ארגון ימני מפרגן לשמאלני רדיקלי על פוסט ימני שהוא למעשה סאטירה שמאלנית על ימנים שמבקרים שמאלנים


עידו קינן וג’וני זילבר

Knife Throw, by earsaregood (cc-by-nc-nd)

“מוניטור האקדמיה הישראלית” (IAM) הוא גוף שלהגדרתו העצמית “חושף מאמרים ופעילות אנטי-ישראליים של אנשי אקדמיה מישראל”. בפוסט שפורסם באחרונה באתרו מפרגן ה-IAM ל”התגלות של פרופסור עידן לנדו”, פרופסור לבלשנות באוניברסיטת בן גוריון ובעל הבלוג “לא למות טיפש“, שבו הוא מרבה למפרסם תחקירים מעיקים על הכיבוש הישראלי. תחת הכותרת “נחשף פרצופו האמיתי של השמאל הרדיקלי” מותח לנדו ביקורת על הפעילים שמדברים “על הפלסטינים ועל הבדואים” אבל שותקים על הטבח בסוריה, ההפיכה במצרים, הטליבאן ותאי טרור איסלאמיים. ב-IAM מחמיאים ללנדו, ש”נוגע ברבות מהנקודות ש-IAM העלה. חשוב מכל, הוא מציין שזעם סלקטיבי – שמכוון כלפי הפרות ישראליות, אמיתיות ומדומיינות, במקבל לשתיקה מול כמה מהזוועות שמבוצעות על ידי המשטרים הדיקטטוריים הברוטליים במזרח התיכון – הוא מוסר כפול”.

זה המקום לציין שהפוסט של לנדו הוא סאטירי ולועג דווקא לימנים שדורשים מכל שמאלני לגנות כל עוולה קיימת לפני שהם מתירים לו לגנות עוולות ישראליות. אפשר להבין זאת, בין השאר, מהקטע הבא:

ניתן לומר בוודאות ששתיקת השמאל הרדיקלי בישראל מספקת רוח גבית להמשך מעשי הטבח במזרח התיכון. שירותי מודיעין מערביים יירטו לאחרונה שיחות שהתקיימו בין מפקדים בצבא מצרים. קטע אחד שהותר לפרסום מובא כאן לראשונה.

גנרל איברהים: נו, מה הבאת לנו היום?
גנרל עזיז: יום חלש, כולם מקשקשים.
גנרל איברהים: בדקת את “תראבוט”? אלה לא מדברים הרבה.
גנרל עזיז: דווקא מדברים.
גנרל איברהים: מה עם “דעם”?
גנרל עזיז: אללה יוסתור.
גנרל איברהים: אורי אבנרי בטוח לא מוציא מילה עלינו.
גנרל עזיז: איפה, לא מפסיק לטחון.
גנרל איברהים: גדעון לוי ויצחק לאור?
גנרל עזיז: מפרכסים זה את זה.
גנרל איברהים: בלוגרים עוכרי ישראל?
גנרל עזיז: כותבים, כותבים.
גנרל איברהים (נאנח, תולה מבטו בתקרה): חכה רגע, יש את אלה, שוּ איסמם… ארקו… דיסני… אינדיקלים.
גנרל עזיז: אנרכו-סינדיקליסטים?
גנרל איברהים: ואללה! אמרו משהו?
גנרל עזיז (מדפדף בניירותיו): לא נראה לי… אין לי כלום כאן.
גנרל איברהים (פניו אורות): כלומר, שותקים?
גנרל עזיז (נצמד לעובדות היבשות): עד עכשיו, שתקו. כלומר, דיברו הרבה על פירוק מנגנוני המדינה, על ביזור מוקדי הכוח, דיברו גם כלכלה קהילתית…
גנרל איברהים (מאבד סבלנות, מרעים קולו): חלאס. על ה-900 ומשהו מפגינים בני-*&$@# שקצרנו בשבועיים האחרונים הם אמרו משהו?
גנרל עזיז: לא פצו פה. שתיקה רועמת.

