לטייל זה קל, נראה אתכם חוזרים בחיים // סמול טוק

ישראלים הם טיילים הרפתקנים, לפעמים עד סיכון חיים. גלעד שדה רוצה ללמד אותנו לשרוד בשטח

למה אני צריך לללמוד הישרדות בשטח?
“קודם כל, בגלל שאנחנו הישראלים, אחרי שאנחנו יוצאים לעולם הגדול אנחנו חושבים שאנחנו כל יכולים, אז כדאי מאוד שנדע איך לצאת מהצרות שאנחנו מבשלים לעצמנו בשטח. בגרף של מטיילים בעולם אנחנו בין ההרפתקנים ביותר. הייתי שם עוד כמה מדינות ביחד איתנו – גרמניה, ארה”ב, פולין וצ’כיה. אלה רוב האנשים שבהם נתקלתי בסיטואציות הכי הזויות בשטח”.

תן לי דוגמה.
“רכס הקווקז, זוג צ’כים לבד בלי מפה באמצע שומקום. במקרה מצאתי אותם שמה כשעשיתי טרק. ירדתי מרכס מאוד מורכב, היה שמה ערפל כבד ותנאים מאוד קשים לניווט. האישה נקעה את הרגל, כמעט סיימו את האוכל שלהם, לא ידעו מה לעשות. היו די קרוב לכפר אבל הם לא ידעו את זה כי לא היתה להם מפה. מה שהכי מצחיק, כשאני ראיתי אותם ממרחק של כמה מאות מטרים למטה, הם היו באמצע סקס פרוע לחלוטין – כאילו, אין מחר, יאללה, בוא נשתגע. ניסיתי לעקוף אותם וכשהם ראו אותי הם התחילו לצרוח ולקרוא לי שהם צריכים עזרה. חבשתי את הרגל שלה, לקחנו חלק מהציוד ועזרתי להם לצאת משם”.

מה אתה מלמד בקורס הישרדות?
“זה מתחלק לכמה חלקים. אחד זה עניין של פסיכולוגיה, איך אנחנו מתמודדים עם מצבי חירום, פועלים נכון ולא נותנים לפאניקה להשתלט עלינו. חלק שני זה מיומנויות פרימיטיביות – הדלקת אש בכל מיני דרכים, אם זה רק על ידי חיכוך של עצים, אבני צור, ודרכים מתקדמות כמו שימוש בבטריות ונייר של מסטיק; מציאת מים בשטח – איך למצוא מים באזורים מיוערים ומדבריים בעזרת כל מיני סימנים בשטח, סוג של גששות; בניית מחסה מכל מיני דברים שיש בשטח, מעצים ועד שימוש בזבל של האחד שהוא האוצר של האחר, זה יכול להיות יריעת ניילון, תרמיל, כל מיני דברים כאלה; שיטות לחימום, כמו מיטת גחלים – אתה חופר באדמה, מדליק מדורה, ועל המדורה הזאת אתה שם אבנים ואדמה, הם מתחממים ואתה יכול לישון עליה, והרצפה פולטת חום במקום לקרר אותך”.

יש לך גם בלוג.
“כשחיפשתי מידע בעברית והבנתי שאין הרבה, מלבד כמה ספרים שקשה להשיג אותם, החלטתי שאני כותב בלוג, ‘בשטח של גלעד‘, שאנשים יכולים להגיע אליו בקלות, שהמידע יהיה זמין לכל אחד בחינם. אני גם עושה הרצאות חינמיות. מטיילים לפני טיול גדול יכולים להגיע, לשמוע על כל מיני סיטואציות שהם יכולים להיקלע אליהן, איך להתנהג נכון במדינות עולם שלישי, איך להתארגן על ציוד נכון ובזול בלי להתפתות לדברים שהם לא צריכים. הטופ של זה זה איך לנהל מצב חירום בשטח, מה קורה כשנתקעים באיזושהי צרה, עם מי מדברים, איך מנהלים את הרגשות וכל מה שעובר להם בבטן תוך כדי הסיפור הזה”.

מה הביא אותך לעיסוק הזה?
“כשהייתי ילד ראיתי ירחון של נשיונל ג’יאוגרפיק. די התמכרתי, בעיקר לכתבות של כל מיני אנשים שחצו כל מיני מקומות בעולם ועשו דברים משוגעים, והחלטתי שזה מה שאני אעשה בחיים – טיולים מטורפים בכל מיני מקומות בעולם ולעשות על זה כתבות, להגיע לקצה. וחלק מהעניין של לעשות את הטיולים ואת כל המסעות על הקצה זה לדעת להתמודד עם מצבי חירום. החיבור שלי הוא ברצון לחיות כמה שיותר פראי”.


התפרסם במדור “סמול טוק” ב”מוסף הארץ”, 16.1.2015


תגובות

פרסום תגובה