סרט אימה של דיסני: ערוץ חדשות ישראלי נפל קורבן לאגדה אורבנית על חטיפה בדיסניוורלד

כן אגדה אורבנית: במהלך עונת המלפפונים, אגדה אורבנית הפילה בפח עיתונאית. הסיפור שסופר לה הוא שזוג הורים ביקרו בדיסניוורלד שבאורלנדו, ובמהלך הבילוי בפארק השעשועים, באחד התורים למתקנים, הם גילו פתאום שילדתם בת התשע נעלמה. הכתבת טוענת שההורים סיפרו לה שהם רצו מיד לאנשי הביטחון של הפארק, שנעלו מיד את כל שערי היציאה מהפארק – אין יוצא ואין בא. בשלב הבא, מספרת הכתבת שמספרים ההורים, לקחו אותם אנשי הביטחון לחדר הבקרה, שם ביקשו מהם לחפש במצלמות הרבות רק את צילום הנעליים שהילדה נעלה – לא את פניה, את שערה או את הבגדים שלבשה. אחרי כמה דקות, טוענת הכתבת ששמעה מההורים, הם איתרו את הילדה באחד מחדרי השירותים שבפארק כשראשה חצי מגולח, לבושה בסווט שירט מהוה ותחת השפעת סמים. לדבריה, לדבריהם הילדה הובהלה מיד לקבלת טיפול רפואי – האנשים שניסו לחטוף אותה לא הותירו אחריהם עקבות.

כמה שעות אחרי השידור איתרו גולשים, ובהם אנשי לאטמה ואפי פוקס, את האגדה האורבנית באחת ממהדורות החדשות בטלוויזיה הישראלית כשהיא מחופשת לידיעה חדשותית ונמצאת תחת השפעת עבודה עיתונאית קלוקלת, ובכל זאת הצליחו לזהותה. האגדה הובהלה מיד לקבלת טיפול פייסבוק – האנשים שניסו להפיץ אותה לא הותירו אחריהם עקבות.

היום מצבה של האגדה טוב והיא אינה זוכרת דבר מהאירוע. הוגי המתיחה מספרים שהם בודקים אפשרות לצחוק על ערוץ החדשות לאחר שלדבריהם פרסם שמועה כסיפור חדשותי בלי בדיקת עובדות בסיסית, שהיתה מגלה לו שבדיסניוורלד יש גל אגדות אורבניות על ניסיונות חטיפה של ילדים. כן נבדק אם ניתן יהיה להאשים את מנהלי הערוץ ברשלנות עיתונאית.

 

 

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uEw31EFOKQY[/youtube]

מערוץ 10 נמסר בתגובה לאתר אונלייף: “בתחילת האייטם הכתבת סיון כהן ציינה ש’זה נשמע כמו אגדה אורבנית’. לנו יש זוג הורים שמסר לנו את הפרטים, ועוד זוגות הורים שהיו עדים לאירוע”. זו כנראה הסיבה שהאייטם הוסר מנענע10 והוסתר באפליקציית האייפון של חדשות 10.

עוד פורסמה באונלייף תגובת בריאן מלינוס, ראש מערך הדוברות של “וולט דיסני” העולמי: “קיבלנו ביממה האחרונה מספר פניות מגופי תקשורת ישראליים בנוגע לסיפור הזה. אני יכול למסור שאין לנו שום מידע כזה על מקרה שארע בפארק, ואתם צודקים, מדובר באגדה אורבנית”.

[עדכון 16:45] אייס מדווחים שהכתבת סיוון כהן הושעתה, אין תגובה מערוץ 10.

