, בכתבה יש סביודיצה ללא הוכחת נזק וכל בית משפט מחוזי יכול להוציא על זה אובליגו – חוות דעת המבוססת על משהו ששמעת היום באוטובוס. אני יכול להבין מה אתה עושה: אתה מניח שאף אחד לא ישים על הדעה שלך על השתלת שיער בתינוקות אם לא תכתוב שאתה דוקטור. ואני גם מסכים איתך: אף אחד לא ישים על הדעה שלך.

אתה ההוא מהמתכון של הסטייק שמספר לנו שבשר זה רצח. מצאת לך את הקהל הנכון, כמו שאומרים. כל מי שנכנס לכתבה הזאת – שלוותה גם בהפנייה מההומפייג’ עם תמונה של נתח פרה אדום ומהביל השוחה בדמו-שלו – מאוד מעוניין עכשיו במוסרניות למודת-החסה שלך. אל תעצור כאן, גבר, ופרסם גם כמה מילים בשבח הג’וגינג בכתבה על פורשה חדשה. תודה לך, טוב שהיית איתנו. תת-זן נוסף שלך: ההוא שמספר לנו שהמתכון הזה של שרימפסים שלוקים ברוטב בייקון הינו, ואני מצטט, “לא כשר אתם יהודים אתם!!!!!!”

אתה מדבר לעניין, אבל לא לעניין הנכון. לכתבה שלנו על איך משפרים את הקליטה האלחוטית טיקבקת “גם לגלעד שליט אין קליטה!!!”; למאמר על מבנה המוח אצל יונקים כתבת “המוסלמים יחסלו את כולנו!!”; ולמתכון של שרימפסים שלוקים ברוטב בייקון כתבת “יהודים טובים שימו תפילין ובדקו מזוזה!1”. שמע, אני לא מצפה ממך לקרוא את הכתבה, הרי גם אני לא קראתי אותה. אבל תהיה כמו כל הטוקבקיסטים האחרים: קרא את הכותרת.

אתה מסכים איתי משום מה. כולם יודעים שהטוקבקים הם שדה הקטל, הרי בדיוק עכשיו הסברתי לך איך בטוקבקים מראים לכתב מה הגודל האמיתי שלו, לאמור “ממנטו מורי“, והנה אתה בא וחושב שהכתבה שלי יפה מאוד, מסכים איתי במאה אחוז. אתה הרי מוציא אותי פה רע, הרי אף אחד, כולל אמא שלי, לא יאמין לי שלא כתבתי את הטוקבק הזה בעצמי. חוכמת אנשים מלומדה מימים ימימה היא שאם אתה רוצה לעשות רצח אופי למישהו, תשאיר לו עשרות טוקבקים מפרגנים – אצל הגולשים הוא יהיה גמור. למה אתה עושה לי את זה? הרי נהנית מהכתבה שלי, למה ככה, כפרה?


יהונתן זילבר הוא עדיין עורך ynet מחשבים, עדיין חייב לי מאה שקל ועדיין לא קורא את הבלוג שלך

תגובות

6 תגובות לפוסט “הנה למה אני לא קורא את הטוקבקים שלך”

 1. עו"ד אחד on 17 בפברואר, 2012 19:57

  מסכים עם כל מילה

 2. מעריץ on 17 בפברואר, 2012 20:27

  זילבר קלע בול! תותח!!!!1

 3. שמוליק on 17 בפברואר, 2012 22:14

  כדאי להזכיר גם את אלה שמזמינים אנשים להצטרף אליהם לתביעה ייצוגית. הם גם דיברו כבר עם עו”ד שאמר להם שבשביל תביעה יצוגית הם צריכים לארגן קבוצה.

 4. עמיתוש on 17 בפברואר, 2012 22:44

  מהמם!!! אבל איך אתם לא מתביישים לא להזכיר אותי

 5. אורין וטומין on 19 בפברואר, 2012 16:54

  ממש כמו באוניברסיטת אדוארד…

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) on 22 בפברואר, 2012 22:07

  אי זוחר

פרסום תגובה