אוניברסיטת תל אביב מנסה לסתום את הפה לסטודנטים; פרופ’ הלל שוקן יוצא נגדה

הודעה באתר אוניברסיטת תל אביב נגד התבטאויות פוגעניות בפייסבוק במבצע צוק איתן, 24.7.2014

כמו מקומות עבודה אחרים, גם אוניברסיטת תל אביב מעוניינת שעובדיה ישמרו על הפה שלהם בזמן מבצע צוק איתן. בנוסף, היא תשמח שגם הסטודנטים יסתמו.

במכתב ששלחו הנשיא פרופ’ יוסף קלפטר, הרקטור פרופ’ אהרן שי והמנכ”ל מוטי כהן, ואשר פורסם באתר האוניברסיטה תחת הכותרת “אוניברסיטת תל-אביב מחבקת את כוחות הביטחון ומגנה תגובות פוגעניות ברשתות החברתיות”, נכתב:

אוניברסיטת תל-אביב מחבקת ומחזקת את כל כוחות הביטחון הפועלים להשיב את השקט והביטחון לישראל, ובהם את תלמידיה ועובדיה שגויסו למילואים.

אוניברסיטת תל-אביב מוקיעה ומגנה בכל תוקף התבטאויות פוגעניות וקיצוניות, שמופצות בימים אלה ברשתות החברתיות שמקומן לא יכירם בשיח הציבורי.

האוניברסיטה תפעל על פי תקנוני המשמעת החלים על סטודנטים ועובדים בכל מקרה של הפרה.

ספק אם לאיסור של האוניברסיטה יש איזשהו ביסוס במציאות – התבטאויות פוגעניות וקיצוניות אינן אסורות על פי חוק, ובוודאי שאין לאוניברסיטה זכות למנוע מתלמידיה להתבטא.

פרופ’ הלל שוקן, חבר סגל בכיר בבית הספר לאדריכלות של האוניברסיטה, כתב מכתב תשובה שבו הוא שולל את זכותה של האוניברסיטה להתערב לו בחופש הביטוי:

עם כל הכבוד לנשיא האוניברסיטה לא מקובלת עלי פנייתו מכל וכל. האוניברסיטה היא המקום האחרון שיכול לשקול בכלל הגבלה כל שהיא על זכות הדיבור – זכות יסוד במדינה דמוקרטית. השלב הבא יהיה ויתור על החופש האקדמי. למדינה יש כלים לפיקוח על חופש הביטוי וגם עליה מוטלת חובה להפעילם במקרים חריגים בלבד. לאוניברסיטה, כמו לכל מעסיק אחר, לא עומדת כל זכות!

להורדה (PDF, 246KB)

* תודה למלשינה האנונימית ולנעמה ריבה

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.