משרד הכלכלה רוצה שנציף אותו בבקשות חופש מידע על היתרי העסקה בשבת

מדבקת "שמור שבת". צילום: שרון גפן, cc-by-nc-nd

מדבקת “שמור שבת”. צילום: שרון גפן, cc-by-nc-nd

כ-300 עסקים מחזיקים בהיתר להעסקת עובדים יהודים בשבת, שהוענקו להם על ידי משרד הכלכלה. שר הכלכלה נפתלי בנט מהבית היהודי מוסמך להעניק היתר כזה “אם הוא משוכנע שהפסקת העבודה עלולה לפגוע בביטחון המדינה, בביטחון הגוף או הרכוש, או לפגוע פגיעה רבה בכלכלה, בתהליך עבודה או בסיפוק צרכים חיוניים לציבור”, כך לפי אתר המשרד. כדי שהחלטותיו של השר בנושא יוכלו לעמוד לביקורת ציבורית, על המשרד לפרסם את רשימת העסקים בפומבי. המשרד לא מפרסם את המידע, וגם דוחה נסיונות לקבל את הרשימה.

ח”כ תמר זנדברג ממרצ ביקשה לקבל את הרשימה כחלק מחוק שהיא עובדת עליו להגנה מפני אפליית אנשים שלא עובדים בשבת. לאחרונה, כשנה מאוחר יותר, הבקשה נדחתה, כפי שדיווחתי בשבוע שעבר. עוזרת שר הכלכלה ליאת טליה דחתה את בקשתה בנימוק התמוה שלחבר כנסת לא מוקנית הזכות לקבלת מידע. דוברת משרד הכלכלה שירה קוה מסרה כי “המדובר במידע המחייב פנייה דרך חוק חופש המידע, וזאת מאחר ומדובר במידע הנוגע לצדדים שלישיים וחברת הכנסת זנדברג מוזמנת לפנות בדרך זו”.

מהתגובה של קוה עולה שלעסק יש זכות לשמור בסוד את העובדה שיש לו היתר מהמדינה להעסיק יהודים בשבת. אני לא מוצא הגיון בטענה הבלתי מנומקת הזאת.

קוה היא גם הממונה על חופש המידע במשרד הכלכלה. אורי הוך מהסדנא לידע ציבורי הגיש לה לפני יומיים בקשת חופש מידע כזו לקבלת הרשימה. קוה השיבה לו תוך שעה – בשלילה. “לאחר עיון בבקשתך עלי להודיעך כי, לא אוכל להשיב בחיוב לבקשתך מאחר בקשתך זו כרוכה בעבודה בלתי סבירה, וזאת עפ”י סעיף 8.1 לחוק חופש המידע. טרם העברת המידע המבוקש , עלי לפנות לאותם המעסיקים בעלי ההיתר על מנת לקבל את עמדתם ואת הסכמתם למסירת המידע לידך. וזאת עפ”י סעיף 13 לחוק חופש המידע – הגנה על צד ג’.( מדובר ברשימה שלמעלה מ- 300 בתי עסק)”.

מה שקרה כאן זה ששירה קוה אמרה שהדרך היחידה לקבל את המידע היא להגיש בקשת חופש מידע כי היא צריכה לבקש את רשותם של מקבלי ההיתרים לפרסם את זהותם, ודחתה בקשה כזו מיד כשהוגשה בנימוק שהיא לא יכולה לבקש את רשותם של מקבלי ההיתרים לפרסם את זהותם. הגיון ביורוקרטי צרוף. ייאמר לזכותה שהיא לא ניסתה את השיטה המקובלת של דחייה הרכה – לדרוש תשלום מוגזם על הזמן שיידרש לאסוף את המידע.

הוך ערער על תשובתה: “לשלוח כ-300 מכתבים זה מאמצים בלתי סבירים? לפי דעתי זה מאמץ סביר בהחלט ויותר מזה – מתבקש בשביל לספק את המידע הנדרש. אם אין למשרדכם האמצעים הדרושים אשמח לחתום על מסמך סודיות בשביל שאוכל לראות את הרשימה ואז לפנות בעצמי ועל חשבוני לכל המעסיקים בשביל לבדוק את התנגדותם”.

