דאוס אקס מכונית // סמול טוק

אחרי שנתקעה עם אוטו שלא מתניע, תהילה דויטש החליטה ללכלך את הידיים בגריז

את חושבת שמוסכניקים עובדים על נשים יותר מאשר על גברים?
“כן, בהחלט. אני חושבת שנשים, בגלל שככה חינכו אותנו וככה גדלנו, לא מבינות שום דבר ברכבים, וברגע שבנאדם מגיע למוסך בלי שום מושג, והבנאדם שמולו מבין, הוא יכול לעבוד עליו בקלות. מישהי אמרה לי שהמוסכניק אמר לה שצריך להחליף רצועה למנוע, והיא הלכה למוסך אחר ואמרו לה שאצלה באוטו בכלל אין רצועות. אז מה לעשות, זה קורה”.

איך מונעים את זה?
“אני חושבת שידע זה כוח, ומאוד חשוב לדעת, לפחות ברמה בסיסית. ברור שלא כל בחורה יכולה להיות מכונאית ולהכיר את הכל. תהילה דויטש. צילום: שירה מנדילאם הולכים למוסך, לא להתבייש לשבת ליד, עם האוטו, להסתכל מה עושים. אם הוא אומר שצריך להחליף את הבלמים אז אני אומרת לו ‘תראה לי איך הם נראים, תראה לי איך נראים חדשים'”.

הבלוג שלך, אוטול’ה, מבוסס על ידע מקצועי שלך בתחום, או דברים שלמדת תוך כדי תנועה?
“אני לומדת תוך כדי. אני מתייעצת הרבה עם גברים, עם אבא שלי, עם המוסכניק, עם אנשים שעובדים איתי, כי מן הסתם אני לא מכונאית. כל דבר שאני כותבת עליו אני קודם כל בודקת, שואלת, מצלמת, מתחקרת. הייתי מתה שיהיה לי ידע מקצועי בתחום, הייתי מתה ללמוד אותו”.

מה היה המקרה שגרם לך לפתוח את הבלוג?
“לא הצלחתי להתניע, היתה לי בעיה במצבר, לא ידעתי מה צריך לעשות, לא היה לי מושג, לא היה לי למי להתקשר. חיכיתי בחום עד שמישהו שאני מכירה יבוא, והוא בא עם כבלים, לא ידעתי מה זה כבלים, איפה צריך לחבר אותם, מה זה מצבר. הרגשתי כזאת מטומטמת. אמרתי, אני חייבת להבין קצת מה זה. לא ידעתי מה זה כל חלק, לא ידעתי כלום. בהתחלה חשבתי לעשות סדנאות או קורסים לנשים על תחזוקה של רכב, ואמרתי לעצמי, קודם אני אתחיל עם בלוג, אני אראה מה התגובות ולאיפה הרוח נושבת ואז אחליט מה לעשות”.

אילו תגובות את מקבלת?
“אני מקבלת תגובות מעולות גם מגברים וגם מנשים, שזה מאוד שימושי. הרבה חברות שלי לא ידעו
איך למלא אוויר, איך לבדוק שמן. ואני משתדלת כל הזמן לענות על צורך שקיים – אנשים רוצים להבין יותר, שלא ידפקו אותם ולא יסבנו אותם ולא ישקרו להם. זה גם משהו שככל שבדקתי לא קיים”.

הבלוג מכוון לנשים, אבל יש הרבה גברים שגם לא מבינים ברכב.
“נכון, אבל אני מתמקדת בקהל יעד שהוא נשים. זה כמו שמכון קוסמטיקה, קהל היעד שלו הוא נשים אבל יש גברים שמגיעים. מי שלא מבין ברכב, לרוב זה נשים, יותר מאשר גברים. הרבה בנות ששאלתי אותן אמרו לי ‘אני באה עם אבא שלי למוסך, עם אח שלי, עם בעלי’, הן מפחדות ללכת לבד למוסך. אני מקווה לגרום לזה שבנות לא יפחדו ללכת למוסך, לא יפחדו לשאול שאלות ולא יפחדו קצת להבין ולהסתכל”.


התפרסם במדור “סמול טוק” ב”מוסף הארץ”, 6.2.2015


תגובות

פרסום תגובה