גנרל איברהים (משולהב, ידו האחת נשלחת לטלפון והשניה לאקדח): אהה! צבועים. שמאלנים עאלק. יאללה, שלח את הקומנדו לשכונות, תחסום את כל היציאות ותתחילו להפגיז. השתיקה הזאת תעלה להם ביוקר.

התגובה של IAM היא דוגמה משעשעת לחוק פו (הקושי להבדיל בין אמירה רצינית לבין פארודיה על אמירה רצינית). למרבה הצער, IAM מודים בהמשך הטקסט שהם מבינים שהם משבחים טקסט שלמעשה לועג להם-עצמם. מיד אחרי שהודו, IAM ממשיכים להתייחס לפארודיה ברצינות, ומציעים ללנדו וחבר מרעיו לקחת ברצינות את הנקודות שלנדו העלה כדי להראות כמה הן נלעגות. בכך הם מתעלים מעל חוק פו ומגדירים חוק חדש. אולי נקרא לו חוק IAM.

תגובות

6 תגובות לפוסט “ארגון ימני מפרגן לשמאלני רדיקלי על פוסט ימני שהוא למעשה סאטירה שמאלנית על ימנים שמבקרים שמאלנים”

 1. ג. עמיחי on 11 בספטמבר, 2013 04:17

  mind blowing

 2. יוסי on 11 בספטמבר, 2013 05:53

  בקיצור, חשבתם שהיה לכם סיפור, ואז המשכתם לקרוא עד הסוף וגיליתם שאין לכם סיפור, ובכל זאת כתבתם את הפוסט.
  חבל שהתבזבז זמן יקר שבו יכולת למצוא לפחות ארבע טעויות כתיב בעיתונים, אם לא יותר. טעויות הכתיב האלו לא ימצאו את עצמן, אתה יודע.

 3. עידו קינן on 11 בספטמבר, 2013 09:08

  ברור שאתה לא מבין איך זה עובד: הטעויות מגיעות באימייל מקוראים עירניים.

 4. אוריה on 11 בספטמבר, 2013 10:55

  “למרבה הצער, IAM מודים בהמשך הטקסט שהם מבינים שהם משבחים טקסט שלמעשה לועג להם-עצמם”.
  כך שאפשר ללעוג גם לשני השמאלנים שלועגים לארגון ימני שמפרגן לשמאלני רדיקלי על פוסט ימני שהוא למעשה סאטירה שמאלנים על ימנים שמבקרים שמאלנים.

 5. מוניטור האקדמיה הישראלית on 11 בספטמבר, 2013 13:10

  להלן דברי מוניטור האקדמיה במלואם לכל אלה שלא הבינו את הפוסט:
  For several years now IAM has posted occasional editorial notes under the title the “Radical Hypocrisy of the Radical Left.”
  As the following article indicates, Professor Idan Landau (BGU, Dept. of Foreign Literatures & Linguistics) touches upon many of the points that IAM has raised. Most important, he states that selective outrage – directed towards Israeli infringements, real and imagined, while staying silent in the face of some of the outrages perpetuated by the brutal dictatorial regime in the Middle East – is double-standards.
  Unfortunately, these points are made in jest. Still, Landau and the radical cohorts need to consider them seriously. Staying silent in the face atrocities, robs them of moral standing and public legitimacy. They would be well- advised to listen to Rabbi Joachim Prinz, a refugee from Nazi Germany and a close associate of Martin Luther King. Speaking at the same rally where King delivered his famous “I Have a Dream” speech, Prinz said, “the most urgent, the most disgraceful, the most shameful and the most tragic problem is silence.”

 6. דוד on 17 בספטמבר, 2013 16:07

  אז מה יש לנו כאן? ארגון שמאלני (404) שלא מפרגן לארגון ימני (IAM) שמפרגן לשמאלני רדיקלי (IL) על פוסט ימני שהוא למעשה סאטירה על ימנים שמבקרים ימנים, אבל (IAM) מודע לכך שזו סאטירה שמאלנית על ימנים שמבקרים שמאלנים וממליץ לשמאלני (IL) להתייחס ברצינות לסאטירה שכתב.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.