לייב פרום תל אביב, איט’ס איליאן מרשק! | יוצרשת

“שוב ביקור משטרה בניסיון לאיסוף מודיעין והפעם בכוח מוגבר כחצי שעה אחרי הביקור הקודם, 4 ניידות על רעש?? שיזדיינו!”, עדכן איליאן מרשק בפייסבוק מאור יהודה, שם בילה בתחילת החודש עם משפחת נפתלי בנסיון למנוע את פינויה מהגינה הציבורית. הסטטוס לווה בלינק לשידור חי שלו מהמקום, שהוא משדר מטלפון סלולרי לאתר השידורים החיים יוסטרים. “האח הגדול”, “מחוברים”, וידאו-בלוג, אקטיביזם ודיווח חדשותי חי מהשטח – מרשק עושה את כולם בו זמנית, והוא אפילו לא חתום על חוזה טאלנט – למעשה הוא מובטל, ומקבל סיוע (כסף, אוכל, אמצעי מחיה וציוד צילום) מאנשים שתומכים בפעילות שלו.

מרשק, תושב תל אביב בן 28, היה עובד קבלן בתחום הנקיון והשמירה כשהמחאה החברתית פרצה בקיץ שעבר. “יצאתי לרחוב וראיתי שנעשים דברים שהם לא חוקיים כלפי האזרח מצד השלטונות, בייחוד בהפגנות, ששם הממשק בין האזרח והשלטונות למיניהם בא הכי הרבה לביטוי. ראיתי שמצלמות הן כלי שמרתיע את השלטונות מלבצע את זממם בחופשיות. התחלתי להעביר את המראות מהשטח תוך כדי שאני בעצם מסביר לצופים תוך כדי השידור כל הזמן מה הם רואים – לא באופן של פרשנות אלא אינפורמטיבי, מי הדמויות בפריים, השמות, התפקידים, מה הסיטואציה”. הוא מדווח עצמאית ומספק תכנים גם לאתר החדשות של המחאה, “חדר המצב”, שמציין בימים אלה שנה להקמתו.

שידוריו משרתים מספר מטרות: דיווח בזמן אמת על התרחשויות, תיעוד (יוסטרים שומר את השידורים החיים כסרטונים שאפשר לצפות בהם ולשתפם), גורם מרתיע שמונע עוולות בזמן אמת ואיסוף ראיות לשימוש עתידי בבית המשפט. מה שכמובן הופך אותו לזבוב טורדני על אפה של המשטרה. “אתה מסתובב ברחוב ושומע שבמכשיר קשר המשטרתי לידך אומרים ‘תישאר על מרשק, תצלם’ – זה איום גם בלי לעצור אותך”, מספר מרשק, שסומן ונעצר באלימות על ידי כ-15 שוטרים ויס”מניקים בהפגנה לציון שנה למחאה, שבה נעצרה גם דפני ליף.

“הם לוקחים אותך, שוברים לך את האמ-אמא שלך. מה אתה עושה? מצלמה. אם אני מת, תמות נפשי עם פלשתים”. הוא המשיך לצלם ולשדר עד סמוך לניידת משטרה, אז זרק את הסלולרי לחבר והוביל לשרשרת התמסרויות והתנפלות אלימה של שוטרים על מפגינים כדי להשתלט על הסלולרי (אני עד ראייה לדברים). “אם זה מפריע למישהו, כלי הנשק הזה שאיתו אנחנו משתמשים, אז הוא לוקח אותנו ומכניס אותנו לקלבוש, זה עוד יום במשרד בשבילם”, הוא אומר. “כשזה לא מפריע למישהו, אתה סתם עוד מישהו”.

בהנחה שכל דרישות המחאה מתקבלות והיא מסתיימת, מה אתה עושה?
“מוזיקה, לחלוטין. אני רוצה לעשות מה שעשיתי תמיד: חצוצרה, ג’ז ושירים חסידיים”.


התפרסם במקור בטור “יוצרשת” במדור fi בגליון ספטמבר 2012 של מוסף פירמה של גלובס


תגובות

תגובה אחת לפוסט “לייב פרום תל אביב, איט’ס איליאן מרשק! | יוצרשת”

  1. כתיבה חברתית עצמאית ברשת – אתרי חדשות עצמאיים | אינטרנט להשפעה ושינוי חברתי on 28 בספטמבר, 2012 14:39

    […] פועלים במסגרת התארגנויות חברתיות והמחאה החברתית. בפוסט שכתב עידו קינן על איליאן מרשק מהשידורים החיים של אתר המחאה הוא מציין: "(השידורים) […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.