בנק מזרחי בקמפיין ממים ויראעלק: 200 שקל לייצור והפצת מם פרסום סמוי בפייק דף ממים מהרשת

בנק מזרחי יצא בקמפיין ויראעלק שבו הוא מציע לגולשים תשלום עבור ייצור והפצת ממים על מהלך שיווקי של הבנק, בתקווה שאותן בדיחות יהפכו ויראליות ויפרסמו את שירותיו. גולשים שהבנק פנה אליהם באמצעות חברת קומברסיישן מתבקשים ליצור מם תמורת 200 שקלים ולפרסמו בדף פייסבוק שלכאורה נועד לשתף ממים ויראליים מרחבי הרשת, אך למעשה מורכב כמעט אך ורק מ”ממים” מסונתזים שנעשו עבור הקמפיין.

[עדכון 7.7.2012] התגובה המלאה של קומברסיישן, והתייחסותי לדברים, כאן >> [\עדכון]

קומברסיישן מספרת באתרה שהמטרה שלה היא “לייצר שיחה שיייוקית [כך במקור, ע”ק] ושיחה מתמשכת של המותג עם קהל היעד שלו”. מספר גולשים קיבלו אתמול את הפניה הבאה משני ברידנר מחברת “קומברסיישן”:

שלום [שם הגולש/ת],
יש לי הצעה שיכולה לעניין אותך…
שמי שני מחברת קומברסיישן.
אנו מעוניינים לגייס אותך לפעילות שלנו.
צריך להכין “מם” בנושא מסוים
בעבור ה”מם” אנו משלמים 200 ש”ח
אשמח שתחזור/תחזרי אלי בהקדם לאשר שאת/ה מעוניינ/ת בהשתתפות בפעילות, ואז אסביר לך את יתר הפרטים
את ה”מם” יש לשלוח אלי למייל לכל המאוחר עד ה 9.7
בברכה,
שני ברידנר

באימייל המשך כתבה ברידנר:

צריך להכין “מם” בנושא סרטון הפרסומת של מזרחי טפחות “סוגרים חשבון”:
www.youtube.com/watch?v=f3IqfYwnE3w&feature=plcp
ה”מם” צריך להיות:
1. להתייחס לסרטון
2. מעורר שיחה/ ויראלי
3. מצחיק

אסור שה”מם” יהיה פוגעני/ משמיץ/ מעליב.

בעבור ה”מם” אנו משלמים 200 ש”ח, ובתנאי:
1. ה”מם” יאושר על ידנו בהתאם לתנאים שפורטו לעיל
2. ה”מם” יועלה בשמך ועל ידך לקבוצת הפייסבוק הזו: https://www.facebook.com/memimeulim
רק לאחר אישור שלנו כמובן

קבוצת הפייסבוק – למעשה, דף – נקראת “ממים מעולים – כל הממים שקורעים הרשת”, ותיאורה “ממים מעולים שגולשים שולחים” (כנראה שלא היה מקום להוסיף עוד מילה חשובה אחת, “בתשלום”). הדף נוצר ב-2.7, מחזיק נכון לעכשיו ב-77 חברים ומפעילו שיתף בו 11 תמונות, רק שתיים מהן לא קשורות לבנק מזרחי. שמונה מחברי הדף שיתפו בו 11 תמונות, ועוד שלוש תמונות יצרה ושיתפה ברידנר מקומברסיישן.

בהודעת האימייל השנייה פירטה ברידנר את התעריפון:

מעבר ל 200 ש”ח עבור ה”מם” יהיו פרסים כספיים נוספים:
ה”ממים” שייצרו הכי הרבה אינטראקציות/ שיתוף/ לייקים:
מקום 1: 1000 ש”ח
מקום 2: 750 ש”ח
מקום 3: 500 ש”ח
ה”ממים” שהכי אהבנו:
מקום 1: 1000 ש”ח
מקום 2: 750 ש”ח
מקום 3: 500 ₪

קמפיין מזרחי: פרסום סמוי ב-300 שקל

זו לא הפעם הראשונה שבנק מזרחי מנסה לסנתז ויראליות. בנובמבר אשתקד שלחה לינור קלי מקומברסיישן אימייל בנוסח הבא לבלוגרים ויוזרים פופולריים ברשתות חברתיות:

שלום [שם],

בנק מזרחי טפחות , יוצא במהלך מהפכני אשר מבטל את המוקדים ומאפשר לכל לקוח להנות משירות של בנקאי אישי המכיר את הלקוח ומטפל בו ישירות. לצורך זה הופק סרטון הסברה קצר אותו אנחנו היינו רוצים לקדם בעזרתך.

האם תהיי מעונינת , לשתף איתנו פעולה ולכתוב על המהלך?

את לא חייבת לכתוב על מזרחי טפחות, את יכולה לכתוב על כל נושא שהוא: טכנולוגיה, שירות וכדומה, רק פשוט לשלב בתוך הפוסט הפנייה לסרטון ההסברה.

עבור כתיבת הפוסט אנו משלמים 300 ש”ח.

