הליכוד: ספאם הוא “מתן מידע לציבור”, מצע הוא מיותר, בערות היא כוח


עידו קינן

דגל ישראל-2 קמפיין הליכוד 1988, צילום: זאב ברקן (cc-by)

ספאם הבחירות המטריד בסמסים, בשיחות טלפון ובשיחות טלפון מוקלטות הוא נושא שיצטרך לקבל טיפול במושב הכנסת הקרוב (אנחנו נצטרך להטריד את הח”כים בנושא זה; רצוי בשיחות, שיחות מוקלטות וסמסים בשעות לא נוחות). מירב קריסטל פרסמה בוויינט כתבה בנושא, וקיבלה את התגובה המופרכת הבאה מהליכוד:

אנחנו מתנצלים בפני מי שחש טרדה, אבל המחוקק בחר לאפשר שימוש במאגרי מידע לצרכי בחירות, כיוון שמתן מידע לציבור על עמדות המפלגות מחזק את הדמוקרטיה ומאפשר בחירה מושכלת יותר במי שינהל את ענייני המדינה.

זהו שקר. בחירה מושכלת כוללת דיון, ספאם הוא חד-צדדי ולא מאפשר דיון. מטרת הספאם היא תעמולה שתשלח אנשים להצביע לליכוד ואיסוף פרטים של מצביעים פוטנציאליים כדי להמריץ אותם להגיע לקלפי ביום הבחירות. איך אני יודע שהם משקרים? אם הליכוד היה רואה חשיבות במתן מידע לציבור על עמדות המפלגות כדי לחזק את הדמוקרטיה ולמאפשר בחירה מושכלת יותר במי שינהל את ענייני המדינה, נציגיו לא היו מתחמקים שוב ושוב מהשתתפות באירועים ציבוריים שבהם יצטרכו להשמיע את עמדתם ולהתמודד עם שאלות ועם מתנגדים; ראש הליכוד נתניהו לא היה נמנע באופן עקבי מראיונות לתקשורת הישראלית, חרם שהוסר רק בימים האחרונים והוחלף באסטרטגיה של התעלמות משאלות המראיינים והפצצתם בשורות מדף המסרים; והמפלגה לא היתה נמנעת מפרסום מצע בנימוק ש”איננו רואים חשיבות גדולה לעניין פרסום המצע” (השר גלעד ארדן) וכי “אין מצע, יש מציאות” (שר התחבורה ישראל כץ).

תגובות

6 תגובות לפוסט “הליכוד: ספאם הוא “מתן מידע לציבור”, מצע הוא מיותר, בערות היא כוח”

 1. רם אזרח on 20 בינואר, 2013 10:18

  זה לא סתם ולא רק שאין מצע, אלא, שכתיבת המצע ופרסומו יביאו לפירוק מפלגות. כרעי תרנגולת וכד’?
  פרסום מצע עדכני (באתר המפלגה? לכל המפלגות יש אתר מעודכן?) צריך להיכנס לחוק המפלגות. מי שרוצה את קולות הציבור חייב לחשוף מראש לאן ילכו הקולות הללו.
  לגבי תגובת הליכוד “המחוקק בחר”, צ”ל אנחנו החלטנו…

 2. אלעד on 20 בינואר, 2013 10:18

  הי עידו, הליכוד פרסם בשבוע שעבר קמפיין בו ראשי המועצות ביש”ע תומכים בו לכנסת. קמפיין הספאם התעצם כשקיבלתי ביום שישי האחרון מראש המועצה שלי ספאם טלפוני בו הוא קורא לי להצביע ליכוד. כעת לא רק הליכוד אלא גם המועצות המקומיות מספימות לקראת הבחירות

 3. א on 20 בינואר, 2013 10:22

  רק למען ההוגנות שלי יחימוביץ’, שמעולם לא שקלתי להצביע עבורה, הטרידה אותי בשיחת טלפון בשעה שמונה בבוקר, ושוב בשמונה בערב במהלך השבועיים האחרונים גם היא.

 4. D! בארץ הקודש on 20 בינואר, 2013 12:39

  אז איפה מקבלים את רשימת הניידים שלהם? ותיבות דוא”ל פרטיות? באיזה מאגר מידע מצויים הפרטים של חברי הכנסת?

 5. יש ספאם: הטרדת בחירות | האבסורד on 20 בינואר, 2013 16:51

  […] להחזיק אצלכם מאגרים שעלולים לסכן אותנו. והנה מה שיש לעידו קינן לומר על […]

 6. רבים עם ספאמרים פוליטיים - חדר 404 on 17 במרץ, 2015 18:37

  […] למפלגה מסויימת, ובליכוד אפילו רואים בספאם פוליטי דבר חיובי. בכתבה על ספאם פוליטי מהליכוד, שפורסמה בבחירות הקודמות […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.