למה מצודת זאב מצונזרת מגוגל סטריט ויו כאילו היתה מחנה הקריה או הכור הגרעיני בדימונה?

כשגוגל ביקשה לתעד את רחובות ישראל במסגרת שירות גוגל סטריט ויו, היא נדרשה לקבל אישורים ממשרד המשפטים, שבחן את הפוטנציאל לפגיעה בפרטיות, ומוועדת שרים בראשות דן מרידור, שבחנה את ההיבטים הביטחוניים. המדינה דנה בבקשה בכובד ראש ואף שיתפה את הציבור בדיון שקדם להחלטה. לבסוף גוגל הורשתה לצלם בתנאי שתימנע מתיעוד אתרים רגישים ביטחונית, שחלקם טושטשו, כמו מעון ראש הממשלה בירושלים, וחלקם כלל לא הועלו לשירות, כמו מחנה הקריה בתל אביב (למרות זאת תיעדו בגוגל בסיס צבאי סודי). אבל למה זכתה מצודת זאב להגנה כזאת?

מצודת זאב, או בית ז’בוטינסקי, נמצאת במרכזו של רחוב המלך ג’ורג’ בלב תל אביב. במצודה שוכנים בין השאר משרדי תנועת הליכוד, מכון ז’בוטינסקי בישראל ומשרדים שונים. למעט בעת ביקורים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אין סביב הבניין אבטחה יוצאת דופן, לפחות לא גלויה לעין, ואפשר להסתובב שם, לצלם את הבניין ואף להיכנס לתוכו. ועם זאת, כל מתחם המצודה, משדרות בן ציון ועד רחוב בורוכוב, לא קיים בגוגל סטריט ויו, וכמוהו גם רחובות קטנים מצדדיה ומאחוריה של המצודה. האם לצנזור יש קשר לעובדה שנתניהו, בתוקף תפקידו כיו”ר הליכוד, מחזיק משרד במצודה?

יש לציין כי במדינות אחרות שבהן הופעלה גוגל סטריט ויו הסתבכה גוגל בפגיעה בפרטיות של אנשים שצולמו במקומות ובמצבים שהם לא רצו להיראות בהם ויירוט מידע פרטי של גולשים מרשתות אינטרנט אלחוטיות. רק לאחרונה נקנסה גוגל ב-25 אלף דולר (בלבד) על ידי רשות התקשורת הפדרלית (FCC) בעקבות נסיון לפגוע בחקירה שביצעה בנושא איסוף המידע הפרטי. אחרי שה-FCC פרסמה דוח מצונזר על הפרשה, גוגל פרסמה השבוע את הדוח המלא, למעט שמות העובדים המעורבים.

בגוגל לא התייחסו ספציפית למצודה, ומסרו: “ייתכן וחלקים מסויימים בערים שונות ובאזורים שונים אינם נכללים בשירות סטריט ויו ממגוון סיבות. “אנו שואפים לצלם כמה שיותר ערים ומקומות בכדי להפוך את שרות מפות גוגל לכמה שיותר יעיל עבור המשתמשים”. עוד ציינו כי “השירות מופעל בתיאום עם רשויות הביטחון ובאישורן, וכן בהתאם להנחיות הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע”.

ממשרד ראש הממשלה לא נמסרה תגובה.


התפרסם במקור ב”מוסף הארץ”, 4.5.2012


תגובות

7 תגובות לפוסט “למה מצודת זאב מצונזרת מגוגל סטריט ויו כאילו היתה מחנה הקריה או הכור הגרעיני בדימונה?”

 1. Yossi Bitton on 4 במאי, 2012 14:37

  סתם שאלה, לגוגל פנית ושאלת. למה למשרד הביטחון לא?
  יש לי תחושה שהסיבה קשורה לכך שלא התשובה מענינת אלא הכותרת..

 2. עידו קינן on 4 במאי, 2012 15:17

  יוסי, פניתי למשרד ראש הממשלה, שתחתיו פועלים השב”כ, המוסד והמטה לבטחון לאומי, שבוודאי מעורבים בהחלטה איפה לצלם. לא מסרו תגובה.

 3. דובי on 4 במאי, 2012 15:29
 4. עידו קינן on 4 במאי, 2012 16:34

  דובי, זו תמונה שצולמה על ידי שירות אחר, פנורמיו, ולא ניידת של גוגל סטריט ויו. התמונה הזו אינה נוויטה אלא סטטית.

 5. הסודות של גוגל סטריט ויו, סטיב ג’ובס קורא ליבמ נאצים ובוב מארלי נגד אריה אלדד | שישבת | חדר 404 on 5 במאי, 2012 19:18

  […] ניידות גוגל סטריט ויו תיעדו בסיס צה”ל סודי, אבל לא את מצודת זאב (ואף אחד לא מוכן להגיד […]

 6. דובי on 5 במאי, 2012 21:28

  עידו, אני יודע. אבל זו תמונה של מצודת זאב, שזמינה דרך שרות המפות של גוגל. רק ציינתי שזה מצחיק שזה בסדר, אבל סטריט וויו של אותו מקום לא.

 7. איך מונעים מניידות גוגל סטריט ויו לצלם מתקנים סודיים בלי לגלות לגוגל איפה יש מתקנים סודיים? | חדר 404 on 16 במאי, 2012 18:57

  […] בנושא: • למה מצודת זאב מצונזרת מגוגל סטריט ויו כאילו היתה מחנה ה… • האם גוגל סטריט ויו הוא איום בטחוני לישראל? • התמונות […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.