מנהלת עירוני א’ נגד ממים של תלמידים: שיחות נזיפה ואיומים בתביעות דיבה ותיקים פליליים

מם על סגירת דף הפייסבוק "עירוני א' עילאיים ומתנשאים"

שתי תלמידות כיתה ט’ בתיכון עירוני א’ בתל אביב הקימו עמוד ממים, “עירוני א’ עילאיים ומתנשאים“, שהמשתתפים בו צחקו על מורים. העמוד צבר כ-900 אוהדים. מנהלת התיכון, גלית והבה-שאשו, הורתה לתלמידות למחוק את העמוד, תלמידים שהשתתפו בו זומנו לשיחות נזיפה עם המחנכות והרכזת, והוריהם זומנו לפגישה בנושא.

אחת מהתלמידות שהקימו את הדף סיפרה באינסטגרם שקיבלה איום בהשעיה ובתביעה של 50 אלף שקל:

תלמידה בעירוני א' מספרת על איום בהשעיה ותביעה על פרסומים בעמוד "עירוני א' עילאיים ומתנשאים". פרטיה טושטשו למניעת זיהוי

להב הלוי, שבנו ארם, תלמיד כיתה ט’, היה מעורב בעמוד, סיפר על כך היום בפייסבוק (הטקסט המלא בהמשך הפוסט):“זו קבוצה שהמטרה שלה בדיחות על הבית ספר – בדיחות שקשורות למורים, לתלמידים, הכל ברוח טובה”, סיפר ארם הלוי לחדר 404. “ואז אתמול או היום בבוקר המורים גילו שהיתה קבוצה כזו ונורא נורא כעסו. הילדים שפרסמו שם פוסטים, שחלקם האמת היו קצת עם אמירות פוגעניות על המורים, אז המורים נורא נורא כעסו ולקחו את הילדים שפרסמו את הפוסטים האלה, כל אחד נשלח לשיחה עם המחנכת והרכזת שכבה, אמרו להם כמה זה לא בסדר ואיימו לתבוע אותנו על 50 אלף שקל, משהו עם הוצאת דיבה, חוק לשון הרע, נזיקין, אני לא יודע בדיוק איך קוראים לזה. הם אמרו שבתחילת היום המנהלת התקשרה לשתי הילדות ואיימה שאם הן לא מוחקות את הכל תוך עשר דקות היא תתבע אותן על 50 אלף שקל”.

אתה עצמך פרסמת ממים?
“כן, אני פרסמתי מם אחד. ביום ראשון קבעו שיחה עם המנהלת לכל ילד. הם גם אמרו לנו שיש מצב לתביעה”.

וזה מטריד אותך?
“כן, אותי זה מאוד מאוד מטריד. גם ברמה האישית, שזו המחנכת שלי ואחד הפוסטים היה עליה. לא מתוך פגיעה אלא פשוט מתוך סוג של.. אני אפילו לא יודע אם לקרוא לזה לצחוק איתה. זה לא משהו על רקע גזעני או משהו כזה. ואני גם חושב שזה מפריע לי ברמה של, אם הם באמת בסופו של דבר, ואני מתאר לעצמי שלא, זה שהם איימו לתבוע אותנו קצת הפחיד אותנו – הילדות שהקימו את הקבוצה ממש בכו והכל., וגם מבחינת העתיד, יש מצב לסלק אותי מהמגמה אפילו, הם אמרו באיזה שלב”.

איך הם היו אמורים להתמודד עם זה?
“לפי דעתי, המנהלת לא היתה צריכה להתקשר לזאת שפתחה את זה ולהתחיל ישר לאיים בתביעות. אני בכלל לא חושב שזה משהו שצריך לעשות. אם היא רוצה לאיים בתביעה זה לא לפנות לילדה אלא להורים שלה, כי הילדה לא תוכל לעשות עם זה משהו. וגם האשמה שהם הטילו עלינו, 6-7 ילדים שכתבו שם פוסטים, צריכה להיות על 1000 ילדים שעשו לזה לייק. אני חושב שיש שם פוסטים עם דברים פוגעניים, שאני אמרתי לשתי הבנות לא לפרסם את זה. היה שם פוסט ממש שצחקו על איך שהמורה נראית, שנראה לי שזה עובר כל גבול. אבל יש שם פוסטים שהם הרבה פחות פוגעניים. ויש שם מורה אחת שעשתה לייק לעמוד עצמו. הם איימו על ילדה אחת שיפתחו לה תיק במשטרה, משהו כזה. היא כתבה שהיו צריכים לפתוח עמוד כזה מזמן, והבית ספר אמרו לה, ‘אם עוד פעם אחת תגידי את זה נפתח לך תיק פלילי במשטרה’. אני לא חושב שהאיומים עוזרים, אני חושב שהם היו צריכים לטפל בזה במתינות”.