קוה השיבה: “לשלוח ל- 300 בעלי עסקים כשאני עובדת לבד ומוצפת בבקשות זו עבודה בחלט בלתי סבירה. אם יש לך שמות של עסקים אשר אתה מבקש לדעת ספציפית עליהם אשמח לעזור לך, באופן גורף לא אוכל לסייע לך”.

מה שקרה כאן זה שקוה אמרה שפנייה ל-300 בתי עסק זה יותר מדי עבודה בשבילה, אבל היא מוכנה לקבל בקשות לגבי בתי עסק ספציפיים – בקשות שפוטנציאלית מספרן בלתי מוגבל, ועלול לעלות בהרבה על מספר העסקים שמחזיקים היתרים כאלו בפועל. אני חושב שאלף קוראים שישלחו אלף בקשות כאלו על עסקים ספציפיים יבהירו למשרד הכלכלה שעליו לשקול מחדש את עמדתו. אפשר להגיש בקשות בדואר פיזי שמופיע כאן או באינטרנט דרך אתר “תביא ת’דאטה”, אם אתם פעילים של הסדנא לידע ציבורי.

[עדכון 27.4.2014] תנועת תיקון יזמה את הטיפול החקיקתי בנושא, ועובדת בשיתוף ח”כ זנדברג. לאה ווהל-סגל, מנהלת תוכניות השבת בתנועה, מסרה:

אנחנו הגשנו בקשה לחופש המידע ביחד עם הקלניקה לזכויות עובדים באוניברסיטת תל אביב בתחילת החודש וטרם קיבלנו מענה.

יש עניין אזרחי-ציבורי לדעת מי מבין המפעלים המעסיקים עובדים בשבת עושים זאת ללא אישור החוק, ולמעשה גוזל את יום המנוחה של העובדים. נראה לנו שמשרד הכלכלה צריך להיות בצד שלנו, ובעצם לפרסם את המפעלים שיש להם היתר ולנקוט בצעדים משפטיים כלפי המפעלים שאין להם היתר.

במקום זאת, נראה שמשרד הכלכלה בחר להערים קשיים על דרישה מוצדקת זו.

נדמה לי שבמקרה זה אפשר לדרוש שהמשרד יפרסם את המפעלים שעובדים ללא היתר, ויפעל נגדם. ללא זאת, המצב הוא בגדר שערוריה. לחשוב שכל זה קורה כאשר משרד הכלכלה נמצא בידיו של הבית היהודי מעלה דאגה רבה, מין ברית בין טייקונים ונבחרי ציבור, כשעולה חשש שדווקא מייצגי הדת, דווקא הדתיים, פועלים נגד השבת.

תגובות

4 תגובות לפוסט “משרד הכלכלה רוצה שנציף אותו בבקשות חופש מידע על היתרי העסקה בשבת”

 1. אנונימי on 25 באפריל, 2014 15:49

  ניסיתי לפנות דרך האתר אך נדרש קוד הפעלה
  אשמח אם מישהו יוכל לשאול לגבי כמות מדויקת של העסקים, מעל 300 יכול להיות בקלות 300,000 ולכן הם לא מעוניינים למסור את כל
  הרשימה

 2. לילה on 26 באפריל, 2014 01:01

  איפה ג’וזף הלר? (בטח מתגלגל מצחוק בקברו).
  ועוד דבר יפה – המשרד של בנט מסתיר מידע על עבודה
  בשבת, חה”כ זנדברג מגנה על מי שלא עובד בשבת.

 3. עידו קינן on 27 באפריל, 2014 00:40

  לפי תשובת עוזרת שר הכלכלה, יש 281 עסקים כאלו. לפי תגובת דוברת המשרד, יש למעלה מ-300.

 4. אנונימוס דלפי הגדול on 27 באפריל, 2014 13:18

  מי שרוצה קוד לתביא ת’דטה מוזמן לפנות לסדנא לבקש:

  http://www.hasadna.org.il/%D7%A6%D7%95%D7%A8-%D7%A7%D7%A9%D7%A8/

פרסום תגובה