הידיים של שרת הבריאות הבלגית נקיות, אולי זה הראש של (סגן) שר הבריאות שמלוכלך

“הידיים שלי נקיות!”, כתבה בפייסבוק סגנית ראש ממשלת בלגיה ושרת הבריאות, לורט אונקלינקס, לאחר שנעלבה (או התעלבה) מכך שסגן שר הבריאות הישראלי, ח”כ יעקב ליצמן, סירב ללחוץ את ידה בוועידה בינלאומית בז’נבה. עוד כתבה אונקלינקס: “בפעם השניה בחיי שר בממשלה סירב ללחוץ לי את היד בגלל שאני אישה. בפעם הראשונה זה היה השר האירני ואתמול, בז’נבה, שר הבריאות הישראלי [הטעות המובנת במקור]. סוג כזה של גישה אינטגריסטית [המונח הצרפתי לפונדמנטליסטי או דתי אדוק מאוד] שקשורה לתפיסה של הדת ושל האשה, מעורר בי אי נוחות עמוקה”.

לשרה אונקלינקס יש פרופיל פייסבוק רגיל (לא דף) עם 4999 חברים. הסטטוס שלה, שפורסם אתמול בצהריים (שעון ישראל) זכה ל-52 שיתופים, 65 לייקים ו-43 תגובות. הנה כמה מהן:

ז’אן פייר דובואה: “מה שמדאיג בחוויה הקשה הזו הוא שזה בא מישראל, שבה במיוחד האנשים היו אמורים להכיר את הסכנות של אפליה מכל סוג. וכן: אל תקחי את זה אישית. האיש הזה היה צריך להסמיק בפני מישהי כל כך ישרה כמוך”.

סרג’יו ביאנקיני: “וזה מפתיע אותך, לורט? למה שמישהו ירצה ללחוץ את היד של חבר במפלגה אורתודוקסית שמבזה נשים, ערבים… שנמצאת בשותפות עם החזית הלאומית שלהם (אביגדור ליברמן)… אני שואל אותך? ובכן, זה אולי מזכיר לך את המציאות של הפוליטיקאים משם, עליהם לא מעט אנשים מגינים כאן… באופן שאיננו מבריק במיוחד, בכל הכנות! אני מצטער בשבילך אבל מרוצה שהמציאות הזאת תיזכר אצלך… ואומרים שעם האנשים האלה (שלא לוחצים לך את היד) צריך לחזור לתהליך השלום !!”

קתרין וורטס: “פףףף. זה קרב מתמשך. אני מקווה שיום אחד המין האנושי יתפתח…”

סופיאן אל מוסווי (שם איראני): “גברתי השרה, למה זה מפריע לך? אם זאת הדת שלהם, למה לא לכבד אותם? תסתכלי על זה כך – מה אם היו מביאים אותך לחתום על הסכם במדינה שבה מקובל להגיד שלום בנשיקה על הפה או כל מנהג אחר, היית מסכימה לכך?”

פרנסין פרסטראטן השיבה לו: “הם נמצאים בז’נבה, שוויץ, ולכן הם צריכים לכבד את מנהגיה!”

קטלין ואן רימננט: “מדובר בשר ממפלגה דתית-קיצונית, לא כל השרים הישראלים מתנהגים כך. ישנם אלמנטים פונדמנטליסטיים בשלושת הדתות, גם בנצרות. נשים שמגיעות מטעם המדינה למפגשים בינלאומיים צריכות לקבל יחס של כבוד ושוויון. מאחורי הסירוב ללחוץ את ידה עומד הסירוב לקבל את העמדות הפוליטיות והחברתיות שמאחוריהן עומדת השרה. או בגלל שהיא אישה או בגלל שהיא לא יהודיה או נוצריה או מוסלמית. השרה צודקת בכעסה. ואנחנו תובעים את הזכות לבחור בנשים לתפקידי שרות ושנשים יתמודדו בתנאים שווים”.