באם תהיי מעוניינת,

אשמח שתחזרי אלי

הדרישה אז היתה “לייצר שיחה” סביב הסרטון הזה, שהוסר מאז, אולם בסופו של דבר המהלך הוקפא. אחר כך החליטו לקדם, תמורת 200 שקלים לפוסט, את סרטון הפרסומת “בדד“, שזכה מאז ועד היום בסך הכל לכ-6500 צפיות ביוטיוב.

סעיף 2 בחוק הגנת הצרכן קובע כי “לא יעשה עוסק דבר במעשה או במחדל, בכתב או בעל פה או בכל דרך אחרת לרבות לאחר מועד ההתקשרות בעסקה – העלול להטעות צרכן בכל ענין מהותי בעסקה (להלן – הטעיה)”. בהמשך החוק נכתב כי “פרסומת העלולה להביא אדם סביר להניח, כי האמור בה אינו פרסומת, יראו בכך פרסומת מטעה אף אם תכנה איננו מטעה”. וכן: “היתה הטעיה בפרסומת, יראו כמפירים את הוראות סעיף 2 [האוסר הטעיה; ע”ק] – (1) את מי שמטעמו נעשתה הפרסומת ואת האדם שהביא את הדבר לפרסום וגרם בכך לפרסומו; (2) אם היתה הפרסומת מטעה על פניה או שהם ידעו שהיא מטעה – אף את המפיץ או מי שהחליט בפועל על הפרסום”. מי ש”עשה דבר העלול להטעות צרכן בניגוד להוראות סעיף 2″ או “פרסם פרסומת מטעה בניגוד להוראות סעיף 7(ג)”, “דינו – מאסר שנה או קנס פי שבעה מן הקנס כאמור בסעיף 61(א)(2) לחוק העונשין, התשל”ז-1977 (להלן – חוק העונשין)”. רק אומר.

חברת קומברסיישן ניסתה לקנות גם ממני פוסט פרסומי, והצליחה (אבל עד היום לא קיבלתי את הכסף. מעניין למה). [עדכון 7.7.2012] קומברסיישן מעדכנים שהכסף הועבר כתרומה לעמותת אשנ”ב, כפי שביקשתי. פרטים כאן. [\עדכון]

תגובות

9 תגובות לפוסט “בנק מזרחי בקמפיין ממים ויראעלק: 200 שקל לייצור והפצת מם פרסום סמוי בפייק דף ממים מהרשת”

 1. יוני בראל on 6 ביולי, 2012 01:58

  WTF DID I JUST SEE

 2. יניר אלתר on 7 ביולי, 2012 10:01

  עידו

  יש פה כל כך הרבה אי דיוקים וסילוף של המציאות , שנורא בא לי להגיב. תעשה לי טובה ותפרסם את זה…
  1. בנק מזרחי לא יצא בקמפיין ויראלי. היוזמה היא שלנו.
  2. הקבוצה היא לא פייק. היא קבוצה אמיתית.
  3. אין פה שום קמפיין מכירתי ולא נעשה שום פרסום לקמפיין הזה.
  4. הפנייה נעשה רק לקופירייטרים או כאלו שמציגים עצמם כקופי רייטרים או לאנשים שנוהגים לפרסם ממים ברשת. ביקשנו מהם שייצרו ממים מתוך מחשבה שמגיע להם תמורה על הזמן שהם משקיעים.
  5. אף אחד לא נתבקש להסתיר זאת , אף אחד לא נתבקש לקדם מוצר. בסך הכל רצינו ממים מוצלחים על תשדיר הטלויזיה ולא חשבנו שזה הוגן לבקש זאת בחינם. אני אישית מאמין שאנשים צריכים להיות מתוגמלים על המאמצים שלנו
  6. מעבר לכך אני דוגל בתפיסה שבמדיה החברתית , כח הפרסום הוא של הגולשים ולא של המדיה ולכן אני מאמין , ואפשר לא להסכים איתי , שעדיף שהגולשים עצמם יהנו מהתמורה ולא אמצעי המדיה שמארח אותם.
  7. הפעילות נועדה להשיק את הקבוצה שתמשיך לפעול ולפרסם ממים שגולשים שולחים גם לאחר שהדיון הזה יתפוגג. הקבוצה לא נפתחה בשביל לקדם את הקמפיין אלא בשביל לקדם את השיחה סביב הממים ברשת.
  8. שמרנו על שקיפות לאורך כל הדרך , לא יצרנו מצג שווא ולו לרגע, ולא ניסינו לשדל אף אחד לרכישה של מוצר באצטלה של משהו אחר .
  9. הרמיזה כאילו נעשתה פה עבירה על החוק , היא טעות והיא מטעה, אבל זו כמובן החלטה שלך לפרסם זאת. לתחושתי , זו השמצה מיותרת, אבל זה חשבון בינך לבין האלוהים שלך .
  10. לעומת זאת , הטענה שלך כאילו לא קיבלת תשלום על הפוסט שלך היא שקר גס ומיותר שפוגע בשמנו הטוב, ואל כך אני חושב שמיגע לנו התנצלות רשמית , אם כי אני לא מצפה לה. סכום של 300 ש”ח נתרם לעמותה לפי בחירתך. אני חושב שכעיתונאי , מוטלת עליך חובה ואחריות לצדק ואמת ודיווח אוביקטיבי ולא רק לתוכן מעניין ועסיסי.
  11. סרטון היוטיוב שקדמנו ב’קמפיין הקודם זכה ל 75000 צפיות ולא 6500 כי שכתבת… אבל זה באמת לא רלווניטי, פשוט לא יכולתי להתאפק. סליחה.
  12. החבר העורך דין שלך , יונתן קליגר, שאל הפוסט שלו קישרת בסוף הפוסט הזה , שלח מייל בו הוא מבקש מאחת העובדות שלנו שתשלם 1800 ש”ח אחרת הוא יתבע אותה על כך שהיא שלך לו מייל, שהוא פרסומי לתפיסתו. כמובן שזו היתה שטות גמורה מאחר והיא שלחה לו פניה עסקית למייל שהוא פרסם בבלוג שלו , אבל מדובר בסחיטה ואיומים מהרמה העלובה ביותר, ואשמח לפרסם את ההתכתבות ביניהם אם תרצה.

