חברי פייסבוק מאחלים יום הולדת שמח לחברה שכבר אינה עמנו

בחודש שעבר צוין יום הולדתה של אלונה קורן, בעבר כתבת כלכלית ואשת קידום ושיווק באינטרנט. כמה עשרות מחברי-הפייסבוק שלה איחלו לה, כנהוג אצל אומת הרשת, יום הולדת שמח על גבי הקיר שלה. בין השאר:

• “אלונה = ברכות ליום חגך שחל בשבת אביבית = בריאות ואושר עד מאה ועשרים”
• “אלונה בוקר טוב ושבת שלום לך מזל טוב ליום הולדתך !”
• “יומולדת שמח יקר, מזל טוב. להמוני דקות שיצטרפו יחד לזמן גדול של חוויות, עשיה, ואושר מהכל”
• “מזל טוב ליום הולדתך. מי ייתן וכל משאלות ליבך התגשמו [כך במקור] תמיד לטובה”
• “מזל טוב אלונה . וכל שתבקשי לו יהי”

לקורן למעלה מ-1500 חברים בפייסבוק, רבים מהם, אפשר לשער, מכרי פייסבוק בלבד, ואחרים לא מכירים אותה אישית, אך הציעו לה חברות-פייסבוק מסיבות מקצועיות. הקיר שלה פתוח לכתיבה לכל משתמש פייסבוק, גם כאלו שאינם חברים שלה. דפדוף בקיר הפייסבוק של קורן מגלה כמה עשרות איחולים ליום ההולדת, וכמה חודשים אחורה, הודעות אבל והספד על מותה מסרטן באוקטובר אשתקד, עוד טקס של אומת הרשת שמעתיק ומתאים מנהג מהחיים הפיזיים אל החיים הווירטואליים.

רוב המברכים ליום ההולדת של קורן אינם חברים קרובים, שמכירים אותה וידעו על מותה. חוסר הידיעה טוען את הברכות שלהם באירוניה, לעתים מצמררת. אחת שכן ידעה כתבה לה יומיים לפני התאריך: “אלונה השבוע יש לך יומולדת. מקווה שאת בטוב עם נשמות טובות שיחגגו איתך ויאהבו אותך. מתגעגעת, גליה”. אחרת פרסמה תגובה חוזרת לברכות: “למי שלא יודע. אלונה נפתרה [כך במקור] לפני כמעט חצי שנה”.

הכתב הכלכלי של “ישראל היום”, חזי שטרנליכט, סיכם בסטטוס על הקיר של קורן:

פייסבוק מלמד אותך הרבה דברים. כמו למשל שלאחרונה חל יום ההולדת של Alona Koren. הבוקר גיליתי בתדהמה שאלונה קורן נפטרה באוקטובר האחרון. לא הכרתי אותה אישית, רק פעם כשהייתי כתב שוק ההון במעריב או בביזפורטל. אבל זה לא מנע מעשרות “חברי פייסבוק” לאחל לה יום הולדת שמח (כולל “מלא ריגושים”) על הדף שלה ליום הולדת. קצת שופך אור על המונח “חבר פייסבוק”. יהי זכרה ברוך.

אין בי לעג לאנשים שמברכים אדם זר מתוך אהבת אדם או טוב לב. הכשלים הם בממשק בין הטכנולוגי לחברתי. הכשל הראשון הוא הבחירה של הרשת החברתית להשתמש במילה “חבר” (friend) לכל אדם שעמו אנחנו בקשר בפייסבוק, שמטעינה את היחסים הללו במשמעויות שלא תמיד מתאימות להם. “חבר”, בהיעדר מילה מתאימה אחרת, אבל כנראה גם כהחלטה אסטרטגית של פייסבוק. הכשל השני הוא שטרם נמצאה דרך לעדכן על מותו של אדם בנוכחות הרשת הפייסבוקית שלו. גם אם תימצא, ספק אם תופעל: מי רוצה לגלות על מותו של חבר או קרוב דרך פייסבוק? [תיקון] קיים טופס לדיווח על מותו של אדם והפיכת הפרופיל שלו לעמוד זכרון. תודה לאיציק אדרי שעדכן אותי בכך. [\תיקון]

תודה לנתאי פרץ שדיווח לי על הסיפור.

תגובות

8 תגובות לפוסט “חברי פייסבוק מאחלים יום הולדת שמח לחברה שכבר אינה עמנו”

 1. imprudence on 10 במרץ, 2012 13:36

  אני הייתי מניחה שחברים/ משפחה יסגרו את הפרופיל… למה להשאיר אותו ככה?

 2. גל on 11 במרץ, 2012 14:58

  אני לא חושב שהכשל הוא בזה שפייסבוק משתמשים במילה “חבר”. הבעיה התחילה כשאנשים החליטו לעשות תחרות באיסוף “חברים” (אני משער שרבים מהקוראים פה, השתתפו/משתתפים בתחורות מטופשת זו, ולכן לא יסכימו איתי).
  לי יש מאה חברים, ואני מודה שגם מתוכם אין לי בעיה למחוק יותר מחצי. בכל מקרה, לחצי הזה אני גם לא מאחל “מזל טוב” מזוייף.

 3. יאיא on 13 במרץ, 2012 14:31

  מז”ל טוב?

 4. אהוד אמיר on 15 במרץ, 2012 09:28

  עדכון: כבר סגרו את דף הפייסבוק הזה. מסתבר שחברים שנשארים איתך גם אחרי המוות זה פאסה.

 5. עידו קינן on 15 במרץ, 2012 09:59

  לא סגרו. עדיין זמין.

 6. אלירם on 24 במרץ, 2012 13:53

  לפחות לגבי הודעת כרטיס הברכה, מדובר בהודעה אוטומטית של איזו אפליקציית פייסבוק ולא הודעה ידנית.
  לא שזה משנה משהו לגבי שאר ההודעות, אבל אם כבר חושפים שם של אדם כמישהו שמבצע פעולה לא רגישה, מוטב לדייק כשזה לא הוא.

 7. Boojie on 22 באפריל, 2012 18:21

  יש לציין שמומלץ *לא* לדווח לפייסבוק על פטירת בעל פרופיל. הפיכת פרופיל ל”דף זיכרון” פירושה השמדה של *כל* התכנים של אותו משתמש. תמונות, רשומות, תגובות – הכל הולך קאפוט. וזה בלתי הפיך, כמו שמתלוננים בני משפחות שעברו את זה, אם מרצונם ואם כי מישהו דיווח לפייסבוק ופתאום הם גילו שהפרופיל נסגר מתחת לאפם.
  יכלו למצוא דרך קצת יותר טובה “להנציח” מישהו מלבד להשמיד את כל הנוכחות הווירטואלית שלו באופן לא הפיך.

 8. לייקטרואיזם: עוזרים לזקנה לחצות את הפייסבוק, גם אם היא לא רוצה - חדר 404 | חדר 404 on 21 באוגוסט, 2012 11:21

  […] עשרות ברכות על קיר הפייסבוק שלה מחברים וירטואליים. היא מתה מסרטן ארבעה חודשים לפני כן. מקרה נוסף של נתינה לאחר המוות הוא החייל הנעדר נטע […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.