אינסטגרם מחקו למישל יבור תמונת עירום, כנראה שהיא הפריעה לשטף העירום והפורנו

באופן טבעי, פוסט זה מכיל עירום. גירסה ללא תמונות עירום אפשר לקרוא כאן.

לכבוד השקת הבושם החדש שלה, Nude, הזמרת ריהאנה הצטלמה בעירום חלקי, והתמונות התפרסמו באינסטגרם של הסטייליסטית שלה בסוף מאי. התמונות מהוות הפרה של תנאי השימוש של הרשת החברתית של התמונות, שנרכשה על ידי פייסבוק, שם נכתב כי “אתם לא רשאים לפרסם תמונות עירום, עירום חלקי או עם רמיזה מינית”.

גם מישל יבור עברה על החוקים, עם תמונה שלה שבה נראה חצי גוף עירום. “העליתי את הצילום הזה בקטע אקסהיביציוניסטי, גם כי ידעתי שאף אחד ממכרי מ-IG ISRAEL [קבוצה ישראלית של משתמשי אינסטגרם] לא עשה את זה, וגם כמו תרפיה כזו, עיסוק בדימוי גוף”, היא אומרת לחדר 404. “זה היה פוסט ער במיוחד, מלא לייקים, ובעיקר המון תגובות, מאד אישיות. תוך כמה שעות נפסק הזרם, ואני זוכרת שחשבתי שזה מוזר, אז בדקתי מייל, וקיבלתי הודעה שמישהו דיווח עלי”.

[עדכון 14.8.2012] מסתבר שגם ציור עירום של מישל יבור הוא מקור לצרות. [\עדכון]

האימייל הגנרי מאינסטגרם, שאפילו לא הכיל את התמונה המחוקה, הודיע כי “הובא לידיעתנו שהחשבון שלך באינסטגרם הפר את הכללים המנחים הקהילתיים שלנו, שאפשר למצוא כאן. בקצרה, אנחנו מבקשים ש: – לא תשתפי תמונות שאינן שלך. – לא תשתפי תמונות שמראות עירום או תוכן למבוגרים. – לא תשתפי תמונות של תוכן בלתי חוקי. – לא תשתפי תמונות שמתקיפות אינדיבידואל או קבוצה, או מפירות את תנאי השימוש שלנו” (גם אתם שמתם לב שהסעיף האחרון רקורסיבי?)

יבור סיפרה על הצינזור חודש אחרי שהתרחש, בהרצאה שהעבירה ביום ו’ (15.6.2012) במסגרת סדנאות אמן של תערוכת “אינסטארט 2”. “התחלתי בזה ששאלתי כל אדם מה מידת החשיפה לה הוא מוכן ומה ההבנות שלו לגבי פרטיות בפרט, ופרטיות במרחב הציבורי בכלל”, היא מספרת. “באמצעות הצילום הזה והצילומים שלי של אנשים במצבים אינטימיים במרחב הציבורי ניסיתי לראות מה מזעזע אנשים”.

הצילומים האינטימיים המדוברים הם של נשים בחדרי שירותים ציבוריים. “אין שם שום דבר ממש מיני או בוטה, אבל זה רגע כזה שבדרך כלל לא מצלמים. אני עומדת בגלוי ומצלמת. אני לא טורחת לבקש הסכמה, זה מקום ציבורי. מישהו ביקש ממני במצעד הגאווה לא לצלם, הסכמתי, אני לא אדם מרושע, אבל אם לא מביעים התנגדות, אני מצלמת”.

“לטעמי אין פרטיות במרחב הציבורי”, מסבירה יבור, “ורק אולי בדלת אמות, בגלל שגם אילו היינו רוצים, לא היינו יכולים לחשוף הכל. המורכבות שלנו היא הנשק האחרון שנותר לשמירה על פרטיות, והוויתור על פרטיות משחרר, הוא מעניק הרבה כוח ושליטה. היו שם אנשים שלא מצייצים ומפסטטים בשמם בכלל, ולטעמם זה קיצוני. היתה איזו עורכת משעשעת של איזה מגזין אמנות מיני במיוחד, שדווקא הציגה דעות שמרניות. באופן כללי, מה שמדליק באינסטגרם הוא שאתה חי חיים של כמה אנשים. חי את החיים שלהם, כפי שאתה תופס אותם, במקביל לשלך. אתה כל הזמן מציץ. כל הזמן מתלוננים לי על אובדן הפרטיות. אני מברכת עליו”.