בשיחה עם חדר 404 סיפר להב הלוי: “השיחה תהיה ביום ראשון, ואני אשטוף אותה. לא כולם [הממים] מצחיקים, אבל בשביל ילדים בכיתה ט’-י’ זה בהחלט משעשע. לפחות ה-20-30 שהילדים שלי הראו לי ביום שני, חלקם היו מאוד מצחיקים ואף אחד מהם לא היה היסטרי… לא היה שום דבר… עלו גם כמה על, למשל, מורה שיש לה קפלים בסנטר, לספור את הקפלים בסנטר שלה או משהו כזה. בבוקר נכנס מישהו לכיתה ואמר, ‘כל מי שהעלה משהו בדף, הסתבכתם עם המנהלת אחושרמוטה’. אני שומע שהמנהלת, לילדה בכיתה ט’ שפתחה את הדף, ילדה מבריקה לדעתי, היא ממש איימה עליה בתביעת דיבה.

“במקום לנצל את זה ללמד אותם מה ההבדל בין הומור וסאטירה לבין מתי לא מעלים תוכן פוגעני לבין לאלץ את התלמידים להוריד את כל החומר מהדף, לאיים עליהם ואז להזמין את ההורים שלהם, למרות שהשתתפו עשרות תלמידים מן הסתם, האנשים האלה לא יודעים איך להתנהל. זה נראה לי ממש הזוי”.

את תגובת המנהלת והבה-שאשו טרם הצלחתי להשיג. אעדכן אותה לכשתגיע.

[הפוסט עודכן ב-20:56]

____________________________________________

הסטטוס המלא של להב הלוי:

לא כל בוקר בנאדם מקבל טלפון מהמזכירה של המנהלת של הביתספר של הבן שלו.
הבוקר דווקא כן.

“שלום, מדברת המזכירה של גלית המנהלת של עירוני א’. הוקם בפייסבוק עמוד פוגעני של תלמידים, שהבן שלך היה שותף בו. גלית מבקשת לפגוש אתכם לשיחה”.
“איזה עמוד?” אני שואל, די בתמימות כי כבר ראיתי אותו ביום שני.
“פוגעני”, עונה המזכירה.
“וואלה. אז המנהלת רוצה אותנו לשיחה בעניין?”
“כן”
“סבבה”

זו היתה דווקא מיקה שסיפרה לי על זה ביום שני. “אבא אתה לא מאמין. חברה מהכיתה פתחה עמוד בפייס, עירוני א’ עילאיים ומתנשאים. אתה לא מאמין איזה ממים מצחיקים יש שם, ותוך יום איזה 900 תלמידים עשו לה לייק”.
צודקת. באמת קורעים.
אחרי זה ארם בא וכבר היה באופוריה לגמרי.
“אתה לא מאמין אבא”
“מאמין. מיקה סיפרה לי”.
“אוף מיקה למה סיפרת לו, אני רציתי”.

אניווי. הראו לי ממים קורעים מצחוק. ילדים בכיתה ט’.

אז הבוקר שיחה מהמזכירה של המנהלת.

אז אני מתכתב עם הילדים עכשיו. מתעניין מה היה. אז מיקה כותבת לי: “מישהו נכנס לכיתה ואמר ‘מישהו כתב פה משהו בעירוני א עילאיים ומתנשאים? מי שכן ישר למנהלת, נדפקתם אחושרמוטה”.

לא ידעתי שהבת שלי יודעת לכתוב אחושרמוטה.

אז הנה. המם של ארם על המחנכת שלו דניאלה, שהיא אשה שיש לי הרבה אמפתיה כלפיה, וגם לו, ושיש לה, מסתבר המון סיפורים על אמא של בעלה. והנה מם של חבר שלו שנעשה בעקבות הורדת החומר מהדף הבוקר. לא נעים לי להפליל את החבר כאן כי ההורים שלו עלולים לכעוס עלי, אבל אם הם יאשרו לי אני אחזור אליכם, .

ילדים.

אז ביום ראשון בשמונה וחצי בבוקר בעירוני א’, כן? ארם, אני, אתם והמנהלת.

המשך יבוא.

תגובות

6 תגובות לפוסט “מנהלת עירוני א’ נגד ממים של תלמידים: שיחות נזיפה ואיומים בתביעות דיבה ותיקים פליליים”

 1. יובל on 26 בפברואר, 2014 22:27

  קפלים יא זלמי, לא כפלים.

 2. מישי on 27 בפברואר, 2014 12:33

  אם מוצר לתלמידים לצחוק על המראה של המורים ולדבר על ההתנהגות המינית שלהם (כביכול) אז אולי גם למורים תינתן אופציה ליצור ממים דומים על התלמידים? “ההיא מזדיינת עם כל המורים” “ההיא נראית כך וכך”. מה אתם אומרים הורים יקרים ומיתממים?

 3. אימא של תיכוניסטים on 27 בפברואר, 2014 19:31

  האבא קצת מגזים עם ההיסטריה.
  אילו היו רוצים לאיים בתביעה היו שולחים מכתב מעו”ד.

  יותר סביר שהמחנכים דיברו על חומרת המעשה והסבירו ש(תאורטית) הוא מהווה לשון הרע, וכל השאר זה טלפון שבור של ילדים בגיל שבו הם נוטים להתרגש מנזיפות.

 4. זהירות נורמטיבים on 27 בפברואר, 2014 20:37

  עוד תוצר של מערכת החינוך הציונית לתפארת מדינת ישראל.

 5. זהירות נורמטיבים on 27 בפברואר, 2014 20:38

  התכוונתי להנהלה ולמורים.

 6. ענעהנ on 28 בפברואר, 2014 12:20

  פשוט גזילה נוראית של חופש הביטוי בושה….

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.