בית שמש: הבלוג “פורצי הגדר” נגד הצבעת החרדים הופעל על ידי תומך מועמד החילונים אלי כהן // אבישי עברי ועידו קינן

הסיפור המלא גם באתר “הארץ” >>

עידו קינן, חדר 404, ואבישי עברי, הפלוג

אתמול, במהלך הבחירות העירוניות החוזרות בבית שמש, פרסם הבלוג “פורצי הגדר בבית שמש” שמות ותמונות של חרדים שהצביעו, במטרה להניא חרדים אחרים מלהשתתף בהן. בזמן אמת, הבלוג יוחס ל”העדה החרדית” או גורמים חרדים קנאיים אחרים, שמתנגדים להשתתפות בבחירות של המדינה הציונית. אולם היום נחשף כי מפעילו הוא חנן כהן, פעיל של מועמד הלא-חרדים מטעם הבית היהודי, אלי כהן. חנן כהן אישר הצהריים את הדברים וסגר את הבלוג.

פוסט בבלוג "פורצי הגדר"

פוסט בבלוג “פורצי הגדר”

הבלוג פרסם שמות וצילומי סטילז ו-וידאו של מצביעים חרדים, ולצדם נכתב בו: “ואלה שמות האנשים אשר נכנעו לתאוות בצע ממון והשתחוו לבעל, השתתפו בבחירות הטמאות, התחברו לרשעים ובגדו בדרכי האבות. ייזכר וייחרט שמותיהם לדיראון עולם!” עוד פרסם הבלוג טענות לעבירות בחירות, כמו טענה שאישה חרדית (שהבלוג נקב בשמה) אולצה להצביע באיום שלימודי בנה במוסד חינוכי יופסקו.

חנן כהן. צילום באדיבותו

הבלוג פעל בפלטפורמת הבלוגים החינמית וורדפרס.קום בכתובת portzeihagader.wordpress.com. הפלטפורמה לא מחייבת את המשתמשים בה לחשוף את פרטיהם, ומאחר שהבלוג התארח בדומיין של וורדפרס ולא בדומיין פרטי משלו, אי אפשר לבצע שאילתת Whois כדי לגלות מי הבעלים. ב”פלוג” נכתב אתמול כי “המשטרה יכולה בקלות לאתר מאיזה קלפי נלקחה רשימת השמות המוצגת בבלוג וכך לפקח על טוהר הבחירות בזמן אמת, חבל להמתין כמה חודשים לבית המשפט”.

המשטרה לא חשפה אותו, אלא אומת הרשת. אמש חשף המשתמש “meni181818” בפורום הסקופים של רוטר כי סרטון וידאו שתיעד הרחקת פעילים מהקלפיות, אשר לונקק בבלוג, מאוחסן בחשבון הגוגל דרייב של חנן כהן, “בלוגר חילוני שתומך נלהבות באלי כהן”, עם לינק לפוסט תמיכה של חנן כהן במועמד. הבוקר פרסם “קול ההר” ברוטר סרטון שהעלה משתמש יוטיוב בשם nayes (“נייעס”, חדשות ביידיש), שבו הראה כי כתובת האימייל שסיפק בעל הבלוג מקושרת לשם חנן כהן; וכי שתי הספרות האחרונות של הטלפון שלו, שמוצגות בעת נסיון שחזור סיסמה של האימייל, תואמות לשתי הספרות האחרונות של הטלפון של חנן כהן, שמפרסם את מספרו בפומבי.

)

“אני מככב בסרטון חדש באינטרנט. חשיפה יפה של מה אפשר לגלות אם משתמשים בכלים של גוגל”, כתב חנן כהן בפייסבוק שלו היום בצהריים. “הדיון הזה התחיל בגילוי נחמד שעשה שימוש במיומנות אינטרנט מרשימה, וממשיך בבורות מרשימה בשימוש באינטרנט עקב הטענה שאני קשור היום באיזו שהיא צורה לקרן החדשה לישראל. נסיון לקשר את הפעילות שלי למקום העבודה הקודם או הנוכחי הוא מטופש לחלוטין”. כהן עבד בעבר במרכז שתי”ל של הקרן החדשה לישראל, וכיום מנהל את אתר מוזיאון המדע בירושלים, ומפעיל מזה יותר מעשור את אתר בדיקת השמועות “לא רלוונטי“.

אף כי העובדה שאדם הצביע בבחירות היא מידע גלוי לציבור, פרסום השמות בהקשר של בלוג פורצי הגדר עלול להוות עבירה על חוק הבחירות של הרשויות המקומיות. סעיף 88 בחוק קובע כי “המאיים על בוחר בגרימת נזק, לו או לאדם אחר, אם הבוחר יצביע או יימנע מהצביע בכלל או בעד רשימת מועמדים מסויימת […] דינו – מאסר חמש שנים או קנס 20,000 לירות”.

בתגובה לשאלתנו על ההיבט הפלילי בתגובות בפייסבוק שלו השיב כהן: “לא יודע מה עם החוק. אם ייתבעו, אתמודד”. לפנייתנו בטלפון השיב כהן: “אני לא מתראיין”.

הבלוג "פורצי הגדר" אחרי שנסגר היום, 12.3.2014

(תודה לריקרדו מגון על הטיפ)

__________________
הפוסט נכתב בשיתוף פעולה עם הבלוג הפוליטי “הפלוג”, וגירסה שלו מתפרסמת שם

תגובות

תגובה אחת לפוסט “בית שמש: הבלוג “פורצי הגדר” נגד הצבעת החרדים הופעל על ידי תומך מועמד החילונים אלי כהן // אבישי עברי ועידו קינן”

  1. אלירם on 13 במרץ, 2014 09:22

    20,000 לירות = שנקל.
    אני חושב שזה עדיף על פני חמש שנים. :-|

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.