[עדכון 16:53] סיוון כהן מסרה בתגובה לגלובס: “שוחחתי עם האבא שטען וטוען כי הסיפור נכון והוא צולם והוקלט. מאחר שאתמול היה יום ראשון וידענו שאין מענה בדיסני, סייגנו את הנושא באולפן וייחסנו את הטענות לאב וציטטנו את אמירתו שהוא בודק את אפשרות התביעה. מאז הפרסום פנו אלינו הורים נוספים עם מקרים דומים. אני מכבדת את החלטה הערוץ, נבדוק ביומיים האלה את הדברים, ואני מקווה שהדברים יסתדרו על הצד הטוב ביותר”.

[עדכון 18:44] מערוץ 10 נמסר ל-ynet: “חברת חדשות 10 פתחה בבדיקה בעקבות הטעיית הכתבת סיוון כהן על ידי מקור, בכתבה אמש במהדורה. כהן הושעתה מעבודתה עד לסיום הבדיקה. בכתבה ציטטה כהן זוג הורים, אשר סיפרו לה כי בחג הפסח נעשה ניסיון לחטוף את ילדתם בת ה-9 במהלך ביקור בדיסניוורלד. ההחלטה לפרסם את הכתבה התקבלה בשל קיומו של הורה ספציפי שאישר את הסיפור. עם זאת, לאחר הפרסום התברר כי ההורה הטעה את כתבת חדשות 10 וכי מקרה כזה כלל לא אירע. בעקבות זאת, הוחלט בחברה לפתוח בבדיקה מקיפה של נסיבות הפרסום, ולהשעות את הכתבת עד לסיום הבדיקה”.

תגובות

9 תגובות לפוסט “סרט אימה של דיסני: ערוץ חדשות ישראלי נפל קורבן לאגדה אורבנית על חטיפה בדיסניוורלד”

 1. נפלו בפח? ערוץ 10 ואתר וואלה! מפרסמים אגדה אורבנית | חורים ברשת on 30 באפריל, 2012 15:44

  […] Yonatan Gat באמצעות חדר 404 […]

 2. תומר on 30 באפריל, 2012 18:25
 3. שי ש on 30 באפריל, 2012 23:38

  הכי אהבתי את התירוץ של ערוץ 10 לפיו “ביום ראשון לא היה עם מי לדבר בדיסניוורלד”. בהכרותי עם גופים עסקיים אמריקאיים בכזה סדר גודל, איכשהו קשה לי להאמין שבכל הדוברות של סידניוורלד לא היה מי שיענה לטלפונים או אימיילים ביום ראשון.

 4. דון קישוט on 1 במאי, 2012 07:19

  מה שיותר גרוע הוא שעכשיו תהיה אינפלציה במספר מכתבי השרשרת שנקבל… “החוטף יוותר על סנט עבור כל לייק מסכום הכופר שהוא דורש”…

 5. no name on 1 במאי, 2012 17:11

  וואו, הסיפור הזה קיים כול כך הרבה זמן וכבר דווח בעיתונות הישראלית פעם, איך הם לא ידעו לגבי זה?

 6. סיוון כהן תשלם את המחיר על אגדת דיסניוורלד, העורכים שלה ימשיכו להסתתר מאחורי הקלעים | חדר 404 on 1 במאי, 2012 17:34

  […] חדשות 10 ששידרה את האגדה האורבנית על חטיפת ילדה בדיסניוורלד, סיוון כהן, זומנה לשימוע לפני פיטורים בפני מ”מ […]

 7. אורלב on 1 במאי, 2012 23:56

  רגע, רק אני לא מבינה פה כמה דברים? מי יצר את המתיחה? ההורים? ולמה? כמו כן, למה לא תובעים גם את ההורים?

 8. חבות התקשורת | יעל וגנר on 11 בנובמבר, 2015 23:01

  […] לכתבה לחץ כאן […]

 9. » עיתונות דאקפייס: פייק ניוז וממים כצילומי עיתונות >> תוכנית הברווזים של “קול העין” on 2 באפריל, 2017 15:21

  […] את החתול למיקרוגל. אצלנו זכור הסיפור של חדשות 10 על הילדה שנחטפה בדיסניוורלד, אגדה אורבנית […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.