ישיבת קבר רחל אמנו, באמאשלך, תפסיקי כבר להתקשר אלי!

[עדכון 14.11.2012: העמותה המטרידה אותרה]

“עם ישראל זקוק לרחמי שמיים מרובים. מי מאיתנו לא זקוק לישועות גדולות. רק אמא יכולה להבין את הכאב והצער שלנו”, מדקלמת ההודעה המוקלטת בספאם הטלפוני. “אם אתם רוצים לזכות השנה לזיווג הגון, לרפואה שלמה, לפרנסה בשפע ולכל מי שרוצה לזכות לישועה, שילחץ כעת אחת וימסור כעת את שמותיו לתיקון הקדוש בקבר רחל”. ההודעה, שמזדהה כמגיעה מ”ישיבת רחל אמנו”, שהיא “הישיבה הקדושה בקבר רחל”, מטריפה לא מעט ישראלים, ועכשיו הולידה גם בקשה לתביעה ייצוגית בגובה 50 מיליון שקל.

[audio:http://room404.net/wp-content/uploads/2012/05/keverrachelspam.mp3]

“השותף שלי, עו”ד גל עינב, התחיל לקבל את הטלפונים האלה מהישיבה וזה מאוד עצבן אותו, לא רק כי זה הודעות ספאם מעצבנות, אלא גם כי זה מטעם ישיבה, נכנס לזה הקטע הדתי שהוא באופן אישי קצת סולד ממנו”, מספר עו”ד יאיר שפרן. השניים הגישו לפני כשבועיים, ב-9.5.2012, בקשה לאישור תביעה יצוגית נגד הישיבה (התביעה בפדף). סכום התביעה האישית הוא 1000 שקל, גובה הפיצוי הסטטוטורי על הודעת ספאם (אף שהחוק לא מאפשר לגבות פיצוי סטטוטורי בתובענות ייצוגיות), וסכום התביעה היצוגית עומד על כ-50 מיליון שקל.

“יש כאן שני מכשולים קשים מאוד עליהם יצטרכו התובעים לגבור”, מסביר עו”ד יהונתן קלינגר, העוסק בתחום הפרטיות, מידע ותקשורת. “ראשית, חוק הספאם אינו חל על פעילויות שאינן למטרות רווח, אלא רק לעידוד של רכישה של מוצרים, שירותים או הוצאת כספים, כך שיכול להיות שבית המשפט יקבע כי פעילות עמותת קבר-רחל, שהיא פילנתרופית, אינה ספאם. הבעיה השניה היא הנזקים. קשה להאמין ששופט ימצא כי הנזק כתוצאה משיחה, מטרידה ככל שתהיה, היא 1,000 שקלים לשיחה. יותר נראה כי דווקא גובה הנזק יעמוד על שקלים בודדים, מה שיהפוך את כל התובענה הייצוגית להרפתקה שאינה כלכלית לכל הצדדים”.

“היה לנו ברור מלכתחילה שזה גוף שבעייתי לתבוע”, אומר עו”ד שפרן. “מבדיקות שערכנו עולה שזו עמותה רשומה. אנחנו לא יודעים מה יצא מזה, אם יהיה פיצוי לקבוצה. זה עניין די עקרוני”.

נסיונותינו להשיג את הישיבה כשלו. השיחות מהישיבה מגיעות ממספרים בקידומות שמתחילות ב-07. התקשרנו לכמה מהמספרים וקיבלנו צליל תפוס, צליל חיוג ללא תשובה והקלטות כגון “שלום, זכיתם ברדיו שעון מעורר דיגיטלי חשמלי משוכלל ביותר” ו”זכיתם בהטבה מיוחדת – מארז איטום לחדר המוגן לבית”. ישיבת קבר רחל, עמותה רשומה מס’ 580288801, רשומה באפרת, בתיבת דואר וללא כתובת. חיפוש באינטרנט מעלה מספר טלפון שמיוחס לעמותה, אולם מדובר במספר פרטי, שמוצף מאז פסח בשיחות שמתחילות הצעקות וקללות של נמעני הטלספאם. “בהתחלה זה היה מטריד, אבל התרגלתי. ‘היי, היום קיבלתי רק שתי שיחות'”, מספרת שרון כ”ץ, שהמספר שייך לה. “אבל הילדים שלי לא יודעים מה לעשות, הם אומרים ‘אמא, אנשים צועקים עלי’. ולכן הלכתי למשטרה ולרשם העמותות. הם לא יודעים מה לעשות”.

רחל והישיבות

כ”ץ אינה היעד השגוי היחיד לפניות. “יש כנראה איזושהי קבוצה או אני לא יודע מה, שמתקשרים לאנשים ומתרימים אותם בשם הישיבה שלי”, מספר הרב שלמה ועקנין מ”ישיבת המקובלים רחל אמנו” בירושלים, “והרבה אנשים שמכירים אותי מתקשרים אלי ושואלים אותי, אז אני אומר להם בשום פנים ואופן, זה משהו כלל לא בסדר. אנחנו לא מתקשרים לאנשים טלפונית. יש לי אנשים שלי שקשורים אלי ולישיבה, שתורמים לי על ידי הוראות קבע. זה בכלל לא עניין חדש. יש גם קבר רחל אמנו, אז יש כאלה שחושבים שכאן זה הקבר של רחל אמנו – כאן זה ישיבת רחל אמנו, ברחוב רש”י 95 בירושלים. קבר רחל זה בבית לחם”.

