לכשכש בהיטלר // ג’וני זילבר

פורסם במקור בהארץ

“האם הכלב מכשכש בזנבו, או שמא זנבו מכשכש בו?”, אולי תהו לעצמם מי שצפו במונטאז’ חובבני המציג את שר האוצר יאיר לפיד בשפם צ’ארלי צ’פלין ובקסקט המזכיר מדי אס.אס, ומי שקראו עליו דיווחים בכמה כלי תקשורת, המציינים שהרשת סוערת בגללם. מי שצפו בתמונה המסיתה בפייסבוק עשו כן משום שהיא הופצה בפרופיל של היחצ”ן ודובר האליטות רני רהב. מי שקראו עליה בכלי התקשורת עשו כן משום שרהב הפיץ לינק לתמונה במייל לרשימת התפוצה שלו, הכוללת עיתונאים רבים.

רהב כתב בפייסבוק, “התמונה הזו, שהועלתה לפייסבוק היום, היא מזעזעת!!! צר לי שלא כל המדינה הפנימה את מה שקרה כאן לפני 18 שנים, כשיצחק רבין נרצח. היו כאלה שבימים השחורים שלפני הרצח העלו תמונה של רבין מחופש להיטלר. אני מקווה שמשטרת ישראל תעצור באופן מיידי את מי שהעלה/תה את הפוסט הנורא הזה כנגד שר האוצר יאיר לפיד. אני קורא לכל אזרח ואזרח בישראל שהדמוקרטיה יקרה לו לגנות את בעל הפוסט באופן מיידי!”

צילום: צילום מסך

כלי התקשורת שבחרו לדווח על התמונה ציינו שהיא גרמה ל”סערה ברשת”. מורן אזולאי דיווחה ב-ynet שאנשי יש עתיד פנו לגורמים הרלוונטים בכנסת ושמכ”ל המשטרה, רנ”צ יוחנן דנינו, הורה לפתוח בחקירה. דנינו יכול להעזר ברהב, שסיפק מידע לגבי מקור התמונה: פרופיל הפייסבוק של אחת, ישראלה לוי אגרון. הפרופיל הזה פרסם את התמונה היום והפיץ אותה מחדש שעה קלה מאוחר יותר. כאן הסיפור מתחיל להעלות עננה ריחנית של ספקות.

ספק א’: איך הגיעה התמונה לידי רהב?

ישראלה לוי אגרון – שם שהייתם מצפים למצוא על כרטיס אשראי לדוגמה – פתחה את הפרופיל שלה באפריל השנה. מספר החברים שלה טיפס במהלך היום ל-56, מספר אפסי כמעט. לתמונה שפרסמה היום יש, גם עכשיו, בסך הכל ארבעה שיתופים. כשאנחנו אומרים שתמונה זוכה לתפוצה ויראלית בפייסבוק, אנחנו מתכוונים שהיא מופיעה בפרופילים של מאות ואלפים, ושחבריהם של המאות והאלפים האלו נחשפים אליה גם. לתמונה של ישראלה לוי אגרון לא נחשפו אפילו עשרות – עד שהפיץ אותה רהב, שעה קלה מאוחר יותר.

ספק ב’: מדוע בחר רהב להפיץ את התמונה?

רהב יכול היה לשלוח את התמונה לעיתונאים בלבד, והוא יכול היה לשתף אותה בפייסבוק מתוך מהפרופיל של ישראלה לוי אגרון, אבל הוא בחר לפרסם אותה בעצמו בפייסבוק, ולשלוח לעיתונאים לינק לסטטוס. התמונה המקורית זכתה לארבעה שיתופים. העותק של רהב – ל-109 שיתופים ו-254 לייקים. רהב ביקש מהמשטרה לבחון מי הפיץ את התמונה. הנה טיפ לשוטרים: רני רהב הפיץ אותה.‬

ספק ג’: האם מי שיצר את התמונה הוא אדם אמיתי?

הפרופיל של ישראלה לוי אגרון נפתח, כאמור, לפני כחודשיים. יש לה חברים מעטים, אחדים מהם אינם מייצגים אנשים אלא עסקים קטנים העוסקים בטיפוח. רהב אינו בין החברים. הפעילות בדף מועטה: יש שם כמה פוסטים אישיים ויחד איתם כמה תמונות נוספות העוסקות במחאה נגד המדיניות הכלכלית שמנהיג לפיד.

בתמונת הפרופיל מוצגת השחקנית גווינת’ פאלטרו. אבל באלבום שפורסם בדף, תחת הכותרת “JUST ME“, מופיעות שלוש תמונות. מי שפרסם אותן אולי לא יודע שקל לחפש במנועי חיפוש כמו גוגל את מקורן של תמונות. החיפוש הזה, שכל אחד יכול לבצע, מראה שלבעלת הפנים לא קוראים ישראלה לוי אגרון, כי אם לינדה לוי, מטפלת מוסמכת משיקגו (פנינו ללוי ושאלנו אותה אם יש לה קשר לפרופיל הזה ואם ידעה שמשתמשים בו בתמונתה, ולא קיבלנו תשובה עדיין).

שאלנו את רהב אם הוא או מי מטעמו עומדים מאחורי התמונה והפרופיל, ואם לא, איך הגיעה התמונה לידיעתו של רהב, אולם טרם קיבלנו מענה. שלחנו שאלה לפרופיל הפייסבוק של ישראלה לוי אגרון, אולם גם שם עוד לא עונים.

עדכון (19.6)

היועץ המוזיקלי דני סידס, מכר של לפיד, סיפר שנתקל בתמונה בפיד שלו ופרסם אותה עם סטטוס שקורא לאתר את היוצר. הסטטוס לא זכה לחשיפה רבה, אולם לסידס ולרהב יש חברת פייסבוק משותפת, עובדת במשרדו של רהב שהעבירה את התמונה שסידס העלה לרהב. לסיפור המלא >>

לייקים. צילום: Gonzalo Aragon, Shutterstock

לייקים. צילום: Gonzalo Aragon, Shutterstock

תגובות

תגובה אחת לפוסט “לכשכש בהיטלר // ג’וני זילבר”

  1. חתול on 19 ביוני, 2013 14:46

    להזכיר, מי שהפיץ את התמונה של רבין במדי אס־אס שמזעזעת את נפשו הרגישה של רני רהב, הוא לא אחר מאבישי רביב, סוכן שב״כ.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.