אינסטגרם מלאה בתמונות עירום, גברי ונשי, מאירוטיקה מרומזת ועד פורנו לפנים. יבור: “אני מכירה אנשים שעירום עובר אצלם ללא דיווח. זה לא כמו בפייסבוק, שיש כלים אוטומטיים לזיהוי פנים וג’ניטליה. שם זה נטו התנהלות אנושית”. אחד מהם הוא eyalmigd, שפרסם באינסטגרם תמונת עירום פרונטלי מוחשך. “אני חושב שאנחנו פחות סלחנים כלפי עירום נשי וזה סוג של שוביניזם”, הוא אומר. “התפיסה השוביניסטית הזו ניטעת בנו מהיום בו אנחנו נולדים וסביר להניח שאנחנו נעשה את זה לילדים שלנו (אני מכוון למושג בסוציולוגיה שנקרא חיברות/סוציאליזציה. נותנים לנו שמות של בנים/בנות, מלבישים אותנו בתכלת/ורוד וכדומה). הכל עניין של זהות מגדרית ותפיסה של המגדרים השונים. עוד דבר – לא זו בלבד שאצלי העירום הוא מרומז, לא רואים איבר מין (קווי מתאר בלבד וזה גם תלוי במכשיר הסלולר, כשאני העליתי את התמונה לא ראיתי גם קווי מתאר). אצל מישל רואים ציצי (נונונו ואוי ואבוי) ולזכרוני לא צריך הרבה דמיון כדי להשלים את מהלך העניינים אצלה למטה. זאת אומרת שלכאורה, לא רק שיש את עניין הפער המגדרי היא גם חושפת יותר. ממש חטא על פשע. מעל לכל הדברים האלה יכול להיות שאנחנו סתם מפריחים השערות ומישהו שלא אוהב אותה דיווח עליה, ואולי אם ידווחו עלי התמונה תרד גם”.

עוד מתערטלת היא ננה שרייר, שהעלתה תמונה שלה בעירום עם תינוק באמבטיה, שהוצגה בתערוכת אינסטארט 2. ההקשר האמהי האינטימי הוא כנראה לא מה שהציל את התמונה מהסרה: בפייסבוק, חברת האם של אינסטגרם, מסירים גם תמונות של נשים מיניקות (אלא אם הן מציגות את פעולת ההנקה עצמה) ויצירות אמנות שבהן מוצגות נשים חשופות חזה.

מה דעתך על המדיניות שאוסרת עירום?
יבור: “אתה יכול לנחש שאני עושה עכשיו מחוות אצבע משולשת לשמרנים ולצדקנים. אלפי שנים של אמנות הם היו מוחקים סתם, בשם מוסר רפובליקני פרימיטיבי. גם כאשר לא מדובר באמנות אני בעד, אבל אז פשוט אבחר, במרבית המקרים, שלא לצרוך את זה”.

את עושה אצבע משולשת, אבל פייסבוק ואינסטגרם עדיין שולטים בשיח באמצעות השליטה בבמה.
“אני מצטערת על זה, אבל אני לא אדם שיגיד ‘זין על פייסבוק’ וימחוק את החשבון, אני עובדת עם מה שיש. יש לי חברים שאמרו ‘זין’ ומחקו, בגלל שכך או אחרת, הם הרגישו נשלטים ע”י הרשתות ולא להפך, שהרשתות כופות עליהם התנהלות שאינה מקובלת עליהם ולא הם מחליטים כיצד להתנהל בתוכן. זה או לקבל את זה שהמנגנון עושה כרצונו או למחוק את הפרופיל. אני מכורה, אני לא רואה בזה שום בעיה, ואני מעדיפה לסבול את התכתיבים של פייסבוק\אינסטגרם מאשר למחוק”.

יש אפשרות שלישית: להילחם. לפעמים זה אפקטיבי.
“להילחם? כמו ששיבי נלחם? ומורידים לו תמונות של ברווזים? באינסטגרם אני ממשיכה ללכת רחוק לפעמים, ובינתיים לא הסירו לי”.