אנשים מתקשרים כי הם חושבים שהטלפון הגיע מכם?
“ודאי. אנחנו מקבלים הרבה טלפונים מאנשים שמכירים אותנו, למשרד, לישיבה, ושואלים אם זה נכון שהתקשרנו אליהם. זה בכלל לא נכון. ומי שמתקשר, אל תענו להם”.

ניסיתם לטפל בזה? פניתם למשטרה?
“לא. זה לא מפריע לי, מה אכפת לי?”

שמשתמשים בשמך לגייס תרומות.
“יכולים להשתמש בשם הרב עובדיה יוסף גם כן. מי שלא שואל הוא מסכן, הוא נופל בפח. לפני חמש שנים באו אלי אנשים מאיזה סופר עם צ’ק של אלפיים ומשהו שקל, שרשום על הצ’ק ‘רחל אמנו’. הדפיסו צ’קים של רחל אמנו. ואז הכנסתי אותם למשרד והראיתי להם את הצ’קים שלנו ואת החותמת שלנו, ושהכל ישתבח שמו לעד, והם הלכו לחפש את מי שהונו אותם”.

אתם אף פעם לא מתקשרים לאנשים ומבקשים כסף?
“אם אנחנו מתקשרים זה רק לאנשים שקשורים אלינו. אבל אף פעם לא לאנשים שלא קשורים”.

סיפור דומה מספר אפרים רוזנפלד, מנהל חשבונות ב”עמותת ישיבת נחמת רחל” בירושלים: “בארץ יש הרבה ארגונים שתופסים טרמפ ועושים טלמרקטינג בלי שהם אפילו נמצאים שם [בקבר רחל, ע”ק]. אנחנו בכלל לא עושים. מדי פעם מישהו מתקשר ושואל למה הוא לא קיבל קבלה, ואחרי בדיקה קצרה מסתבר שזה לא דרכינו. אנחנו נקראים ‘ישיבת נחמת רחל’. יש כל מיני ארגונים ואנשים פרטיים שאין לי מושג מי הם ומה עומד מאחריהם, שמנצלים את השם קבר רחל והקשר המיוחד שיש לאנשים למקוןם הזה כדי לעשות כסף, לפעמים בצדק ולפעמים לא בצדק. פה זה כולל, יש פה בערך 10 בחורים, שלומדים שם בבוקר. היא חלק של מרכז הרב [מבחינת מיקום, ע”ק]”.

אתם מתרימים?
“בעבר עשינו לקראת ראש השנה ופסח – שלחנו פרוספקטים, ספירת העומר ודברים כאלה, עם בקשה לתרום, אבל כבר שנתיים אנחנו גם את זה לא עושים”.

וטלמרקטינג מעולם לא עשיתם.
“נכון”.

וקבר רחל עצמו, האם הוא קשור לסיפור? “לא, חד משמעית, ואני מוכרח להגיד שאני נעלב מהשאלה”, אומר הרב יוסף שוינגר, מנכ”ל המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים ברבנות הראשית. “אני שומע על זה ממך לראשונה. כמובן שאני רואה את התופעה כחמורה. אין לי שום כלי משפטי להתמודד עם זה. אין לנו שום מוסדות או ישיבות. יש בית מחולות שפועל ליד קבר רחל, ופועל שם כולל, ואני לא יודע איך קוראים לזה אפילו”.

_________________________

הנוסח המלא של ההקלטה:

[קריין:] זוהי הודעה אישית עבורכם מהישיבה הקדושה בקבר רחל. [שירה]. אחים ואחיות יקרים, עם ישראל זקוק לרחמי שמיים מרובים. מי מאיתנו לא זקוק לישועות גדולות? רק אמא יכולה להבין את הכאב והצער שלנו. [שירה] ביום חמישי הקרוב יעמדו רבני ישיבת רחל אמנו על קברה של אמא רחל ויערכו עבורכם את התיקון הקדוש לישועה קרובה. אני קורא אליכם – אם אתם רוצים לזכות השנה לזיווג הגון, לרפואה שלמה, לפרנסה בשפע ולכל מי שרוצה לזכות לישועה, שילחץ כעת אחת וימסור כעת את שמותיו לתיקון הקדוש בקבר רחל. [קריין:] למסירת שמות לתיקון הקדוש בקבר רחל, הקישו 1, לשמיעה חוזרת הקישו 2″.

הבקשה להכרה בתביעה ייצוגית:

להורדה (PDF, 84KB)

תודות: עו”ד יהונתן קלינגר, שמוליק שנול.


התפרסם במקור בגירסה מקוצרת ב”מוסף הארץ”, 25.5.2012


תגובות

52 תגובות לפוסט “ישיבת קבר רחל אמנו, באמאשלך, תפסיקי כבר להתקשר אלי!”

 1. אורן פ on 28 באוגוסט, 2013 17:50

  איך מצטרפים לתביעה??

 2. שלמה מנתניה on 26 בנובמבר, 2013 14:01

  טלפונים בכל שעות היממה .
  מה הם חושבים שיש איזה טפש שיתרום להם משהו??
  היתי מוכן לתרום להם צרעת או סיפיליס אם היה לי .
  נבלות סרוחות.
  מצדי אם היתי יודע מי זה היתי מוכן להגיע עם מחבט בייסבול שברשותי ולפצח את גולגלתו הריקה.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.