  אני בטוח שיש מקומות בהם אני טועה ואני מצר על כך שכחברת פרסום אנו עלולים לטעות גם בהמשך אבל זה חלק מהחיים. אני אישית מאמין שהעברת כוח השיווק מאמצעי המדיה אל הגולשים היא מהלך נכו. אשמח אם תחדד ותסביר לי איפה אני טועה ואיך ניתן לעשות זאת נכון יותר. אבל אני מתעקש שיש לדייק בפרטים , אין לתת מצג שווא לקוראים שלך , ויותר מכך , להתנער ממהלכים של סחיטה ובטח שלא להציג אותם כמלחמה למען הסייבר צדק.

  אשמח אם תפרסם תגובה זו , אבל בהחלט אבין אם לא…

 3. קמפיין הוויראעלק של בנק מזרחי: "בנק מזרחי לא יצא בקמפיין ויראלי, הקבוצה היא לא פייק, שמרנו על שקיפות לאורך כל הדרך", אומר יוזם הקמפיין - ח on 7 ביולי, 2012 11:52

  […] קמפיין הממים המסונתזים של בנק מזרחי נחשף פה אתמול. יניר אלתר מקומברסיישן, החברה שעושה את הקמפיין עבור בנק מזרחי, הגיב בפוסט. אני מביא פה את תגובתו המלאה ואת תשובותי. […]

 4. יהונתן קלינגר | פוסטים בתשלום? אין דברים כאלה. ‏ :: Intellect or Insanity‏ on 8 ביולי, 2012 12:11

  […] הזו; אם מישהו חושב לרגע שהוא יכול לפנות אליי ולהציע לי מאתיים שקלים עבור הכנת תמונה ויראלית, לתת לי הזמנה לאירוע גאדג'טים […]

 5. מיקי on 8 ביולי, 2012 23:10

  לא הבנתי כלום ממה שכתוב כאן. זה בעברית ?

 6. גילעד בר on 12 ביולי, 2012 12:50

  די להתבכיינות גם אני קבלתי פניה לכתוב “ממים”
  ובתמורה אקבל תמלוגים.
  ואכן כן קבלתי לחשבון את הסכום המדובר.
  ומי שחושב שהוא נפגע מקבלת מיילים מן הסוג הזה שיעביר אותם אוטומטית לסל מיחזור(כן אפשר גם דווח על ספאם)
  ותודה לקומברסיישן שנותנת גם לקופירייטרים צעירים במה (אמנם קטנה אבל עדין במה)
  ואם זה נראה כמו התחנפות אז אתם צודקים בכלזאת קבלתי כסף(וכנראה שעוד רבים כמוני)
  שיהיה יום טוב לכולם

 7. טידביטס – מה המשמעות של עזיבת קדימה? | הפלוג – הבלוג הפוליטי של טל שניידר on 18 ביולי, 2012 05:46

  […] מחממים מנועים ומחפשים כותבי ממים. האופן שבו ממים הפכו למצרך מבוקש מדאיגה. אם הכלי הזה, לכאורה אמור להיות אפקטיבי מעצם […]

 8. טידביטס – מה המשמעות של עזיבת קדימה? | הפלוג – הבלוג הפוליטי של טל שניידר on 18 ביולי, 2012 08:42

  […] מחממים מנועים ומחפשים כותבי ממים. האופן שבו ממים הפכו למצרך מבוקש מדאיגה. אם הכלי הזה, שהאפקטיביות שלו נובעת מעצם היותו […]

 9. מפלגת העבודה מחפשת כותבי ממים. אתם תזריקו לעצמכם איידס מרוב צחוק - חדר 404 | חדר 404 on 18 ביולי, 2012 09:49

  […] מחממים מנועים ומחפשים כותבי ממים. האופן שבו ממים הפכו למצרך מבוקש מדאיגה. אם הכלי הזה, שהאפקטיביות שלו נובעת מעצם היותו […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.