רישארד מלשר: “בפעם הבאה את צריכה לתת לו נשיקות לוללללל”

גלובס מדווח שהעורך הראשי של העיתון היהודי הגדול בבלגיה, “יודס אקטואיל”, כתב בעקבות התקרית: “התגובה הילדותית של השרה מעידה על בורותה. לסירובו של מר ליצמן ללחוץ את ידה של גב’ אונקלינקס אין כל קשר להשקפה כלשהי על נשים או על ניקיון”. לידיעת עורך העיתון הבלגי: 1. ההערה על הידיים הנקיות היתה בדיחה, אולי כזו הקשורה לתחום העיסוק המשותף לשניים, בריאות. 2. לסירובו של מר ליצמן ללחוץ את ידה של גב’ אונקלינקס, כמו להימנעותו ההפגנתית מהאזנה לשירת נשים ולאיסור על נשים לעלות לבמה לקבל פרס שמשרדו יזם, יש את כל הקשר שבעולם להשקפה שלו על נשים. כך גם לבחירה של האתר מדיר הנשים “לדעת, הפורטל החרדי הראשון” לדווח על הסיפור בלי תמונה של אונקלינקס, כמובן, ובהשמטת שמה.

_____________
תודה לדניאל רוזנברג, לאנונימית ולתרגום המכונה של בינג על הסיוע בתרגום.

תגובות

8 תגובות לפוסט “הידיים של שרת הבריאות הבלגית נקיות, אולי זה הראש של (סגן) שר הבריאות שמלוכלך”

 1. נעה on 24 במאי, 2012 19:57

  אסור להשוות

 2. פלג on 24 במאי, 2012 22:25

  לשרת הבריאות הבלגית קוראים קלינקס? ברצינות?

 3. שמוליק on 25 במאי, 2012 05:45

  לא חובב של ליצמן, אבל לא מבין מה הביג דיל.
  גם אשה חרדית לא תלחץ יד לגבר.

  מישהו חייב ללחוץ לה יד? זה חייב להיות בגלל שהיא מלוכלכת?

  אולי לא מלוכלכת, אבל לא לגמרי חכמה.

 4. מניקן פיס on 25 במאי, 2012 06:51

  ראשי ממשלה נשים בבלגיה = 0
  בישראל = 1

  רק אומר

 5. שי on 27 במאי, 2012 01:23

  קצת נסחפתם…
  מה הקשר בין הבחירה של מישהו לא ללחוץ יד לאישה (במקרה הזה, מסיבות דתיות) לעמדות הפוליטיות שלו?

 6. ליצמן עושה בושות | 012 משקרים | אייזק לאמב מציע נישואים | שישבת | חדר 404 on 27 במאי, 2012 19:28

  […] • סגן שר הבריאות יעקב ליצמן סירב ללחוץ את ידה של סגנית ראש ממשלת בלגיה ושרת הבריאות, לורט אונקלינקס, בוועידה בינלאומית בז’נבה. היא החליטה להיעלב והתלוננה על כך בפייסבוק: “הידיים שלי נקיות! בפעם השניה בחיי שר בממשלה סירב ללחוץ לי את היד בגלל שאני אישה. בפעם הראשונה זה היה השר האירני ואתמול, בז’נבה, שר הבריאות הישראלי [הטעות המובנת במקור]. סוג כזה של גישה פונדמנטליסטית שקשורה לתפיסה של הדת ושל האשה, מעורר בי אי נוחות עמוקה”. בתגובות התפתח דיון על סובלנות ועל אפליה. […]

 7. שמירה ממסורת « האחות הגדולה on 29 במאי, 2012 10:38

  […] הידיים של שרת הבריאות הבלגית נקיות, אולי זה הראש של (סגן… (עידו קינן, חדר 404) […]

 8. ארגמן on 30 במאי, 2012 14:13

  תגובתה של הגב’ אונקלינקס מעידה על בורות וחוסר נימוס. בורות בכך שלא מכירה מנהגים של עמים אחרים, וחוסר נימוס בסירובה לכבד מנהגים אלה. אין כאן אפליה – גברים לא לוחצים יד לנשים, ונשים לא לוחצות יד לגברים. מדוע לא לכבד את מנהגו של האחר ?

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.