נאצר מחכה לריטוויט // ג’וני זילבר

רבין שותה אורנג'דה. מתוך חשבון הטוויטר @idf1967

רבין שותה אורנג’דה. מתוך חשבון הטוויטר @idf1967

יום ד’, חמישה ביוני, תל אביב — היום מציינים 46 שנים ליום הלחימה הראשון במלחמת ששת הימים, ובתוך כך החל צה”ל להפציץ את זירת הרשת החברתית טוויטר בשחזור בזמן אמיתי של מהלכי הלחימה. ביום א’ נפתח חשבון הטוויטר הייעודי עם ההודעה המאיימת לאמור “לא תדעו מאיפה זה יצנח עליכם” בתמונה המצורפת, בשירות “טוויט-פיק”, הוצגו מיטב צנחנינו. למחרת הוצגה תמונתו של הרמטכ”ל במיטב מדיו וכיתוב “נאצר מחכה לרבין / שיחכה ולא יזוז / כי יבוא מאה אחוז”. הזירה הייתה ערוכה לאחד משחזורי המלחמה המביכים בהיסטוריה של תחום שחובביו אינם מצטיינים בחוש ביקורת עצמית, והנה אכן, הבוקר הודיע צה”ל על פתיחת המלחמה והודיע “מטרתנו היא לשים לאל את ניסיון הצבאות הערביים לכבוש את ארצנו ולנתק טבעת התוקפנות שקמה עלינו. חיילי צה”ל–בכם תלויים תקוותנו וביטחוננו”.

בשעה 9:04 בדיוק הודיע צה”ל כי בשעה 7:45 בדיוק מטוסינו הפציצו את שדות התעופה בסיני ובכך ניתן האות לתחילת מבצע מוקד. בשעה 9:42 שידר צה”ל את קולות של הטייסים הנרגשים החוזרים מהמתקפה. דובר צה”ל מסר באתרו שצה”ל יבצע שחזור מדויק, בזמן אמיתי, של מהלכי הלחימה, ושהפרויקט מנסה לתת מענה לשאלה “אם לצה”ל היה טוויטר בששת הימים, איך זה היה נראה?” — ז’אנר שהיה שמור עד כה למהתלות מבדחות, אבל בצה”ל לא צוחקים. צה”ל עושה שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, וממש כמו מטוסי המיראז’ 3 שהקנו לנו את נצחוננו לפני 46 שנה, בצה”ל מוסרים ש”עמוד הטוויטר יעשה שימוש נרחב באפליקציות חדישות כמו VINE לסרטונים מצולמים, תוך קו עיצובי מודרני ברוח הפעילות של דובר צה”ל ברשתות החברתיות כיום”.

בימים הקרובים אפשר לצפות לשחרור שארם א-שייח, מיצרי טיראן ופורט סעיד, ובשיא הדרמטי גם שחרור הכותל המיוחל. אין ציפיה לציוצים בנוגע לתקרית ליברטי.

ההיסטוריה מצוייצת בדרך כלל על ידי המנצחים – לא פלא שבימים כאלו של דיונים על קיצוצים בתקציב, של חיילות בחוטיני ושל תקשורת שמאלנית, תוקעת-סכינים-בגב, מייחלים גם בצה”ל לרגעים של איומים וניצחונות בשחור-לבן. אבל ייתכן שטוויטר, במיוחד בעברית, אינו מכפיל הכוח המיוחל שצה”ל קיווה לכבוש. בתגובה לשאלה “מה היה קורה לו היה טוויטר במלחמת ששת הימים, ענה הטוויטריסט Globinz:

תגובות

תגובה אחת לפוסט “נאצר מחכה לריטוויט // ג’וני זילבר”

  1. יובל on 6 ביוני, 2013 16:33

    ההיסטוריה דווקא די מצוייצת על ידי מפסידנים.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.