דומיינים: לא כלהנשיםזונות, אבל אין בעיה עם sharmuta ו-zaingadol

הדומיין כלהנשיםזונות.co.il הוא הראשון שפסלה הוועדה לבחינת שמות מתחם פוגעניים של איגוד האינטרנט הישראלי, החלטה שהתקבלה ב-17.7. הוועדה דנה גם בשמות sharmuta.co.il ו-zaingadol.co.il, ואישרה אותם לשימוש.

הוועדה הוקמה מוקדם יותר השנה, כדי לשתף שליחי ציבור בהחלטה אם לאשר או לפסול דומיינים שנויים במחלוקת, בהתאם לכללי הרישום של איגוד האינטרנט הישראלי – לא יוקצו “שמות המכילים מילים גסות, שפה גסה, שמות הפוגעים בתקנת הציבור או ברגשות הציבור או שמות שבכל דרך אחרת אינם תואמים את חוקי מדינת ישראל”. בראש הוועדה עומד הנק נוסבכר מאיגוד האינטרנט הישראלי, וחברים בה השופט לשעבר והפרשן המשפטי בעז אוקון, הפרופסור למשפט וטכנולוגיה מיכאל בירנהק והסופרת יוכי ברנדס.

הדומיין sharmuta.co.il התקבל פה אחד. בירנהק כתב: “ייתכנו שימושים לגיטימיים בביטוי. לעתים קורה שמילת גנאי מאומצת דווקא על ידי היעד לגנאי, בדרך של היפוך המשמעות. מילה בעלת תוכן שלילי הופכת בדרך זו לביטוי של העצמה בידי מי שביקשו לפגוע בו, כנגד הפוגע. לאחרונה אנו עדים לניסיון לתהליך של נטילת הקללה ‘שרמוטה’, ואימוצה בצורה מעצימה, למשל בקשר ל’מצעד השרמוטות'”. בירנהק הזכיר שכללי הוועדה קובעים שהיא תבדוק את הבקשות בלי התחשבות בזהות רושם הדומיין ובשימוש המיועד – “נראה שכללים אלה נועדו למנוע מהוועדה לשקול את תוכנו של הביטוי שיופיע באתר שישויך לכתובת הנ”ל, עניין שאינו בסמכותה (ושהרי תוכן פוגעני יכול להופיע בכל אתר, גם כזה בעל שם מתחם לגיטימי)”. אוקון כתב: “אני סבור כי רישום המילה באותיות לועזיות מעקר את המונח משימושו הטבעי. […] מלים גסות או קללות לובשות ופושטות צורה (ראו המילה כוסית שפעם חפצו להעמיד לדין על הטחתה). אנחנו נתקשה מאוד לתפקד אם נחליט לפעול לפי מילון, וודאי שנתקשה למלא את תפקידנו אם נהפוך למשטרה ויקטוריאנית”. ברנדס כתבה: “השם וולגריים [כך במקור בפרוטוקול, ע”ק] ודוחה, אך אני לא רואה אפשרות להכריח אנשים להיות רגישים ועדינים (הלוויא והיה אפשר…). אם זה מה שהם רוצים, שיבושם להם!” נוסבכר: “אם אנחנו נתחיל לפסול מילים גסות – תהיה לנו רשימה מאד ארוכה ולא נראה את הסוף. עקב ששם המתחם לא מפנה ולא מיועד לפגוע באוכלוסייה ספציפית אני בוחר לאשר את שם המתחם”.

כלהנשיםזונות.co.il נפסל פה אחד. בירנהק כתב: “נראה לי ששם המתחם המבוקש הוא משפיל, מבזה, ופגוע בנשים באשר הן. בשונה מהבקשה בעניין שם המתחם ‘sharmuta’, אני מתקשה לראות שימוש אקספרסיבי מעצים בביטוי המבוקש כאן, בדרך של נטילתו והיפוך משמעותו”. בירנהק ציין כי רושם הדומיין לא ניצל את זכותו לטעון בעד אישור השם. ברנדס: “זה פשוט ‘יהרג ולא יעבור’. אסור לנו לאשר זאת בשום פנים ואופן. כבר לא מדובר רק בעלבון גס, אלא בהכללה שיש בה משום הסתה וביזוי כבודן וגופן של נשים באשר הן”.

zaingadol.co.il אושר פה אחד. בירנהק: “הביטוי הכלול בשם המבוקש נראה על פניו כביטוי גס, גם אם במקרה זה אין מדובר בקללה. […] אני סבור שיש לפרש את המגבלות על מילים גסות בשמות המתחם בצמצום ניכר. טעמנו האישי אינו רלוונטי להכרעה כזו. די בכך שייתכנו שימושים לגיטימיים אפשריים לביטוי, בנוסף, העובדה כי שם המתחם המבוקש הוא באותיות אנגליות מצמצמת עוד יותר את הסיכוי שגולשים ייתקלו בשם המתחם באקראי. במקרה כזה, מידת הפגיעה שיש בחשיפה למילה הגסה אפסית, וגולשים שייתקלו בשם המתחם בדרך זו ויחושו אי נוחות בשל כך, יכלו לצאת מהאתר”. אוקון: “מי שלא רוצה שלא יכנס לאתר”. נוסבכר וברנדס חזרו על דבריהם מהדיון לגבי sharmuta.co.il.

שם המתחם הראשון שעלה לדיון בוועדה בתחילת דרכה הוא יהוה.co.il. שני חברים התנגדו לשם ושניים אישרו אותו, ולפי התקנון, במקרה של תיקו הדומיין מאושר.

אחרי הקיפול – הפרוטוקולים המלאים.

להורדה (PDF, 129KB)

להורדה (PDF, 107KB)

להורדה (PDF, 106KB)

תגובות

3 תגובות לפוסט “דומיינים: לא כלהנשיםזונות, אבל אין בעיה עם sharmuta ו-zaingadol”

 1. באבא on 29 ביולי, 2012 00:58

  ואני תוהה, האם דומיין בשם “חלק מהנשים זונות” היה עובר?

 2. עידו קינן on 29 ביולי, 2012 01:03

  נסה ותגלה. כולה 200 שקל.

 3. חיים on 29 ביולי, 2012 09:28

  עוד החלטות טיפשיות של איגוד שרק מחפש דרכים להפוך את עצמו למיותר. כל כך הרבה אנרגיה וכסף בשטויות.

  שלא לדבר על המדרון החלקלק של חופש הביטוי. ואם רוצים להקים שם אתר מחאה אומנותי? כשהייתה צעדת השרמוטות מישהו התלונן? פשוט לא ייאמן שיש פה פוליטבירו של דומיינים.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.