מאינסטגרם לא חזרו אלינו. אבל הם חזרו ליבור: התמונה שצילמה קרין לי אבן-חיים שמופיעה בראש פוסט זה, שבה נראית יבור לבושה על רקע הקרנה של תמונת העירום, הוסרה מאינסטגרם. התמונה של ריהאנה עדיין באוויר.

תגובות

10 תגובות לפוסט “אינסטגרם מחקו למישל יבור תמונת עירום, כנראה שהיא הפריעה לשטף העירום והפורנו”

 1. אינסטגרם מחקו למישל יבור תמונת עירום, כנראה שהיא הפריעה לשטף העירום והפורנו (גירסה ללא תמונות עירום) - חדר 404 | חדר 404 on 19 ביוני, 2012 21:53

  […] גירסה נטולת תמונות עירום של הפוסט הזה. עם זאת, חלק מהלינקים שבה מובילים לתמונות […]

 2. anonymous moose on 20 ביוני, 2012 02:58

  תמונות יפות, כולן. זאת של ננה הזכירה לי את אלינור קארוצ’י. וכולם חמודים. האינטרנט המשכיל איתכם.

  ועם זאת, הערה קטנה למישל: “מוסר רפובליקני” זה ביטוי קצת מצחיק. ראשית, כי מוסר רפובליקני אינו דווקא שמרני, חוץ מבקונטקסט של הפוליטיקה האמריקאית, ושנית כי אין לרפובליקנים האמריקאים מונופול על שמרנות חסרת-טעם. עדיף “מוסר שמרני”.

 3. anonymous moose on 20 ביוני, 2012 03:01

  אה, טוב, כשכתבתי “תמונות יפות, כולן”, התכוונתי חוץ מזאת של ביונסה. איזה גועל מלאכותי, אלוהים. אבל התמונות עירום של הישראלים, כולן יפות (לא הייתי מאמין שיבוא היום ואכתוב את המשפט הזה, ולא בסרקזם). אתם מחזירים את האמון שלי בחברה שפויה ומתקדמת בישראל. שלב הבא — ספרות אירוטים בעברית (וראה הפוסטים הרלוונטיים ב”הסיפור האמיתי והמזעזע”)

 4. הצוהל מיהל on 20 ביוני, 2012 12:01

  בפייסבוק הסובייטית החשבון מנהל אותך.

 5. הפטמה של מישל יבור נגד אינסטגרם (תמונות) | חורים ברשת on 20 ביוני, 2012 23:46

  […] מעט, כמו תמונות של שירותי נשים והמבקרות בהן. עידו קינן מדווח בבלוג חדר 404 שדיוקן עצמי בעירום שהעלתה יבור זכה להמון […]

 6. צפון, מזרח « האחות הגדולה on 23 ביוני, 2012 19:44

  […] […]

 7. שוטרים, מפגינים, בנקים מנותצים ותגיד, עשית צבה? ספר לי עוד על מגוון הממים שלך | ממים, סיכום שבועי #4 - חדר 404 | חדר 404 on 30 ביוני, 2012 03:43

  […] צינזור צילום האינסטגרם של מישל יבור בעירום עושה כותרות. יעל גורן מזכירה שבלייזר היו שם קודם. […]

 8. סיכום ממים שבועי #4 (24-30.6.2012) | סרטן בגב האומה on 30 ביוני, 2012 12:44

  […] צינזור צילום האינסטגרם של מישל יבור בעירום עושה כותרות. יעל גורן מזכירה שבלייזר היו שם קודם. […]

 9. אני לא עירומה, אני רק מצויירת ככה - חדר 404 | חדר 404 on 14 באוגוסט, 2012 16:10

  […] חודשיים פרסמה יבור באינסטגרם תמונה שלה מהמותניים ומעלה בעירום. גולש דיווח עליה […]

 10. עובדות יאיר לפיד, מספרי האשראי שלכם, מישל יבור בעירום ואיילת זורר בלי פוטושופ בין עשרת הפוסטים הכי נקראים בחדר 404 ב-2012 | חדר 404 on 2 בינואר, 2013 21:19

  […] מלאה עירום, אבל תמונה של מישל יבור בעירום זה כבר מוגזם, אז התמונה הוסרה (ראו גם בהמשך הרשימה). […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.