אלימות בעד נשים: ליגת רולר דרבי ישראלית, ממופע סקסיסטי להעצמה נשית | סמול טוק

הגר פשוט, מה מתגלגל?
“רולר דרבי הוא ספורט מגע על גלגיליות, בעיקר לבנות, למרות שקמו כמה ליגות גם לבנים. זה ספורט מאוד מהיר, בלי כדור, שתי קבוצות במסלול מעגלי. לכל קבוצה יש בחורה אחת שנקראת ג’אמרית, והיא צוברת נקודות בשביל הקבוצה שלה על ידי עקיפת שחקניות יריבות. התפקיד של הבנות האחרות הוא לעצור אותה. הליגה שלנו הוקמה לפני שנה, ואנחנו בעיצומם של האימונים לקראת משחק רשמי ראשון בין שתי קבוצות בליגה”.

למה בנות?
“ככה זה התחיל. זה משחק ראווה ששוחק בסבנטיז – כמו WWF על גלגיליות, זה היה מבוים, לגמרי שואו עם עלילה – שהוחייה והפך לספורט אמיתי ב-2006 בערך. זה ספורט קצת יותר אלים מכדורגל וכדורסל – זה ספורט מגע לכל דבר. יש שמשווים את זה לראגבי על גלגיליות”.

המקור נשמע סקסיסטי – נשים מתקוטטות בלבוש קצרצר כדי לבדר גברים.
“חלק מהאלמנטים הסקסיסטיים אומצו והפכו למשהו שהבנות עכשיו own it. עדיין יש תלבושות צבעוניות, ולפעמים גם קצרות, אין קטע מתחסד. עדיין שומרים על שמות מצחיקים לשחקניות – לכל שחקנית יש שם במה, שם שחקנית. השם שלי הוא ‘ביסלי קיל'”.

יש הערות מגעילות מהסביבה?
“עוד לא נתקלתי בהערות שליליות, הרוב היו ‘איזה מפחיד אבל איזה מגניב שאת עושה את זה’. לא קיבלנו שנאה או משהו כזה”.

למה את עושה את זה?
“בשבילי המטרה היתה לשחק ספורט שמדבר אלי. יש פה משהו מעצים – זה לא ספורט שברירי, הוא מאוד דורשני, צריך להיות בכושר מאוד טוב, ולא צריך להתנצל. כל סוג גוף, כל מידה, כל נסיון או חוסר נסיון מתקבל. זה לא יומרני כמו סוגי ספורט אחרים שנתקלתי בהם. יש לנו שחקניות מגיל 18, הגיל החוקי המינימלי שאנחנו יכולים לקבל, עד בנות בגיל 35, ויש לנו גם שופטים שהם מעבר לזה. וזה באמת מכל המקצועות, מכל הסוגים, גדלים, אין איזה אחידות”.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ODUwoJIyqok[/youtube]


התפרסם במקור בגירסה שונה במדור “סמול טוק” ב”מוסף הארץ”, 9.11.2012


תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.